Strana 1 z 1

QUASI architecture

Napísané: 11 Nov 2010 18:22
od užívateľa QUASI
Obrázok
Modely slovenskej architektúry

V tejto téme budem zverejnovať moju tvorbu. Dúfam, že vás budú modely tešiť aspoň tak ako mňa ich tvorba.

Keby niekto mal nejaký námet s dobrou dokumentáciou, alebo by mi chcel pomôcť s testovaním modelov kľudne mi napíšte SS alebo quasimodeler-zavináč-gmail-bodka-com.

Veľa radosti z modelov.

QUASI

QUASI architecture 01

Napísané: 11 Nov 2010 18:27
od užívateľa QUASI
Obrázok

Obrázok
Kuria_v_Majerovciach.zip
(3.98 MiB) 3589 stiahnutí
Klasicistická kúria v Majerovciach

O predlohe:
Klasicistická kúria v Majerovciach bola postavená v roku 1824. Jednopodlažná budova obdĺžnikového pôdorysu so vstupným portikom na záhradnej fasáde. V nadokenných prehĺbených polkruhových poliach sú štukové reliéfy rastlín a geometrických ornamentov. Portikus má dvojité toskánske stĺpy, nad čelným arkádovým oblúkom zakončený tympanónom. Manzardová strecha bola pôvodne krytá šindľom momentálne je krytá medeným plechom. Ku kúrii patrili hospodárske stavby, ktoré boli neskoršími prestavbami značne pozmenené, dnes prakticky neexistujú.
V súčasnosti je stavba nevyužívaná a práve prebieha jej obnova (2010).

Náhľad stránok:
Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Vývoj, betatest, hotový model:
link

QUASI architecture 02

Napísané: 11 Nov 2010 18:35
od užívateľa QUASI
Obrázok

Obrázok
Zvonica_v_Brezne.zip
(5.1 MiB) 3533 stiahnutí
Zvonica v Brezne

O predlohe:
Táto dominanta mesta bola postavená v r. 1830 v klasicistickom duchu. V minulosti slúžila ako strážna veža, nad tretím nadzemným zvonovým podlažím bol byt strážnika, ktorý úderom na zvon ohlasoval nebezpečenstvo požiaru. Mohutná hranolová stavba s manzardovou strechou a základňou 9,6x9,6 m má výšku 31 metrov. V r. 1924 boli do veže inštalované tri zvony. Najväčší s nápisom „Svätý Floriáne, chráň nás od ohne“ váži 580 kg, druhý má hmotnosť 358 kg, najmenší 139,5 kilogramový má odliaty nápis „Svátý Michale, neopusť nás v poslednom boji“.

Náhľad stránok:
Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Vývoj, betatest, hotový model:
link1, link2, link3, link4

QUASI architecture 03

Napísané: 11 Nov 2010 18:41
od užívateľa QUASI
Obrázok

Obrázok
Hrad_Simonovany.zip
(5.43 MiB) 3874 stiahnutí
Vodný hrad v Šimonovanoch

O predlohe:
Kaštieľ je pozostatkom neskororománskeho nížinného hradu z 12. až 13. storočia. Základy hradu hradu sa zistili v podobe opevnenej obytno-obrannej veže na mieste, ktoré bolo prirodzene chránené meandrami rieky Nitra. V blízkosti zaniknutej veže postavili v 14. storočí vežu obdobnej funkcie. V prvej tretine 15. storočia k nej pristavali palác a lokalitu znovu opevnili. V 16. storočí prešiel kaštieľ renesančnými úpravami. V 80-tych rokoch 19. storočia bol kaštieľ reštaurovaný, boli reprodukované aj renesančné úpravy zo 16. a 17. storočia.
Dvojpodlažná jednotraktová budova so vstupnou vežou, na severnej strane prístupná gotickým segmentovým portálom a padacou mrežou. Na fasádach sú pôvodné gotické a renesančné, čiastočne romanticky upravené okná. Budova a opevnenie sa zachovali len čiastočne, na západnej strane badať zvyšky muriva odbúranej časti.

Náhľad stránok:
Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Vývoj, betatest, hotový model:
link1, link2, link3

QUASI architecture 04

Napísané: 24 Nov 2011 21:00
od užívateľa QUASI
Obrázok

Obrázok
Vartovka_v_Krupine.zip
(13.05 KiB) 3414 stiahnutí
Vartovka v Krupine

O predlohe:
Vartovka postavená na vrchu Strážavar vysoká pôvodne okolo 15 metrov sa dvíha nad Krupinou na nevysokom vŕšku Tanistravár (alebo aj Straživar). Jej poloha bola zvolená vynikajúco. Výhľad na juh a juhovýchod je za dobrého počasia priam ukážkový, možno z nej kontrolovať naozaj veľký kus územia. Veľmi dôležité je predovšetkým to, že z vrcholu kopca je skvelý výhľad na západ, kde sa nad Banskou Štiavnicou dvíha najvyšší kopec Štiavnických vrchov – Sitno. Pri nebezpečenstve útoku teda stačilo zapáliť signálny oheň na Vartovke a o niekoľko minút už vatra na Sitne oznamovala tureckú hrozbu banskoštiavničanom.
Veža má charakteristický tvar, štvorcový pôdorys, pyramídovitú strechu a typickú ochodzu. V šesťdesiatych rokoch minulého storočia bola zrekonštruovaná a sprístupnená verejnosti. Na vrchol vedie strmé schodisko, ale krátky výstup sa jednoznačne oplatí pre vynikajúci výhľad na Štiavnické vrchy, Krupinskú planinu.

Náhľad stránok:


Vývoj, betatest, hotový model:
link1