Mitsubishi A6M3 Zero /Orlik/ 1:33

Moderátori: Jolaus, Trak-Tor

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Mitsubishi A6M3 Zero /Orlik/ 1:33

Príspevokod užívateľa Oliver » 01 Aug 2011 20:02

Ahojte.

Nie je to ani týždeň čo som dokončil môj posledný model a zas začínam nový. Z pôvodne plánovanej dlhšej pauzi nejak vzišlo, pretože už som nevládal ďalej odpočívať. :vicotry:
Môj ďalší počin, v poradí už tretí poľský model, bude Mitsubishi A6M3 Zero od Orliku v mierke 1:33.

Na výber mám dve verzie. Buď to bude verzia modelu 32, alebo 22. V súčasnosti ešte neviem, ktorú z nich si vyberiem.


Niečo podrobné o stroji A6M3 -

A6M3 model 32.

Práce na modernizácií A6M2 začali už niekoľko mesiacov pred rozpútaním vojny v Tichom oceáne. Lietadlo vzniklo na základe špecifikácie námorného letectva, ktoré požadovalo zjednodušenie manipulácie na palubách lietadlových lodí, ďalším cieľom bolo zvýšenie výkonu. V júny 1941 po prvýkrát vzlietol prototyp verzie A6M3 model 32. Z krídiel boli odstránené koncové sklápacie oblúky, tým však zároveň došlo k zníženiu zásoby paliva, ktoré bolo nesené v krídlach. Lietadlo dostalo silnejší motor Sakae model 21 s dvojstupňovým mechanickým kompresorom, čo zvyšovalo výkon vo vyšších výškach. Jeho výkon stúpol na 843 kW (1 130 HP). Zmeny sa dočkal aj kryt motoru, ktorého nová podoba sa vyznačovala "vpustí" v hornej časti a výstupnými kanálmi pre náboje. Montáž nového motoru si však vynútila posunutie protipožiarnej prepážky smerom dozadu. Tým sa zmenšil priestor pre trupovú palivovú nádrž. Zníženie kapacity palivových nádrží a zároveň vyššia spotreba motoru Sakae 21 však spôsobili že, Zero prišlo o jednu zo svojich predností - veľmi dlhý dolet, no výkony sa príliš nezlepšili. Problémy s motormi naviac zapríčinili, že táto verzia bola po prvýkrát bojovo nasadená až v októbri 1942.
Američania usúdili, že sa jedná o nový typ lietadla a pomenovali ho "Hap". Proti tomu sa však ohradil vtedajší generálporučík Arnold, a meno nového lietadla bolo zmenené na "Hamp".
Zmenšenie rozpätia stroja zhoršilo jeho obratnosť, zvýšilo však rýchlosť a redukovalo dobu stúpania na 6 000 metrov zo 7 minút 27 sekúnd, na 7 minút a 19 sekúnd. Od štvrtého lietadla bola zavedená nová verzia kanónu ráže 20 milimetrov typ 99 so zásobou munície zvýšenou zo 60 na 100 nábojov. Od júla 1942 do ukončenia výroby bolo postavených 343 strojov tejto verzie.

Obrázok
A6M3 model 32 - "Hamp"


A6M3 model 22.

Kratší dolet lietadla so skrátenými krídlami bol dôvodom pre návrat ku krídlam z modelu 21 so skladacími koncovkami. Vzniklo 560 exemplárov tejto verzie, no prvá línia sa objavila ku koncu roku 1942. Dolet stíhačky sa síce predĺžil, ale znížila sa jej maximálna rýchlosť. U časti strojov boli namontované kanóny Typ 99 model 2 Mk 3 s dlhou hlavňou. Toto riešenie bolo označené ako model 22a (model 22ko). U tejto verzie sa začalo s inštaláciou vyvažovača smerového krídla. Boli spravené aj testy s kanónmi ráže 30 milimetrov.

Technické údaje Mitsubishi A6M3 Zero model 22:
Typ - Jednomiestny palubný stíhací stroj, celokovovej konštrukcie so zaťahovacím podvozkom
Motor - 14-valcový hviezdicový vzduchom chladený Nakadžima Sakae 21 so štartovacím výkonom 842,6 kW (1 130 HP) a výkonom 820 kW (1 100 HP) vo výške 2 850 metrov
Výkony - Maximálna rýchlosť 541 km/h vo výške 6 000 metrov, cestovná rýchlosť 370 km/h, doba stúpania na 6 000 m - 7 minút a 19 sekúnd, maximálny dole 3 060 km.
Hmotnosť - Prázdneho stroja 1 863 kg, vzletová 2 679 kg, maximálna vzletová 2 985 kg
Rozmery - Rozpätie 12 000 mm, dĺžka 9 060 mm, výška 3 570 mm, nosná plocha 22, 438 metrov štvorcových
Výzbroj - 2 guľomety Typ 97 ráže 7,7 mm (nad motorom), 2 kanóny Typ 99 ráže 20 mm, 2 bomby 60 kg.


Moja malá predloha v mierke 1:72 -
Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Tu dôkaz o pravosti originálu:
Obrázok Obrázok Obrázok

Model predstavuje stroj, na ktorom lietal Hiroyoshi Nishizawa - japonské letecké eso (viz. foto)
Obrázok

Dnes sa mi podarilo podlepiť väčšinu dielov na 1 milimetrovom kartóne, ale aj na 0,5 milimetrovom. Okrem toho, nejak sa mi podarilo spatlať prístrojovku.
Obrázok Obrázok

Tak ako tomu bolo na predchádzajúcom modeli, aj tu sa budem snažiť odmerať si celkový čas stavby.
Moja priorita je model dostavať v dohľadnej dobe, t.j. aby som na začiatku školy mal aspoň 80% práce za sebou.

Tak na začiatok všetko.


PS: Text o predlohe modelu a fotky sú z publikácie o Vojenských lietadlách, ktorá vychádza/vychádzala každé 2 týždne s príslušným kovovým modelom.
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Brzdič | 38
2K+
Príspevky: 2947
Meno: Ondra
Bydlisko: Brno

Re: Mitsubishi A6M3 Zero /Orlik/ 1:33

Príspevokod užívateľa Brzdič » 02 Aug 2011 10:07

Na začátek jsi začal pěkně, jen škoda toho rastru, ale za to ty nemůžeš. Taky by jsi mohl na budíky kápnout trochu laku, aby vypadali jako pod sklem. :wink:

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Mitsubishi A6M3 Zero /Orlik/ 1:33

Príspevokod užívateľa Oliver » 02 Aug 2011 11:38

Ešte včera som do každého kruhu dal trošku herkulesu. Na tých dvoch fotkách to nevidno, ale lesknú sa ako sklo. Skúsim nejaké fotky dnes spraviť. :big smile:
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Mitsubishi A6M3 Zero /Orlik/ 1:33

Príspevokod užívateľa Oliver » 02 Aug 2011 19:33

Ahojte. Hlásim sa aj dnes s malým progresom. Na začiatok by som chcel podať trošku nevydarenú fotku, na ktorej ale vďaka priamemu slnku celkom pekne vidieť ten herkules v každom otvore prístrojovky.

Obrázok

A teraz už zbytok dnešnej práce.

Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
RAZGY | 49
Príspevky: 353
Meno: Štefan
Bydlisko: sokolov

Re: Mitsubishi A6M3 Zero /Orlik/ 1:33

Príspevokod užívateľa RAZGY » 02 Aug 2011 19:41

ten knipl už něco zažil .... :-)

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Mitsubishi A6M3 Zero /Orlik/ 1:33

Príspevokod užívateľa Oliver » 02 Aug 2011 20:07

Zažil moje ruky. Mrzí ma, že to takto dopadlo. Dúfam, že na konci nebudú moc vidieť jeho chyby. :red:
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12895
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: Mitsubishi A6M3 Zero /Orlik/ 1:33

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 03 Aug 2011 13:45

ako si robil/ trafil retus? :dribble:
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Mitsubishi A6M3 Zero /Orlik/ 1:33

Príspevokod užívateľa Oliver » 03 Aug 2011 14:30

Prístrojovka je nebíčkovo modrej farby a podlaha kokpitu spolu s prepážkami je farba viac do zelena. Oboje sú ale veľmi podobné farby, preto sa to z fotiek nedá dobre rozoznať.

Na nebíčkovo modrú farbu, som si do pripravenej nádobky dal bledo modrú temperu. Najprv som skúšal do nej pridávať bielu, ale stále to nebolo ono. Na koniec, keď už farba bola veľmi bledá, som do nej pridal trošku bledo zelenej tempery. Odtieň sa trošku ztmavol, ale nebol problém pridať zas trošičku bielej. Táto farba sa mi podarila na prvý pokus.

Zbytok kokpitu je farba do zelena. Použil som rovnaký postup ako u prístrojovky. Akurát som vymenil farby. Takže do pripravenej nádobky som si vytlačil bledo zelenú temperu, do ktorej som postupne pridával bielu. Opäť, keď bola farba bledá, som pridal bledo modrú, ale tej len veľmi málinko. Ak to preženiem, a to sa veru stalo, tak nie je problém zas pridať bielu. Toto sa mi už ale na prvý pokus nepodarilo. :P

A ešte fotky, na ktorých celkom pekne vidieť rozdiel farieb. Ľavá strana kokpit, pravá prístrojovka.


Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
johnny7 | 39
Wykonawca
Príspevky: 2856
Meno: Jano
Bydlisko: Prievidza

Re: Mitsubishi A6M3 Zero /Orlik/ 1:33

Príspevokod užívateľa johnny7 » 03 Aug 2011 14:57

Tak to ti zavidim, ze mas cit takto presne odhadnut a namiesat farbu. Farbu na retus si pripravujem rovnakym sposobom, ale nidky netrafim odtien.
Hotovo: M4A3 Sherman GPM, Brabham BT26 Forum Team
Na Stole: Dragon Wagon GPM
Pod stolom: SdKfz 251, Mordin Solus (Mass Effect 2)
Zrusene: Skoda Roomster

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Mitsubishi A6M3 Zero /Orlik/ 1:33

Príspevokod užívateľa Oliver » 04 Aug 2011 18:57

Johny, mne nie je vôbec čo závidieť. To skôr ja závidím tebe čistotu stavby. Nie len tebe, ale aj ostatným, pretože tá moja stále nie je postačujúca. :red: Musím stále cvičiť...


Na rýchlo spravené fotky malého progresu.

Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Návrat na "Odložené stavby modelov // Postponed Model Builds"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný