Diskusia k sekcii plastikové modely

Moderátori: Oliver, sony

Pravidlá fóra
Vyhradené pre plastikové modely. Zatiaľ bez triedenia do jednotlivých kategórii.
Užívateľov profilový obrázok
group b | --
2K+
Príspevky: 2083
Meno: Tomáš

Re: Diskusia k sekcii plastikové modely

Príspevokod užívateľa group b » 16 Jan 2017 10:25

takže jste navázali na to, co jsem napsal výše.
Doris se se svojí papírovou SoS zúčastnila českého Mistrovství republiky lodičkářů jako host. Tedy nesoutěžila. Donesla si domů několik cen typu cena diváka, cena za nejhezčí model ze všech a podobně. S papírákem deklasovala všechny plastové i dřevěné modely. Tuším že někde o tom psala, že porazila 9 mistrů republiky a úspěšných modelářů z mistrovství Evropy.
A moje zkušenosti z účastí na soutěži plastových modelů ?
1. Přinesl jsem tam plastový letadlo a postavil ho na stůl. Než jsem stačil vyplnit přihlášku, okukovala ho dvojice matadorů s názory - no nic moc, tady je to nějaký upatlaný, to olítání vypadá blbě, celkově je to křivý. Docely mě naštvali. Ale jen do vyhlášení výsledků. Já skončil pátý, oni 19 a 21. :wink:
2. Soutěžil jsem s plastovým autem z rally. Zašpiněný až hrůza. Hned se u něj sešla odborná porota s kritikou, proč to mám tak zasraný, asi že neumím postavit pěknou leštěnku. No a já tu kategorii vyhrál.
3. kdysi jsme dělali MR vrtulníků. Probíhala tříkolově. První kolo bodovačka, druhé kolo hodnocení líbí-nelíbí od špičkových modelářů, třetí kolo hodnocení laickou komisí- návštěvníky.
V prvním kole skončil kluk třetí a podal protest, hodnotilo se znovu a skončil druhý a podal protest znovu. Muselo se přehodnotit a nakonec ho rozhodčí nechali vyhrát. V druhém kole skončil osmý, ve třetím jedenáctý, celkově až pátý a už nikdy s modelem nepřišel. Tím chci říci, že každý má na modely jiný pohled.
A kdo jste náhodou nikdy nenavštívil naše maličké forum, zkuste se podívat. Najdete tam práci lidí, co tu občas představím, kteří se tím baví, ale kteří již na začátku řekli : i kdyby to byl model na titul Mistra republiky, já ho dělám pro radost a nepočítej s tím, že se s ním někde budu vystavovat a poslouchat něčí kecy. A tak to naše fotum je něco jako seriál komisař Colombo. Paní Colombovou taky nikdo nikdy neviděl, jako moje přátele :haha:
A ještě poznatek z druhé strany :
Pro mnoho papírových modelářů (vezmu si architekturu, té rozumím) je modelem to, co dělá mirec ale ne to co dělá MIO. K papírovému modelářství se jaksi nehodí vyrábět terénky z plastických posypů a podobně. Otázkla tedy zní : Není tento přístup také špatný ?
moje webové stránky kde naleznete mojí tvorbu - modely nejen automobilů | za obzorem

Užívateľov profilový obrázok
serpens | 40
a.k.a. hado
Príspevky: 8850
Meno: Miro
Bydlisko: Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Re: Diskusia k sekcii plastikové modely

Príspevokod užívateľa serpens » 19 Jan 2017 22:26

Trochu sa tu odbočuje od témy. Ja by som to zhrnul tak, že su modelári, modelári, ktorí chodia na súťaže a modelári, ktorí chodia súťažiť.

Pre každého je ten drive iný. A čo sa týka osočovania modelárstva, či už takého, alebo onakého, tak to je skôr o povahe a neznalosti...
"Art without engineering is dreaming. Engineering without art is calculating." Steven K. Roberts

Užívateľov profilový obrázok
lowi | 42
Príspevky: 1301
Meno: Vilo
Bydlisko: Závažná Poruba

Re: Diskusia k sekcii plastikové modely

Príspevokod užívateľa lowi » 02 Feb 2017 20:27

Onééé... Ja som napríklad rád že lepíte... Rád si pozriem "iné modely" - inak niektoré veľmi pekné...

"Nediskutujte" a lepte... môžete aj za mňa keď ja momentálne vôbec nič.... Svetový mier... :wink:

Užívateľov profilový obrázok
Robert Blaschke | 63
Príspevky: 695
Meno: Robert
Bydlisko: teraz Košice
Kontaktovať užívateľa:

Re: Diskusia k sekcii plastikové modely

Príspevokod užívateľa Robert Blaschke » 05 Feb 2017 12:04

Ja myslím, že to závisí od toho, či niekto chodí očumovať plastikové modely na plastikové fóra, alebo nechodí.

Ak nechodí, tak je rád, že sa môže na plasťáky popozerať tuná na papierovom fóre.

Ak chodí, tak mu to asi príde divné, že ich zbadá ešte aj na papieráckom fóre.

Radím sa k tým druhým. :confuse:

Užívateľov profilový obrázok
group b | --
2K+
Príspevky: 2083
Meno: Tomáš

Re: Diskusia k sekcii plastikové modely

Príspevokod užívateľa group b » 06 Feb 2017 21:07

Kam chodíš na plastikové forum ?
moje webové stránky kde naleznete mojí tvorbu - modely nejen automobilů | za obzorem

Užívateľov profilový obrázok
Patero | 46
Príspevky: 1418
Meno: Jozef Kráľ
Bydlisko: Lakšárska Nová Ves

Re: Diskusia k sekcii plastikové modely

Príspevokod užívateľa Patero » 06 Feb 2017 21:55

Môj názor na túto problematiku je taký, že papierácke fórum by malo byť prioritne o papierových modeloch. Postupy plastových modelov sú spracované na plasťáckych fórach. Ak si bude chcieť niekto vytvoriť niečo plasťáckou technikou, určite to bude hladať na plasťáckom fóre. Argumentovať spôsobom, čo je a čo nieje papierový model a čo by sa na tomto fóre mohlo a nemalo prezentovať, že Doris má papierovú viacmenej len kostru lode, že group B má plastovú hlavu psa a podobne je velmi subjektívna argumentácia. Pre mňa rôzne doplnky do papierového modelárstva patria aj v prípade ako je Doris, alebo group B.

Myslím si, že papierový modelár je človek, ktorý z kancelárskeho 2D papiera urobí 3D model a plastový modelár to vyláme zo stavebnice. Toto je zásadný rozdiel medzi papierovým a plastovým modelárom. Subjektívne si myslím, že modelárčina je koníček všeobecne a nejaké škatulkovanie je skôr len ukazovanie prstom na tých druhých so zámerom zviditelniť seba, svoju prácu.

K modelárčine patria drôtiky, plastové fólie do okien, prefarbovanie modelov. Tieto techniky podla mňa na papierovosti modelu neuberajú. Skôr naopak. Viedli sa kedysi debaty, čo je ešte papierový model a čo už nie, kolko drôtikov je možné ešte použiť a podobne.

Som za, pre potešenie oka, ak by si plastový modelár uverejnil svoj hotový model v galérii. Možno by som bol za to, aby sa plastovým modelárom vytvoril azilový priečinok, kde by sa mohli trošku zgrupovať. Každopádne som proti nejakému multikulti, alebo zdvojeniu fóra na plastovú časť a papierovú časť. Tu sú doma papieráci, návštevníci sú vítaní, nech sa páči, pochválte sa svojim výtvorom, ale je zbytočné tu prezentovať plasťácke postupny na plastových modeloch, lebo toto všetko ludia nájdu na modelfore.

Bolo spomenuté, že na modelfore je to nuda, pokial človek nemá vytvorenú komunitu. Myslím si, že nikomu nebráni si komunitu vytvoriť. Chápem, že v plastoch je podstatne väčšia konkurencia oproti papierom. Ale určite sa aj tam nájdu ludia podobného zmýšlania, štýlu, postupov prác.

Tiež som kedysi lepil plasty. Ale nestačilo mi to. Potreboval som niečo viac. Potreboval som ísť svojou cestou. Niečo vytvoriť. Kúpiť a vylomiť z rámika dokáže každý. To teraz nieje myslené posmešne. Je to myslené tak, že konkrétne ja som s tým mal problém. Možno som egoista a to ma donútilo ísť si vlastnou cestou. Ja osobne som skôr konštruktér ako modelár. Mňa viac baví skôr vymyslieť stavebnú postupnosť modelu, ako jeho samotné stavanie. Nikdy som si nelámal hlavu z toho, či ten odtieň farby je autentický, alebo znázorňovať opotrebovanie. U plástov je práve toto alfou a omegou ich práce. U nich je problém sa trošku odlíšiť medzi sebou, lebo každý si v krabici kúpi to isté. Môže zainvestovať do leptaných plechov a podobne. Potom tam vznikajú hádky, čo je a čo nieje autentické a do akej miery. Toto isté sa dialo aj na papieráckom fóre, keď chlapci patinovali.

Som za, aby mali plasty svoju galériu.
Som proti, aby mali svoje témy s postupom prác.

Užívateľov profilový obrázok
sako1 | 46
Príspevky: 661
Meno: Miro
Bydlisko: Martin

Re: Diskusia k sekcii plastikové modely

Príspevokod užívateľa sako1 » 06 Feb 2017 22:26

hľadal som emotikon, že palec hore, ale nenašiel som...
Takže Patero, takto písmenkovo, PALEC HORE!
m.

Užívateľov profilový obrázok
Robert Blaschke | 63
Príspevky: 695
Meno: Robert
Bydlisko: teraz Košice
Kontaktovať užívateľa:

Re: Diskusia k sekcii plastikové modely

Príspevokod užívateľa Robert Blaschke » 06 Feb 2017 23:55

group b napísal:Kam chodíš na plastikové forum ?


Semhľa:
http://www.modelforum.cz
www.hyperscale.com
http://www.f1m.com
https://vk.com/shemasborki
:victory:

Užívateľov profilový obrázok
mimapnd | --
Fordsonman
Príspevky: 2114
Meno: M.
Kontaktovať užívateľa:

Re: Diskusia k sekcii plastikové modely

Príspevokod užívateľa mimapnd » 07 Feb 2017 00:19

Patero, citam ta, nepoznam ta osobne, ale si moj Mohykan. Dufam, ze tvoj nazor elitu navnadi natolko aby to tu dala na spravnu mieru. Papier k papieru si sada.
Teraz: Fordson F
Pred: Aero 500 Cililink, Rusnovy zdvihak, Snežný pluh,
Po(medzi): Miro mi uz nieco posle.
E-shop: http://www.papierovy-modelar.sk http://www.papershipwright.co.uk/

Užívateľov profilový obrázok
group b | --
2K+
Príspevky: 2083
Meno: Tomáš

Re: Diskusia k sekcii plastikové modely

Príspevokod užívateľa group b » 07 Feb 2017 11:00

Patero napísal:Môj názor na túto problematiku je taký, že papierácke fórum by malo byť prioritne o papierových modeloch. Postupy plastových modelov sú spracované na plasťáckych fórach. Ak si bude chcieť niekto vytvoriť niečo plasťáckou technikou, určite to bude hladať na plasťáckom fóre. Argumentovať spôsobom, čo je a čo nieje papierový model a čo by sa na tomto fóre mohlo a nemalo prezentovať, že Doris má papierovú viacmenej len kostru lode, že group B má plastovú hlavu psa a podobne je velmi subjektívna argumentácia. Pre mňa rôzne doplnky do papierového modelárstva patria aj v prípade ako je Doris, alebo group B.
Souhlasím s tím, že na papírovém foru by měly být prioritou papírové modely a to rozhodně jsou. Stejně tak jako na Vašich papírových modelech jsou doplňky z jiných materiálů, tak i na těch plastových najdete neplastové díly. V tom nevidím rozdíl.

Myslím si, že papierový modelár je človek, ktorý z kancelárskeho 2D papiera urobí 3D model a plastový modelár to vyláme zo stavebnice. Toto je zásadný rozdiel medzi papierovým a plastovým modelárom. Subjektívne si myslím, že modelárčina je koníček všeobecne a nejaké škatulkovanie je skôr len ukazovanie prstom na tých druhých so zámerom zviditelniť seba, svoju prácu.
Souhlasím s tím, že modelařina je včeobecně koníček. Ne už úplně s tím, jaký je v tom rozdíl. Viz můj model Audi S1, kde jsem nevylámal ani kus ze stavebnice, ale prostě jsem si obkreslil papírové díly na plastové destičky. A znám spoustu plastových modelů, které byly vyrobeny tzv na koleně, tedy ne ze stavebnice, stejně jako znám stovky podobně vyrobených papírových modelů.
A jednoznačně se podepisuji pod to, že velká většina modelářů škatulkuje. Ne jen já jsem papírák a ty jen plasťák, ale i já jsem modelář letadel a ty jen lepič tanků.


K modelárčine patria drôtiky, plastové fólie do okien, prefarbovanie modelov. Tieto techniky podla mňa na papierovosti modelu neuberajú. Skôr naopak. Viedli sa kedysi debaty, čo je ešte papierový model a čo už nie, kolko drôtikov je možné ešte použiť a podobne.
Opět souhlas. Existují "ortodoxní modeláři" pro které je papírový model POUZE papír a nic okolo neuznávají.

Som za, pre potešenie oka, ak by si plastový modelár uverejnil svoj hotový model v galérii. Možno by som bol za to, aby sa plastovým modelárom vytvoril azilový priečinok, kde by sa mohli trošku zgrupovať. Každopádne som proti nejakému multikulti, alebo zdvojeniu fóra na plastovú časť a papierovú časť. Tu sú doma papieráci, návštevníci sú vítaní, nech sa páči, pochválte sa svojim výtvorom, ale je zbytočné tu prezentovať plasťácke postupny na plastových modeloch, lebo toto všetko ludia nájdu na modelfore.
Zde si dovolím nesouhlasit. Sám přispívám do tohoto fora papírovými modely, ale galerii dokončených modelů už dávno neaktualituji. Galerie jsou k ničemu, jen jakási chlubírna, co všechni jsem postavil, jakej jsem king. Takže než galerii plastových modelů, to raději nic.
Co se týká postupu práce na modelu, je to na každém, jak to pojme. I zde mezi papíráky najdete vlákna (sám je také používám) kde nenajdete postup práce, ale hned hotový model. Dalo by se říci, že vlákno je zbytečné, ať to dotyčný dá do galerie. Pak tu bude spousta chlubících vláken a nic víc. Takže postup práce na nepapírovém modelu (záměrně píšu nepapírovém, nemusí to být zrovna plast) klidně ano, ale nemá smysl prezentovat slepení plasťáku z krabičky.


Bolo spomenuté, že na modelfore je to nuda, pokial človek nemá vytvorenú komunitu. Myslím si, že nikomu nebráni si komunitu vytvoriť. Chápem, že v plastoch je podstatne väčšia konkurencia oproti papierom. Ale určite sa aj tam nájdu ludia podobného zmýšlania, štýlu, postupov prác.
Nuda ? Co je to ? Není povinností vždy všechno okomentovat, takže člověk musí počítat s tím, že to co staví zrovna neoslovuje široku veřejnost a nebudou se mu hrnout komenty. Pokud na foru (modelforu, zde) jsou i podskupiny na diskusi o autech, kolech, manželkách a kdo ví o čem, pak to nemůže být nuda. Podívejte se někdy na papírovou konkurenci. Žádné diskuse okolo tam neexistují. Každý má jen ty své klapky na očích. Taty to má smysl se sem vracet.

Tiež som kedysi lepil plasty. Ale nestačilo mi to. Potreboval som niečo viac. Potreboval som ísť svojou cestou. Niečo vytvoriť. Kúpiť a vylomiť z rámika dokáže každý. To teraz nieje myslené posmešne. Je to myslené tak, že konkrétne ja som s tým mal problém. Možno som egoista a to ma donútilo ísť si vlastnou cestou. Ja osobne som skôr konštruktér ako modelár. Mňa viac baví skôr vymyslieť stavebnú postupnosť modelu, ako jeho samotné stavanie. Nikdy som si nelámal hlavu z toho, či ten odtieň farby je autentický, alebo znázorňovať opotrebovanie. U plástov je práve toto alfou a omegou ich práce. U nich je problém sa trošku odlíšiť medzi sebou, lebo každý si v krabici kúpi to isté. Môže zainvestovať do leptaných plechov a podobne. Potom tam vznikajú hádky, čo je a čo nieje autentické a do akej miery. Toto isté sa dialo aj na papieráckom fóre, keď chlapci patinovali.
I zde mohu většinou souhlasit. Modelařina je především vlastní cesta. Nejde jen kopírovat někoho druhého. Každý má svůj styl, svoje cítění a svůj pohled na věc. Použiji tvojí citaci - nemyslím to posměšně ale prám se sám sebe : kdo je to modelář ? Ten, co k modelu přidá něco ze sebe jako Evadra, MIO,mimapdn, nebo ten (mirec promine) co jen slepí kus papíru /vylomeno z rámika/ a vůbec nic ze sebe k tomu nedá. Podle mne rozhodně ti první, ale to už nejsou oni "ortodoxní papíráci"

Som za, aby mali plasty svoju galériu.
Jsem proti aby tu byla JEN jakákoliv galerie dokončených modelů bez postupů práce. Je to zbytečnost.
Som proti, aby mali svoje témy s postupom prác.
Nemám problém s tím, když tu plastové modely nebudou, stejně tak když tu nebudou vlákna o autech, kolech, manželkách.


a ještě odpověď pro Roberta
ptal jsem se záměrně a čekal, kdy zmíníš modelforum.
Otevři si stránku modelfora a podívej se, jak zní nadpis.
Takže klidně všechny papírové modely můžeš klidně na modelforu prezentovat a nebude s tím problém
moje webové stránky kde naleznete mojí tvorbu - modely nejen automobilů | za obzorem

Návrat na "Plastové modely // Plastic models"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní