Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

C&K pechota 1914 /ICM/ 1/35

Moderátori: Oliver, sony

Pravidlá fóra
Vyhradené pre plastikové modely. Zatiaľ bez triedenia do jednotlivých kategórii.
Užívateľov profilový obrázok
Sekerka | 49
Príspevky: 559
Bydlisko: Žilina

C&K pechota 1914 /ICM/ 1/35

Príspevokod užívateľa Sekerka » 26 Feb 2017 18:22

Keďže už viacerí sa priznali, tak aj ja dám. Prednedávnom som sa dozvedel nejaké detaily o nasadení môjho pradeda na východnej fronte. Podľa rodinnej tradície padol hneď prvý týždeň a to ešte tak nešťastne že ho nemohli identifikovať. Mal dostať priamy zásah z ruského dela a vraj po ňom zostali len topánky. Pravda, aj s nohami, ale podľa toho nevystavujú úmrtné listy, takže sa čakalo na administratívne rozhodnutie sédrie o smrti do 28 roku. Dovtedy nemohla prababka nič predať, lebo nebola vdova a dobrozdanie manžela nemala... A teraz tie detaily. KVH Beskydy vydalo knižku o bojoch v karpatoch a pri tej príležitosti som na ich stránkach narazil na zoznamy padlích. Len zo srandy som chcel nájsť pradeda a aj som našiel. Akurát nepadol prvý týždeň, ale až 1.7.1916!!! A dokonca bol aj vystavený úmrtný list!!! Ale ten sa ku nám nedostal. Nechápem to, podľa čoho rozhodoval ten súd (sédria)??? Každopádne som sa rozhodol spraviť figúrky čo už dlhšie prekladám v pivnici. Chcel som toho pradeda čo padol, ale ten slúžil u 15. honvédskeho pešieho pluku, a tým mali iné nohavice, takže som sa rozhodol urobiť aspoň dvoch zo 71. pešieho pluku trenčianskeho, u ktorého slúžil zase druhý pradedo, ktorý od neho nakoniec dezertoval ku ČS. légiam do Francúzska. Ku stavebnici môžem povedať že je dosť podarená, až na bodáky, ktoré sa vraj používali neskôr. Ale stavebnica obsahuje tri druhy, takže neni problém. Skúšal som aj kalužu urobiť, ale :-( . Za podstavec ďakujem prevelice Lukášovi (LMD).





Užívateľov profilový obrázok
YakoMiG | 30
Príspevky: 109
Meno: Martin
Bydlisko: Humenné

Re: C&K pechota 1914 /ICM/ 1/35

Príspevokod užívateľa YakoMiG » 26 Feb 2017 21:47

Parádička! :victory:
Môj pra-pra dedo bol zase na Talianskom fronte, tam ho aj zajali. Taliani im dávali jesť šupky zo zemiakov... že vraj to bola lahôdka. :jawbone:

Užívateľov profilový obrázok
Roman | 50
4K+
Príspevky: 4057
Meno: Roman
Bydlisko: doma

Re: C&K pechota 1914 /ICM/ 1/35

Príspevokod užívateľa Roman » 26 Feb 2017 23:41

super. moj pradedko bojoval v prvej vojne v taliansku pri rieke piava. vojnu prezil. pradedkov brat bol v kragujevaci,prezil to odpocitavaie zname z filmu 44. vojnu prezil. a dedko bol v rychlej divizii ako gulometcik na vychdnom fronte.bol zajaty a prezil gulag.

Užívateľov profilový obrázok
Sekerka | 49
Príspevky: 559
Bydlisko: Žilina

Re: C&K pechota 1914 /ICM/ 1/35

Príspevokod užívateľa Sekerka » 27 Feb 2017 00:03

Roman napísal:super. moj pradedko bojoval v prvej vojne v taliansku pri rieke piava. vojnu prezil. pradedkov brat bol v kragujevaci,prezil to odpocitavaie zname z filmu 44. vojnu prezil. a dedko bol v rychlej divizii ako gulometcik na vychdnom fronte.bol zajaty a prezil gulag.


Takže ak bol v kragujevaci, tak tam bol aj s mojím pradedom, a teda pravdepodobne bol u 71. pešieho pluku trenčianskeho. Takže tá figúrka s "flintou" môže biť kľudne tvoj "prastrýc" :wink:
A ku piave. Švagor tam bol na služobke a hovoril, že tam je z bitky turistická atrakcia. Pevnosti, múzea, všetko možné... To mám v pláne, ale najprv by som rád dohľadal toho druhého pradeda, čo padol na východe s 15. honvédskym plukom. Bojím sa že to bolo pri Lucku pri Brusilovskej ofenzíve, a hrob už asi nenájdem. :-(

Užívateľov profilový obrázok
YakoMiG | 30
Príspevky: 109
Meno: Martin
Bydlisko: Humenné

Re: C&K pechota 1914 /ICM/ 1/35

Príspevokod užívateľa YakoMiG » 27 Feb 2017 19:11

Roman napísal:a dedko bol v rychlej divizii ako gulometcik na vychdnom fronte.bol zajaty a prezil gulag.

Toto je inač zaujímavé, lebo môj pradedo bol tiež na východnej fronte v rámci kampane až na Kaukaz. Lenže on bol zásobovač, jazdil na "tatrovke"... potom ich evakuovali naspäť na slovensko a ked vypuklo povstanie (bol vo Východoslovenskej divízii) tak ich Nemci odzbrojili a poslali ho do ríše na povinné práce.
Tam im ušiel ked na ich pracovisko zaútočili spojenecký stíhači. Ukryl sa na nejakom zámočku u grófky čo mu po vojne vypisovala listy (prababka veľmi štastná z toho nejako nebola, asi prečo :P ). V stodole našiel starý Mercedes ktorý si opravil a vyrazil smerom na ČSR, na hraniciach ho stopli Američania autíčko mu zhabali. Takže domov na východ republiky musel isť často pešo. Potom dlho po vojne hovorieval že ho "oslobodili" anglo-americké vojská :big smile:
Nakoniec to všetko dopadlo tak že ho komanči poslali do Jáchymova ťažiť urán.
Umrel na rakovinu.

Návrat na "Plastové modely // Plastic models"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 4 neregistrovaní