A-1 Skyraider /Fly Model/ 1:33

Moderátori: Jolaus, Trak-Tor

Užívateľov profilový obrázok
maťko85 | 38
Príspevky: 1042
Meno: Martin Hašlar
Bydlisko: Mladá Boleslav

Re: A-1 Skyraider/ Fly Model/ 1:33

Príspevokod užívateľa maťko85 » 03 Mar 2013 11:07

Tu psací podložku bych na tvém místě rovnou zahodil, taky jsem ji hodně používal na vyřezávání. Jenže časem se mi tam prořezala taková prohlubeň, že byla už nepoužitelná a nakonec jsem ji musel vyhodit. A jako novou jsem si vybral zbytek dřevotřískové desky vyřezané při stavbě kuchyňské linky u mamky (začátek roku 2007; konkrétně pracovní deska, ze které se vyřezávala díra pro dřez). A jsem naprosto spokojen, i teď je stále jako nová. Takže pokud máš k dispozici takovouto desku (nemusí být zrovna z kuchyně, dá se použít i z jiného nábytku, je ale třeba, aby měla povrch potažený dýhou či co to je), rozhodně bych ji použil :wink: .

Užívateľov profilový obrázok
HlavaXXII | 47
Majster - Kráľ lietadiel
Príspevky: 1580
Meno: Marek

Re: A-1 Skyraider/ Fly Model/ 1:33

Príspevokod užívateľa HlavaXXII » 03 Mar 2013 11:17

Nazdar Rado,

som rád, že si začal. :wink: To čo tu riešite je podľa mňa spôsobené hlavne dvoma vecami:
1. spôsob vyrezávania - keďže sa pri rebrách jedná o zaoblené tvary, najistejšou metódou pre vyrezávanie je použiť tzv. vypichovanie - krátke rezy po obvode. Takto získaš najpresnejší tvar, ktorý potom dobrúsiš
2. kartón - podľa mňa si použil taký príliš hustý kartón, ktorý sa ti potom pri brúsení rozvrstvil a vyzerá to potom tak, ako na fotkách. Takže by som asi odporučil hranu naimpregnovať

Nuž a k tým výrezom, kde majú zapadnúť ďalšie časti - ja to robím tak, že prerežem dlhšie strany. Keďže má ale čepieľka určitý skos, musíš koniec rezu ešte upraviť...alebo zarezať trošku ďalej, aby to bolo prerezané aj zo spodnej časti (u rebier to nevadí, aj tak ich nik nebude vidieť :P ). Potom dvoma vpichmi z jednej a druhej strany vyrežem tie kratšie strany. Takže tak. Dufám, že som to popísal pochopiteľne :wink:

Držím palce a teším s na ďalší postup

HlavaXXII
Q: nemozem spravit len tak zeby dobre bulo...musi byt najlepsi

Užívateľov profilový obrázok
Dody | 34
Príspevky: 1285
Meno: Dominik
Bydlisko: Borský Mikuláš / Ružomberok
Kontaktovať užívateľa:

Re: A-1 Skyraider/ Fly Model/ 1:33

Príspevokod užívateľa Dody » 03 Mar 2013 11:19

Neviem ako rezes, ale karton je dobre rezat na viac krat, jemnejsimi rezmi.

Užívateľov profilový obrázok
Rado T | 25
Príspevky: 248
Meno: Radovan
Bydlisko: Detva

Re: A-1 Skyraider/ Fly Model/ 1:33

Príspevokod užívateľa Rado T » 03 Mar 2013 11:41

Ahojte, ďakujem za rady Maťko85-skvelý nápad, otec pracuje v drevárskom priemysle, poprosím ho o nejakú tú dosku.
Hlava XXII (už viem prečo sa tak voláš :P) čo sa týka kartónu- nemal by byť hrubý, použil som ten čo bol v zadu a v návode sa píše, že má 1mm. Naimpegrovať sekunďákom? Čo sa týka toho vypichovania-myslel som si že sa využíva len na otvory ale mýlil som sa.
Dody- tiež dobrý nápad, na ďalší rebrách skúsim oba spôsoby.
:victory:
Čo ťa nezabije, to sa ťa pokúsi zabiť znova.

Užívateľov profilový obrázok
johnny7 | 39
Wykonawca
Príspevky: 2856
Meno: Jano
Bydlisko: Prievidza

Re: A-1 Skyraider/ Fly Model/ 1:33

Príspevokod užívateľa johnny7 » 03 Mar 2013 12:03

Ja by som len k Dodymu prispevku dodal, ze mne sa najviac osvedcilo najprv si velmi jemne bez akehokolvek tlaku naznacit ciaru rezu a potom na tri styri krat dokoncit rez. Pri vypichovani staci po nazcaneni ciary rezu jeden nasledovny rez, lebo vpichmi skalpela sa vacsinou dostanes cez celu hrubku kartonu.
Hotovo: M4A3 Sherman GPM, Brabham BT26 Forum Team
Na Stole: Dragon Wagon GPM
Pod stolom: SdKfz 251, Mordin Solus (Mass Effect 2)
Zrusene: Skoda Roomster

Užívateľov profilový obrázok
HlavaXXII | 47
Majster - Kráľ lietadiel
Príspevky: 1580
Meno: Marek

Re: A-1 Skyraider/ Fly Model/ 1:33

Príspevokod užívateľa HlavaXXII » 03 Mar 2013 12:29

Rado T napísal:čo sa týka kartónu- nemal by byť hrubý, použil som ten čo bol v zadu a v návode sa píše, že má 1mm.

Písal som hustý, nie hrubý :wink:
A ty len pekne skúšaj, a nakoniec zistíš, čo ti bude najviac vyhovovať :victory:
Q: nemozem spravit len tak zeby dobre bulo...musi byt najlepsi

Užívateľov profilový obrázok
Rado T | 25
Príspevky: 248
Meno: Radovan
Bydlisko: Detva

Re: A-1 Skyraider/ Fly Model/ 1:33

Príspevokod užívateľa Rado T » 03 Mar 2013 12:53

Sorry, neviem čítať ;) Skúšať budem, je to môj prvý model s rebrami, bál som sa ich, ale nakoniec to celkom dobre dopadlo.
Čo ťa nezabije, to sa ťa pokúsi zabiť znova.

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12895
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: A-1 Skyraider/ Fly Model/ 1:33

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 03 Mar 2013 16:05

podložku si vyriešil a ešte, aký používaš skalpel? aj keď to nieje až tak podstatné, Patero fičal na tescovom ulamovacom a tiež bolo dobre
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
Rado T | 25
Príspevky: 248
Meno: Radovan
Bydlisko: Detva

Re: A-1 Skyraider/ Fly Model/ 1:33

Príspevokod užívateľa Rado T » 03 Mar 2013 16:12

Používam odlamovací maped nôž z tesca. Ale reže sa s ním dobre.
Čo ťa nezabije, to sa ťa pokúsi zabiť znova.

Užívateľov profilový obrázok
Stuler | 35
Príspevky: 210
Meno: Peter
Bydlisko: Trebišov
Kontaktovať užívateľa:

Re: A-1 Skyraider/ Fly Model/ 1:33

Príspevokod užívateľa Stuler » 03 Mar 2013 16:25

Ahoj,
obdivujem tvoju chut, odhodlanie a odvahu skusit tento model, sam by som sa do toho s mojimi skusenostami nepustal, nie som taky sikovny. Lietadielka mam rad takze budem sledovat a drzat palce, zacal si dobre, tak len pokracuj, prekazky nech ta neznechutia. Co sa tyka vybavy, urcite az budes moct, zainvestuj do podlozky a kvalitneho skalpela/vylamovacieho nozika. Dlhy cas som si myslel, ze mi postaci "mamkine denko na vyklepavanie reznov", noznice, sadu skalpelov z LIDLu a plastove pravitka, no v poslednom case som si zakupil skalpel, vylamovaci nozik a podlozku OLFA a je to naozaj neporovnatelne s tym, s cim som zacinal.

Návrat na "Odložené stavby modelov // Postponed Model Builds"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný