1.3 | Špeciálne nástroje

1.3 | Specialne nastroje

1.3a | Kompresor

Ak sa modelar rozhodne striekat model striekacou pistolou (airbrush) a nechce kupovat tlakove flase, bude potrebovat kompresor. Jeho ulohou je dodavanie tlakoveho vzduchu potrebneho na striekanie. Je jedno, aky typ kompresoru sa zvoli, najdolezitejsim parametrom pri vybere je, aby produkoval o cosi viac vzduchu, ako je udavany prietok vzduchu striekacou pistolou. V modelarskej oblasti existuju prevedenia kompresorov aj bez vzduchojemu. Taketo kompresory su lacnejsie, ale musia stale bezat. Kompresor je mozne vyrobit aj svojpomocne doma napr. z chladnickoveho kompresora.
Prehlad jednotlivych casti kompresora:

  • Kompresor - samotny zdroj neregulovaneho tlakoveho vzduchu.

  • Tlakova nadoba - zasobnik tlakoveho vzduchu.

  • Spatny ventil - jednosmerny ventil umiestneny medzi kompresorom a tlakovou nadrzou. Zabranuje spatnemu prietoku vzduchu z nadrze do kompresora.

  • Automaticky tlakovy spinac - vypina kompresor pri nastavenej vyske tlaku a opatovne ho zapina pri urcitom poklese tlaku v tlakovej nadrzi (tzv. tlakova diferencia), cim udrzuje tlak vzduchu v pozadovanych medziach.

  • Odlahcovaci ventil - Dovoluje kompresoru lahky rozbeh (t.j. nie proti tlaku), cim sa znizuje celkove startovacie zatazenie motora.

  • Odlucovac - sluzi na odvadzanie vlhkosti a oleja zo vzduchu, co by mohlo sposobit vady pri striekani (olejove skrvrny, kvapky vody a pod.).

  • Regulacny ventil - sluzi na nastavenie vystupneho tlaku.

  • Odkalovaci ventil - zabezpecuje moznost vypustenia kondenzatu z tlakovej nadrze.

  • Manometre - sluzia na zobrazenie aktualneho tlaku.

  • Bezpecnostny (poistny) ventil - by nemal chybat na ziadnom kompresore, ktory ma tlakovu nadobu (vzdusnik/ vzduchojem).

  • Rychlospojka - je vhodna na rychle pripojenie hadice ku kompresoru a zaroven moze sluzit ako vystupny ventil.

  • Tlmic - vzduchovy tlmic znizuje uroven hluku pri vypustani zbytkoveho vzduchu zo vzdusnika.

Tipy:
- Nakolko ide o zariadenie pracujuce s tlakovym vzduchom, platia vsetky bezpecnostne zasady pre pracu s tlakovymi zariadeniami!
- Vyhodou chladnickoveho kompresoru je tichy chod.
- Zvykom je pouzivat dva manometre, jeden pre tlak v nadrzi a druhy pre vystupny tlak.
- Bezne automaticke tlakove spinace maju tzv. pevnu diferenciu, cize rozdiel medzi zapinacim a vypinacim tlakom su vzdy 2 bary.
- Pri stavbe vlastneho kompresora sa mozu vyuzit integrovane casti, napr. regulacny ventil s manometrom a odlucovacom v jednom.
- Ak je k dispozicii chladnickovy kompresor, je vhodne obcas doplnit olej pomocou striekacky do sacej trubky!

1.3b | Striekacia pistol (Airbrush)

Princip striekacej pistole je, ze tlakovy vzduch prechadzajuci pistolou vytvara podtlak, ktory vytahuje farbu z nadobky. Tato sa nasledne v tryske rozstrekuje. V sucastnosti je na trhu dostupne nespocetne mnozstvo roznych znaciek a typov striekacich pistoli. Rozhodujucimi parametrami pri vybere pistole by mal byt hlavne sposob vyuzitia (velke plochy vs. detaily), sposob plnenia (spodny vs. gravitacny), moznosti nastavenia spuste a minimalny potrebny prietok vzduchu. Striekacie pistole sa delia na tri zakladne kategorie:

  • Fixirka - najjednoduchsi system, vhodny na striekanie velkych ploch (hruba praca). Nema trysku s ihlou, ale len podtlakovu dyzu.

  • Jednocinne (single-action) - pri tomto type sa da regulovat len prietok vzduchu.

  • Dvojcinne (double-action) - mozno regulovat prietok vzduchu aj mnozstvo farby. Takouto pistolou je mozne striekat aj mensie pruhy a preto je vhodna na striekanie kamuflaze ci patinovanie.

Jeno a dvojcinne pistole sa daju dalej delit podla dalsich paramterov, k tym najdolezitejsim patri sposob plnenia (umiestnenie nadobky pre farbu), ktory moze byt bud klasicky gravitacny (pevny lievik hore), spodny (uzavreta nadobka dolu/na boku) alebo kombinovany, reps. nastavitelny.
Pri praci so striekacou pistolou musi byt farba rozriedena na konzistenciu mlieka. Prilis husta farba neprejde cez pistol alebo vytvara "pomarancovy" povrch. Naopak velmi riedka farba steka a zle kryje. Je lepsie striekat farbu vo viacerych tenkych vrstvach ako v 1- 2 hrubych, pretoze takyto nastrek zakryje detaily a moze vytvarat stekance.



Tipy:
- Striekacia pistol sa ma udrziavat cista a po skonceni prace je vhodne namiesto farby pouzit cisty aceton (C-6000), ktorym sa pri striekani rozpustia a odstrania zbytky farby z vnutornych ploch pistole, pripadne ak je to potrebne, pistol rozobrat a rucne vycistit trysku.
- Ak pistol nestrieka, treba skontrolovat trysku, ci nie je zapchata alebo zle nastavena. Pripadne moze byt problem v tesneni.
- Na presne davkovanie farby je dobre pouzivat pipetu alebo injekcnu striekacku.
- Nastavenie pistole a skusku farby je dobre robit na kuse kartonu/ papiera a nie priamo na modely.
- Tlak pre pistol sa nastavuje podla manualu. Prilis velky tlak moze pistol znicit.
- Lacnejsie typy pistoli maju zvycajny prietok vzduchu okolo 10- 15 l/ min. Drahsie pistole su o cosi narocnejsie s 20- 25 l/min.
- Na cistenie pistole sa daju pouzit medzizubne kefky.

1.3c | Minivrtacka a vrtaky

Na vytvaranie vacsieho poctu dier maleho priemeru sa urcite zide minivrtacka s prislusnym vrtakom. Minivrtacku mozno zakupit v modelarskych obchodoch alebo v lepsich predajniach naradia.
Vacsinou je mozne do takejto vrtacky upnut nielen vrtaky, ale aj ine nastroje do priemeru stopky 3 mm. Niektore vrtacky su dodavane so zdrojom, k inym treba dokupit adapter, ale existuju aj bezdrotove prevedenia na baterie. Drahsie a kvalitnejsie vrtacky su vykonnejsie, ak sa ma ale opracovavat najma papier, postaci aj lacnejsia, menej kvalitna vrtacka.
Najcastejsie pouzivanymi nastrojmi vo vrtacke su:

  • Vrtaky - tie je mozne kupit v modelarskych obchodoch uz od priemeru niekolko desatin mm.

  • Frezky - mozno pouzivat napr. na zvacsovanie otvorov, opracovanie hran, rohov, atd.

  • Brusne kamienky - sa zidu na ostrenie nastrojov (napr. injekcnych ihiel, dierovacov).

  • Lestiace kotuciky - sa daju vyuzit napr. pri praci s lestitelnymi farbami imitujucimi kovove povrchy.

Tipy:
- Spickou medzi minivrtackami je znacka Proxxon.
- Pri vrtani je vhodne castejsie odstranovat z vrtanej plochy triesky, aby sa vrtacka zbytocne nezatazovala.
- Najcastejsie pouzivany vrtak na predvrtanie vacsich dier je 1 mm vrtak.
- Vrtacku mozno pouzit aj ako sustruh - ak sa do nej uchopi diel, velmi lahko sa da vysustruzit a vybrusit rotacna suciastka (napr. kolieska na lietadla ci vlaky). Samozrejmostou je pri tom ale vrtacku uchytit zvierkou o pracovny stol/ dosku, aby mal modelar pri praci volne obidve ruky. V tom pripade by mala mat vrtacka aj aretacny kolik, ktory zabezpeci chod vrtacky bez nutnosti drzat spinac trvale prstom.
- Ku vrtacke sa da ako prislusenstvo dokupit aj stojan (stojanova vrtacka).

1.3d | Maskovacia paska

Tato specialna lepiaca paska sluzi na maskovanie casti modelov pri farbeni. Kvalitne maskovacie pasky byvaju zasadne drahsie, ale oplati sa investovat do kvality. Dolezitymi vlastnostami pri vybere pasky su najma krycia schopnost (hlavne na hranach) a odlepitelnost. Pri menej kvalitnych paskach sa moze stat, ze farba podtecie pod okraj pasky a taktiez moze byt paska prilis lepiva a pri odliepani moze poskodit diel ci dokonca strhnut farbu. Kvalitnou paskou sa daju urobit skutocne ostre prechody. Vyuziva sa najma pri striekani kamuflazi, alebo obrazcov.
Modelari pouzivaju rozne druhy maskovacich pasok.

  • Specialne modelarske maskovacie pasky (Kabuki pasky)- Su urcene priamo pre modelarov a teda maju najvhodnejsie vlastnosti.

  • Maliarske maskovacie pasky - Mozu byt alernativou k modelarskym maskovacim paskam, treba vsak volit kvalitne pasky (napr. znacka 3M), ktore su obvykle sirsie (zvycajne 20 az 50 mm) a hrubsie. Existuju aj typy citlive na tlak (napr. 3M Pressure sensitive tape Scotch), pricom cim viac sa paska natlaci na povrch, tym tazsie sa odliepa a znizuje sa sanca na podtecenie farby.

  • Dizajnerske pasky - Su dalsim zaujimavym typom. Nie su papierove ale skor elasticke podobne ako izolacne pasky. Su urcene na maskovanie liniek a pruhov, vdaka elasticite sa nimi daju maskovat rozne tvarovane pruhy alebo obluky. Su velmi odolne proti podteceniu farby a existuju aj velmi uzke typy (3 mm).

Okrem maskovacich pasok je mozne pouzit aj lepiacu gumu. Je to vlastne lepiaca guma, ktorou sa daju lepit plagaty na stenu. Vhodna je na vytvaranie kamuflaze. Nevyhodou je, ze moze zanechat mastne stopy, ktore sa ale daju odstranit. Nema tak vysoku schopnost krytia na hranach ako maskovacia paska, ale je to zaujimava alternativa k lepiacim paskam. Tak ako pri paskach aj tu treba davat pozor pri odliepani.



Tipy:
- Kvalitne pasky mozno dostat v obchodoch s autolakmi a potrebami pre lakyrnikov.
- Maskovacie pasky sa daju zakupit v roznych sirkach podla potreby.
- Ak treba maskovat motiv, je dobre vytlacit ho na pasku a vyrezat skalpelom.
- Z elastickej dizajnerskej pasky mozno narezat velmi tenke pruhy (uzsie ako 1 mm).
- Pasku nie je vhodne nechavat prilis dlho na modeli, pretoze sa moze silno nalepit a pri odstranovani zanecha na povrchu zvysky lepidla.
- Odlepitelnost pasky je dobre vyskusat niekde bokom pred aplikaciou a presvedcit sa, ci nestrhne farbu.
- Po farbeni je vhodne pasku co najrychlejsie odstranit (kym je farba cerstva a pruzna), inac hrozi praskanie farby na prechodoch.
- Maskovacou paskou mozno ochranit aj priehladne folie pri vliepani do kabiny
- Da sa pouzit aj na docasnu fixaciu suciastok pocas schnutia lepidla alebo na ich prilepenie o drziak pri farbeni.
- Lepiacu gumu mozno pouzit aj ako lepidlo na prichytenie striekaneho dielu ku spajli. (Zdroj: iconmaster)
- Zvysky lepiacej gumy sa daju pomerne lahko odstranit, ak sa na nu pritlaci vacsi kusok gumy a nadvihne sa. (Zdroj: tunnelDT)

1.3e | Tmely a tmeliace hmoty

Tmel mozno definovat ako material na vyplnanie nerovnosti, spar a inych chyb povrchu dielov. Vyuzitie najde najma pri prefarbovanych modeloch. Technika tmelenia je pomerne jednoducha - tmel sa nanesie na pozadovane miesto a po uschnuti sa obrusi. Aj ked sa na prvy pohlad jedna o jednoduchu zalezitost, treba brat do uvahy, ze proces tmelenia byva zdlhavy a treba ho viac krat opakovat, preto je vhodne vzdy dbat na kvalitu vyrezania a zlepenia dielov. Tmelenie by malo sluzit hlavne na uplne zamaskovanie spojov a prechodov pri priprave povrchu na striekanie, nie na korekciu chyb. Vyuzitie najde najme pri prefarbovanych modeloch, pri tvarov narocnych plochach, kde by jednotlive spoje (gulovite plochy) kazili vysledny dojem. Existuje cela rada roznych typov tmelov a tmeliacich hmot, tu je strucny prehlad tych najpouzivanejsich:

  • Akrylatove a disperzne tmely - su na baze vody. Do tejto kategorie patria rozne tmely na drevo ci na ine hobby ucely. Schnu relativne rychlo, nezapachaju a dobre sa opracuvaju. V pripade potreby ich mozno nariedit vodou (len opatrne, aby nezostali prilis riedke!). Su lahko dostupne (farby-laky) a nie su drahe. Ich nevyhodou je nizsia prilnavost k povrchu a pri naneseni prilis tenkej vrstvy sa niekedy drolia. Rychla doba schnutia moze skomplikovat pracu, hlavne ak sa pracuje iba s malymi mnozstvami tmelu.

  • Modelarske tmely - su urcene priamo pre modelarov, predovsetkym na plastikove modely. Drzia vsak aj na papieri a na trhu su k dispozicii rozne typy pre rozne ucely. Vyborne sa opracuvaju. Vacsinou su na syntetickej baze a v pripade nutnosti pracovat s tmelom dlhsie, alebo pri potrebe redsieho tmelu sa daju riedit riedidlom.

  • Polyesterove tmely - tieto tmely sa pouzivaju hlavne v lakyrnictve. Su dvojzlozkove, schnu az po namiesani s tuzidlom. Dobre sa nanasaju, silno drzia na podklade a dobre sa brusia, nevyhodou je vsak silny zapach. K dostaniu su rozne typy- jemnejsie aj hrubsie.

  • Soda bikarbona+ cyanoakrylat - touto kombinaciou tiez mozno tmelit papierove modely (Zdroj: Sony). Postupuje sa tak, ze do spary sa rovnomerne nanesie sekundove lepidlo do ktoreho sa nasledne nasype soda bikarbona. V pripade potreby sa moze postup opakovat a tym dosiahnut hrubsiu vrstvu tmelu. Vyhodou je velmi rychle schnutie (sekundy) a velka pevnost. Nevyhodou je silny zapach sekundoveho lepidla.

  • Puder+ nitrolak - doma vyrobitelna zmes na tmelenie (Zdroj: BugsBunny). Vdaka nitrolaku schne pomerne rychlo a dobre sa opracuva. Pocas schnutia zapacha.

  • Disperzne lepidlo - tiez sa da pouzit na tmelenie. Mozno ho zahustit papierovym prachom ci vyssie uvedenym pudrom. Schne dlhsie a kvoli elasticite lepidla sa horsie opracuva. Naopak vyhodou je, ze takto tmeleny spoj zostava pruznejsi ako pri inych tmeloch.

Tmelenie komplikuje a predlzuje pracu na modeloch, preto je lepsie snazit sa lepit modely co najpresnejsie, kvalitne a nespoliehat sa len na tmel. Navyse si treba uvedomit, ze vacsina tmelov nie je pruzna, preto s tmelenymi sucastami modelu treba zaobchadzat jemne.



Tipy:
- Tmel je ziaduce nanasat len v tensich vrstvach (max. 2- 3mm), inak po uschnuti hrozi popraskanie.
- Na nanasanie stierkovych tmelov sa da pouzit spachtlicka z manikurovej sady, pripadne ihla, stara cepielka ci sparadlo.
- Polyesterovy tmel bez tuzidla nikdy neuschne!
- Na tmelenie cyanoakrylatom a sodou bikarbonou staci pouzit lacne sekundove lepidlo.
- Balenie tmelu je nutne vzdy dokladne uzatvorit, inak hrozi ze rychlo vyschne.

1.3f | Gumove rukavice

Rukavice su sikovnou pomockou vhodnou najme pri praci s farbami, ci uz pri samotnej manipulacii, miesani farieb alebo pri striekani modelu ci jeho casti pomocou airbrushu. Vyuzitie najdu aj pri inych pracach, pri ktorych by mohlo prist ku neziaducemu zaspineniu ruk, ako napr. tmelenie.

  • Latexove (chirurgicke) rukavice - su najbeznejsie dostupne rukavice, cenovo patria ku lacnejsim, avsak nie su urcene na pracu s chemikaliami a preto nemaju dlhu trvacnost pri praci napr. s riedidlami (S6006, C6000, ...). Mozno ich zakupit vo vydajni zdravotnickych pomocok.

  • Vinylove rukavice - su trochu drahsie ako bezne latexove rukavice, maju vsak omnoho lepsiu odolnost voci riedidla/rozpustadlam. Oproti chirurgickym rukavicam su o cosi hrubsie.

  • Nitrilove rukavice - su urcene pre autolakovnikov a mali by mat najvacsiu odolnost voci rozpustadlam. Cenovo patria ku tym drahsim. Daju sa zakupit v predajniach s autolakmi.



Tipy:
- Dolezite je zvolit si spravnu velkost rukavic.
- Staru poskodenu rukavicu mozno pouzit ako sacok na odpad po striekani.
- Oplati sa kupit si cele balenie cca 100 parov a pouzite rukavice jednoducho zahodit.

1.3g | Fotoaparat

Priamo na modelarsku cinnost fotoaparat netreba, hodi sa vsak na osobnu prezentaciu modelov na fore. Kvalitny fotoaparat je samozrejme velke plus, ale ani kvalitny fotoaparat nezachrani zly model. Zial naopak to neplati a zlym fotakom, resp. zlymi fotkami sa da pokazit celkovy dojem aj z krasneho modelu. Bezny kompakt je na fotenie modelov postacujuci. Vyhodou je, ak ma fotoaparat funkciu makro fotenia, aby sa dalo zaostrit aj na detaily. Pri troche snahy sa daju nafotit uspokojive fotky aj pomocou fotoaparatu mobilneho telefonu (vyhodne je, ak ma automaticke zaostrovanie).

Tipy:
- Idealne je fotit model na dennom svetle.
- Pri foteni s bleskom je casto vidiet nedostatky retuse, ktore volnym okom nie su badatelne.

1.3h | Posuvne meradlo a mikrometer

Tieto dve meracie pomocky ocenia hlavne skusenejsia modelar pri zistovani priemerov drotov, spajli a trubiek, alebo autori modelov pri merani hrubok papierov pri konstruovani.

  • Posuvne meradlo - ludovo zname ako sublera, meria s presnostou 0,05 mm. Da sa zakupit v roznych velkostiach a prevedeniach (existuje aj plastove). Posuvnym meradlom sa da zmerat – vonkajsi, vnutorny rozmer a taktiez hlbka. V zasade sa daju posuvne meradla rozdelit na dva druhy - mechanicke a digitalne. Digitalne posuvne meradlo je o cosi drahsie, avsak praca s nim je pohodlnejsia.

  • Mikrometer - na rozdiel od posuvneho meradla je este presnejsi a meria s presnostou 0,01 mm. Nevyhodou oproti posuvnemu meradlu je skutocnost, ze mozno merat iba jeden rozmer. Podobne ako pri posuvnych meradlach, aj tu existuje rozdelenie na mechanicke a digitalne mikrometre.

Tipy:
- Mikrometer je uzitocny pri presnom merani hrubok papierov.
- Lacnou alternativou posuvnych meradiel moze byt plastove posuvne meradlo, ktore ale nie je tak presne.
- Tieto meradla byvaju konzervovane olejom, preto je vhodne pri praci dat pozor, aby sa neuspinil povrch modelu.
- Obe meradla su pomerne drahe a nie prilis casto pouzivane, preto niekedy staci vykonat merania u niekoho, kto meradlo vlastni.

1.3i | Klieste

Klieste sa zidu predovsetkym pri praci s drotom - ten sa s nimi da strihat a tvarovat. Existuje velke mnostvo roznych druhov a tvarov kliesti, tu je zoznam najcastejsie pouzivanych:

  • Kombinovane klieste- ludovo zname ako kombinacky, su univerzalny nastroj na delenie a uchopenie s vrubkovanymi celustami. Vhodne na hrubu pracu.

  • Cvikacie klieste- ludovo zname ako cvikacky/ stipacky, su urcene na delenie materialu, vhodne na bezne delenie alebo na kombinackami nedostupne miesta. Delia sa na celne a bocne, ktore su pre modelarov vyhodnejsie.

  • Ploche a priame klieste- zname ako plochacky, su podobne kombinovanym, avsak nemaju cvikaciu cast a maju iny tvar celusti, existuju aj typy so zahnutymi celustami. Vhodne na tvarovanie drotov.

  • Priame klieste zo zaoblenymi celustami - medzi elektrikarmi zname ako ockovacie klieste, su vhodne na vytvaranie zaobleni a ociek.



Tipy:
- Na jemnu pracu su vhodne male typy kliesti s dlzkou 100-120 mm.
- Pri praci s medenym drotom treba davat pozor, aby klieste nezanechali odtlacok vrubkovanych celusti!