1.1 | Základné nástroje

1.1 | Základné nástroje

1.1a | Rezacia podložka

Je základom pohodlnej práce pri modelovaní a najmä pri vyrezávaní dielov z archu. Podložka by mala mať protišmykový povrch, ktorý bráni nežiadúcemu posunu dielov pri vyrezávaní. Materiál podložky, by sa mal po prejdení čepeľou skalpela (rezacieho kružidla) opäť sceliť, aby na povrchu podložky nezostávali ryhy, do ktorých by mohla "utekať" čepeľ pri daľšom reze. Jednou z hlavných výhod práce s rezaciou podložkou je menšie opotrebenie čepele skalpela. Podložka taktiež ochráni pracovný stôl od nežiadúceho poškodenia, prípadne môže poslúžiť pri presúvaní/odkladaní modelu.
Drevené dosky, noviny, linoleum, sklo a iné materiály nie su vhodné ako náhrada rezacej podložky. Avšak, na skle alebo inej tvrdej podložke sa dajú "narezávať" ohyby tupým nástrojom (napr. ihlou, vypísaným perom), ktorý v podstate iba stláča úzky pruh papiera a ten sa v takto oslabenom mieste ľahšie ohýba.



Tipy:
- Je vhodné udržiavať podložku čistú. Raz za čas je možné celú podložku umyť vlažnou vodou a saponátom.
- Neodporúča sa rezať len na jednej časti podložky, uzatváracia schopnosť povrchu je limitovaná a pri dlhodobom rezaní len na jednej časti povrchu sa podlozka trvalo zničí.
- Väčšina podložiek je citlivá na teplo, preto nie je vhodné vystavovať ju priamemu slnku alebo príliš silným zdrojom svetla/tepla (napr. halogénová žiarovka v stolnej lampe).
- Podložka nie je vhodná na vpichovanie (hrot kruzidla) a vysekávanie (injekčná ihla, dierkovače apod.). Povrch sa takýmto spôsobom ničí.
- Najčastejšie používaný formát podložky býva A3.
- Medzi modelármi je obľúbená podložka RM-IC-M od firmy OLFA.

1.1b | Stolná lampa

Na modelársku prácu je najideálnejšie využívať denné svetlo, avšak nie vždy je ho dostatok a preto prichádza na rad stolná lampa. Táto by mala byť zvolená tak, aby na stole zaberala čo najmenej miesta a aby mala čo najvernejšie podanie denného svetla. Kvalitnou lampou sa skvalitní nielen práca, ale zároveň znižuje únavu očí a teda šetrí zrak. Optimálne sú také druhy žiariviek, ktoré majú farebné podanie svetla čo najbližšie ku dennému svetlu. Niektoré stolné lampy bývajú vybavené aj zväčšovacím sklom, čo môže pomôcť pri práci s malými komponentami. Práca za pomoci zvačšovacieho skla nie je úplne prirodzená a treba si na ňu navyknúť, čo nemusí vyhovovať každému modelárovi. Ak sa modelár rozhodne pre pracovnú lampu so zväčšovacím sklom, je dobré pri výbere skontrolovat kvalitu prichytenia lampy ku stolu a taktiež kvalitu mechanizmu ramena, aby oboje boli dostatočné pevné a nedochádzalo k samovolnému sklápaniu sa lampy.

Tipy:
- Svetlo z rôznych druhov lámp alebo žiariviek môže skreslovať verné podanie farieb, preto nie je vhodné miešať farby pod umelým osvetlením.
- Žiarivka by mala mať vernosť farebného podania 90%+ a chromatickú teplotu 6000K.
- Výkonnejšia žiarovka sa dá použiť aj na rýchlejšie vysušenie menších dielov (pozor na podložku - príliš silná žiarovka ju môže svojim teplom zvlniť).

1.1c | Skalpel, ulamovací nožík

Súčasný trend papierového modelárstva upustil (až na výnimky) od vystrihovania dielov nožnicami. Tieto väčšina modelárov nahradila skalpelom.
Skalpel by mal mať kvalitnú rukoväť, upínací mechanizmus čepele (klieštinu), ale aj samotnú čepeľ. Pri ulamovacom nožíku je dôležitá kvalita spracovania tela nožíka a zaisťovací mechanizmus vysúvania čepele. Taktiež je dôležitý aj mechanizmus vedenia čepele, aby čepeľ nebola príliš voľná. Skalpel alebo nožík by mal dobre "sedieť" v ruke, aby sa s ním pohodlne pracovalo. Najbežnejšie typy:

  • Ulamovací nožík - zvyčajne sa používa ako hrubý nástroj (delenie kartónu), ale pri kvalitnom prevedení tela nožíka a kvalitných čepielkach môže plnohodnotne zastúpiť modelársky skalpel. Je na modelárovi, aký druh tela mu viac vyhovuje. Niektorí prferujú úzke a ľahké nožíky u iných je to presne na opak.

  • Modelársky skalpel - v súčastnosti najpreferovanejší nástroj na rezanie dielov. Kvalitný skalpel by mal dobre sedieť v ruke a nemal by unavovať prsty ani pri dlhšom rezaní. Niektorá skalpely mávajú pogumované telo, ako ochrana proti pošmyknutiu. Možno ich zakúpiť v rôznych prevedeniach/veľkostiach.

  • Chirurgický skalpel s vymeniteľnou čepeľou - je alternatívou modelárskeho skalpelu. Nie je však ergonomicky uspôsobený na rezanie papiera. Dajú sa do neho upnúť len lekárske čepieľky, ktoré nie su určené na rezanie papiera a preto sa o čosi rýchlejšie stupia. Takýto skalpel nie je najšťastnejšou voľbou pre hlavný rezací nástroj, ale svoje uplatnenie si vie nájsť.

  • Chirurgický skalpel s pevnou čepeľou - tento typ skalpelov nemá možnosť výmeny čepele a nie je príliš vhodný na rezanie papiera. Navyše má hrubšiu čepeľ ako výmenné čepieľky modelárskych skalpelov. Po stupení ho treba znova nabrúsiť (jemným brúsnym kameňom, keramickou/diamantovou tyčinkou). Vhodnejší je skôr na hrubšie práce (sekanie drôtu).



Tipy:
- Použitá čepeľ sa síce dá ručne prebrúsiť, ale treba rátať s tým, že už nedosiahne takú kvalitu ostria akú mala nová čepieľka, prípadne sa dá použiť na rezanie drôtov (tupá je spravidla len špička).
- Pri kúpe skalpela treba zvážiť aj dostupnosť náhradných čepelí.
- Na hrubé rezanie kartónu, drôtov a iných tuhších materiálov postačí aj lacnejší odlamovací nožík alebo ručne prebrúsená čepieľka.
- Začínajúci modelári radi volia skalpel AK-3 od firmy OLFA, ktorý sa predáva v balení s 30 ks náhradných čepieľok.

1.1d | Pravítko

Skôr ako na meranie vzdialeností, nájde využitie ako vodítko pri rezaní buď rovných dlhších alebo viacerých krátkych rezov v jednej rade (napr. otvory v pásoch). Okrem vedenia čele skalpela pri rezaní výborne poslúži aj pri vedení hrotu ihly pri ryhovaní. Modelárske pravítko je vhodnejšie skôr kovové (oceľ, nerez, hliník) ako plastové. Celuloidové (plastové) pravítka sú príliš mäkké a už po pár ťahoch skalpelom prestávajú byť vďaka odrezanému materiálu rovné.



Tipy:
- Pri rezaní skalpelom je vhodnejšie mať pravítko otočené stupnicou dolu, aby sa čepeľ skalpela nezachytávala o stupnicu, ktorá býva vyleptaná do kovu a mohla sa na nej poškodiť.
- Niektoré pravítka majú na spodnej časti gumové pruhy, aby sa pravítko nešmýkalo.
- Pravítko sa dá využiť aj pri tvarovaní dlhších rovných dielov.
- Celuloidové pravítko sa dá využiť pri rozotieraní lepidla na väčšiu plochu (podliepanie celej stránky).

1.1e | Čepele

Čepele sú najvýznamnejšou časťou rezacích nástrojov keďže, ich ostrie zabezpečuje samotné rezanie. Kvalitné značkové čepele sú oveľa ostrejšie než jednoduché, neznačkové čepele a tiež vytvárajú krajší a čistejší rez. Nepotrebujú tak veľký prítlak pri rezaní, čím dovolľjú vyrezávať tenšie diely. Taktiež sa takéto čepele menej opotrebovávajú. Za špičku medzi čepeľami (a rezacími nástrojmi pre modelárov obecne) možno považovať značku OLFA. Tieto japonské produkty sú medzi modelármi veľmi obľúbené vďaka ich vysokej kvalite. Po ich vyskúšaní sa len málokto vráti k "no name" čepieľkam. Modelárske čepieľky možno rozdeliť na dve hlavné kategórie:

  • Čepele pre odlamovacie nožíky OLFA
    a | AB-10(50) - sú čepieľky určené pre 9 mm odlamovacie nožíky. Uhol špičky je 60°. Sú vhodné na rezanie hrubších materiálov. Balenie - 10(50) ks
    b | ABB-10(50) - sú obdobou AB-10(50) čepieľok. Líšia sa označením ultra sharp (ultra ostré) a sú čierne. Balenie - 10(50) ks
    c | SAB-10 - sú "špicaté" čepieľky pre 9 mm odlamovacie nožíky, uhol špičky je 30°. Hodia sa na vypichovanie, ale aj na bežné rezanie. Nevýhodou je, že kvôli 30° uhlu, sa na čepieľke nachádza iba 7 segmentov. Balenie - 10 ks
    d | DKB-5 - tiež 30°, 9 mm široké čepieľky avšak "ekonomickejsie" oproti SAB-10, nakoľko obsahujú 9 segmentov. Tieto čepieľky po odlomení tvarovo pripomínajú čepieľku KB-3 a sú vhodné aj ako jej náhrada do skalpelu AK-3. Balenie - 5 ks

  • Čepele pre skalpely OLFA
    a | KB - čepieľky do rúčky skalpelov AK-1 a AK-4. Šírka 6 mm, uhol špičky 32,8°. Vhodné sú na hrubšiu modelársku prácu, ako delenie kartónu a podobne. Balenie - 25 ks
    b | KB-3 - čepieľky pre skalpel AK-3. Šírka čepieľky je 4 mm, uhol špičky 30°. Veľmi populárne čepieľky. Balenie - 30 ks
    c | KB4-S/5 - čepieľky pre skalpel AK-4 (dajú sa upnúť aj do AK-1) s dĺžkou ostria 20 mm, šírkou 8 mm a veľmi ostrým uhlom špičky 23°. Tieto čepieľky sú o niečo dlhšie ako doteraz uvádzané, vyznačujú sa veľmi ostrým uhlom špičky a preto s nimi treba zaobchádzať o opatrnejšie, aby sa predišlo zlomeniu. Balenie - 5 ks

  • Čepele do rezacích kružidiel OLFA
    a | COB-1 - náhradné čepieľky do rezacích kružidiel CMP-1 a CMP-1/DX. Ostrie je dlhé 5 mm. Balenie - 15 ks

Okrem už spomenutých čepieľok existuje celá rada špeciálnych čepieľok (dláta, pílky, rôzne tvary ostria), ktoré môžu nájsť uplatnenie v modelárskej výbave.



Tipy:
- Čepieľka sa dá nabrúsiť napr. na keramike, avšak už nedosiahne pôvodnu ostrosť (čepieľku by bolo treba udržať pod rovnakým uhlom počas celého brúsenia).
- Použité čepele patria do nádob na to určených, aby neprišlo k zraneniu osôb, napr. pri triedení separovaného odpadu.

1.1f | Disperzné lepidlá

Lepidlá na vodnej báze (disperzné) sú medzi papierovými modelármi najpoužívanejšie. Ich hlavnou výhodou je, dobrá pevnosť spojov, nevýrazný zápach, ľahko rieditelné vodou a nástroje aj ruky sa dajú ľahko očistiť od zaschnutého lepidla. Väčšina disperzných lepidiel má bielu farbu a po uschnutí zostávajú priesvitné (niektoré aj priehľadné).
Hlavnou nevýhodou je obsah vody, čo pri väčšom dávkovaní lepidla papier zvlní. Taktiež doba schnutia je relatívne pomalá (niekoľko hodín).
Pri väčšine disperzných lepidiel je možné lepené spoje prefarbiť len syntetickými alebo akrylovými farbamy. Akvarelové (vodové) farby alebo tempery (používané pri retušovaní) na nich už držia horšie, aj preto je lepšie retušovať diely ešte pred zlepením.
Tento druh lepidiel nie je príliš vhodný na lepenie nepapierových a nenasiakavých materiálov (fólie, lesklé povrchy po lakovaní, drôty), aj keď to nie je vylúčené. Najpoužívanejšie značky medzi modelármi sú Herkules, Duvilax, Wurstol, Pritt.



Tipy:
- Nové balenie lepidla môže byť príliš riedke, toto je možné odstrániť tak, že sa lepidlo nechá odvetrať.
- Ak je lepidlo už príliš husté, je možné ho riediť vodou.
- Po nariedení lepidla vodou sa môže stať, že lepidlo časom splesnivie (mikroorganizmi).
- Ak je potrebné zviditeľniť miesta kde bolo lepidlo nanesené aj po jeho uschnutí, je možné ho prifarbiť tónovačom (tušom). (Zdroj: Patero)
- Hustejšie lepidlo je možné využiť aj ako tmel. Dajú sa s ním vyplniť drobné špáry, kúty a diery, prípadne znázorniť "zvary".
- Na nanášanie lepidla je vhodné použiť špáradlo, ihlu (ryhovač) alebo injekčnú striekačku.
- Lepidlo sa dá použiť aj na zafixovanie "chĺpkov" papiera po brúsení. (Zdroj: Patero)
- Pri práci je dobré odliať časť lepidla do pracovnej nádobky a veľké balenie uzavrieť, aby nezhustlo.

1.1g | Tyčinkové lepidlá

Tento druh lepidiel sa používa na podlepovanie dielov a je vhodný aj na lepenie fólií. Ich hlavnou výhodou je nízky obsah vody, tým sa papier nevlní (alebo len v malej miere). Schnú relatívne rťchlo, v podstate hneď po podlepení. Podlepené diely možno takmer okamžite ďalej spracovávať (rezať). Spravidla sa nanášajú na tenší materiál v čo najrovnomernejšej vrstve. Na trhu je veľké množstvo značiek. Medzi kvalitnejšie a drahšie možno zaradiť napr. Kores a Pritt. Pri podliepaní alebo výrobe sendvičového kartónu (patero kartón), nie je dobré šetriť lepidlom, aby sa zabránilo rozliepaniu.



Tipy:
- Výhodnejšie je kupovať vačšie balenie (20 g, 40 g) ktoré dlhšie vydrží a je aj cenovo výhodnejšie.
- Pri podlepovaní je dobré lepidlo nanášať opakovane vo viacerých smeroch, aby sa vytvorila rovnomerná vrstva.