Rhino Q&A

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
Patero | 40
Meno: Jozef Kráľ

Rhino Q&A

Príspevokod užívateľa Patero » 25 Júl 2011 20:59

Mno.....

viem že je kopec kadečoho ohladom Rhina. Lenže sú tu aj chlapci z dediny, ktorí sú úplní začiatočníci. Takže mám zopár otázok....

V prvom rade o čo mi ide. Chcem sa naučiť nakresliť a rozložiť lietadlo. Zatial som sa dostal sem... (viď. obrázok)

Na pracovnej ploche môžte vidieť technický výkres lietadla MIG-15. Tento výkres som si prekreslil do DXF, aby som ho mohol naimportovať do Rhina. Ďalší dôvod, prečo som výkres prekresloval je ten, že tie blueprinty z netu bývajú nepresné čo sa týka nárysu a pôdorysu voči sebe. Takže mám presný výkres. Teraz potrebujem ten výkres umiestniť voči sebe tak, aby sa mi všetky tri obrázky pretínali v jednom bode.

Ďalej potrebujem vedieť niečo do začiatku o nastavení pracovnej plochy, ako si nastaviť krokovanie zap/vyp. a podobné vychytávky. Nechcem od vás, aby ste sem dávali nejaké extra návody. Skôr by som potreboval ukázať smer, ktorým sa mám uberať a systémom pokus omyl si to vyskúšať na vlastnej koži. Mám k Rhinu aj návod v PDF. Takže ak niekto vie, ktoré konkrétne časti by som si mal preštudovať, tak smelo sem dajte svoj typ, že na čo sa mám zamerať.

vopred vďaka za námahu.

Ing. Spendlik | 36
Meno: Tomáš
Kontaktovať užívateľa:

Re: Rhino Q&A

Príspevokod užívateľa Ing. Spendlik » 26 Júl 2011 12:02

Ahoj,
Dole (aj na tom obrázku) máš lištu, na ktorej sú štyri nápisy (Krok, Orto, Rovinný, Uchop). Krokovanie ("prichytávanie k mriežke") sa vypína/zapína práve kliknutím na slovíčko "Krok". Potom by Ťa malo zaujímať slovíčko "Uchop". Keď na to klikneš, tak sa Ti vysunie lišta, v ktorej si môžeš zaškrtnúť jednotlivé body, ku ktorým sa má prichytávať kurzor,tiež sa tu zapína a vypína uchopovanie celkovo a tiež sa tu napríklad zapínaja tzv. STracks.

V Tvojom prípade by som označil jeden pohľad aj s tou mriežkou, dal príkaz posunúť, označil ako bod posunu jeden roh tej mriežky (s tým, že v uchopovaní budeš mať zapnuté uchopovanie ku koncom čiar - "Kon") a následne prichytíš k rohu druhého pohľadu. To isté spraviť aj s druhým pohľadom a je to.

PS: Oceňujem výber predlohy! :)
ObrázokObrázokObrázok

HlavaXXII | 42
Majster - Kráľ lietadiel
Meno: Marek

Príspevokod užívateľa HlavaXXII » 26 Júl 2011 12:11

Ja len doplním Špendlíka, že hlavne je potrebné mať zosúladené osi na jednotlivých pohľadoch a ani nie tak rohy rámčekov. No a hlavne, čo je potrebné u lietadielok, potrebuješ rezy trupu lietadla. Tie už len rozmiestňuješ po dĺžke trupu. Ale ty si si vybral ako predlohu lietadlo, ktoré má tuším kruhový tvar trupu. Takže tu by ti to mohlo stačiť :wink:
Q: nemozem spravit len tak zeby dobre bulo...musi byt najlepsi

Patero | 40

Príspevokod užívateľa Patero » 27 Júl 2011 11:46

Díky chlapci. Nárys, pôdorys a bokorys už mám umiestnený presne voči sebe. Robil som to tým uchopením na koncoch úsečky. Teraz by som potreboval zistiť, ako umiestnim do priestoru tie rezy toho lietadla. Chcem umiestňovať priamo rezy, aby som sa to naučil, aj keď konkrétne pri tomto lietadle by bolo jednoduchšie rotovať pozdĺžny rez.

EDIT: Pracovnú plochu som si nastavil na krokovanie 0.01mm. V tejto mriežke sa plánujem pohybovať a všetky rozmery zaokrúhlovať na dve desatinné miesta.

EDIT 2: pomocou uchopovania som sa pokúšal kopírovať kuržnice a hocičo z toho nárysu, ale nech som robil čokolvek, stále mi to behalo len po tých nárysoch. Do priestoru som sa nevedel odpichnúť. Stále sa to pripútavalo k už existujúcim bodom, alebo k tomu, čo som zaškrkol pri krokovaní.

serpens | 35
Admin
Meno: Miro
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa serpens » 27 Júl 2011 12:23

No vypni si uchytavanie, ked nechces uchytavat a posunju to cez prikazovy riadok p presnu hodnotu, pripadne si pozri v stavovom riadku o kolko si sa v ktorom smere posunul.
Inak dobra vec je aj Shift, ked ho stacis ta sa pohybujes len v jednom smere (tusim).
"Art without engineering is dreaming. Engineering without art is calculating." Steven K. Roberts

Ing. Spendlik | 36
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa Ing. Spendlik » 27 Júl 2011 13:45

No, ja napríklad krokovanie nepoužívam, pohybujem sa len na základe už existujúcich bodov a priamok.

1.) Jedna z možností, je, že keď klikneš, podržíš stlačený tuším Ctrl, tak Ti ešte umožní v ďalšej rovine spresniť umiestnenie bodu.
2.) Používať STrack - keď posúvaš, nastav myšku na nejaký orientačný bod (NEKLIKAŤ), zmení sa na biely a potom sa dá prichytávať k priamkam vedúce cez tento bod (podobný systém má AutoCAD).
3.) Môj obľúbený "cigánsky" spôsob...pokiaľ chcem mať niečo vo výške 5 cm nad nejakým bodom, spravím úsečku z tohto bodu v dĺžke 5cm a potom prichytávam ku koncu úsečky
4.) Presunúť objekt k bodu a následne posunúť objekt tak, že ručne dopíšeme vzdialenosť od bodu a už len nastavíme, do ktorého smeru.

That´s all
ObrázokObrázokObrázok

serpens | 35
Admin
Meno: Miro
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa serpens » 27 Júl 2011 14:26

Spendlik - skusal si niekedy TAB? to ti dovoli posuvat sa kolmo na konstrukcnu rovinu. Cize ak si v perspektive a kreslis v XY tak ked stacis TAB tak mozes vyjst do Zka.
"Art without engineering is dreaming. Engineering without art is calculating." Steven K. Roberts

Ing. Spendlik | 36
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa Ing. Spendlik » 27 Júl 2011 17:08

To som neskúšal, vyskúšam a podelím sa o zážitok :)
Inak ten Shift zapína a vypína Orto ak sa nemýlim (teda aspoň u mňa)...

Čo sa samotného rysovanie týka, tak určite odporúčam sledovať príkazový riadok, kde okrem samotného príkazu sa zobrazia (v texte) aj jednotlivé možnosti príkazu, prípadne sa tam nastavujú jednotlivé parametre (napríklad pri presúvaní alebo pri rysovaní úsečiek sa tam dajú presne nastaviť hodnoty o koľko sa má posunúť resp. akú veľkú úsečku máme vytvoriť). To je aj dôvod, prečo nepoužívam "kroky" - ak chcem mať niečo presne, tak to jednoducho presne napíšem a je to.
ObrázokObrázokObrázok

Patero | 40

Príspevokod užívateľa Patero » 28 Júl 2011 17:30

Tak dnes pripájam svoj skromný pokrok. Nakreslené, umiestnené, rozbalitelné. Idem špekulovať ďalej. Zatial to vyzerá jednoducho. Tak som zvedavý, že na aký ďalší zádrhel natrafím. Podvozkové šachty a kokpit vystrihnem a ostatné dokreslím asi vo vektore svojim klasickým spôsobom. No uvidíme ako sa bude dariť ďalej....

EDIT: Tak ešte kúsok pre dnes. Teraz idem riešiť prechod smerovka-trup.

Patero | 40

Príspevokod užívateľa Patero » 30 Júl 2011 11:37

Trochu som zmenil štýl práce. Začal som samozrejme od znovu. Tie pôvodné obrázky, nárys, pôdorys, bokorys som tento krát umiestnil priamo do priestoru so spoločnou osou všetkých troch obrázkov. Trup som dal rotovať, krídla pokryl plochou zo štyroch kriviek a bolo vybavené. Potom som premietol 2D podvozkovú šachtu na krídlo, vzniknutú krivku na krídle som dal vystrihnúť a je vybavené. Momentálne sa nachádzam niekde tu. Ešte musím nakresliť prechod krídlo-trup a môžem sa podla Alinovich návodov pohrať s nitmi a čiarami znázorňujúce rôzne montážne otvori a podobné oné...

to->HlavaXXII: Krídla a hlavne ich konce som urobil nové. To zakončenie som sa síce snažil urobiť aj s ohladom na tvoje pripomienky, ale finálne úpravy budem robiť až podla toho, že ako to bude vyzerať vymodelované z papiera. Možno mi to postačí aj v takejto kvalite.

Návrat na "3D modelovanie // 3D Modeling"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný