GIMP - Vyfarbovanie modelov

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
Dalibor | --
Príspevky: 65
Meno: Dalibor
Bydlisko: Piešťany

Re: GIMP - Vyfarbovanie modelov

Príspevokod užívateľa Dalibor » 14 Jan 2011 19:40

Ak by ti ho aj zrusili stale je tu portable verzia. Das na USB klucik a malujes dalej. :wink:

Zatial v gimpe len vymalovavam a skladam vrsvy vygenerovane z Rhina. Na spodok velke plochy, na to loga, texty a detajly. Tretia vrstva je maska prelisov a tienov ktora upravuje sytost pripadne farebnost spodnych. Navrch este pridam cierne obrysove a deliace ciary a je to.
S tymto navodom to bude este lepsie.

Vdaka :P

Užívateľov profilový obrázok
HlavaXXII | 47
Majster - Kráľ lietadiel
Príspevky: 1580
Meno: Marek

Re: GIMP - Vyfarbovanie modelov

Príspevokod užívateľa HlavaXXII » 18 Jan 2011 21:47

Tak som si ten tutoriálik vyskúšal a je to fakt paráda. Ale, keďže som v tomto zelenáč, tak mám nejakú tú otázku. Začal som trošku maľovať Jančatovu B-534, zatiaľ len písmenká na trup. Chcel by som sa spýtať, ako dostať tie čiarky, čo naznačujú výstuhy pod plátnom nad to biele písmenko? Lebo takto to bije do očú...

Obrázok
Q: nemozem spravit len tak zeby dobre bulo...musi byt najlepsi

Užívateľov profilový obrázok
QUASI | 43
Príspevky: 512

Re: GIMP - Vyfarbovanie modelov

Príspevokod užívateľa QUASI » 19 Jan 2011 08:51

No tu sa toho vela vymysliet neda.
Treba do dalsej vrstvy nad biele pismeno tie ciarky jednoducho manualne nakreslit (resp skopirovat tie ciarky z povodnej vrstvy).

Este mozes skusit nastavit rezim krytia vrstvy s tym pismenom - mozno nieco z tych 15 moznosti bude fungovat (tlacitko je oznacene v prvom prispevku - obrazok 23 - nad % krytia vrstvy). Aj ked predpokladam, ze pri tejto kombinacii farieb to nebude dobre (neviem presne povedat, bo nie som teraz pri gimpe).

Užívateľov profilový obrázok
Ing. Spendlik | 42
Príspevky: 372
Meno: Tomáš
Kontaktovať užívateľa:

Re: GIMP - Vyfarbovanie modelov

Príspevokod užívateľa Ing. Spendlik » 19 Jan 2011 12:51

Nejako ma ten GIMP chytil, takže prinášam aj ja jeden návod, ktorý vychádza z QUASI-ho návodu. Pokiaľ nechcete "ručne" všetko sami vyfarovať (mám na mysli tiene a podobne) tak je fajn využiť tzv. cestu ("path"). Ide o prípady, keď by mal byť tieň konštantný po celom obvode.

1.) Vo vrstve s pdf si vyberieme časti, ktoré chceme vytieňovať. Následne sa prepneme do vrstvy, v ktorej chcem mať nakreslené tiene a v položkovom zozname vyberieme Výber - Do cestu. Tým sa vytvorí cesta okolo vybraných dielov.
Obrázok

2.) V zozname vyberieme Upraviť - Obkresliť cestu...
Obrázok

3.) Otvorí sa nám dialógové okno a navolíme možnosť Obkreslenie pomocou kresliaceho nástroja. Pokiaľ pri tieňovaní používate štetec, tak z roletkového zoznamu vyberte práve štetec. Je však potrebné, aby ste predtým, než učiníte tento krok, mali správne štetec nastavený - veľkosť, priehladnosť, farbu, prípadne tvar.
Obrázok

4.) Kliknete na Ťah a výsledný efekt by sa mal dostaviť.
Obrázok

Nie je to nič ťažké, treba si však poriadne nastaviť štetec a tiež si dať pozor, ktorú vrstvu používame - aby sme napríklad nekreslili do vrstvy s pdf alebo do zafarbenia a podobne. Odporúčam preto zamknúť jednotlivé vrstvy, ktoré nepoužívate - resp. nechcete ich nijak modifikovať. Urobíte to tak, že v okne pre vrstvy, kliknete vedľa toho očka pri konkrétnej vrstve - mala by sa objaviť taká ikonka symbolizujúca reťaz. V tomto prípade sa vrstva nedá modifikovať - môžete v nej však pomocou "Magic Wand" označovať jednotlivé diely.
:boss:

Ešte raz by som chcel poďakovať QUASI-mu za ten skvelý návod. Veľmi mi to pomohlo :)

Užívateľov profilový obrázok
QUASI | 43
Príspevky: 512

Re: GIMP - Vyfarbovanie modelov

Príspevokod užívateľa QUASI » 19 Jan 2011 15:59

Pekne,
dobre, ze si nacrtol problematiku ciest (path) aj ked v tomto konkretnom pripade cesty nie su potrebne. Da sa obkreslit rovno vyber (Upravit --> obkreslit vyber). Tlacidlo nad obkreslit cestu.

No ale strucne k tym cestam.
Ma to velke vyuzitie (ako pises na napr. obkreslit cestu), ale hlavne sa tie cesty ukladaju samostatne (ako napr. vrstvy) a poskytuju velke moznosti editacie. Je to v palete tam kde cesty (Vrstvy-Kanaly-Cesty-Spat).
Cesty su vektory a teda da sa s nimi pracovat ako vo vektorovom editore. Je na to sice len jedno tlacidlo v ponuke nastroje tak tu treba pouzit ctrl,shift,alt. Daju sa kopirovat, zlucovat, pridavat odoberat. Najviac sa pri tychto vyfarbovackach da vyuzit "cesta do vyberu" - ak uz mam raz nakreslenu cestu, tak nemusim riesit vybery palickou ( je to otrava stale dookola nastavovat) - teda niekedy je ten isty vyber potrebny viackrat s odstupom casu resp. krokov.

Dalej to necham na kazdeho sikovnost. Tak len tak strucne k tomu.

Užívateľov profilový obrázok
Ing. Spendlik | 42
Príspevky: 372
Meno: Tomáš
Kontaktovať užívateľa:

Re: GIMP - Vyfarbovanie modelov

Príspevokod užívateľa Ing. Spendlik » 19 Jan 2011 18:37

QUASI napísal:Pekne,
dobre, ze si nacrtol problematiku ciest (path) aj ked v tomto konkretnom pripade cesty nie su potrebne. Da sa obkreslit rovno vyber (Upravit --> obkreslit vyber). Tlacidlo nad obkreslit cestu.


To som spravil ako prvé :) no tieň, mi nakreslil na obe strany, teda aj mimo tej mnou vybranej oblasti. A keďže chcem použiť obrázok v budúcnosti bez vrstvy s pdf a bez vrstvy s podkladom (krikľavo zelená v Tvojom prípade) tak používam cestu. Z toho istého dôvodu nevyfarbujem tak, že ohraničím skupinu dielov, ale priamo pri výbere dielu sa prekliknem na vrstvu vyfarbenia a farbím (takže, keď to dám dokopy mal by som dostať vo finále vyfarbené a tieňované diely bez čiar).

Toto robím preto, že chcem vyskúšať, či sa nedá skombinovať v nejakom vektor editore pdf vrstva (vektor), vrstva tieňovania (bitmapa) a vrstva farbenia (bitmapa alebo vektor) a tým ušetriť vo výsledku pár kB navyše :)

Užívateľov profilový obrázok
obluda | --
Príspevky: 47

Re: GIMP - Vyfarbovanie modelov

Príspevokod užívateľa obluda » 20 Jan 2011 07:14

No ono to castecne jde v Inkscapu. Tam jdou udelat i stiny ve vektoru kdy kreslis gradientem(plynuly prechod barev). Ma to ale jeden zasadni problem a to je vykon pocitace, diky tomu ze se to porad prepocitava tak je to docela pomale a pri vetsim projektu ne moc pouzitelne(musis mit hodne vrstev a zneviditelnovat je), ale zase vyjoda je ze vse je ve vektoru.

Užívateľov profilový obrázok
samo | 28
Príspevky: 621
Meno: Samo
Bydlisko: UK

Re: GIMP - Vyfarbovanie modelov

Príspevokod užívateľa samo » 20 Jan 2011 21:19

QUASI, ty si boh :vicotry: .
Síce až dnes som sa dostal k vyskúšaniu celého návodu, ale stojí to zato. Doteraz som si myslel, že programy typu InkScape "nevedia nič" resp. sú ťažko použiteľné, ale podľa tvojho oného je to malina.
Ďakujem.

Užívateľov profilový obrázok
Ing. Spendlik | 42
Príspevky: 372
Meno: Tomáš
Kontaktovať užívateľa:

Re: GIMP - Vyfarbovanie modelov

Príspevokod užívateľa Ing. Spendlik » 26 Júl 2011 21:14

Nakoľko sa s GIMP-om dostávam do kontaktu v poslednej dobe dosť často, mám tu jednu radu pre každého, kto to myslí s vyfarbovaním v GIMP-e vážne :) Tak ako QUASI aj ja používam formát .pdf na "uskladnenie" vektorov, ktoré následne upravujem v GIMPe. Pár krát sa mi však stalo, že GIMP nemohol otvoriť niektoré .pdf súbory aj keď sa nijak neodlišovali od iných súborov. Dnes som konečne prišiel na riešenie tejto chyby. Nakoľko sa nachádzame na Slovensku, tak sa môže veľmi ľahko stať, že sa táto chyba bude týkať aj vás. Moja rada teda znie:

Pokiaľ chcete naimportovať (otvoriť) formát .pdf v GIMP-e, nepoužívajte .pdf, ktorý má v názve znaky s diakritikou.

GIMP neotvorí súbor Tančík.pdf ale otovrí Tancik.pdf :) Či to je problém aj ostatných súborov (nie len .pdf som neskúšal) neviem.

Užívateľov profilový obrázok
ivant | 46
2K+
Príspevky: 2972
Meno: ivan
Bydlisko: Brezno

Re: GIMP - Vyfarbovanie modelov

Príspevokod užívateľa ivant » 26 Júl 2011 21:51

pekne ja som hned gimp zavrhol lebo asi prvé čo som chcel otvorit bolo z diakririkou a nešlo mi to, aspon vieme kde bola chyba tak o rok další pokus :wink:

Návrat na "Grafika // Graphic"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný