1.2 | Doplnkové nástroje

1.2 | Doplnkové nástroje

1.2a | Pinzeta

Pinzety slúžia na uchopenie a polohovanie drobných dielov pri lepení, farbení alebo pri umiestňovaní dielov na (prstami) ťažko prístupné miesta. Pri lepení pomocou chlopní sa pinzeta môže použiť aj na ich pritláčanie. Taktiež s nimi možno tvarovať menšie časti alebo ohýbať tenšie drôty. Dostupné sú v rôznych prevedeniach od kozmetických po špeciálne tvarované pre elektrotechniku alebo zdravotníctvo.
Kvalitná pinzeta by mala byť nerezová, pevná a precízne opracovaná - dôležitý je najmä presný dotyk špičiek. Tieto by mali byť ploché (bez vrúbkovania), aby sa diely pri manipulácii s pinzetou nepoškodili, prípadne aby na papierových dieloch pri lepení nezostali odtlačky drážok.



Tipy:
- Dôležitá je aj dĺžka pinzety, najviac sa osvedčili dlhšie typy (100 - 150 mm).
- Samosvorná pinzeta je praktická na uchopenie dielov pri farbení.
- Často používané bývajú uhlové pinzety.

1.2b | Rezacie kružidlo

Tento nástroj slúži na presné rezanie kruhových dielov (napr. boky kolies). Polomer rezania je plynulo nastaviteľný a čepieľky sú vymeniteľné. Pri výbere kružidla je dôležitá jeho celková tuhosť, inak hrozí rezanie špirál/oválov namiesto kruhov.
Kružidlo je vhodné najprv vyskúšať na nečisto a naučiť sa s ním pracovať. Je to dobrá pomôcka, ale to dostať do ruky, inak sa dá rezaný diel ľahko poškodiť.



Tipy:
- Je vhodné kupovať kružidlo s "račňou".
- Hrubší materiál je vhodné rezať na viac krát, viacerými pootočeniami.
- Pri rezaní kružidlom je dobré do "stredu", kde sa bude zapichovať hrot kružidla, kvapnúť sekundové lepidlo, aby sa papier spevnil.

1.2c | Ryhovač

Nie je to nástroj bežne dostupný v obchode, ale dá sa bez problémov vyrobiť, prípadne sa môže ako ryhovač použiť dlhšia ihla. Špička nástroja by mala byť mierne zaoblená (zatupená), aby netrhala papier. Ryhovač sa dá využiť aj na nanášanie lepidla, alebo na vypichovanie malých otvorov.



Tipy:
- Dôležité je, aby ihla bola dostatočne hrubá a pevná, aby sa pri práci príliš neohýbala.
- Ihlu je možné uchopiť v rúčke (napr. od skalpela).
- Na ryhovanie možno použiť aj druhú (tupú) stranu čepieľky, nožníc, noža a pod.

1.2d | Žiletka

Či už klasická, alebo modelárska žiletka, vždy sa jedná o veľmi ostrý nástroj a je s ním treba pracovať so zvýšenou opatrnosťou. Možno ňou upravovať (začisťovať) rezy alebo hrany otvorov po vyseknutí dierovačom, prepichovaní špáradlom a podobne. Žiletkou sa odreže vyčnievajúci okraj papiera až po tyčku zasunutú v otvore. Tiež môže poslúžiť na vytvorenie plynulého prechodu (rezanie pod malým uhlom) alebo pri oddeľovaní už nalepených častí. Možno ňou rezať veľmi jemne pásiky



Tipy:
- Žiletku je vhodné držať na bokoch, ktoré nie su ostré!
- Po skončení práce treba žiletku odložiť na bezpečné miesto, aby sa zabránilo poraneniu!

1.2e | Noznice

Noznice strihaju tym, ze sa material dostava medzi 2 ostre hrany, ktore ho potom oddeluju. Pri strihani je dolezite, aby sa strizne hrany pri strihani tlacili na seba po celej dlzke zatvarania ramien a nevznikala medzi nimi vola, lebo v tom pripade sa material dostane do medzery medzi cepele a namiesto delenia sa ohyba. Preto sa noznice delia pre pravakov a lavakov. V modernej modelarcine sice noznice coraz viac stracaju svoje postavenie, ale aj napriek tomu by nemali chybat vo vybave ziadneho modelara. Su vhodne na hrubu pripravu dielov, pri upravach, rezani vacsieho mnozstva kratkych vlnitych ciar, alebo pri deleni inych materialov (tensie droty, buzirky, nite, folie, ...). Niektori ich uprednostnuju na vystrihovanie vnutornych otvorov alebo na ryhovanie. Noznice by mali mat ergonomicky tvarovane rukovate, aby pri dlhsej praci netrpeli prsty.



Tipy:
- Najlepsie su kvalitne nabrusene noznice s nerezovym ostrim.
- Ak sa noznice pouzivaju aj na strihanie drotov, ostrie sa ovela rychlejsie otupi, co bude sposobovat nekvalitne strihanie papiera.
- Manikurove noznicky su vhodne na vystrihovanie oblych tvarov a vnutornych otvorov, pripadne sa daju pouzit na ryhovanie.
- Noznice sa daju "rychlo" nabrusit tak, ze sa s nimi pokusa "odstrihnut" hrdlo sklenenej flase.

1.2f | Dierovace a nitovace

Na vyrobu dier alebo nitov mozno pouzit rozne nastroje. Pomocu nich je mozne vyrazit diel zvacsa jednym pohybom. Ich hlavnymi vyhodami su rychla praca, presnost a opakovatelnost. Pri praci s dierovacom je dolezite najme presne zameranie/polozenie dierovaca ku dielu. Tie najcastejsie pouzivane nastroje sa daju rozdelit na dve hlavne skupiny:

  • Dierovace
    a | Vysekavac - je kovovy nastroj na vysekavanie dier (z koze, gumy, ...) a samozrejme pouzitelny aj na papier. Dierovac sa prilozi na dane miesto a na koniec nastroja sa udrie kladivom. Da sa zakupit samostatne alebo ako cela sada. Bezne dierovace sa vyrabaju od priemeru 3 mm do priblizne 12 mm. Daju sa zakupit aj mensie dierovace 1 - mm, ale tieto nie su bezne dostupne.
    b | Dierovacie klieste - predavane ako dierkovace na kozu. Zaklad nastroja tvoria klieste, ktore maju na jednej celusti medeny (prip. mosadzny) kruzok, a na druhej celusti je uchytena otocna (revolverova) hlavica s dierovacmi. Priemery su podobne ako u vysekavacov. Nastroj sa pouziva ako klieste a teda nie je nutne po nom udierat, co sa da povazovat za jeho najvacsiu vyhodu. Nie su vsak vhodne na razenie otvorov do hrubsich materialov.
    c | Prerazacie vysekavce - su zvlastnym typom vysekavacov. Je to jednoduchy pripravok, ktory sa sklada z dvoch plochych dielov (spodny byva vacsinou kovovy a horny plexisklo), ktorych poloha je voci sebe zafixovana. Tieto diely su prevrtane a medzi ne sa vklada diel, z ktoreho sa bude vysekavat. Vdaka plexisklu mozno nastavit presnu polohu diery. Na samotne vyseknutie sa pouzivaju raznice (druha strana vrtaku).

  • Nitovace
    a | Nitovac z injekcnej ihly - nastroj vyrobeny z injekcnej ihly dokaze robit takzvane "ploche" nity. Jedna sa vlastne o male papierove kruzky. Vyhodou je pomerne velka rychlost vysekavania nitov a moznost robit nity mensie ako 1 mm.
    b | Kornajsny - tento nastroj pouzivaju zlatnici. Je to trochu drahsia pomocka, ale s jej pomocou sa daju vyrabat tzv. "vypukle" (polgulate) nity. Vysekavanie je pomalsie, lebo sa da vzdy vyseknut len jeden kus, ale vysledok stoji za to.



Tipy:
- Dierovacmi mozno nielen vytvarat diery, ale aj vysekavat kruhy mensich priemerov.
- Nemalo by sa vysekavat na modelarskej podlozke, aby sa neposkodila!
- Ako podlozka na vyrazanie sa da pouzit kusok dreva, tvrdej gumy (napr. hokejovy puk), silon, priipadne olovo/ cin v plechovej krabicke od kremu na ruky/ topanky (tu je vyhoda, ze po roztopeni sa plocha vyrovna a je opat hladka, len pozor na vypary olova, je vhodne roztapat to vonku, alebo v dobre vetranej miestnosti).
- Ak vysekavac nevysekava po celom obvode, je pravdepodobne poskodena hrana. Naostrit ho mozno na dielenskej bruske.
- Ak sa pouzije druha strana vrtaka ako prerazac, je vhodne ju nabrusit sikmo.
- Aby sa nity po vyseknuti nedrolili, moze sa papier impregnovat sekundovym lepidlom.
- Pre vyraznejsie nity je vhodne pouzit hrubsi papier (300g/m2).
- Ihlovy vyrazac sa da pouzit na vyseknutie kruhovych casti na krajoch podlhovastych dier (napr. na mriezkach).
- Pri cistostavbe sa daju nity vysekavat z farebneho papiera, alebo aspon z farebnej rezervy modelu.
- Ihlovy nitovac je vhodne z casu nacas prebrusit.
- Na lahsie vyberanie nitov sa osvedcilo pouzitie ihly mensieho priemeru, ktorou sa vyseknute nity jednoducho vytlacia.
- Na jeden zatah je dobre vysekavat max. 5 - 7 nitov, pri vacsom mnozstve moze nastat problem s ich vyberanim.
- Kornajsny mozno vyrobit aj zo stopiek CNC nastrojov (no na to je potrebne lepsie dielenske vybavenie- sustruh).

1.2g | Pilnik a brusny papier

Brusny papier najde uplatnenie najme pri modeloch, kde sa modelar rozhodol tmelit, pripadne impregnovat diely sekundovym lepidlom. Zrnitost sa vybera podla druhu prace, ktorou sa dany diel opracuva.

  • Hrube brusenie - brusny papier zrnitosti P60-P100

  • Jemnejsie dobrusovanie - brusne papiere P180-P400

  • Finalne brusenie impregnovanych povrchov - jemne brusne papiere P400-P600

Pilnik sa zide najma pri uprave nepapierovych dielov (droty, ...) alebo na brusenie (brusnym papierom) tazko dostupnych miest. Aj ked sa nepouziva casto, vo vybave skusenejsieho modelara by isto nemal chybat. Vhodne je zaobstarat si celu sadu modelarskych pilnikov roznych tvarov (tzv. ihlove pilniky).



Tipy:
- Pilnikom sa daju upravit konce drotenych dielov po odstrihnuti kliestami, pripadne valkanim na podlozke aj vyrovnat.
- Na pracu s brusnym papierom je dobre vytvorit si tzv. brusitko a to tak, ze na kusok hrubeho kartonu alebo palicky sa nalepi brusny papier.
- Valcove brusitko sa vyrobi oblepenim spajle (gulatiny) brusnym papierom.
- Kvalitne brusne papiere dostat napr. v obchodoch s autolakyrnickymi potrebami.

1.2h | Ihly (injekcne)

Injekcne ihly su lacna zalezitost a v modelarcine sa daju vyuzit na viacero sposobov (vypichovanie malych otvorov, vyroba nitovacov, prichytenie dielov, vyroba hlavni, ...). Okrem klasickych bezne dostupnych injekcnych ihiel je moznost zakupit aj veterinarne ihly, ktore su vyrazne hrubsie.



Tipy:
- Injekcne ihly dostat v lekarni alebo vo vydajni zdravotnickych potrieb.
- Prehladna tabulka ihiel sa nachadza tu.
- Ak je potrebne ihlu skratit, najlepsie je ju napilit pilnikom a potom zlomit.
- Zabrusit sa daju na jemnom brusnom kameni alebo brusnym papierom (pracnejsi sposob).

1.2i | Striekacky a pipety

Tieto pomocky sa zidu predovsetkym pri davkovani farby do striekacej pistole. Umoznuju presne davkovanie farieb alebo riedidla pri miesani odtienov a manipulacii s farbami. Injekcna striekacka sa da pouzit aj ako davkovac lepidla pri beznom lepeni, pri vytvarani zvarov ci vyplnani dutin.



Tipy:
- Striekacky sa daju bezne kupit v lekarni alebo vo vydajni zdravotnickych potrieb.
- Spinava striekacka od farby sa lahko ocisti v acetonovom riedidle (C-6000) a tym ju mozno potom pouzit viackrat.

1.2j | Stipce a svorky

Stipce su uzitocnou pomockou pri lepeni. Mozu sa s nimi zafixovat alebo stlacit diely, kym zaschne lepidlo. Taktiez sa daju vyuzit pri farbeni, kde mozu sluzit ako drziak dielov. Existuju rozne typy stipcov a svoriek, od klasickych kolikov na pradlo, cez kovove kancelarske az po plastove dielenske svorky. Kazda svorka a stipec ma ine celuste a tiez odlisnu silu stlacenia. Ten spravny typ sa vybera podla prace, ku ktorej sa maju pouzit.

  • Dreveny stipec na pradlo - vhodny na stlacenie dielov pri lepeni, alebo ako pomocka pre drzanie dielov pri striekani.

  • Plastovy stipec na pradlo - moze sa pouzit ak treba jemnejsiu pritlacnu silu, tiez su vhodne napr. ako drziak pri farbeni.

  • Kovove kancelarske stipce - su pomerne male a silno zvierajú. Celuste vsak nechavaju stopu na papieri, preto si treba dat pozor na ich odtlacky!

  • Dielenske svorky - existuju v roznych rozmeroch, celuste su vykyvne co umozni lepit aj (mierne) sikme plochy.

  • Stipce na vlasy - su vhodne na nedostupne miesta alebo ako drziak pri farbeni.



Tipy:
- Drevene stipce mozno upravit do roznych tvarov alebo vytvorit "obrateny" stipec, ktory sa otvara a je dobry ako drziak napr. na farbenie pneumatik (Zdroj: Ivant)
- Dielenske svorky su tiez vhodne na spajanie rohov (Zdroj: Toudi) -> pridat obrazok s kockami
- Stipec moze posluzit aj ako stojan, kym nastriekany diel uschne.

1.2k | Stetce

Nezalezi na tom, ci sa modelar rozhodne pre "cistostavbu" alebo model prefarbuje, bez stetcov sa nezaobide. Ako pri rezacich nastrojoch aj tu plati pravidlo, ze investicia do kvalitnych nastrojov sa coskoro vrati. Lacne stetce su tvrde a nemaju rovnomerne chlpky. Tieto casto velmi lahko vypadavaju a tym mozu pokazit celu povrchovu upravu alebo retus. Naopak, kvalitne stetce maju makke chlpky (najkvalitnejsie sa vyrabaju z chlpov vevericiek) a v natere nenechavaju ryhy ci vypadnute chlpky. Stetec najde vyuzitie aj pri patine, pricom rozne techniky si vyzaduju rozne typy stetcov. Velkost stetca sa vybera podla velkosti plochy, ktoru je potrebne nafarbit.



Tipy:
- Stetce je potrebne udrziavat ciste, idealne je ich po kazdom farbeni umyt vodou, ak sa nimi natierali vodou rieditelne farby (akvarel, tempera, akryl) alebo acetonom (C-6000) ak sa pouzili farby na syntetickej baze.
- Najtensie stetce (00, 000) su vhodne na velmi drobne detaily a tiez pri patine.
- Stetec je mozne vyrobit aj doma, z injekcnej ihly a vlasov (Zdroj: Ivant) -> doplnit popis alebo link

1.2l | Sekundove lepidla

Odborne nazyvane cyanoakrylaty sa pouzivaju na lepenie drobnych alebo nepapierovych dielov a na impregnaciu (spevnenie) papiera. Diel, ktory je naimpregnovany sekundovym lepidlom, sa moze dalej lahsie a kvalitnejsie opracovavat. Hlavnou vyhodou tychto lepidiel je rychle schnutie v priebehu sekund, max. minut. Nevyhodou je ich silna drazdivost oci, vyrazny zapach a po uschnuti idu velmi tazko odstranit. Na cirych dieloch (okna alebo lampy z folie) mozu vypary z cyanoakrylatoveho lepidla zanechavat biele mapy a tym znehodnotit dany diel (da sa to odstranit odlakovacom na nechty nanesenym na vatovej tycinke(Zdroj: jozkin)). Ak sa lepidlo dlhsiu dobu nepouziva, postupne sa zahustuje az zaschne. Existuju rozne balenia, pricom plati ze cim vacsie mnozsto, tym tazsie v tube zaschne. Tiez existuju rozne druhy podla konzistencie (tekute, gelove).
Ak sa dodrzi niekolko zasad pre pracu s tymto lepidlom, tak vydrzi aj po otvoreni relativne dlho. Najdolezitejsie je udrziavat tubu a hrot cisty (najme od stekancov samotneho lepidla). Hrot tuby by mal byt dosledne utiahnuty a nemal by prist do styku so ziadnym materialom. Preto je vhodne kvapnut par kvapiek lepidla bokom, tubu uzavriet a odlozit tak, aby lepidlo nemohlo vytiect cez zavit. Ak lepidlo casom zgelovatie, straca svoje vlastnosti a je lepsie ho vyhodit.



Tipy:
- Na lepenie je vhodnejsie pouzivat kvalitne (znackove) sekundove lepidlo, kym na impregnaciu stacia tie najlacnejsie (20- 30c, ale pozor, tieto sa kludne daju kupit aj o 1€ drahsie).
- Zaschnuty koniec aplikatora mozno prepichnut ihlou.
- Davkovanie je mozne rovno z tuby alebo ihlou ci sparadlami.
- Ak sa sekundove lepidlo kvapne do priehlbiny vytvorenej vo vosku sviecky, vydrzi dlhsie a nezasychava. Zdroj: ??? (teh internets)
- Gelove sekundove lepidlo nestecie ani zo zvislej plochy, preto je vhodne na lepenie detailov.
- Sekundovym lepidlom mozno aj tmelit alebo spevnit diely, ak sa do neho nasype soda-bikarbona. Zdroj: Sony(link na clanok)
- Ku cyanokrylatovym lepidlam sa da zakupit aj aktivator (urychlovac), vhodny pri praci s vacsim mnostvom lepidla, pripadne odmastovac, pomocou ktoreho sa daju lepit aj inak nelepitelne (mastne) plasty (PE, PP), ale ten byva aj niekolkonasobne drahsi ako samotne (kvalitne) sekundove lepidlo.

1.2m | Epoxydove lepidla

Medzi papierovymi modelarmi menej vyuzivane lepidla, ktore ale maju svoje vyhody. Tieto lepidla su dvojzlozkove, schnu az po namiesani dvoch zloziek (plnic a aktivator), vacsinou v priebehu par minut a vytvrdnu do 12- 24h. Existuje mnoho druhov podla pevnosti, urcenia na rozne materialy a podla farby. Na modelarcinu su vhodne a odporucane univerzalne epoxydy, ktore dostat v drogerii alebo hypermarketoch. Vytvaraju silny spoj za relativne kratky cas a niektore typy (napr. Pattex repair epoxy Universal) zostavaju cire a tym su vhodne na lepenie skiel, lamp a dalsich nie len transparentnych dielov.



Tipy:
- Je dobre namiesat vzdy len take mnozstvo, ktore sa spracuje a spotrebuje za dobu schnutia.
- Na nanasanie sa moze pouzit ihla, drot alebo sparadlo, pripadne sa da splostit drot a tym vyrobit spachtlicka.
- Ak je potrebne dosiahnut silny spoj, je vhodne podklad riadne ocistit, pripadne zdrsnit a odmastit.

1.2n | Ine druhy lepidiel

Na trhu existuje vela inych druhov lepidiel, z ktorych niektore su vhodne aj na modelarske ucely.
Lepidla na acetonovej baze (Kanagon) schnu rychlo a nevlnia papier, maju vsak svoj specificky prenikavy zapach.
Kontaktne lepidla (Chemopren) sa daju vyuzit na lepenie okien a vyplni.
BCG lepidla su zaujimavou nahradou za disperzne lepidla, maju podobnu konzistenciu, ale aj v tekutom stave su cire. Po zaschnuti zostavaju uplne priehladne.



Tipy:
- Klovatina alebo lepiace pasty (Drago) nie su vhodne na lepenie modelov.
- Pri skusani novych druhov lepidiel je vhodne ich najprv "otestovat" na necisto a az potom pouzit na model.
- Lepidlo BCG je mozne pouzit na impregnaciu celeho modelu (atramentova tlac) este pred vyrezanim dielov. (Zdroj: Sasko)

1.2o | Vatove tycinky

Tato hygienicka pomocka je velmi uzitocnou pomockou aj pri modelovani. Tycinky sa pouzivaju predovsetkym na cistenie casti modelu (napr. od otlackov prstov, od zvyskov lepidla), alebo na cistenie striekacej pistole. Mozu byt uzitocne aj pri aplikovani vodolepiek. Plastova tycinka je zaroven dobre pouzitelny nepapierovy material.
Nevyhodou moze byt, ze menej kvalitne tycinky zanechavaju vlakna, ktore mozu byt neziaduce.



Tipy:
- Na cistenie casti modelu sa vatova tycinka namaca do okeny alebo vody.
- Na cistenie trysky striekacej pistole sa pouziva tycinka namocena do acetonu (C-6000).
- Vatove tycinky su vhodne aj na niektore patinovacie techniky.
- Plastova cast tycinky je tvarovatelna, ak sa zohreje nad zdrojom tepla (zapalovac alebo horiaca sviecka).

1.2p | Kruhove sablony

Tato pomocka je pouzitelna nielen na rysovanie kruhov a oblukov ale taktiez ako voditko pri ryhovani alebo rezani kruhovych tvarov. Moze posluzit aj na rychlu kontrolu priemerov.

Tipy:
- Kruhovou sablonou mozno vyhladat i neoznaceny stred kruznice.
- Kruhova sablona je velmi prakticka na rysovanie zaobleni a malych kruznic.

1.2q | Sparadla

Sparadla su velmi uzitocne ako nastroj i ako material na stavbu. Ako nastroj ich mozno pouzit na nanasanie lepidla (ako drziak sa da pouzit napr. verzatilka), farby, ci patinovacich pripravkov, alebo na miesanie. Pri farbeni drobnych dielov sa daju prilepit o diel kvapkou lepidla, cim vznikne drziak z ktoreho sa po uschnuti jednoducho nafarbena suciastka oddeli. Pri vypichovani moze sparadlo posluzit ako "pridrziavac" drobneho dielu. Pri lepeni matiek ci nitov ako "prenasac" a "pritlacac" (spicku sparadla treba navlhcit, hoci aj slinou). Ako material su vhodne na osky, capy, valce a pod.



Tipy:
- Najlepsie sa robi kvalitnymi spicatymi sparadlami z bambusoveho dreva.
- Pre dobre a ciste delenie sparadla je vhodne ho najprv narezat skalpelom dokola, potom ho mozno ulomit a nakoniec zabrusit konce.
- Ak sa sparadlo pouzije ako drziak pri farbeni, treba ho k dielu prilepit na takom mieste, ktorym sa diel prilepi ku zvysku modelu.
- Pri farbeni sa da sparadlo uchopit do stipca alebo zapichnut do polystyrenu.

1.2r | Krabicky a nadobky

Pri modelarskej praci sa daju vyuzit rozne krabicky a nadobky. Zoznam tych najpouzivanejsich:

  • Vodotesne - flasticka od liekov, plastova krabicka na kinofilm, puzdro na kontaktne sosovky a podobne su vhodne najme na trvalejsie uskladnenie lepidla, alebo namiesanych odtienov farieb.

  • Uzatvaracie - kindervajicko, davkovac na lieky a podobne su vhodne najme na skladovanie casti modelov, alebo mensich nastrojov (vrtaky, ihly, ...).

  • Plastove boxy - daju sa zakupit v predajniach s naradim. Maju mnostvo priehradok a tak su vhodne najma na uskladnenie najcastejsie pouzivanej vybavy.

  • Dielenske boxy - niektori modelari oblubuje velke dielenske boxy (kovove), do ktorych dokazu ulozit vsetky svoje pomocky a farby. Takyto box je pevny, odolny a prenosny.

  • Papierove krabice - rozne obaly sa daju pozit na uskladnenie dielov, alebo modelu. Taktiez ich mozno pouzit ako material na podliepanie.



Tipy:
- Lepidlo sa da skladovat v puzdre na kontaktne sosovky.
- Ako miska na lepidlo sa da pouzit aj obal (blister) z vacsich tabliet (liekov).
- Obal z tabliet sa da pouzit aj ako sklo svetlometu.
- Prazdna krabicka od kozmetickych utierok sa vyborne hodi ako odpadovy kos.