Airbus A320-200 Lufthansa / Revell / 1:144

Moderátori: Oliver, sony

Pravidlá fóra
Vyhradené pre plastikové modely. Zatiaľ bez triedenia do jednotlivých kategórii.
Užívateľov profilový obrázok
majos | 48
Príspevky: 847
Meno: Marian
Bydlisko: Modra

Re: Airbus A320-200 Lufthansa / Revell / 1:144

Príspevokod užívateľa majos » 05 Sep 2017 22:54

Ico, pekne ides a plusove body za vyber. Ale niektori plastaci si nekomplikuju zivot, i ked treba byt v strehu. Niektore veci sa len prebaluju pod honosnými znackami, tam treba vediet kto to vlastne vyraba (cinania:).

Autolaky su fajn, asi poznas Pala od Nitry. Ale ty mas tento bus v 1/144. Urcite by si urobil rovnaky nastrek (mimochodom si to dal podla fotiek dobre) aj modelarskou farbou.

Co sa tyka ostatných technik, ja by som bol riesil panelaz presejdingom, wash by som dal len ku dveram, nejakym krytkam pri motore, klapkam a tak. Ale bude to dobre.

V Modelari bol raz clanok o tom, ako vlastne tieto stroje nie su uplne lestenky, potom som si to vsimal na letiskách. Chce to osobity pristup, je tam aj lesk aj kopu opotrebovania.
Zilinsky primat(or) v starej forme. Aj Anicka z Cadecky:)
https://www.youtube.com/watch?v=MaR3eZJEQIs
A dalsi Janko:
https://www.youtube.com/watch?v=BBbQbMWQF1o

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Airbus A320-200 Lufthansa / Revell / 1:144

Príspevokod užívateľa Oliver » 06 Sep 2017 13:56

Odporúčajú všetci, lebo to je ten postup správny.
S autolakom nemám skúsenosť, no Sidolux môžem odporučiť. Tu ale nastáva otázka, či máš ten správny. Na MF je niekoľko desiatok strán diskusií o tom, ktorý je správny a ja sám som si vôbec nebol istý. Ale lakoval som ním celú F-16 a aj niektoré veci na T-55ke a bolo to v pohode. Riedil som ho X-20A.

Ale ako píšeš o tých autolakoch, možno to niekedy skúsim aj ja. :-)

Čo sa týka odmastenia ja mam jemnú handričku a stačí mi teplá jarová voda. Raz som to čítal v knihe a úplne mi táto kombinácia vyhovuje. Aj napriek nespočetnému množstvu iných spôsobov a kombinácií. Kefkou treba čistiť pred odmasťovaním najmä ak si brúsil alebo tmelil. Následne odmastiť a už je lepšie model bez rukavíc radšej nechytať.

Hoci zniem možno ako mudrlant bez skúseností, ale mám celkom dosť načítané a napozerané videá. Čo som sa z kníh a internetu dozvedel som aplikoval na F-16, tým som si to overil a odskúšal. Takže snáď nemám len prázdne reči... :haha:
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Airbus A320-200 Lufthansa / Revell / 1:144

Príspevokod užívateľa iconmaster » 08 Okt 2017 18:45

Som tu zas. Medzitym som mal este v septembri jednu sluzobku a po pristati v Budapesti sme zaparkovali vedla A321 od Lufthansy, takze som hned aj mal motivaciu pokracovat dalej. :)

Pokracoval som podla tipov od vas, a sice nastrekom laku. Aby som nedochytal cerstvy lak ale zaroven bol schopny nastriekat cele lietadlo, som ho zafixoval pomocou drotu prevleceneho cez chvost a spajlou vpredu. Aky mate osvedceny sposob - pouzivate nejake speci pripravky alebo lakujete postupne (napr. trup zvlast a kridla zvlast)? Nastriekal som asi 3 vrstvy Sidoluxu, akurat septembrove pocasie uz nebolo prilis teple na schnutie, tak som si pripomahal teplovzdusnou pistolou.
Po schnuti a prelesteni prisli na rad vodolepky - zacal som od najdrobnejsich na motroch a postupne som isiel na vacsie a komplikovanejsie:


Celkovo sa dobre robilo s vodolepkami. Bal som sa, ze sa budu lahko trhat ale to sa napokon nepotvrdilo. Na osadzanie som pouzil vodicku co mi kedysi dal Pisho66 - dnes mi napisal ze je to Agama Adhesol. Mam pocit, ze pomahala, no na vacsie vodolepky a hlbsie ryhy nestaci. Asi nabuduce vyskusam ten Decalsoft od Revellu, podla popisu sa moze pouzit aj pod a aj na dekal.
A tu su nejake fotky lietadla po aplikacii vsetkych dekalov - zatial som s tym spokojny, hlavne ze som sa bal tych dlhych a tenkych liniek a tiez okien, ako sa podari "nastrelit" aby boli rovne. Nehovorim, ze to bolo uplne lahke, ale po niekolko pokusoch a pasovaniach sa to dalo celkom precizne umiestnit:



Teraz by som mal zase lakovat. Mozno ze ten wash aj vynecham, lebo zachvilu aj tak zalejem tie jemnejsie ryhy a nebude sa dat co zvyraznit. Takisto dumam, ci lakovat zase cele lietadlo, alebo zvlast kridla a zvlast trup - kedze tak ovela lepsie sa da rovnomerne nastriekat tie plochy..

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Airbus A320-200 Lufthansa / Revell / 1:144

Príspevokod užívateľa Oliver » 08 Okt 2017 20:43

Úchyty ako si zachytil na fotke sú výborné, tak nejak aj ja postupujem. Zatiaľ som na žiadny lepší home-made vylepšovák neprišiel.
Jedna technická: čím a ako si leštil ten sidolux? Mne sa na F-16 podarilo ho asi prebrúsiť (pravdepodobne slabá vrstva).. išiel som cestou na mokro a s brúsnym papierom zrnitosti 2000.

Ináč tvoj postup je výborný, ideš podľa mňa správnym smerom. Čo sa týka nasledovných krokov, tak by som asi lakoval už len dekály s presahom na okolité plochy (teda ak máš pocit, že predchádzajúca vrstva laku je dostačujúca). Tým pádom by si aj zamedzil väčšiemu zaplneniu rýh (podľa mňa ale pri slabých vrstvách sa toho báť aj tak nemusíš). No určite sa ozvú väčší majstri. :wink:
O Agama vodičke som už niekde čítal, ale nespomeniem si podrobnejšie ... :haha:
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Airbus A320-200 Lufthansa / Revell / 1:144

Príspevokod užívateľa iconmaster » 03 Nov 2017 20:51

Ahojte,

konecne som doma a konecne som nasiel cas na pokracovanie na tomto plastaku.

Oliver napísal:Jedna technická: čím a ako si leštil ten sidolux? Mne sa na F-16 podarilo ho asi prebrúsiť (pravdepodobne slabá vrstva).. išiel som cestou na mokro a s brúsnym papierom zrnitosti 2000.

Ja som to lestil iba brusnymi/lestiacimi pastami na auto. No aj s tymi sa mi podarilo prebrusit po zakladovku, takze musel som opravovat este pred dekalmi. Asi mas pravdu, ze Sidolux dava dost tenku vrstvu (a to som striekal hadam 3-4x). A zrejme aj to, ze Sidolux nie je taky tvrdy ako napr. autolaky..

No a s tym Sidoluxom som si uzil svoje pocas finalneho lakovania. Kazdopadne som ziskal skuenosti lakovanym tymto sposobom. Ma to svoje vyhody (rychle schnutie, nezapacha, staci len naliat do pistole a ides..) ale zistil som aj dost nevyhod. Prva je v to, co som vyssie spominal - pre nejaku normalnu hrubku vrstvy a aby to slo bezpecne lestit, treba striekat aspon 4-6 vrstiev. Rastucim poctom vrstiev sa zvysuje sanca, ze sa do laku dostane bordel (krupicka alebo vlakno prachu), co uz ostane definitivne zalakovane. Na zopar miestach sa mi vytvoril akysi pomarancovy povrch (ciastocne ide vylestit) - tiez to pripisujem poctu vrstiev. Na motoroch ten Sidolux vyzera super, ani som to nemusel lestit. Takze pripadne problemy sa skor objavia na velkych plochach. Ktovie ako by som dopadol, keby islo o velke lietadlo so sirokym trupom a velkymi kridlami..

Lietadlo som lakoval na dva krat - najprv kridla a potom trup (samozrejme patricne oddelene a vymaskovane). Na prvych fotkach vidiet zabaleny trup pocas lakovania kridel:


A tu je uz vidiet nalakovany aj komplet vylesteny:


Ten lak v skutocnosti nie je az taky dokonaly, no ako som pozeral "konkurenciu" v Nitre, do nejakej strednej triedy by to hadam zapasovalo :haha:
Teraz by som mal pokracovat nastrekom striebornej na hrany kridiel a na motoroch. Mozno ale najprv zostavim podvozky, nech to vsetko striekam spolu. Potom uz teoreticky nic nebude branit finalnej montazi. :)

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Airbus A320-200 Lufthansa / Revell / 1:144

Príspevokod užívateľa Oliver » 03 Nov 2017 22:42

Takže Sidolux už je asi odpísaný u mňa (až na malé diely) ... našťastie mám aj laky od Tamiye, budem skúšať tie.
Ináč model je na výbornej ceste k dokončeniu. :victory:
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Trak-Tor | 51
2K+
Príspevky: 3655
Meno: Juraj
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Airbus A320-200 Lufthansa / Revell / 1:144

Príspevokod užívateľa Trak-Tor » 06 Nov 2017 11:27

Pekná práca, majstre!
:)
-- Ani budúcnosť už nie je to, čo bývala... --
Moja galéria

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Airbus A320-200 Lufthansa / Revell / 1:144

Príspevokod užívateľa iconmaster » 02 Dec 2017 23:27

Dakujem za povzbudenie a prinasam finalne kroky stavby tohto lietadla.

Chybajuca farba na vylestenom lietadle bola strieborna na nabeznych hranach kridiel a na motoroch. Takze vylestene lietadlo som zase poobliepal (modelarskou) maskovacou paskou a pritom som dufal, ze nestrhnu lak po odmaskovani. Dopadlo to celkom uspesne, maskovacia paska strhla iba 2 drobne vodolepky z motorov (dovod zrejme kombinacia slabej adhezie s tenkou vrstvou laku), co som nejako opravil. Strieborna Revellka 99 Aqua sice rychlo schne ale ten hlinikovy efekt neni taky pekny ako v pripade syntetiky. Ten uplne zadny kuzel motorov (difuzor?) som striekal autolakom, ten efekt hovori za vsetko. Po odmaskovani a uschnuti som nalepil na miesto vyskovky (skoda ze som ich neodskusal "nasucho" a nedopasoval este pred farbou) a tiez som osadil motory:



Do cielovej roviny chybali uz len podvozky a nejake drobne antenky a svetla. Podvozky som nastriekal syntetickou revellkou priamo na plast. Vrasky mi robili kolieska - kedze som nemal ziadny dobry napad, ako ich pekne nafarbit, prisiel na rad stetec a moje traslave ruky. Nedopadlo to tak hrozne, no tenke limce diskov som musel nafarbit ciernou, tie by som stetcom urcite nedal. Mate niekto tip do buducna, ako farbit taketo drobne kolesa? Po nalepeni podvozkov som osadil antenky a svetla na konci kridiel a je to hadam hotove :victory:
Naposledy upravil/-a iconmaster v 02 Dec 2017 23:37, upravené celkom 1 krát.

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Airbus A320-200 Lufthansa / Revell / 1:144

Príspevokod užívateľa iconmaster » 02 Dec 2017 23:36

Takze po necelom pol roku od zacatia hlasim hotovo :victory: Stavba by normalne netrvala tak dlho, no dal som mu dost casu odlezat a schnut za tie mesiace :P
Celkovo sa to dobre stavalo, nemozem sa velmi stazovat ani na nepresnosti ci rozne chyby. Dalo mi to celkom dobre skusenosti, hlavne typu coho sa vyvarovat v buducnosti...
Kazdopadne to potvrdilo moje ocakavania, teda ze to bude dobra skola pre zdokonalovanie farbenia modelov a pracu s dekalmi, lakom, lestenim, atd..

Prinasam nejaku galerku fotiek, ktore sice nie su nic extra, no v tejto hmle co tu pretrvava uz treti den, lepsie fotky by som nespravil ani vonku:





A co dalej? Asi si dam trochu papiera, no A350-ka ma neskutocne laka :)

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Airbus A320-200 Lufthansa / Revell / 1:144

Príspevokod užívateľa Oliver » 03 Dec 2017 02:13

Pekne si to spravil, to sa musí uznať! Gratulujem. :vicotry:
Tip: K tým kolesám - mne sa osvedčil nasledovný postup: celé koleso nastriekam farbou pneumatiky a nechám zaschnúť. Po zaschnutí zoberiem kúsok molitanu a plastovú šablónu s kruhmi pre žiakov ZŠ (kúpiš v papierníctvach, ale ja som si svoju kúpil na aliexpresse asi za 20 centov)... a vždy dúfam, že potrebný priemer nájdem v tej šablóne. Ak mám šťastie, tak stačí už len koliesko položiť na molitán a priložiť šablónu /pritlačiť/ a streknúť. Opatrne šablónu zodvihnúť a hotovo z jednej strany. Ináč zatiaľ som to skúšal len párkrát, ale myslím si, že nie je potrebné nájsť na 0.00000001mm presnú šablónu. Následný wash kolies nejaký presah dokáže zakryť.

BTW: onedlho sa do tejto sekcie zas vrátim aj ja. :haha:
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Návrat na "Plastové modely // Plastic models"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný