3.3 | Techniky farbenia

3.3 | Techniky farbenia

3.3a | Farbenie stetcom a retusovanie

Pri praci na modeloch je niekedy nutne pristupit ku farbeniu, ci uz doplnkov alebo celych celkov. Techniky na farbenie su rozne a jedno z nich je aj farbenie stetcom. Jedna sa o najbeznejsi a najjednoduchsi sposob nanasania farby. Avsak tato technika ma svoje limitujuce faktory a nie je postacujuca na niektore finalne upravy povrchov. Specifickym sposobom pouzivania stetca pri farbeni dielov, je tzv. retusovanie, kde sa pomocou tejto techniky retusuju bud to pomocne chlopne alebo samostatne hrany jednotlivych dielov modelov. Aj ked je natieranie stetcom najjednoduchsim sposobom, vyzaduje urcitu zrucnost a disciplinu pri praci, aby nedoslo k neziaducemu poskodeniu dielu (najme pri retusovani).

  • 1|Farbenie stetcom - je najjednoduchsi sposob prefarbovania modelov alebo ich casti. Pri tomto sposbe sa farba na podklad nanasa pomocou stetcov roznych velkosti. Takymto sposobom mozno natierat takmer vsetky druhy farieb. Farba pri natierani musi byt hustejsej konzistencie nez pri striekani, nie vsak prilis husta, aby sa dobre zlievala. Vyhodou farbenia stetcom je jednoducha aplikacia vhodna aj pre zaciatocnikov, minimalne naklady na nastroje a moznost nanasania farby aj v menej vetranych priestoroch. Tato technika sa hodi najme na farbenie mensich dielov, pri velkych plochach mozu zostavat na povrchu smuhy od takov stetcom. Uplatnenie najde aj pri niektorej z patinovacich technik. Nevyhodou je nizsia kvalita dosiahnuteho povrchu.

    - Prichysta sa diel, na ktory sa bude nanasat finalna vrstva laku.
    - Farba sa nariedi tak, aby sa lahko natierala a zlievala dokopy, ale aby zaroven dostatocne kryla.
    - Nanasanie farby sa realizuje jemnymi, rovnomernymi tahmi.
    - V pripade potreby sa nater opakuje.
    - Po ukonceni prace treba stetec dokladne ocist.


  • 2|Retusovanie - je speciaficky sposob farbenia bielych hran alebo chlopni dielov modelov vyuzivana pri tzv. cistostavbe. Najrozsirenejsi sposob retusovania je zatieranie hran pomocou boku stetca. Na miesto steca sa daju pouzit aj ine nastroje ako napr. ceruzky alebo fixy, problemom je vask nizka farebna stalost najme pri fixkach. Pri retusovani stetcom je dolezite odhadnut hustotu farby, nesmie byt prilis riedka, aby nedoslo k nasiaknutiu papiera prebytocnou vodou (vynimkou su synteticke farby). Prilis husta farba (s vynimkou vodovych farieb) zasa vytvara vrstvy prebytocnej farby, co kazi celkovu cistotu a dojem. Dobrym zvykom je retusovat hrany a narezane diely este pred zlepenim, cim sa predide pripadnej nedostupnosti hran po zlepeni dielu a zarovne je tymto sposobom omnoho jednoducie dosiahnut vysoku cistotu stavby.

    - Pripravia sa diely, ktore sa maju retusovat, pricom ohyby mensich dielov je dobre narezat, pri naslednej retusi sa farba vpije do zarezu.
    - Namiesa sa vhodny odtien, ktorym sa diely budu retusovat.
    - Na stetec sa naberie mensie mnostvo farby a prebytok sa moze vytriet do pripravenej handricky.
    - Farba sa nanasa vzdy len spickou stetca.
    - Hrany sa retusuju vzdy len z rubovej strany a nie kolmo na hranu, aby pri vacsom mnozstve farby na stetci nedochadzalo k zateceniu na farebnu stranu dielu.
    - Po naneseni farby sa diely nechaju uschnut a nasledne sa prekontruluju, ci je krtytie dostatocne.
    - Ak je to nutne, opravia sa pripadne nedotrete miesta.
    - Po ukonceni prace sa stetce dokladne vycistia.

Tipy:
- Ak sa s farbou pracuje dlhsi cas, je vhodne ju z casu na cas premiesat.
- Stetce pre retusovanie by mali byt co najtensie (velkost 00 - 1), lebo retusovanie hran a chlopni je delikatna zalezitost. (Zdroj: johnn7)
- Stetce odkladame vzdy ciste, na cistenie pouzijeme aceton (C-6000) alebo cistice naradia.
- Miesta ohybov je pri velkych dieloch vhodne naryhovat z rubovej strany, cim odpada nutnost retusovania. (Zdroj: johnny7)
- Diely, ktore sa nedaju retusovat stetcom (hlavne uzke zarezy) je mozne zaretusovat z rubu spickou skalpela namocenou v mierne nariedenej farbe. (Zdroj: johnny7)
- Pri temperovych farbach je dobre pouzivat mierne tmavsi odtien ako je originalna farba modelu. (Zdroj: johnny7)

3.3b | Striekanie

Striekanie je sposob nanasania farby, ktory je zalozeny na principe strhavania farby z hrotu ihly v tryske a jej naslednom rozpraseni na jemnu hmlu pomocou tlakoveho vzduchu. Takto je mozne nanasat farbu velmi rovnomerne vo velmi tenkych vrstvach. Vyhodou pri striekani (hlavne u airbrushu) je setrenie farbou, nakolko pri striekani nevznikaju hrube vrstvy a spotreba farby je teda nizsia ako pri natierani. Nevyhodou je rozptylovanie sa farby (farebmej hmly) do priestoru, v ktorom sa strieka,preto nie je striekanie napr. v byte najlepsim riesenim. Pre taketo pouzitie je dobre zaobstarat si vhodny odsavac alebo rovno striekaciu komoru s odsavanim (osvetlenim). Okrem aribrushu je mozne farbu nanasat aj sprejom, co je moznou alternativou, praca s nim vsak nie je vhodna na drobne detaily.

  • 1|Striekanie sprejom - Do sprejov su plnene predovsetkym synteticke a akrylove farby, nesposobuju teda zvlnenie papiera vplyvom vody. Paleta farieb je pomerne siroka a zvacsa nie je problem dopatrat sa ku ziadanemu odtienu, aj ked nie v kazdej predajni je moznost vyberu z velkej palety. Vyhodou u pouzitia sprejov je absencia potreby dalsieho naradia (striekacia pistol, kompresor, ...). Farby v sprejoch su trvanlive a nezaschnu ani po viacerych rokoch. Nevyhodou je ich silny zapach a preto s nimi mozno pracovat len v dobre vetranych miestnostiach (idealne vonku). Koli pomerne velkemu rozptylu trysky su vhodnejsie na striekanie vacsich dielov. Kedze nemozno dobre regulovat mnozstvo striekanej farby, hrozi zaliatie drobnych detailov. Farby v sprejoch nie su zvacsa urecene na modelarske ucely a preto aj kvalita pigmentov je na inej urovni (horsej oproti modelarskym farbam).

    - Diely, ktore sa budu farbit sa nachystaju na striekanie (ocistia sa a v pripade potreby prelestia alebo prebrusia a oprasia).
    - Pred pouzitim sa sprej dobre premiesa a pretrepe, tak aby bolo pocut pohyb miesacich gulocok.
    - Vykona sa skusobny nastrek na pomocny papier, az potom sa strieka konkretny diel/model.
    - Diel/model sa strieka vo viacerych tenkych vrstvach zo vzdialenosti cca. 10 az 20 cm.
    - Medzi jednotlivymi vrstvami treba pockat kym farba ciastocne zaschne (minimalne na dotyk).
    - Po naneseni potrebneho poctu vrstiev (podla struktury povrchu) sa diel/model necha schnut.
    - Pred odlozenim spreju sa precisti tryska, aby nedoslo k jej znehodnoteniu alebo upchaniu.


  • 2|Striekanie pistolou - Strikacia pistol (air-brush) je nastroj urceny na nanasanie farby vo velmi tenkych vrstvach. Existuje viacero druhov pistoli od najjednoduchsich (fixirka) az po specialne vysokokvalitne pistole (dvojcinne). Modelarske striekacie pistole maju zvacsa trysky velmi malych rozmerov (0.1 - 0.4 mm) a teda aj druh pouzitej farby, musi byt dostatocne kvalitny a obsahovat jemne pigmenty. Konzistencia namiesanej farby musi byt riedka, inak bude dochadzat k upchavaniu trysky, co zvacsa vedie k vytvoreniu vysledneho povrchu s texturou pomarancovej kory. Samotna pistol na svoju pracu potrebuje zdroj tlakoveho vzduchu, ako napr. sprej so stlacenym plynom alebo kompresor. Povrchy striekane pistolou musia byt dostatocne kvalitne nachystane, inak vysledny povrch nebude dosahovat pozadovanej kvality. Kedze air-brush nanasa farbu vo velmi jemnych vrsvach, akykolvek nedostatok povrchu sa po nastreku zvyrazni, preto je vhodne pred striekanim povrchy impregnovat a osetrit zakladom (surfacerom) a to hlavne pred striekanim finalnej povrchovej farby.

    - Diely, ktore sa budu striekat sa nachystaju na striekanie (ocistia sa a v pripade potreby prelestia alebo prebrusia a oprasia).
    - Farba sa nariedi priblizne na konzistenciu mlieka.
    - Kompresor sa nastavi na pozadovany vystupny tlak (cca. 1,5 az 2,5 baru).
    - Vykona sa skusobny nastrek na pomocny papier, podla ktoreho sa pripadne doriedi farba alebo dosteluje tryska, az potom sa strieka konkretny diel/model.
    - Farba sa strieka vo viacerych tenkych vrstvach.
    - Medzi jednotlivymi vrstvami treba pockat kym farba ciastocne zaschne (minimalne na dotyk).
    - Po ukonceni prace sa pistol dokladne vycisti a striekany povrch sa necha uplne preschnut.

Tipy:
- Nastriekane diely je vhodne ulozit schnut na dobre odvetrane a bezprasne miesto.
- Na cistenie pistole pouzijeme je mozne pouzit aceton (C6000) alebo specialny cistic, ktorym sa umyje plniaca nadobka a pistol sa prestrekne mensim mnozstvo riedidla.
- Ak by mala pistol medzi dvomi striekaniami stat dlhsie je vhodne ju rozobrat a dokladne vicistit/namazat.
- Na cistenie trysky a horsie dostupnych casti pistole je mozne pouzit stetcom alebo vatovou tycinkou ponorenou do acetonu.
- Pre dokladne precistenie pistole je mozne pouzit medzizubne kefky roznych rozmerov. (Zdroj: serpens)
- Pri striekani treba dbat na nanasanie farby v tenkych vrstvach, aby sa zabranilo vzniku stekancov a dlhemu schnutiu farby!
- Trysku u sprejov je mozne precistit tak, ze sa sprej otoci o 180 stupnov (tryskou dole) a kratkym stlacenim sa vystrekne farba z trysky.
- Zaschnutu trysku (spreju) mozno vycistit ihlou alebo ju namocit na par minut do acetonu.
- Je mozne dat si namiesat do spreju lubovolny odtien podla vzorkovnika, avsak cena je pomzerne vysoka.

3.3c | Lakovanie

Lakovanie, ako sposob finalnej upravy povrchu modelu, najde uplatnenie pri oboch hlavnych vetvach papieroveho modelarstva. Pri modeloch, ktore su kompletne prefarbne lakovanie posluzi ako finalny nater, na ochranu a zjednotenie farieb, vodolepiek a patiny. U tzv. cistostavieb sa lak pouziva ako vrchna konzervacna vrstva zabranujuca vyblednutiu farieb. Taktiez znizuje nasiakavost vlhkosti a zaroven aj mierne spevnuje model. Existuje velke mnozstvo typov lakov. Zakladne delenie je podla vysledneho vzhladu povrchu, ktory moze byt matny, leskly alebo nieco medzi tym (polomat, saten, ...). Nasledne sa daju laky delit podla chemickeho zlozenia, pricom medzi modelarmi su najrozsirenejsie synteticke, akrylove a pripadne dvojzlozkove laky (autolaky). Podobne ako pri farbach, aj tu platia vseobecne zasady pre vyber spravneho typu a pouzitia laku.

  • 1|Lakovanie stetcom - je neziaduci sposob nanasania laku (ako finalneho povrchu), kedze na vyslednej strukture zanechava viditelne stopy po stetci (cmuhy). Tento sposob je vhodny iba na drobne diely, detaily alebo na miestnu opravu povrchu. Nanasanie laku stetcom je vhodne skor na impregnaciu. Sposob prace je identicky s farbenim stetcom.

    - Prichysta sa diel, na ktory sa bude nanasat finalna vrstva laku.
    - Lak sa nariedi tak, aby sa lahko natieral a zlieval dokopy, ale aby zaroven dostatocne kryl.
    - Nanasanie laku sa realizuje jemnymi, rovnomernymi tahmi.
    - V pripade potreby sa nater opakuje.
    - Po ukonceni prace treba stetec dokladne ocist.


  • 2|Lakovanie sprejom - je vhodne pre modelarov, ktory nemaju moznost pouzivat airbursh. Nevihodou je neoznost riedenia laku a taktiez hrubsi sposob nanasania ako pri vyuziti airbrushu. Laky v sprejoch su vacsinou na syntetickej alebo akrylovej baze, preto su vhodne aj ako ochranny nastrek retusovanych modelov. Vhodne su aj pri praci s vodolepkami, kde pomahaju zjednotit prechod medzi hranami.

    - Diely, ktore sa budu lakovat sa nachystaju na striekanie (ocistia sa a v pripade potreby prelestia alebo prebrusia a oprasia).
    - Pred pouzitim sa sprej dobre premiesa a pretrepe, tak aby bolo pocut pohyb miesacich gulocok.
    - Vykona sa skusobny nastrek na pomocny papier, az potom sa strieka konkretny diel/model.
    - Diel/model sa strieka vo viacerych tenkych vrstvach zo vzdialenosti cca. 10 az 20 cm.
    - Medzi jednotlivymi vrstvami treba pockat kym lak ciastocne zaschne (minimalne na dotyk).
    - Po naneseni potrebneho poctu vrstiev (podla struktury povrchu) sa diel/model necha schnut.
    - Pred odlozenim spreju sa precisti tryska, aby nedoslo k jej znehodnoteniu alebo upchaniu.


  • 3|Lakovanie striekacou pistolou - Striekacou pistolou mozno nanasat akykolvek druh laku, pricom narozdiel do spreju je mozne velmi dobre regulovat hrubku nanasanej vrstvy. Kedze airbrush strieka aj do pomerne maleho kuzela, je tato technika vhodna aj na lakovanie drobnejsich casti.

    - Diely, ktore sa budu lakovat sa nachystaju na striekanie (ocistia sa a v pripade potreby prelestia alebo prebrusia a oprasia).
    - Lak sa nariedi (v pripade 2K lakov sa prida aj tuzidlo) na konzistenciu mlieka.
    - Kompresor sa nastavi na pozadovany vystupny tlak (cca. 1,5 az 2,5 baru).
    - Vykona sa skusobny nastrek na pomocny papier, podla ktoreho sa pripadne doriedi lak alebo dosteluje tryska, az potom sa strieka konkretny diel/model.
    - Lak sa strieka vo viacerych tenkych vrstvach (hlavne matne laky) alebo v jednej silnejsej (leskle).
    - Medzi jednotlivymi vrstvami treba pockat kym lak ciastocne zaschne (minimalne na dotyk).
    - Po ukonceni prace sa pistol dokladne vycisti a lakovany povrch sa necha uplne preschnut.
    - Ak je to potrebne, po niekolkych dnoch je mozne lak prelestit.

Tipy:
- Pri striekani sprejom je dolezite nacvicenie si regulacie striekaneho mnozstva laku.
- Pri lakovani sprejom tiez plati pravidlo viacerych tenkych vrstiev, avsak prilis tenka vrstva sposobuje iba "zaprasenie" povrchu.
- Diel/model, ktory sa ma lakovat musi byt zbaveny vsetkeho prachu, ktory by sposoboval chlpky alebo "krupicu" vo vrstve laku.
- Pri lakovani patinovanych modelov alebo modelov s vodolepkami je dobre vzdy odskusat reakciu daneho laku na skusobnom materialy!
- Nie je vhodne kombinovat vrstvy lakov a farieb na odlisnej baze, akrylovy lak moze sposobovat deformaciu neimpregnovanych dielov.
- Lak sa da pouzit aj na domacu vyrobu vodolepiek.