Diskusia k sekcii plastikové modely

Moderátori: Oliver, sony

Pravidlá fóra
Vyhradené pre plastikové modely. Zatiaľ bez triedenia do jednotlivých kategórii.
Užívateľov profilový obrázok
Jolaus | 45
Príspevky: 1456
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava-Petržalka

Re: Diskusia k sekcii plastikové modely

Príspevokod užívateľa Jolaus » 11 Jan 2017 19:49

Nazdar.
Som tu síce moderátor ale mne osobne to vôbec neprekáža. Sám mám teraz papierovú krízu, ale snažím sa ju zahnať lepením plastových modelov. Tiež ich mám pár kúpených a momentálne jeden z nich aj lepím. Tie vyhlásenia že ja som naveky vekov papierák ma už prešli a nebránim sa novým veciam. Učím sa narábať s airbrushom a samozrejme spoznávam rôzne modelárske techniky a veľkú kopu modelárskej chémie. Takže keď zlepím plastikový model, rád sem prihodím nejaké to vlákno. Je síce plasťácke modelforum, ale tu sme komunita ktorú poznám a prezentovanie plastu tu na fore by mi bolo príjemnejšie.
:wink: :victory:
Pracujem tak dokonale,že každé jedno zlepšenie by znamenalo krok späť.

Užívateľov profilový obrázok
terenkoza | --
2K+
Príspevky: 2305
Meno: marek

Re: Diskusia k sekcii plastikové modely

Príspevokod užívateľa terenkoza » 11 Jan 2017 23:09

halo :victory:

podla mna toto vlakno nas moze naucit nieco nove ohladom technik - napr. pri diorkach ako je vyroba terenu a pod. je to nieco nove a zatracovat to len pre to, ze to je nove je chore. ja som svoj prispevok uploadol a uploadnem aj dalsie. a ano aj medzi papier. a zase nechat vlakno len v podobe galerie by bolo na skodu ucenia sa... takze prestante fnukat nad tym ze nelepite a nieco spravte :victory:
T.E.R.E.N.K.O.Z.A. : Těžkotonážní Efektivní Rychlý Elektronický Náhodně Kráčející Obrovský Zabíjecí Automat

Užívateľov profilový obrázok
majos | 48
Príspevky: 847
Meno: Marian
Bydlisko: Modra

Re: Diskusia k sekcii plastikové modely

Príspevokod užívateľa majos » 11 Jan 2017 23:16

Priatelia (ano, je to tak),

Ja som trosku rad za toto vlakno, ale je jasne, ze plastova elita bude na modelfore.cz.

Avsak, a to je fenomen www for, ak nemate klub alebo okruh priatelov, tak skor vynimocne ziskate spatnu vazbu na model. Teda pokial nie ste na urovni Laca H., alebo Rika 82, tak tam nebudete zit "komunitne". Ono je to na dlhsiu uvahu, ale snazil som sa aspon v skratke.

Prezentovat vysledky na akomkolvek fore je s ocakavanim rad a tipov (a samozrejme aj pochvalenia, kritika netesi, ale zase posuva dalej:)) Pokial je vlakno mrtve, tak je to len dobre ulozisko postupu :haha:

Toto vlakno (a forum) beriem skor ako komunitne, niektori sa pozname uz roky. Co sa tyka ozivenia (Hlava XII), tak neviem, zrejme to bola myslienka zalozenia tohto bloku, ale tiez mam obavy, ze to bude mrtve (tak ako doslo k nejakemu utlmu aj inde). Za seba by som mohol dat vela veci (plast aj papier), ale vzhladom na diskusie v mojich papierovych to nema vyznam (a to by som este mohol ist hlbsie, napr. posledna NR).

Kazdopadne, pre mna ako cloveka co sa zivi inym a toto je fakt hobby (tvorenie, vzdelavanie, ludia), som rad, ze/ak uvidim vase vytvory.

Aloha, M
Zilinsky primat(or) v starej forme. Aj Anicka z Cadecky:)
https://www.youtube.com/watch?v=MaR3eZJEQIs
A dalsi Janko:
https://www.youtube.com/watch?v=BBbQbMWQF1o

Užívateľov profilový obrázok
serpens | 40
a.k.a. hado
Príspevky: 8850
Meno: Miro
Bydlisko: Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Re: Diskusia k sekcii plastikové modely

Príspevokod užívateľa serpens » 11 Jan 2017 23:23

Kto nikdy nelepil plast, nech prvý hodí modelom...

Verím tomu, že tento kúsok recesie nájde pochopenie. Nik tu nečaká postupy (aj keď prečo nie, veď striekať papier alebo plast je skoro to isté), ale skôr dokončené modely. Poznám tu na fóre minimalne 10-15 ludí, o ktorých viem, že lepia/lepili aj plast, tak prečo by som mal chodiť na modelforum, keď to može byť aj tu.

Off topic: Keby sme tu chceli mať modely drevené, slamené a neviem aké ešte, tak by sme to nazvali "Drevené, slamené a neviem aké ešte modely". Toľko ku pomenovaniu sekcie.

Ale keby sa nám, tu tých drevených, slamených a neviem ešte akých modelov nejakým zásahom vyššej moci predsalen vyskytlo nejak zásadne viac, tak by sme im to tú kategóriu hádam aj spravili, či?
"Art without engineering is dreaming. Engineering without art is calculating." Steven K. Roberts

Užívateľov profilový obrázok
Marmat | 36
Príspevky: 857
Meno: Martin
Bydlisko: Stará Bystrica

Re: Diskusia k sekcii plastikové modely

Príspevokod užívateľa Marmat » 12 Jan 2017 01:03

Ako Mimapnd správne napísal ide mi o to, aby sme toto fórum, pôvodne určené pre MILOVNÍKOV PAPIEROVÝCH MODELOV nezahlcovali PLASTOM. Pre tých, ktorých to ťahá (viac alebo menej) k plastu, by som odporučil iné fóra, napr. modelforum. A ešte jedna vec (to len tak na okraj), ja nemám nič proti plastikovým modelom, sám som si teraz kúpil dva malé modely, ktoré mi budú slúžiť na pokusy s farbením. Ale nebudem ich tu prezentovať. A basta. :haha:

Užívateľov profilový obrázok
HlavaXXII | 47
Majster - Kráľ lietadiel
Príspevky: 1580
Meno: Marek

Re: Diskusia k sekcii plastikové modely

Príspevokod užívateľa HlavaXXII » 12 Jan 2017 10:43

Chlopi,
tiež lepím plast, práve mi jeden leží na stole pred dokončením, ale nikdy ma nenapadlo a ani necítim potrebu prezentovať to tu na papieráckom fóre.
Postupy z tvorby diorám sa tiež dajú vyriešiť v samostatnom vlákne tipov a trikov.
A ak má niekto potrebu prezentovať svoje výtvory okruhu známych, tiež si viem predstaviť iné kanály.
Miro, dávať tu model spred desiatich rokov, ktorý ma ničím neobohatí mi príde také nasilu, len aby som šiel príkladom, keď som to už vymyslel.
Ale toť len môj názor. Robte, tak aby dobre bolo a aby to tu fungovalo a fórum nestratilo svoj zmysel.

HlavaXXII
Q: nemozem spravit len tak zeby dobre bulo...musi byt najlepsi

Užívateľov profilový obrázok
vrso | 34
Príspevky: 696
Meno: Michal Vršanský
Bydlisko: Mojš
Kontaktovať užívateľa:

Re: Diskusia k sekcii plastikové modely

Príspevokod užívateľa vrso » 12 Jan 2017 11:41

Tiež by som privítal skôr názov Nepapierové modely papierových modelárov, ako bolo správne podotknuté používajú sa aj iné materiály, veď na plastové modely sú iné fóra na to určené.

Užívateľov profilový obrázok
group b | --
2K+
Príspevky: 2083
Meno: Tomáš

Re: Diskusia k sekcii plastikové modely

Príspevokod užívateľa group b » 13 Jan 2017 01:58

Já jsem tu na zahraniční návštěvě, ale dovolím si pár poznatků.
Jak napsal Marmat "nezahlcovat forum papírových modelářů plastem" a zároveň napsal v druhém příspěvku o mém projektu Lajka. Za to mu děkuji, že si vzpomněl i že sleduje.
Když to vezmu doslova jako ortodoxní papírák, pak je pro mne nemyslitelné zasklívat okna folií, používat plast či drátky na antény, špičky věží atd. A už vůbec hotový model nestavět na dřevěnou podložku, ještě k tomu polepenou molitanovou drtí či statickou umělohmotnou travou. Že je to přehnané ? Není ! Opravdu takoví modeláři existují. Vlastně ne modeláři, pouze lepiči papírpových modelů. Jsou spokojeni, když vystřihnou jednotlivé díly a podle návodu je sestaví.
Ptám se - je toto také modelařina ? Nebo jinak - co je vlastně modelařina. Já tvrdím, že je to koníček, zábava, způsob odreagování od každodenních problémů. Pak je na každém tvůrci, jak to své dílo pojme i jak se o to podělí s ostatními. Ano, logicky bude papírový model představovat na papírovém foru, plastový na plastovém, kovový nikde, takové forum není.
Když si projdu toto forum, najdu zde i neskutečně krásné, fantastické modely, které uchvátili nejen zdejší komunitu ale i celý svět. S mnoha příspěvky v diskusi. Ty modely najdete v kategorii lodí, autorkou těch fantastických plachetnic je Doris. Postavila je z ničeho, vkládala reporty a ostatní se mohli lecos přiučit. Co na nich najdete ? Jak se vyrobí základ lodi z kartonu. Jak se model místo barvení polepí PLASTOVOU folií. Jak se vyrobí MODURITOVÉ, TEDY PLASTOVÉ sošky. Jak se usadí DŘEVĚNÉ stěžně a ráhna, vyplete PLASTOVÉ lanoví a nakonec přidají LÁTKOVÉ plachty. Je to tedy papírový model když na něm je většina dílů nepapírových ? To je otázka.
Tím chci říci, že ne vše je jen černé a bílé.
Marmat vzpomenul ten můj projekt Lajka a to je fajn. Neřeším, jestli model postavím z papíru, nebo z něčeho jiného, řeším to jako celek. Kdo sleduje, tak vidí, že tam mám papírové modely, proč bych neměl, když to z papíru jse udělat, ale i třeba model psa kosmonauta, který by jako papírový asi vypadal blbě. Respektive určitě vypadal blbě, protože by to nemělo hlavu ale jen jakousi šedou kouli. Prostě to z papíru nejde.
Momentálně řeším s kolegou památník. Po několika měsících práce by se to snad dalo vytvořit jako papírová slepovací verze. Jen by to nebyla zábava - koníček, ale šílená robota, co by přestala bavit. A tak kolegu napadlo, že místo papírového modelu to vytiskne na 3d tiskárně. Jak mi sám napsal, model nakreslil za jeden den a během několika desítek minut ho vytiskne. Ušetřili jsme měsíce práce a nadávání. Výsledek nakonec stejně bude polepen papírem, ale základ bude PLAST. Kam pak s takovým modelem ?
A ještě poznatek. Znáte mne jako stavitele rozhleden. Ne všechny se dají postavit z papíru (kovové sloupy či dřevěné rozhledny prostě nebudou vypadat dobře) Měl bych tedy vynechat ty, co postavit nejdou a stavět jen ty, co jdou ? Nebo si stavět cokoliv, ale smět ukázat, případně popsat poznatky ze stavby jen u těch z papíru.
Shrnutí :
Já osobně jsem pro modely z jakéhokoliv materiálu na jakémkoliv foru, proč ne. Chce to jen se u toho trochu zamyslet, co prezentovat a co spíš ne. Takže nejsem jen pro galerii slepených modelů, to je zbytečnost, ale o netradiční modely, postavené netradičním způsobem. Něco takového, jak jsem sem přidal plastový model postavený podle papírové předlohy.
A úplně na konec : čtvrtá nejoblíbenější kategorie zde na foru je Rest room která nemá s modelařinou nic společného a s papírovou už vůbec nic, pátá je pak Vítajtě, další zbytečná kategorie. A teprve za nimi většina kategorií na papírové modely. Takže ono to forum není až tak jen o těch papírových modelech.
Ale každá diskuse je fajn. Lepší než se naštvat na toho a toho a svá díla raději na foru, jedno kterém neprezentovat.
moje webové stránky kde naleznete mojí tvorbu - modely nejen automobilů | za obzorem

Užívateľov profilový obrázok
YakoMiG | 30
Príspevky: 109
Meno: Martin
Bydlisko: Humenné

Re: Diskusia k sekcii plastikové modely

Príspevokod užívateľa YakoMiG » 16 Jan 2017 03:02

Mne to tiež nejako neštimuje ale že by mi to vadilo... tak to nie. Tiež som lepil plastové modely ale kvôli drahote som prešiel naspäť k papieru.
Ale iné som chcel.
Pred vyše mesiacom som bol po prvý krát na modelárskej výstave. Bola to primárne výstava plastikových modelov kde jednou kategóriou boli aj papierové modely.
Na tej výstave sme boli 3 tutok z fóra. Mali sme tam vystavené modely ktoré si plastáci prezerali tiež. A keďže som sedel neďaleko "našej" kategórie tak som
započul "hlod" jedného plasťáka: "...vieš to je také... my sme olympiáda a oni su paraolympiáda".
Mal som dosť. Lebo ja som vždy bral modelárov ako jednu partičku ktorá je jednotná. Ale po tejto skúsenosti som zmenil názor.

Podľa mňa je to umenie dostať z 2D papiera 3D model. Vymodelovať si tvary od nuly. Plastáci to majú jednoduchšie, tí to majú v výliskoch.
Študenti architektúry pracujú s papierom pri tvorbe. To isté aj umelci (viem o čom hovorím, prešiel som si tým).
Je to jedna z najstarších techník modelárstva.

Ale to je len môj úzko profilovaný, nefundovaný, skromný názor. :wink:

Užívateľov profilový obrázok
Roman | 50
4K+
Príspevky: 4052
Meno: Roman
Bydlisko: doma

Re: Diskusia k sekcii plastikové modely

Príspevokod užívateľa Roman » 16 Jan 2017 09:40

dalsie hlody plastakov:
-na sutazi v bb som pocul od plastaka ktory hodnotil papierove/ fuzaty,tucny,cierne mastne vlasy/ modely takyto hlod: tieto papieraky takto pokrcit a je po nich a paprcami ukazoval ako by to robil. a takato kreatura ich hodnoti.
-na poslednej sutazi v nr jeden plastak/ obezny,maly, mal zelenu siltovku/ zahlasil: tie ich papieraky by sem na sutaz vobec nemali pustat.
aj opica by dokazala vylamat vylisky a zlepit to dokopy. :P

Návrat na "Plastové modely // Plastic models"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný