Metasequoia 4 (3D modelovací program pre tvorbu a texturovanie modelov do Pepakura Designeru)

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12895
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Metasequoia 4 (3D modelovací program pre tvorbu a texturovanie modelov do Pepakura Designeru)

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 20 Aug 2016 12:57

Metasequoia je program primárne určený pre tvorbu 3D modelov vystrihovačiek do programu Pepakura Designer, v tomto programe sa dá 3D model aj otexturovať.
Takže si popíšeme, ako v ňom (ja osobne dosť zdĺhavo, lebo inak to ešte neviem) tvoriť textúry. Základ je dostať do neho nejaký objekt vo formáte .obj. Ten si môžete nakresliť aj v Blenderi, ja ho ale používam hlavne na konverziu medzi rôznymi formátmi, medzi ktorými je aj .dae do Sketchupu. Keď už máte model v Metasequoi, kliknete na ikonku Paint a otvorí sa vám okno na prácu s textúrami. Základný rozmer textúry je 256x 256 bodov, ale v položke File sa dá dať resize a upravíte si veľkosť podľa potreby.

Ako získať patvar samotnej textúry? Ja si vyberiem "Pen", kde sa dá nastaviť veľkosť farbenej plochy a intenzita, vyberiem nejakú farbu z palety (možno sa dá importovať aj vlastná... ) a začnem omaľovávať objekt, keď prídem na hranu, tak ju celú obídem a získam tvar textúry, rozdelil som ju na 2 časti, aby bolo vidieť, kde sa spája. Biely podklad je materiál, v Pepakure sa dá potom nastaviť, či je vidieť iba materiál, alebo textúru, alebo oboje. V tomto prípade by sa dal natrieť materiál na šedo a ako textúru použiť len krátery.



Problém je akurát trafiť prechod na okraji textúry, kde sa spájajú hrany, aby to príliš nekričalo, závisí to samozrejme aj na tvare objektu.

Zatiaľ z mojej strany toľko.
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Návrat na "3D modelovanie // 3D Modeling"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní