Airbus A320-200 Lufthansa / Revell / 1:144

Moderátori: Oliver, sony

Pravidlá fóra
Vyhradené pre plastikové modely. Zatiaľ bez triedenia do jednotlivých kategórii.
Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Airbus A320-200 Lufthansa / Revell / 1:144

Príspevokod užívateľa iconmaster » 26 Aug 2017 16:40

Pocas mojich modelarskych zaciatkov som bol velkym fanusikom prudovych stihaciek. Ten zaujem sa casom preorientoval na "dostupnejsie" podklady vo forme nakladiakov. V poslednej dobe ma ale vzdy vedeli ocarit dopravne lietadla. Uz len tie obrovske rozmery a schopnost vzlietnut vzbudzuje respekt. Po majovej sluzobke, kedy som prvy krat letel vacsim lietadlom - konkretne krasnou A350-900 od Finnair - som bol este viac fascinovany tymito strojmi. Zistil som, ze to existuje ako plastova stavebnica, a tak kratko po navrate zo Shanghai som ju aj objednal vratane nejakych mensich bratov (A320 a A319). Rozhodol som sa, ze postavim typy lietadiel, s ktorymi som uz letel.
Do diskusie ohladne temy papier vs. plast som sa nezapojil, ale neskor urcite pridam svoje skusenosti a postrehy, po realnom porovnani tychto dvoch kategorii. Kto si teraz mysli, ze som presedlal na plast, tomu prezradim, ze NIE. V plaste vidim skor moznost modelarsky sa zlepsit, naucit sa nove techniky, ktore viem vyuzit aj u svojich papierakoch. Zaroven tato kategoria dopravnych lietadiel je ta, ktoru by som asi nikdy nelepil z papiera. To iste plati aj vice-versa, teda ze neplanujem lepit plastove kamiony.

Pravdupovediac s Lufthansou som este nikdy neletel, no tato stavebnica ma zaujala hned z niekolkych dovodov: po prve, je to mensia stavebnica, idealna pre zahriatie na zaciatok a zaroven na overenie, ci som vobec schopny to dat v nejakej minimalnej kvalite. Po druhe, uz aj toto lietadlo ma kamuflaz, ktoru treba striekat v niektorych krokoch. No a prave v tomto vidim moznost, trochu viac sa zdokonalit vo povrchovkach.

So stavbou som uz v pokrocilejsom stadiu, ale na rozdiel od vacsiny ostatnych reportov v tejto sekcii, budem sa snazit poskytnut kompletny report zo stavby, vratane fotiek a postrehov.
Vopred sa ospravedlnujem za moju nespravnu terminologiu pri niektorych detailoch, ale v lietadlach som viacmenej laik aj ja.

Na zaciatok nejake fotky originalu:
Naposledy upravil/-a iconmaster v 03 Jan 2018 13:47, upravené celkom 1 krát.

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Airbus A320-200 Lufthansa / Revell / 1:144

Príspevokod užívateľa iconmaster » 26 Aug 2017 16:41

Stavebnicu (04267) som si objednal z Allmodel z BB. Stala nieco cez 12 EUR. Podla vyrazenych rokov v niektorych dieloch (1999, 2000) sa zrejme jedna o starsiu stavebnicu. Aj odlievacie formy uz maju to-co za sebou, co potvrdzuje aj preteceny plast okolo niektorych dielov v deliacich rovinach. V niektorych miestach su zas zapadnute plochy, takze bez tmelenia to nepojde. Neviem to posudit ocami plastikara, ale podla mna nie je to ale az taka tragedia, kvalita dielov je celkovo pekna a aj panely su zvyraznene celkom slusne.
Dekaly su novsieho vydania, tlac je vo vysokej kvalite a dufam, ze aj praca s nimi bude aspon taka dobra. Navodovka tiez vyzera byt zrozumitelna a prehladna.



Moje zasoby chemikalii na lepenie plastu su zatial dost chabe (mam doma iba lepidlo Contacta v tube a starsi tmel Plasto). Ohladne farbenia som sa rozhodol, ze to budem striekat hlavne mojimi osvedcenymi autlakmi.

Užívateľov profilový obrázok
Roman | 50
4K+
Príspevky: 4050
Meno: Roman
Bydlisko: doma

Re: Airbus A320-200 Lufthansa / Revell / 1:144

Príspevokod užívateľa Roman » 26 Aug 2017 17:24

odskusaj si dopredu ci ti farba nebude naleptavat povrch lietadla.
akou farbou natres vnutro kabiny?

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Airbus A320-200 Lufthansa / Revell / 1:144

Príspevokod užívateľa iconmaster » 26 Aug 2017 20:54

Roman - tuto nizsie najdes odpoved na obidve otazky :wink:

Lepit som zacal kridlami - zabrusenym som stensil hrubku zadnych hran, aby pekne licovali. Podla navodu pre tuto verziu lietadla bolo potrebne odrezat tenke pilony (?) zo spodnej casti kridiel. Vytmelil som stopy po vyhadzovacoch na vnutornych plochach motorov a pred zlepenim som nastriekal ich vnutro striebornym bazickym autolakom. S naleptanim nebol problem, ale zistil som ze maskovacia paska lahko strhne dole tu farbu, aj napriek pouzitiu zakladovky (pouzivam standardny akryl. sprej, co aj na papieraky) :bad smile:
Po opatovnom odskusani som ale prisiel na vhodny sposob - pred zakladovkou je potrebne dokladne prebrusit ten plast jemnym smirglom. Mne sa osvedcila pouzita P400 na penovej podlozke. Takto uz drzi ako zakladovka, tak aj dalsie vrstvy.


Pokracoval som samotnym trupom lietadla. Dost ma zarazilo, ze tato stavebnica neobsahuje priehladny diel na bocne okna, ale za to su tam otvory. Po prestudovani nejakych stavieb na internete som zvolil sposob zatmelenia okien, kedze vodolepkovy arsik obsahuje aj ciernu variantu okien. Najprv zvonka som nalepil lepiacu pasku a z vnutra som natlacil tmel do okien. Tmel isiel aplikovat trochu tazko, ale bude to tym ze ho mam mozno aj 5 rokov stary (chcel by som si odskusat Tamiyu, az zozeniem). Lepiaca paska zabranila preteceniu tmelu, co je super, ale po uschnuti to dost zapadlo dnu z vonkajsej strany. Z tohto dovodu som naniesol este jemnu vrstvu tmelu aj zvonka. Po prebruseni bolo potrebne "ozivit" niektore linky na paneloch, ale ihlou to islo celkom lahko.


Pred zlepenim trupu bolo potrebne vyvazit lietadlo, aby nesadal na zadok. 20 gramov zavazia podla navodu mi prislo byt zbytocne vela, tak som nalepil cca. 10 g matku na vrch sachty predneho podvozku. Celne sklo kabiny pilotov sa mi podarilo trochu nepekne zalepit, tak som sa rozhodol ze bude cierne, ako aj bocne okna (vodolepkovy arch obsahuje tiez 2 varianty - ciernu a priehladnu). Tak som ho s kludnym svedomim brusil a tmelil, az kym sa nezjednotil s okolitymi plochami.
Po zlepeni trupu nasledovalo zabrusenie spojov, aby neboli vidiet. Antenky a dalsie detaily (neviem co su to zac), ktore sa nachadzaju na vrchu presne v spoji dvoch poliek dost zavadziali zabruseniu. Tak som ich odrezal a neskor nahradil papierovymi (!!!) dielmi, ktore som nalepil po finalnom zabruseni trupu. Aj tuto po burseni som ihlou preryl panelove linky, aby sa nestratili.

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Airbus A320-200 Lufthansa / Revell / 1:144

Príspevokod užívateľa iconmaster » 02 Sep 2017 18:20

Po prebruseni celeho lietadla jemnym smirglom na pene som nastriekal zakladovkou v spreji (to iste, co pouzivam aj na papier). Samozrejme po prvej vrstve vysli nejake nedostatky povrchu, ktore som nasledne zabrusil a zatmelil. Aj to spominane sklo na kabinke pilotov som musel niekolko krat tmelit. Trochu som aj vytunil "nos" tenkymi drotikmi, ktore maju imitovat vystupky aj v mieste deliacej roviny trupu (3. fotka). Asi po 3. vrstve zakladovky to vyzeralo celkom nadejne.


Nasledovala hlavna - biela - farba. Ako som uviedol na zaciatku, pouzil som dobre osvedceny autolak od Standoxu (odtien miesany podla RAL vzorkovnika). Na sedej zakladovke kryla dobre a ostali pekne vyrazne aj panelove linky a detaily povrchu:


Nasledoval krok, ktory mi trochu sposoboval obavy - maskovanie kontury pred nastrekom sedej farby na spodnu cast lietadla. Bal som sa toho, ci maskovacia paska nestrhne predchadzajucu vrstvu aj so zakladom z plastu v niektorych miestach. Na maskovanie kontury som pouzil 3 mm dizajnejrsku pasku (zelena na obrazkoch) na krivky a 6 mm Tamiya na rovne linie. Po vymaskovani kontury som zakryl okolite plochy pomocou 50 mm pasky:


Sedu farbu som uz miesal samo-domo z tej bielej, ktoru som striekal ako prvu vrstvu, pridanim ciernej bazy. Pred nastrekom som este raz prehladil maskovacie pasky okolo kontury. Sedou som striekal aj motory a kryty sacht podvozkov. Po par minutach schnutia prislo lamanie chleba - po rozbaleni mi padol kamen zo srdca, kedze paska ani v jednom mieste nestrhla farbu a zaroven vsade ostala pekna ostra kontura, teda farba nikde nepodtiekala:


A nakoniec prisiel rad na tretiu farbu, ktora je "Lufthansacka" modra na smerovku. Sice sucastou vodolepiek je aj komplet velka vodolepka na nu aj s modrym pozadim, no nechcel som sa na to spolahnut z viacerych dovodov, preto som zvolil farbenie a pouzitie iba oranzoveho loga leteckej spolocnosti. Kedze sa jednalo o dost specificky odtien a malu plochu, nechcel som dat miesat deci autolaku, ktory neviem na co vyuzit v dalsom. Tak som si zaobstaral Revellku 350 (Lufthansa blue), co predpisuje aj navod. Po vymaskovani a zabaleni lietadla som to strekol v 3 vrstvach, riedene C6000 :P


Teraz ale mam dost velku dilemu ohladne pokracovania. Co by ste radili, ako pokracovat?
1. Vodolepky, lak
2. Lak, vodolepky, lak, wash, lak
3. Wash, lak, vodolepky, lak
Wash som este nikdy neskusal a nechcem tym pokazit tento model. No bolo by dobre nejakym sposobom trochu zvyraznit panelaz. Ako na to?

Užívateľov profilový obrázok
Jene | 57
Príspevky: 880
Meno: Jano
Bydlisko: Zvolen
Kontaktovať užívateľa:

Re: Airbus A320-200 Lufthansa / Revell / 1:144

Príspevokod užívateľa Jene » 02 Sep 2017 20:58

Lietadlo vyzera pekne a pekne sa ti podarili aj kontúry... :victory: Čo sa týka toho pokračovania, tak ja robím postup č.2 Lak, vodolepky, lak, wash, lak. Na osádzanie vodolepiek používam vodičky Mr. Mark,tie trochu lak rozpustia a vodolepky lepšie zapadnú,po uschnutí ich streknem lesklým akrylovým lakom, na to dávam wash aby sa po laku v medzerách pekne roztiekol a potom znovu lak. Keby si dal wash priamo na farbu, tak túto môže poškodiť.

Užívateľov profilový obrázok
petopato | 52
11 násobný gulášmajster!
Príspevky: 4356
Meno: Peter Židuliak
Bydlisko: Šahy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Airbus A320-200 Lufthansa / Revell / 1:144

Príspevokod užívateľa petopato » 04 Sep 2017 19:08

Ty tom s tým Airbusom tuším myslíš vážne...

Užívateľov profilový obrázok
Jolaus | 45
Príspevky: 1456
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava-Petržalka

Re: Airbus A320-200 Lufthansa / Revell / 1:144

Príspevokod užívateľa Jolaus » 05 Sep 2017 09:55

Ahoj plasťák.
Model dávaš do kopy celkom fajn. Mám len pár postrehov...samotný model po zlepení, vytmelení a vybrúsení je najlepšie pred základnou vrstvou (surfacer) odmastiť. Ten plast je mastný a samotným brúsením mastnotu dole úplne nedáš a to nehovorím o tom že si model celý poškriabeš-narobíš škody. Stačí použiť mydlovú vodu. Ja používam Vzduchol na odmasťovanie. Potom ten samotný základ (surfacer) vybrúsim, lebo má nejakú zrnitosť. Možeš dať základ aj primer a ten už zrnitosť nemá. No a začne samotné striekanie. Vždy platí pravidlo že farby striekam v poradí od naj svetlejšej po naj tmavšiu. Samozrejme platí tiež pravidlo, že pod farby ako- biela, žltá, oranžová, alebo kovové povrchy sa najprv pod ne nastrieka čierna farba, aby potom lepšie kryli. Po nastriekaní celého modelu príde ako ďalšia vrstva lesklého laku. Na model streknutý lesklým lakom môžem aplikovať obtisky, ktoré po usadení ešte lokálne fuknem lesklým lakom. Na usadenie dekálov je dobré použiť nejaké vodičky...usadzovač-zmäkčovač. Výber je na samotnom modelárovi aké mu vyhovujú. Keď mám všetky obtisky usadené a lokálne fuknuté lesklým lakom, môžem začať na povrch napúšťať wash, prípadne iné veci ako sú rôzne olejové farby. Keď následne mám umytý prebytočný wash alebo tie olejovky, model fuknem zas lakom. Záleží aký povrch chcem....buď lesklý, pololesklý alebo matný. Následne ešte môžem model lokálne na určitých miestach doladiť rôznym poprášením a pod. Toto už ale nelakujem aby mi to z toho povrchu nezmizlo.
:wink: :victory:
Pracujem tak dokonale,že každé jedno zlepšenie by znamenalo krok späť.

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Airbus A320-200 Lufthansa / Revell / 1:144

Príspevokod užívateľa Oliver » 05 Sep 2017 11:47

Ideš veľmi dobre a to, že plastované diely nahrádzaš papierovými je úžasné! :P
Čo sa týka toho nasledovného postupu, tak choď teraz lakovať, aby si si ochránil doterajší výsledok, následne obtisky, zas lak (už by som striekal lak len na obtisky s malým presahom okolo) a následne wash --> teda tebou opísaná varianta číslo dva.
Len si daj pozor na to akým lakom pôjdeš lakovať (narážam na syntetiku/akryl). Ak wash bude na syntetickej báze, tak použi akrylový lak. Alebo opačne, logicky ..
Na obtisky väčšina ľudí používa už vyššie spomínaný Mr. Mark Softer & Setter. Ja ich osobne nemám, ale zatiaľ si vystačím s obyčajným Revell Decal Softom (na to moje občasné lepenie plasťákov). No nevylučujem, že časom si ich zadovážim aj ja. Výsledok Decal Softu si mohol vidieť na mojej tureckej F-16.
S washom by som to pri tomto druhu lietadla vôbec nepreháňal, išiel by som do veľmi jemnej šedej farby a nanášal ju decentne (len do liniek paneláže, nie celoplošne). Celoplošne by som washom pokryl akurát tak asi len kolesá. :big smile:
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Airbus A320-200 Lufthansa / Revell / 1:144

Príspevokod užívateľa iconmaster » 05 Sep 2017 22:42

Vdaka chalpi za reakcie a rady!

Jolaus - co sa tyka farbenia, nie je to pre mna take nezname bojisko, skor ten zakladovy material. Priznam sa, na to odmastenie som velmi nemyslel. Ale v dalsich to urcite skusim. Staci len namocit do tej vody s mydlom alebo treba nejakou kefkou dokladnejsie ocistit?
Nejake extremne znecistenie neplanujem - chcem mat ciste, leskle lietadlo. Ten wash by som chcel hlavne na zvyraznenie panelov.

Oliver - trochu som prestudoval plastacke fora a stranky a viacmenej vsade odporucaju ten spominany postup. Takze najprv dam vrstvu laku. Vaham medzi autolakom (2K) a Sidoluxom. Autolak by nebolo potrebne ani lestit, pokial sa kvalitne nastrieka, no vrstvu dava hrubsiu (mozno by slo viac rozriedit). Sidolux zase nechava iba velmi tenku vrstvu, takze nehrozi, ze by som zalial tie linky pred washom.
Pisho66 mi raz dal nejaku vodicku pod dekaly, takze to by som pouzil. Potom sa chystam v Nitre trochu rozsirit svoj chemicky sklad o taketo vychytavky, tam bude asi lepsi vyber ako v hrackarstvach :)
A ohladne washu si presne popisal moj ciel, ako som to uviedol aj vyssie.

Ktori ma poznaju, vedia, ze nie som velky zastanca vsetkeho specialneho pre modelarov. Citanim plastackeho fora, casto mam pocit, ze si zbytocne komplikuju zivot (hlavne okolo farieb a pod.). Ja skor uplatnujem sposob ZaVeS, a to sa snazim aplikovat aj tu. Samozrejme, ked je to nutne (lepidla, decalsoft, maskol, atd.), tak pouzijem chemikalie, urcene pre modelarov. Ale napr. tie autolaky davaju hladsi a krajsi povrch, ako modelarske farby, pritom ich krycia schopnost je tiez vyborna.

Návrat na "Plastové modely // Plastic models"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 4 neregistrovaní