Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

GIMP - Vyfarbovanie modelov

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
QUASI | 43
Príspevky: 512

GIMP - Vyfarbovanie modelov

Príspevokod užívateľa QUASI » 12 Jan 2011 22:02

Po mnoziacich sa otazkach, ze ako sa farbia resp. prefarbuju modely som sa rozhodol urobit nejaky uvod do tejto problematiky.

Pouzil som s iconmasterovym dovolenim na tutorial model nakladaca Liebherr. Tymto mu dakujem.

Ukazeme si ako sa z ciaroveho modelu dostat k tomuto:
Obrázok

Takze zaciname:


Priprava:
01.otvorenie Gimpu
02.Vyhladanie konkretneho .pdf + nastavenie (odporucam 300dpi)
03.Napravo je vidno vrstvy - teda zatial jednu - pdf je v jednej vrstve.
04.Pravym klikom mysi na vrstvu - pridanie alfa kanala (priesvitnost)
05.Nastavenie farby popredia (dolezite pre dalsi krok)
06.vyber farby (nejaka kontrastna ktora sa na modeli nebude vyskytovat)
pozn. (dolezite pre dalsi krok)
07.vytvorenie novej vrstvy (klik v okne vrstvy) + nastavenie vyplnenie farbou popredia.
08.vytvorena nova vrstva
09.presunutie vrstvy pod povodnu
10.premenovanie vrstiem (dvojklikom) pre lepsiu orientaciu
11.nástrojom kuzelná palicka vyber plochy ktore by neskor mali byt zamalovane. Nastavenie v modrej ploche.
Pri takomto čb obrázku kludne hodnotu prah: 100. Je to nejaka pomerova hodnota ktorou sa vyberaju hranicne pixely. Pri maximalnej hodnote sa vyberie cely obrazok. Pri hodnote 0 len pixely s uplne rovnakou farbou.
12.vymazaie vybranej oblast.(delete)
13.po vymazani to takto vyzera.
14.Postupne vyberanie a vymazanie postupom podla bodom 11 a 12 vsetky plochy na zafarbenie.
15. Odznacenie vyberu.
01.Obrázok 02.Obrázok 03.Obrázok 04.Obrázok 05.Obrázok
06.Obrázok 07.Obrázok 08.Obrázok 09.Obrázok 10.Obrázok
11.Obrázok 12.Obrázok 13.Obrázok 14.Obrázok 15.Obrázok

Toto vsetko je na to aby sme sa nemuseli trapit s vybermi ale kludne malovat. Ta krycia vrstva to vsetko prekryje.
A ta zelena pomocna vrstva pomaha urcit, ze co este nemam vymalovane (zide sa pri vacsich projektoch)
Tymto je hotova priprava na vyfarbovanie. Teda naozajstne vyfarbovanie zacina az teraz.

Vyfarbovanie:
16.Vytvorenie novej vrstvy medzi existujúce dva. S priesvitnym pozadim.
17. Nastavenie farby ktorou budeme model malovat (dolezite pre dalsi krok).
18.Lasom (alebo nejakum inym vyberom) vyberieme oblast ktoru chceme zafarbit.
19.Vyplnenie farbou popredia.
20.Tu je vysledok + zrusenie vyberu.
Tu vidno naco bola dobra priprava - netreba sa nejak namahat s vybermi a vyberat presne vsetko. Takisto z toho vidim vdaka zelenemu pozadiu, ze zatial mam vyfarbene zakladnou farbou len tie 4 diely.
21.Nova vrstva - tiene
22.Vyfarbenie (ja som to urobil od oka) nejakym stetcom.
23.Kedze som to urobil od oka tak tu je uprava krytia vrstvy.
16.Obrázok 17.Obrázok 18.Obrázok 19.Obrázok 20.Obrázok
21.Obrázok 22.Obrázok 23.Obrázok

Vyfarbovanie 2 - Pridanie textu z ineho suboru:
24.Otvorenie .pdf s vodolepkami (analogicky s bodmi 1.-3.)
25.Vyber nadpisu.
26.Kopirovanie nadpisu (ctrl+c)
27.Vlozenie nadpisu (ctrl+v) do povodneho obrazku.
28.Takto to vyzera - nadpis vlozeny ako plavajuca vrstva.
29.Zmena na normalnu vrstvu klikom na tlacidlo -nova vrstva + presum pod kryciu vrstvu.
30.Oznacenie bielych miest okolo nadpisu kuzelnou palickou a zmazanie (analogia bodov 11 a 12)
31.Zrusenie vyberu
32.Transformacie vyberu - tu konkretne otocenie
33.Duplikovanie vrstvy pre druhy napis
34.Umiestnenie transformaciami na potrebne miesto. A celkovy nahlad.
35.Pre zaujimavost - vypnuta krycia vrstva.
36.Vysledok v detaile.
24.Obrázok 25.Obrázok 26.Obrázok 27.Obrázok 28.Obrázok
29.Obrázok 30.Obrázok 31.Obrázok 32.Obrázok 33.Obrázok
34.Obrázok 35.Obrázok 36.Obrázok

Dalsie mozne pokracovanie:
37.Po vytvorenie novych vrstiev roznymi postupmi je mozne vyrobit spinu, prach, hrdzu, olej atd.
37.Obrázok

Ale to uz je trochu mimo tento tutorial. S tymto ani radit nebudem treba pouzit google a tam napisat co v gimpe potrebujete urobit (na kazdy efekt existuje tutorial, len treba hladat)

Tak verim, ze aspon niekomu tento tutorial pomoze.
Vela zdaru pri prefarbovani modelov.
Naposledy upravil/-a QUASI v 12 Jan 2011 22:06, upravené celkom 1 krát.

Užívateľov profilový obrázok
sony | 39
2K+
Príspevky: 2789
Meno: Martin Seemann
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: GIMP - Vyfarbovanie modelov

Príspevokod užívateľa sony » 12 Jan 2011 22:05

:vicotry: výborne
Papierový člen plastikového klubu

Užívateľov profilový obrázok
HlavaXXII | 47
Majster - Kráľ lietadiel
Príspevky: 1580
Meno: Marek

Re: GIMP - Vyfarbovanie modelov

Príspevokod užívateľa HlavaXXII » 13 Jan 2011 08:15

Tak na takýto tutoriálik som ja už dávno čakal. Tisíceré díky :vicotry: Už to len vyskúšať.
Q: nemozem spravit len tak zeby dobre bulo...musi byt najlepsi

Užívateľov profilový obrázok
Ing. Spendlik | 42
Príspevky: 372
Meno: Tomáš
Kontaktovať užívateľa:

Re: GIMP - Vyfarbovanie modelov

Príspevokod užívateľa Ing. Spendlik » 13 Jan 2011 10:46

Tiež ďakujem, gimp mám už dávno nainštalovaný, no nikdy som sa nedostal k tomu niečo sa v ňom naučiť...vyskúšam :)
Off topic: Viem, že je to trochu offtopic ale nevie niekto aký veľký rozdiel je medzi Gimp-om a Gimpshopom? Je to iba o rozložení ikon a podobne?




HlavaXXII napísal:Tak na takýto tutoriálik som ja už dávno čakal. Tisíceré díky :vicotry: Už to len vyskúšať.

Tak Ťa teda beriem za slovo a očakávam model MB-200 pekne otexturovaný aj so zaprášením, blatom a podobne tak do dvoch týždňov :boss:

Užívateľov profilový obrázok
pet1972 | 51
2K+
Príspevky: 2085
Meno: Peter Kováč
Bydlisko: Levice
Kontaktovať užívateľa:

Re: GIMP - Vyfarbovanie modelov

Príspevokod užívateľa pet1972 » 13 Jan 2011 11:09

Spendlik napísal:... aký veľký rozdiel je medzi Gimp-om a Gimpshopom? Je to iba o rozložení ikon a podobne?


Rozdiel nie je ziadny, akurat ze Gimshop je urobeny na styl Photoshopu z t.j. jedno okno na vsetky ponuky (osobne mne kazdy Gimpshop padal doteraz a na plavajuce okna GIMPu sa da rychlo zvyknut)

Užívateľov profilový obrázok
HlavaXXII | 47
Majster - Kráľ lietadiel
Príspevky: 1580
Meno: Marek

Re: GIMP - Vyfarbovanie modelov

Príspevokod užívateľa HlavaXXII » 13 Jan 2011 13:07

Spendlik napísal:
HlavaXXII napísal:Tak na takýto tutoriálik som ja už dávno čakal. Tisíceré díky :vicotry: Už to len vyskúšať.

Tak Ťa teda beriem za slovo a očakávam model MB-200 pekne otexturovaný aj so zaprášením, blatom a podobne tak do dvoch týždňov :boss:

Tak ja sa posnažím :P Diely, čo už mám som vyfarbil cez šrafovanie priamo v Rhinovi :vicotry:
Ostatné nechám na Trak-Torovi :P
Q: nemozem spravit len tak zeby dobre bulo...musi byt najlepsi

Užívateľov profilový obrázok
Ing. Spendlik | 42
Príspevky: 372
Meno: Tomáš
Kontaktovať užívateľa:

Re: GIMP - Vyfarbovanie modelov

Príspevokod užívateľa Ing. Spendlik » 14 Jan 2011 00:43

Takže som si to prešiel...vyskúšal som si tutoriál na jednom liste JetBike-u a musím povedať, že som s tým veľmi spokojný. Funguje to tak, ako má až na jednu maličkosť.

Pri vyberaní jednotlivých dielov, ktoré majú byť vyfarbené nemusí byť vždy číslo 100 (ako hodnota "prah" pri použitý Magic Wand) to najlepšie riešenie - mne to označilo úplne všetko okrem samotných čiar. To je spôsobené tým, že pri prechode z vektoru na bitmapu (ak sú teda v pdf uložené čiary ako vektor) niektoré časti nie sú interpretované ako čisto čierne ale v odtieňoch šedej (keď sú veľmi úzke, prípadne nie sú vodorovné alebo kolmé). A potom pri výbere, keď nastavíte prah na vyššie číslo, tak označí GIMP aj tie "šedšie" plochy spolu s bielymi. To znamená, že pri úzkych čiarach sa ako keby označenie "vylialo" z ohraničeného dielu a označí sa úplne všetko okrem čiernych čiar. Pokiaľ sa niekomu niečo také stane, tak náprava je jednoduchá. Všetko odznačíte a predtým než to znova skúsite nastavte menšiu hodnotu prahu. Treba sa s tým pohrať a skúsiť nájsť hodnotu čo najvyššiu, ktorá vám však označí iba to, čo chcete.

A možno niekomu pomôže jedna rada. Pokiaľ "tieňujete" rovné dlhé plochy a chcete, aby bol tieň približne rovnaký po celej dĺžke, stačí kliknúť na začiatok, podržať shift (zobrazí sa vám úsečka s krížikmi, aby ste vedeli pod akým uhlom idete kresliť) a znova kliknúť na koniec úsečky. GIMP tak spraví úsečku, resp ťah štetcom, medzi dvoma zadanými bodmi (koniec a začiatok) a dlhý tieň máte hotový.

Ako som spomínal, funguje to skvelo, už iba nájsť niekoho, kto to bude robiť za mňa :) Navyše som veľmi rád, že som sa uistil, že človek nepotrebuje kupovať ďalší soft, keď to isté dokáže s free softom.


pet1972 napísal:Rozdiel nie je ziadny, akurat ze Gimshop je urobeny na styl Photoshopu z t.j. jedno okno na vsetky ponuky (osobne mne kazdy Gimpshop padal doteraz a na plavajuce okna GIMPu sa da rychlo zvyknut)
Ďakujem - ostávam pri klasickom GIMP-e :)

HlavaXXII napísal:Tak ja sa posnažím :P Diely, čo už mám som vyfarbil cez šrafovanie priamo v Rhinovi :vicotry:
Ostatné nechám na Trak-Torovi :P
Ok...dohodnuté, už sa teším :P

Užívateľov profilový obrázok
QUASI | 43
Príspevky: 512

Re: GIMP - Vyfarbovanie modelov

Príspevokod užívateľa QUASI » 14 Jan 2011 09:05

Som rad, ze je ten tutorial pochopitelny a ze pomaha.

K tym pripomienkam:
Spendlik napísal:Pri vyberaní jednotlivých dielov, ktoré majú byť vyfarbené nemusí byť vždy číslo 100 (ako hodnota "prah" pri použitý Magic Wand) to najlepšie riešenie

Samozrejme toto plati pre ten moj konkretny pripad. Kazdy obrazok je iny a preto treba z nastaveni (pri kazdej funkcii) vybrat to co najlepsie funguje.

Spendlik napísal:podržať shift (zobrazí sa vám úsečka s krížikmi, aby ste vedeli pod akým uhlom idete kresliť)

Skuste vyskusat pri klikani klavesy shift, alt, ctrl pripadne ich kombinacie. Pri skoro kazdej funkcii to ponuka zaujimave moznosti. Vypisovat to nebudem, je toho kopec, treba skusat.

Užívateľov profilový obrázok
HlavaXXII | 47
Majster - Kráľ lietadiel
Príspevky: 1580
Meno: Marek

Re: GIMP - Vyfarbovanie modelov

Príspevokod užívateľa HlavaXXII » 14 Jan 2011 09:15

Díky Špendlík za vyriešenie aj môjho problému. Už som chcel otravovať QUASIho. Stalo sa mi totižto presne to isté - označilo mi to úplne všetko s dielmi s MB200. :vicotry:
Q: nemozem spravit len tak zeby dobre bulo...musi byt najlepsi

Užívateľov profilový obrázok
Ing. Spendlik | 42
Príspevky: 372
Meno: Tomáš
Kontaktovať užívateľa:

Re: GIMP - Vyfarbovanie modelov

Príspevokod užívateľa Ing. Spendlik » 14 Jan 2011 10:40

A prišiel som na ďalšiu skvelú vec...tento program mám nainštalovaný aj v práci :boss: Takže počas dní, kedy toho nebudem mať veľa, by som teoreticky mohol čo-to porobiť :P Dúfam, že toto fórum nepozerá nikto z firmy...

Návrat na "Grafika // Graphic"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní