Fito

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5503
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Fito

Príspevokod užívateľa Fito » 18 Nov 2008 22:55

Dobry den,
som tu novy :big smile:

Volaju ma Fito, a o lepenie modelov sa z prestavkami snazim nieco malo cez 20 rokov.
Nelepim zeleninu z pasami,, ,vsetko ostatne mozem. V poslednej dobe najviac mozem kolajnice.
Casu mam vcul dost malo, ale, snaha je, dam tak 2-3 nekvalitne modely do roka.
Tak by som to nazval, ze zbieram modely do dochodku. Archiv sa rozrasta...
Obcas, ani neviem preco, organizujem nejaku tu akciu na zachranu papierakov na Slovensku

Retusujem vodovkami
Lepim Herkulesom
Nemam rad Kores, niiiikto ma nepresvedci ze funguje, neexistuje
Zelena podlozka je dobra, ale nespravila zo mna majstra sveta
Stetec funguje aj z Lidla za 20 korun 30 stetcov
EDIT: Synteticki striekaci nie su modelari, su to fuseri, co schovavaju svoju nesikovnost pod nanosy farby.
Mam rad flamewar
Stavba zo scanu je dobra vec. Teda ak mam original.
Slovo "Forum" je synonymom slova "diskusia" nie "diktatura"


To bude asi tak vsetko, co o sebe viem...
A potom som ešte z odstupom času napísal kdesi o sebe toto :
Spoiler: Zobrazit
Moje začiatky siahajú až kdesi do Petržalky, kde som ako 10 ročný soplák každé dva týždne postával skoro ráno pred trafikou, pretože tam teta trafikantka dostávala 4 ! čísla ABC. Občas sa mi aj nejaké ušlo, lepil som samozrejme všetko, čo tam bolo.
Občas som si našetril, a vyrazil do sveta, čiže na konečnú autobusu 50 pod mostom SNP, a stadiaľ behom na Laurínsku ulicu, kde sídlila predajňa "zahraničná tlač" .
Tam sa dali zohnať na tú dobu neskutočné veci, kupoval som si tam Poľský "Maly Modelarz"" ,... aby bolo jasno, píšem tu o ročníkoch 1984- 1988 cca..
Začal som odoberať Elektrón zenit, doteraz si pamätám ten tenký papier na ktorom boli vytlačené niektoré vystrihovačky.
Celkovo to hodnotím ako moju prvú etapu - lepím všetko, k čomu sa dostanem, retuš, ak nejaká bola, tak zásadne čiernou centrofixkou
Väčšina mojich formuliek nemala kolesá. Papierové lietadlá mali všetky rovnaký osud, rýchlo zlepiť, natrieť kanagonom, zapáliť a letieť (7me pochodie)
Strihanie manikurovými nožničkami na kuchynskom stole, , zväčša bez ryhovania dielov, lepenie Herkulesom. Rýchlostavby
Neznášam zubčeky na kolesách a celkovo, kolesá.

Potom pauza- , stredná škola, maturita ajajááj, možno som občas niečo zlepil, dokonca celu MPR 1, ale nejak extra som sa tomu nevenoval.

Obdobie druhé - veľký návrat.
15 júna 2006 sa registrujem na české fórum, a môj prvý post, ktorý sa z neznámeho dôvodu nezachoval, znel takto nejak:
Za scan dielu 3a GPM MI17 dám čokoľvek z produkcie GPM. Tým som si hneď na českom fóre spravil niekoľko kamarátov.
Celkovo, to boli časy môjho temného stredoveku, keď som zháňal po webe čo sa dalo, 80GB scanov, hlavne že to bolo na disku, veľké archívy.
Čerpám s toho dodnes, ale už iba ako náhľady, prípadne keď niekto zháňa nejaký stratený návod na vystrihovačku. Warezákov neodcudzujem, tiež svojim spôsobom propagujú modelárstvo. Kedysi som scany lepil tiež, dnes už to pre mňa stráca význam.

Následne teda, keď som sa u Čechov rozkukal,
9 Júla 2006 nachádzam Slovenské fórum papierovemodelarstvo.sk
Tam sa začala moja renesancia, znovuobjavenie Poliakov - objednávam si prvé kúsky z GPM.pl, konkrétne Prince of Wales a mega lietadlo B29 Superfortress.
Loď skončila neviem kde, ale Superfortress som rozrobil, a následne daroval do Košíc userovi Sidewinder.
Dal som na to inzerát, a ten inzerát sa začínal takto nejako, vlastne presne takto :

Z priestorovych dovodov darujem rozrobenu [GPM 200] - B-29 Superfortress..
Rozpatie 132 cm, dlzka 92 cm..
Prihlásil sa ktosi z Košíc.
Celkovo predávku tohto modelu považujem za môj osobný higlight :
V Nitre to odovzdam Bambulovi, Bambulo to da v BB TMK, TMK to zoberie do Ke, a v Ke odovzda to, co z toho zostane, novemu majitelovi - Sidewinderovi

Nastáva teda môj reštart, znovuobjavujem ABC, aj keď, zjavne už nie som cieľová skupina. Cez inzerát sa dostávam ku kúpe asi 40 kilo ABCčiek aj z vystrihovačkami - zlatá baňa, doteraz občas z toho niečo vyhrabem a strihnem, pripadne to postupne prerieďuje junior.
Lepím čisté veci, zväčša domčeky, ale postupne sa dostávam k Poliakom. Československá škola už mi je malá.

Retuš vodovkami, chirurgické nožnice a ryhovanie podľa pravítka. Herkules, bombírovanie liehom(kto si na to pamätá ?)
Nemám svoju kategóriu, lepím Lode, Architektúru, lietadlá. Tanky nelepím, to je blbosť, nepáčia sa mi.

Neznášam tích, čo prefarbujú modely!, sú to flákači a neschopáci a som za to, aby takéto modely nikde neukazovali, na súťaži už tobôž nie. Fuj.
Toto nie je predsa papierové modelárstvo. Papierový model = čistý model.
Z akútneho nedostatku modelov na Slovensku dohadujem z Leszkom Gorom v auguste 2007 prvú objednávku modelov z Poľska, Peniaze mu posielam vopred v obálke :beat plaster: , Naivita vo mne nezomrela, práve naopak.

Potom prišli na staré fórum zlé časy, začalo byť niektorým akosi tesné, dávali sme veru adminom zabrať, vlna kritiky a konfliktov vyústila v to, že sa Had rozhodol, že založí nové fórum.
Za ním odišlo zopár ďaľších, a za nimi som odišiel aj ja.


04 Júl 2008 to je dátum, kedy som sa registroval na toto fórum. Pretože som bol jeden z kritikov fóra starého, a pretože som prišiel na nové fórum ako jeden z prvých, hneď som vyfasoval moderátorské kreslo.
Postupne nám teda nové fórum zásluhou všetkých v tedy povzbudených modelárov rástlo a prekvitalo, a z rozkvetom prišla na fórum aj úplne nová vlna borcov, ktorí vedeli lepiť. A ešte ako.
Syntetíckí striekači v niektorých kategóriách valcovali "konkurenciu" a mne to postupne zachutilo tiež.
Začal som nevinne, pochopil som, že maják je majákom vtedy, keď je okolo neho voda. Študoval som postupy u plasťákov, postupy tvorby krajiny, vody, vymýšľal som podložky. Začal som menšími modelmi a postupne som dokonca prešiel pri niektorých modeloch na niečo, čo by sa dalo pomenovať "na modeli nezáleží, robím predsa podložku"

Asi zlomová bola pre mňa Invicta, Baluho model lokomotívy, ktorú proste bolo treba prefarbiť, pretože bola biela.
A keby len to - vymyslel som si k nej vagóny, trebalo ich nakresliť, naučil som sa preto kresliť v Sketchupe, samozrejme vyfarbiť ich, spraviť podložku, ktorá každému modelu dodá iný rozmer...

Veru, keby mi niekto niekedy pred desiatimi rokmi povedal, že budem aj ja robiť "maľované" modely, tak mu neuverím. Čo maľované, ja robím tank! tá nenávidená kategória a ja som v nej...
rezacia podložka, skalpel, pinzety a sekundové lepidlo, samozrejme Herkules. a farby, patina, veľa nepapierových dielov

Samozrejme, lepím, čo ma baví, stále občas z radosťou zlepím malý domček z ABC, alebo nejakú drobnosť.
Stále robím čistostavby ale aj niektoré modely maľujem. Už mi žiadna kategória nie je cudzia. Pamätám si, ako sme kedysi frflali, že nasúťažiach majú byť oddelené farbené modely od čistých. A dnes? Na poslednej Nitre nebol v kategórii bojoviek ani jeden neprefarbovaný model...
Vývoj nezastavíš.
Na druhej strane, prefarbovaný papierak vyhral akúsi hlavnú cenu v plasťáckej kategórii - Terénkoza to bol, už si nepamätám presne kde to bolo.

Jediná vec papierovému modelárovi 21. storočia chýba, a to je čas. Každý z nás má kopec ďalších aktivít, ktoré ho o ten čas uberajú.
A to je celé, už sa mi to tu rozpisovať nechce,
idem totiž čo ?
Idem lepiť, lebo o pol hodiny prídu juniori z plavárne a my ešte musíme večer dorobiť a spojazdniť tie dve výhybky na modelovom koľajisku


Cokde komu ako
Spoiler: Zobrazit
Doma nikomu nic

Spoiler: Zobrazit
Obrázok Obrázok Obrázok
Naposledy upravil/-a Fito v 07 Dec 2010 23:47, upravené celkom 2 krát.
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
serpens | 40
a.k.a. hado
Príspevky: 8850
Meno: Miro
Bydlisko: Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Re: Fito

Príspevokod užívateľa serpens » 18 Nov 2008 23:04

To trvalo :P

Az na to striekanie a kores moze byt :haha:
"Art without engineering is dreaming. Engineering without art is calculating." Steven K. Roberts

Užívateľov profilový obrázok
Patero | 46
Príspevky: 1418
Meno: Jozef Kráľ
Bydlisko: Lakšárska Nová Ves

Re: Fito

Príspevokod užívateľa Patero » 18 Nov 2008 23:24

HA! Ako to tak čítam, tak ďalší uprchlík z východného bloku.... No a akou loďo si to ku nám do austrálie prišiel? :haha: :haha: :haha:

Užívateľov profilový obrázok
petopato | 52
11 násobný gulášmajster!
Príspevky: 4356
Meno: Peter Židuliak
Bydlisko: Šahy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Fito

Príspevokod užívateľa petopato » 19 Nov 2008 08:31

To je sila, je tu nový a hneď so zeleným nickom, vyzerá to tak, že nám tu bude diktovať ten, čo nemá rád diktatúru... :P

Užívateľov profilový obrázok
Potkan | --
Príspevky: 1095
Meno: Martin Frcka
Bydlisko: Martin
Kontaktovať užívateľa:

Re: Fito

Príspevokod užívateľa Potkan » 19 Nov 2008 09:03

witaj w kolektiwe kolega :big smile:
Rozrobene: 1/32 SHKH Dana; 1.72 DKM Bismarck Turret Bruno
Naposledy dokoncene: 1/48 Mirage IIICZ SAAF;
V priprave: 1/48 He-111H3 a 1/25 SM30+401R

"When the power of love overcomes the love of power, the world will know peace."
Jimi Hendrix

Užívateľov profilový obrázok
sony | 39
2K+
Príspevky: 2787
Meno: Martin Seemann
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Fito

Príspevokod užívateľa sony » 19 Nov 2008 20:02

tohto vlasáča mám rád.. lebo nás modelárov živí mannou papierovov z objednávok :P
a ešte preto že má rad okrídlence... :vicotry: ..
Fito 4ever :boss:
Papierový člen plastikového klubu

Užívateľov profilový obrázok
jozkin | 39
2K+
Príspevky: 2338
Meno: Jozef
Bydlisko: Martin

Re: Fito

Príspevokod užívateľa jozkin » 19 Nov 2008 20:11

Mne skor imponuje sympatiou k zelezniciam :big smile: Kazdopadne som rad, ze ho tu mame :)
Lepim preto, ze ma to bavi, tak ako ma to bavi a to, co sa mi paci.
Normálne je vlastnit (viac) originál(ov).

Užívateľov profilový obrázok
vasik1 | 45
Pán učiteľ
Príspevky: 1835
Meno: Peter Vasaráb
Bydlisko: Partizánske

Re: Fito

Príspevokod užívateľa vasik1 » 19 Nov 2008 20:52

FITO! sak to ten vlasac co modely objednava :D
kores suhlasim stetec tiez a striekanie modelov...hm ale ked ja mam patera tak rad :dhh:

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5503
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Fito

Príspevokod užívateľa Fito » 09 Mar 2009 23:35

...a k mojim dalsim zalubam patri listovanie a slintanie modelov. Totok mi dnes prislo na postu :

Obrázok Obrázok
Obrázok Obrázok

No nenafotim ?, nafotim, takato zostava mi len tak hocikedy na koberci nelezi :vicotry:
Komplet para z produkcie Angraf, aj nejaky vagonik...

Trebars henta PM3 knizka, Model 61 stran, rebra 9 stran, navod a obrazky 32 stran
Niektore modely sa pocitaju na pocty listov, Angrafy zacnem asi ratat na centimetre :big smile:

Neee, to nie je vsetko moje, zeleni vedia
Klidek, som si nemohol nechat tu poslednu vetu ujst, podobnost z inymi farbami cisto nahodna :beat brick:
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
juraj_ziacik | 41
Príspevky: 1232
Meno: Gergej
Bydlisko: Turčiansky Svätý Martin/Zvolen/Babiná
Kontaktovať užívateľa:

Re: Fito

Príspevokod užívateľa juraj_ziacik » 10 Mar 2009 09:45

Zeleny vedia.....už som sa bál že sa to tu nainfikovalo :ops: :ops:
Krásna zbierka ináč... :dribble:
Hey Hou, Let´s Go!

Návrat na "Vitajte! // Welcome!"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní