'68 Dodge Charger R/T /Revell/ 1:25

Moderátori: Oliver, sony

Pravidlá fóra
Vyhradené pre plastikové modely. Zatiaľ bez triedenia do jednotlivých kategórii.
Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

'68 Dodge Charger R/T /Revell/ 1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 03 Jan 2018 21:57

Report
Po krátkej pauze sa opäť vraciam. Myslel som si, že bude trvať dlhšie, ale keď som sa mal rozhodnúť medzi učením a novým modelom, rozhodol som sa pre model. :haha:
V tomto vlákne sa pokúsim dopracovať ku kukateľnému výsledku s modelom auta. Nikdy predtým som žiadne nestaval, ale na každej výstave som ich obdivoval. A keďže mám rád amrické "muscle cars", voľba padla na tento od Revellu.


Výrobca stavebnicu hodnotí štvrtou úrovňou obtiažnosti (z piatich) a udáva, že obsahuje 139 dielov.
V rýchlosti som odfotil všetky rámčeky s dielmi:






Začal som detailným preštudovaním návodu (ako vždy) a postupným oboznámením sa so stavebnicou. Snažím sa postupovať opatrne, predsa len v plaste nie som natoľko zabehnutý ako s papierom. Ako som si všimol bude potrebné veľké množstvo dielov začisťovať a na mnohých sú stopy po vyhadzovačoch (tak sa to tuším volá), ktoré bude na viditeľných miestach potrebné odstrániť.
Zatiaľ toho moc nemám, postupne staviam motor. Už pri ňom som sa nevyhol lokálnemu tmeleniu, ale zatiaľ pohodička. Čo mi najviac vadí je farba plastu. Keďže je to celé biele hrozne zle na tom vidieť nepresnosti, najmä pod umelým svetlom. Ešte horšie sa to fotí .. preto tieto dve fotky berte s rezervou, nabudúce spravím lepšie. Teraz len na rýchlo ..


Farba bude modrá podobná ako na obrázku.
Čo je zaujímavé, tak tieto novšie stavebnice majú už v návode aj slovenčinu čo ma celkom milo prekvapilo.

Na celú stavbu sa moc teším už od kedy som si zaumienil kúpiť tento model.
Takže držte palce, bude to automobilová prvotina. :P
Naposledy upravil/-a Oliver v 08 Apr 2018 11:55, upravené celkom 1 krát.
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: '68 Dodge Charger R/T /Revell/ 1:25

Príspevokod užívateľa iconmaster » 03 Jan 2018 23:43

Zase tu robis chute na plast?! :haha:

1:25 je trochu nezvycajna mierka (hlavne od Revellu). V kamionoch americke stavebnice mavali tuto mierku, zeby aj tieto formy boli z USA?

Oliver napísal:stopy po vyhadzovačoch (tak sa to tuším volá)

Ano, spravne. A pre objasnenie tu je jednoduchy nacrt principu vstekoveho odlievania plastu. Cervena srafovana cast ("Product") je vlastne plastovy odliatok vo forme a ten "Ejector pin" su tie vyhadzovace, ktoru maju za ulohu vytlacit hotovy plastovy diel z formy a zial nechavaju aj tie stopy na povrchu..
Obrázok

Aj ked nie som fanusik ziadnych americkych aut, tesim sa na stavbu. Som zvedavy ako sa ti podari popasovat s lakom - ten musi byt leskly na takomto aute, ako psie gulky!
Tak vela zdaru ku stavbe a popri lepeni nezabudni sa ucit na skusky :)

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: '68 Dodge Charger R/T /Revell/ 1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 04 Jan 2018 10:14

Je to nezvyčajné veru, klasika je 1:24. Prečo je aj takáto mierka netuším, ale aspoň budem mať všetko v rovnakom pomere zmenšené. :haha:
Revell bol svojho času z Nemecka, či sa niečo zmenilo neviem, ale podľa mňa nie. Stále na krabiciach je prvá nemčina..

Vďaka za obrázok, teraz mám presnú predstavu ako to funguje. Doteraz som vždy len čítal opis bez ilustrácií. :big smile:

Si zvedavý ako sa mi podarí spraviť ten lesklý povrch? To aj ja .. :haha: Je to výzva, ale verím, že to zvládnem. Na druhej strane odpadáva mi tu akákoľvek práca čo sa týka weatheringu.

Nezabudnem, budem sa už aj tej škole venovať. :scorn:
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: '68 Dodge Charger R/T /Revell/ 1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 05 Jan 2018 20:17

Report
Dnes som spracoval ostatné diely na motor, (ale neskoro som si všimol, že mi tam chýba jedna trubka). Nie sú to všetky diely z motorovej časti, ale len tie zo začiatku stavby (podľa návodu). Na oddych od neustáleho opracovávania malých dielov som skočil na predné sedačky, kde som zas v malom množstve musel použiť tmel (ešte neobrúsený na fotkách). Motor som nasucho poskladal pomocou tack-itu.



Pôjde to, ale pomalšie ako som čakal. Ale už teraz sa teším ako to zmení farbu lebo táto biela mi už lezie krkom. :haha:
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: '68 Dodge Charger R/T /Revell/ 1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 26 Jan 2018 20:32

Report
Ahoj, tak prvé čo musím priznať je fakt, že je to ťažšie ako som si predstavoval. :haha: Tým samozrejme nehádžem flintu do žita, len konštatujem. Ale baví ma to! :big smile:
Všetky diely skúšam nasucho poskladať ešte pred striekaním surfu. Každý jeden diel ale najprv poctivo začisťujem, pretože je tam veľa otrepov a lokálnych stôp po vyhadzovačoch. Následne keď som spokojný ako mi pasujú striekam každý jeden dielik surfom, potom striekam farbou, následne lakujem. Aj keď som pri F-16 avizoval nie moc dobré skúsenosti so Sidoluxom, pri tomto modely sa mi zatiaľ veľmi osvedčil. Nafarbené diely som slabou vrstvou lakoval Sidoluxom zriedeným s Tamiya riedidlom X-20A v pomere asi 2-2,5:1 v prospech riedidla. Tým som si zaručil zafixovanie povrchu - mohol som tak všetky diely bez problémov chytať do rúk. Na diely hliníkovej a železnej farby som aplikoval wash tmavšej šedej olejovej farby, aby boli viditeľné detaily a zas slabou vrstvou zalakoval. Ostatné diely som nechal tak.

Možno sa vám nemusí zdať farba motoru, ale je to farba taká (+/-) akú odporúča návod. Na internete je kopec rôzne nafarbených motorov, vrátane tej mojej farby. Najväčšie otázniky som mal ohľadom umiestnenia káblikov. Našiel som fotky, ktoré nie sú jednoznačné a vedú niekde dole (kde nie je vidieť). Tak som si toto miesto vymyslel a z ľavej strany vyvrtal dve malé dierky a konce káblov do nich nalepil. Zo spodnej strany nie je diery vidieť, to bol zámer.



PS: Semester uzatvorený, "už len" diplomovke treba venovať čas. :haha:
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Štefan Húska | 42
2K+
Príspevky: 2624
Meno: Štefan Húska
Bydlisko: Saalbach Österreich

Re: '68 Dodge Charger R/T /Revell/ 1:25

Príspevokod užívateľa Štefan Húska » 26 Jan 2018 22:08

Mňoooo, aj hej :wink: :still dreaming:
Keď je model hotový, môžete ho postúpať :#)
Musím lepiť kým mám slinu

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: '68 Dodge Charger R/T /Revell/ 1:25

Príspevokod užívateľa iconmaster » 26 Jan 2018 23:04

Zatial to vyzera pekne, jedina veci co mi bije do oci su tie plastove klinove remene.. Mozno by sa dali aspon oblepit ciernou paskou (ja pouzivam izolepu ocistenu od lepidla) :wink:

P.S.: zachvilu sa pridam, uz dostavam chut na plast!

Užívateľov profilový obrázok
tatra813 | 28
Príspevky: 443
Meno: Peter
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: '68 Dodge Charger R/T /Revell/ 1:25

Príspevokod užívateľa tatra813 » 27 Jan 2018 00:13

hurá zmenil si farbu motora :victory:
Jeden musí robiť vždy,to čo sa páči ostatným .. V suchom doku -> SCHARNHORST 1/150 ..... áno, mám doma laser

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: '68 Dodge Charger R/T /Revell/ 1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 04 Feb 2018 19:39

Momentálne pracujem na interiéri, progress dúfam bude čoskoro. Ináč vďaka chalani za kladné reakcie. :victory:

iconmaster napísal:Zatial to vyzera pekne, jedina veci co mi bije do oci su tie plastove klinove remene.. Mozno by sa dali aspon oblepit ciernou paskou (ja pouzivam izolepu ocistenu od lepidla) :wink:

P.S.: zachvilu sa pridam, uz dostavam chut na plast!


Už to žiaľ nechám tak, možno nabudúce skúsim niečo vyšpekulovať. A s čím sa pridáš? :big smile:
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: '68 Dodge Charger R/T /Revell/ 1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 15 Feb 2018 16:23

Report
Dnes som po dlhej dobe dal dohromady interiér. Postup som si po častiach aj dokumentoval fotkami. Takže..

.. ako prvé som začal pracovať na nosnom diely. Na ňom bolo dohromady 8 stôp po vyhadzovačoch, z ktorých 6 som musel odstrániť kvôli ich nevhodnému umiestneniu. Čo by nebol problém, keby som si brúsením nezničil okolitý výrobou naznačený povrch. Ten som skúšal napodobniť nanesením jemnej vrstvy tmelu a jej následným tupovaním a jemným brúsením, ale očakávaný výsledok sa jaksi nedostavil. A hoci v konečnom dôsledku by to asi aj tak nebolo vidieť, uvažoval som ako problém vyriešiť. Potom mi napadlo napodobniť koberec, ako som videl v jednom videu a začal som improvizovať. Na aliexpresse som si za pár centíkov kúpil túto somarinku na nechty:



A použil som ju odporúčaným spôsobom, ale miesto laku na nechty som použil syntetickú farbu Revell č.8, neriedenú priamo z plechovky. Farbu som štetcom naniesol kde bolo treba a následne som mokrý povrch posypal tým čiernym "práškom". Farba pôsobila ako lepidlo. Stačilo otriasť zbytok a nechať zaschnúť. Výsledok:


Ďalej som postupne striekal diely ako sedačky, palubovka, dvere. Najmä dvere mi dali zabrať, kedy som nesústredený po viac ako 35 hodinách bez spánku skúšal štetcom maľovať detaily. Samozrejme sa to nepodarilo, a preto som všetko robil až na druhýkrát. Aj keď som mal z toho veľké obavy, nakoniec sa ukázalo, že sa niet čoho báť. Pri troche trpezlivosti a opatrnosti to ide.


Hliníková farba je GSI 218, ktorú treba po zaschnutí vyleštiť. Pracujem s ňou rád, ale nemal som skúsenosť ako sa správa pri odmaskovávaní. Ako je vidieť na druhej fotke zanechala mi trblietavé bodky na dverách. To z toho dôvodu, že som ju nevyleštil aj na krycích páskach a pri ich odstraňovaní sa jej prach usadil kde nemal. Našťastie jemný nástrek odtieňu dverí z podstatnej výšky to celé vyriešil. Následný lak zjednotil a v konečnom dôsledku nie je nič vidieť. Tiež som umiestnil 4 dekály.


Chcel som tiež zaskliť tie malé 4 búdiky herkulesom, ale asi som použil nejaký starý, pretože mi povrch viac zmatnil ako zasklil. A to som tam dal 2 vrstvy! Takže v obavách, že by som stratil malé detaily som z tejto myšlienky ďalej upustil.
Ostal mi už len jeden diel a to ten čo predeluje interiér s motorovou časťou. Aj ten som sa rozhodol trochu upraviť - znázornené drôty som zbrúsil a nahradil tými z 0,2mm drôtu. Zatiaľ ešte nie je tento diel hotový, pretože na ňom boli 4 stopy po vyhadzovačoch a navyše z motorovej časti bude streknutý tou istou farbou ako celé auto, takže som zatiaľ na ňom ďalej nepracoval.


A vlastne už stačilo len všetko dať dohromady.



A samozrejme, že som neodolal:


BTW: je to celkom problém zachytiť takéto kontrastné farby na dobrej fotke. Musíte mi jednoducho veriť, že v skutočnosti je to lepšie. :P
Takže to by bol interiér. Ešte pred tým, ako sa vrhnem na karosériu, tak si pripravím kolesá. Takže s tými prídem najbližšie. :big smile:
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Návrat na "Plastové modely // Plastic models"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní