Diskusia k sekcii plastikové modely

Moderátori: Oliver, sony

Pravidlá fóra
Vyhradené pre plastikové modely. Zatiaľ bez triedenia do jednotlivých kategórii.
Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5503
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Diskusia k sekcii plastikové modely

Príspevokod užívateľa Fito » 03 Jan 2018 13:03

Opravil som, už by to malo byť v poriadku.
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Diskusia k sekcii plastikové modely

Príspevokod užívateľa Oliver » 03 Jan 2018 13:07

Už to fakčí .. :)
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Diskusia k sekcii plastikové modely

Príspevokod užívateľa iconmaster » 03 Jan 2018 15:33

Jo, aj mne to chybalo :victory:

A nech ozivim tuto diskusiu, pridam svoju slohovu pracu.. :P Ako som na zaciatku stavby mojho Airbusu pripomenul, vyjadrim sa v tejto diskusii az po dokonceni plastoveho modelu, nech mam objektivnejsi pohlad na temu plast vs. papier. Hovorim tu za seba, cize je to pohlad papieraka co prefarbuje modely, nie cistolepica!

Vo svojich modelarskych zaciatkoch som lepil papier aj plast paralelne a neriesil som dilemu typu, ci som plastak alebo papierak. Lepil som vsetko, co mi prislo pod ruky (aj drevo a pod.). Este aj dnes sa drzim hesla "nikdy nehovor nikdy" no a takto som sa znovu dostal aj k plastu.

Osobne neodsudzujem ziadneho modelara (okrem arogantnych a zakomplexovanych), nech uz lepi co lepi. Su veci v ktorych niektorych kolegov-plastikarov beriem s rezervou: neochota trochu experimentovat, improvizovat a neustala zavislost na ponuke modelarskych obchodov. Na druhej strane je vela oblasti, kde ich neskutocne obdivujem a vazim: patinovacie techniky a ich realizacia, vyroba scratch dielov ci celych modelov, maximalna snaha o vernost modelu. Konieckoncov vela technik a postupov prislo od nich, ked dotycny inspirovany plastikarmi to zacal pouzivat na papierovych. Naslo by sa aj par opacnych pripadov samozrejme..

A trochu prejdem fazami stavby modelu na porovnanie:
1. Zaobstaranie modelu
Zohnat vysnivany plastikovy model je v nasich zemepisnych sirkach o nieco jednoduchsie nez zohnat polsky papierak. Obchodov a e-shopov s plastovymi modelmi je spusta a ta ponuka je naozaj obdivuhodna! Navyse obchody neraz maju celkom zaujimave zlavy na modely skladom, takze kto sleduje, urcite pride na svoje. Cenovo si dovolim tvrdit, ze su priblizne na jednej urovni s papierom (ano, su kategorie na ktore toto pravidlo neplati). Je tu ale zaujimavy fenomen doplnkov: kym na papierove modely okrem laserovych doplnkov (mozno este kabinky a kolieska) nie je velka ponuka, na plastove modely je dostupne obrovske mnozstvo doplnkovych dielov - lepty, odlievane diely, dekaly, sablony - za dost velke peniaze. Kludne sa moze stat, ze cena doplnkov niekolko krat prevysi cenu zakladneho modelu.
Podobne je to aj s chemikaliami, farbami a patinovacimi pripravkami - ponuka ich vela vyrobcov, co na jednej strane dava moznost vyberu, na druhej sposobuje chaos, kedze mozu byt na roznej baze a nemusia byt kompatibilne medzi sebou (potom sa stane, ze lak nalepta farbu a pod. - koho to zaujima, o tejto teme sa vedu nekonecne diskusie na forach).

2. Lepenie modelu
Lepenie plastaka ide dost rychlo, nakolko nemusite pracne podliepat, vyrezavat, ohybat a tvarovat diely pred lepenim. Akurat obcas je treba pred lepenim zabrusit nejake plochy, preryt panelaz a tak. Celkova geometria a presnost v pripade plastoveho modelu je dana predovsetkym odlievacou formou, sikovny modelar nema problem zostavit tieto celky dokonalo presne. Pri lepeni plastu to smrdi viac, kedze vacsina lepidiel je na baze rozpustadla.

3. Povrchova uprava
Nafarbit plast a papier nie je to iste, to som si uvedomil pri lepeni svojho lietadla. Kym na naimpregnovany papier mozem pouzit takmer hocico, pri plastovych treba dobre zvazit tie kroky. Nevenoval som si ziadnu pozornost ocisteniu plastovych dielov a keby to Jolaus nepripomenul, nevedel by som preco mi strhla maskovacia paska farbu aj so zakladovkou (a to som pouzil modelarsku maskovacku). Na papieri tie farby dobre drzia, vdaka nasiakavosti podkladu. Pri vacsich mierkach nemozeme pouzit hrubsie farby, lebo zaleju jemne detaily povrchu (co pri papieri niekedy to moze byt aj zamer, aby nam farba "schovala" znaky textury papiera).
Sice na svojich papierakoch patinovanie nerobim, no tie procedury mi pridu byt dost pracne - hlavne to niekolko nasobne lakovanie a lestenie..
V kazdom pripade je to dobra skola na zdokonalenie sa v oblasti povrchoviek, co sa da dobre vyuzit aj pri detailovani papierakov.


A nakoniec tu som pozbieral nejake plusy a minusy plastoveho modelu:
Vyhody:
+ rychla stavba modelu (netreba diely podliepat, vyrezat a natvarovat)
+ vacsinou vsetko presne pasuje (zase vdaka "strojovo" vyrabanym dielom)
+ model je odolnejsi pocas manipulacie
+ pomerne presne spracovane predlohy (neplati v kazdom pripade!)
+ velke mierky - model zaberie menej miesta :D

Nevyhody:
- obmedzeny pocet dostupnych predloh v niektorych pripadoch
- cena doplnkov na model
- potrebne mat cely arzenal chemikalii (ktore obcas pridu vhod aj na papier)
- narocne procedury pri farbeni (nemozno pouzit hociake kombinacie farieb a pripravkov)

Užívateľov profilový obrázok
airacutter | --
Príspevky: 29
Meno: Viktor

Re: Diskusia k sekcii plastikové modely

Príspevokod užívateľa airacutter » 22 Jan 2018 11:17

Podla mna obrovskou vyhodou papierakov oproti plastakom je moznost nakreslit si, vytlacit a postavit prakticky lubovolny model a myslim, ze nie za ruinujuce naklady. Od pomerne jednoduchych veci ako zavora na zeleznicnom priecesti, ci smetiak az mo monstra ako zeriav Ganz.
U plastakov som zatial videl asi tak jeden ci dva modely, ktore si modelar sam nakreslil, nechal vytlacit na 3D a postavil. Naklady na print dosiahli 3-cifernu sumu :beat plaster:

O tom, ze plastikove modely maju dobru zostavitelnost, presnost a zhodu s predlohou by sa dalo polemizovat. Je to meta, ktoru dosahuje svetova spicka, ale zdaleka nie vsetky sucasne dostupne stavebnice (napr. taky Trumpeter ponuka dobre zostavitelne a pekne detailne modely, no vzdy nieco pokazia co sa tyka zhody s predlohou). A o 'antikvarnych' kusoch ci short-runoch ani nehovoriac. Nastastie pre vyrobcov stavebnic, svet je velky, modelarov vela a mnohi z nich sa dalej ako za stavebny navod nedostanu, takze pekne lepia to a tak, ako vyrobca dal.

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Diskusia k sekcii plastikové modely

Príspevokod užívateľa iconmaster » 22 Jan 2018 19:06

Podobnym sposobom, ako nakreslit papierovy model, vytlacit a zlepit je mozne postavit to iste aj z plastu. Len namiesto papiera a kartonu sa pouziju plastove dosticky + kopa dostupnych polotovarov (profily, tycky a rurky, resinove detaily a pod.). Tlaceny vzor je mozne preniest na plast alebo priamo vyrezat kusky na CNC frezke alebo tensi plast aj na plotri, respektivne vyleptat dieliky z plechu.. Takze tu vidim vela paralelit, samozrejme ked sa bavime o "beznych" mierkach a detailnosti (1:24-1:35).

Co sa ale cudujem, kolko ludi ochotne da velke prachy za tie maloseriove stavebnice, ktore kvalitativne casto nie su nic moc, akurat predloha je specialna. Tam zase vidim paralelitu s antikvariatnymi kuskami vystrihovaciek, ktore sa obcas tiez pohybuju v podobnych cenovych hladinach :P

Užívateľov profilový obrázok
petopato | 52
11 násobný gulášmajster!
Príspevky: 4356
Meno: Peter Židuliak
Bydlisko: Šahy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Diskusia k sekcii plastikové modely

Príspevokod užívateľa petopato » 22 Jan 2018 19:48

Je to už síce veľmi dávno, hádam aj 20 rokov, ale pamätám sa ako sa v Truckeri objavila V3S-ka z kelímkov od jogurtov a bola veľmi pekne urobená, myslím,že to robil nejaký Košičan.

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Diskusia k sekcii plastikové modely

Príspevokod užívateľa iconmaster » 22 Jan 2018 19:53

Petopato - napriek tvojmu veku pamat mas dobru :haha: :P

Užívateľov profilový obrázok
petopato | 52
11 násobný gulášmajster!
Príspevky: 4356
Meno: Peter Židuliak
Bydlisko: Šahy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Diskusia k sekcii plastikové modely

Príspevokod užívateľa petopato » 22 Jan 2018 20:00

:bad smile: Kokos 22 rokov :P Koľko že si ty mal vtedy? :haha:

Užívateľov profilový obrázok
airacutter | --
Príspevky: 29
Meno: Viktor

Re: Diskusia k sekcii plastikové modely

Príspevokod užívateľa airacutter » 24 Jan 2018 14:22

No stale si myslim, ze je neporovnatelne vacsi pocet papierovych modelarov, ktori si nakreslia, vytlacia a zlepia, ako plastikovych modelarov, ktori si nakreslia, vytlacia a zlepia.
A metody plastovych dosticiek, jogurtovych teglikov, tyciniek a profilov by som skor prirovnal k stavaniu papierovych modelov z krabiciek od liekov, roliek toaletaka a podobnych polotovarov.
Ak si papierak nakresli a vytlaci model, moze sa velmi blizit tomu, co ponukaju vydavatelstva a model stavia tak, akoby staval hociaky iny kupeny. Takuto pribliznu zhodu s "priemyselnou produkciou" plastikovy modelar v domacich podmienkach prakticky nemoze dosiahnut. A par extremne sikovnych, co z balicka slamiek spravi T-72, nepocitam. Ani tych, co za jedno lietadileko vytlacene 3D vycaluju trojciferne sumy a aj to ziskaju polotovar, od ktoreho je este dllllllllha cesta k hotovemu modelu... :bad smile:
Mate to proste lahsie :wink:

Užívateľov profilový obrázok
group b | --
2K+
Príspevky: 2083
Meno: Tomáš

Re: Diskusia k sekcii plastikové modely

Príspevokod užívateľa group b » 27 Jan 2018 23:56

Do této diskuse klidně mohu vstoupit protože o tom něco vím.
Když se podíváte na moje vlákno Audi S1 tak jsem v době, kdy neexistoval model, toužil po modelu tohoto krasavce. Jediná možnost byla slepit si papírák. Rozhodl jsem se vytvořit si vlastní, podle toho papíráku. Karoserii jsem zvládl slepit za jeden den, další tři měsíce jsem si z kousků platů vytvářel vlastní plastový model. Dnes to není problém, plastový model sice stále neexistuje, ale rezinový za nějakých ubohých 200 euro je k dispozici :too sad:
Vytvořit si papírový model něčeho, co nikdo nevydal je daleko snažší než dělat něco podobného z plastu , dřeva ....
moje webové stránky kde naleznete mojí tvorbu - modely nejen automobilů | za obzorem

Návrat na "Plastové modely // Plastic models"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní