Sovietsky partizáni /ICM/ 1:35

Moderátori: Oliver, sony

Pravidlá fóra
Vyhradené pre plastikové modely. Zatiaľ bez triedenia do jednotlivých kategórii.
Užívateľov profilový obrázok
Sekerka | 49
Príspevky: 559
Bydlisko: Žilina

Sovietsky partizáni /ICM/ 1:35

Príspevokod užívateľa Sekerka » 25 Júl 2017 21:25

Aby sa nepovedalo, že už len "papuľujem" a nič nelepím. Pustil som sa do týchto figúrok. Aj keď zarytý figúrkari ohŕňajú nosom nad plastovými figúrkami, mne sa páčia. Najmä tieto novšie pomerne dobre "sedia" a detaily sú dosť výrazné. Pred mesiacom usporiadali žilinský plastikáči patlák pre figúrkarov, čo som s radosťou využil. Učil som sa maľovať acrylikami, a toto je výsledok:

Uvidíme čo bude ďalej. Ja som mal predstavu že by som ich umiestnil okolo akéhosi hrobu. Problém je, že ja vôbec netuším ako ich pochovávali. Asi dva metre pod zem v horách nekopali, a že by to telo len zahádzali kameňmi aby ho divá zver neroztrhala? A bol označený krížom?

Užívateľov profilový obrázok
airacutter | --
Príspevky: 29
Meno: Viktor

Re: Sovietsky partizáni /ICM/ 1:35

Príspevokod užívateľa airacutter » 26 Júl 2017 08:39

V prvom rade palec hore za vydarene figurky, hlavne malbu tvari.
Co sa tyka pochovavania padlych, myslim, ze si dost komplexnu vec zjednodusil. Preco hned v horach? Sovietski partizani posobili na vsetkych uzemiach, ktore Nemci okupovali. V prvom rade Bielorusko, Ukrajina, Pobaltie. Vacsina tychto uzemi je pomerne rovinata, lesy, luky, polia. Takych ozaj skalnatych hor je pomerne malo (tu mam pocit, ze si sovietskych partizanov zamenil za tych slovenskych, ktori sa pocas SNP stiahli do hor). Cize moznost kopat hoci aj 2 metre mali. To ako 'dokladne' pochovavali, zaviselo aj od toho, kolko casu mali. Mali malo casu, lebo Nemci sa blizili, alebo padlych priniesli na svoju zakladnu a mohli ich pochovat, ako Rusi vravia "po clovjeceski"?
Kriz ano alebo nie? Zavisi to aj od zlozenia partizanskej skupiny. Ak to boli prevazne miestni dedincania, viera bola silno zakorenena a motlitby a kriz urcite boli. Ak mala skupina 'komunistickeho' velitela a bola uz viac menej organizovana centralne z Moskvy, kriz asi nebol a miesto motlitby za padleho vypili "stakancik" vodky.
Takze nech to spravis akokolvek, bude dobre :)

Užívateľov profilový obrázok
Sekerka | 49
Príspevky: 559
Bydlisko: Žilina

Re: Sovietsky partizáni /ICM/ 1:35

Príspevokod užívateľa Sekerka » 26 Júl 2017 11:06

Nu vot! Ty prav! Ja som mal partizánov zafixovaných na hory. Ale je pravda že len na Ukrajine ich bolo celkovo cca 220 000 ľudí. Z toho bolo 2000 Poliakov, 400 Čechov alebo Slovákov, 71 "juhoslávcov", 47 Maďarov, 28 Nemcov a 18 Francúzov. A z fotiek z týchto oblastí vyzerá, že síce boli vytlačený do menej obývaných oblastí, a teda aj oblasti s hustým lesným porastom, ale pomerne rovinatých, alebo dokonca močaristých. A ku hrobom som našiel dve fotky. Jedna je z nejakého filmu o partizánoch, a druhá zo 44. roku. Takže ani jedna nie je celkom použiteľná.




A ku krížom. Síce bežný ľudia sa nevzdali celkom viery, ale celá partizánska činnosť bola riadená a organizovaná ústredným štábom partizánskeho hnutia. Ten vznikol už niekde koncom 20 a začiatkom 30 rokov, a riadil činnosť všetkých takýchto jednotiek. (Dokonca mali v už v 30 tych rokoch v príhraničných oblastiach ukryté sklady s muníciou a rôznym materiálom!) Takže predpokladám, že nie je namieste predpokladať nejakú ľudovú zbožnosť. Koniec koncov ku existujúcim partizánskym jednotkám bolo vysadených 309 "špecialistov" so 150 vysielačkami, takže ak by niekto chcel rozvracať "socmorálku", bol by rýchlo "napravený" (čítaj po rusky: popravený :P ). Ale aby sa mi neplietlo našiel som aj fotku s dreveným krížom a nejakou nečitateľnou ceduľkou. Ale kľudne mohlo ísť o inú národnosť...
Aj také ma napadlo, že sa zohýbajú nad stopou po motorke alebo aute niekde na poľnej ceste, ale pravda, to už neni ono.

Užívateľov profilový obrázok
airacutter | --
Príspevky: 29
Meno: Viktor

Re: Sovietsky partizáni /ICM/ 1:35

Príspevokod užívateľa airacutter » 26 Júl 2017 11:36

Suhlasim s tym, ze stab riadiaci partizansku cinnost vznikol uz na prelome 20-tych a 30-tych rokov. Vzniklo viac nez len stab. V prihranicnych rajonoch vznikali podzemne kryty so skladom zasob, zbrani a municie, predpripravili sa ukryty a polne nemocnice, ako si uz poznamenal. Niekedy tusim koncom 30tych sa vsetko toto zrusilo. Vyzbroj sa stahovala spat, kryty ostali opustene alebo zasypane, partizanskej cinnosti sa prakticky prestala venovat pozornost. V lete 1941 zacala vojna a nemecke vojska rychlo postupovali vpred. Velke uzemia sa ocitli pod okupaciou. V tom case bolo v chaose samotne velenie RKKA, o centralnom riadeni partizanov sa nedalo ani hovorit. Prve partizanske oddiely vznikali z izolovanych skupin krasnoarmejcov (ti sa bud dali na cestu "dobrych" a partizancili proti Nemcom, alebo sa znich stali "zli chlapci" a ako ozbrojene tlupy rabovali u miestneho obyvatelstva) a z miestnych obyvatelov. Tieto skupiny nemali ziadne centralne velenie, ziadnu koordinaciu akcii, ziadne zasobovanie. Konali na vlastnu past, niektore aktivne, ine proste prezivali v lesoch. Az neskor (od 1942?) si Stalin a spol uvedomili, ze partizanov treba vyuzit organizovane, ze ich treba riadit a koordinovat (a vsetko, co vybudovali koncom 20tych mohli vytvarat znova). Ten pocet 309 sa tusim vztahuje na celu vojnu, co teda nie zas tak vela. Zo zaciatku boli dokonca pripady, kedy Moskvou poslany velitel mal so zverenou skupinou velke problemy. Nepacil sa mu nedostatok discipliny ci chybajuci spravny svetonazor, atd (obvinenia povodnych velitelov z tzv. machnovciny). Obcas takyto novy velitel spravil v oddieli cistky, obcas sa oddiel proste zbavil noveho kamandira. Cize partizanske skupiny zlozene z prevazne miestnych (este aj mnohi branci , tiez chlapci z dedin, boli v armade kratko a nemali celkom "vymyte mozgy") si urcite isty cas zachovaly svoj "ludovy raz" vratane viery a krizov na hroboch.

Návrat na "Plastové modely // Plastic models"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný