Airbus A350-900 Finnair / Revell / 1:144

Moderátori: Oliver, sony

Pravidlá fóra
Vyhradené pre plastikové modely. Zatiaľ bez triedenia do jednotlivých kategórii.
Užívateľov profilový obrázok
Matej | 36
Príspevky: 1129
Meno: parkourista
Bydlisko: Mojtín, okres PU

Re: Airbus A350-900 Finnair / Revell / 1:144

Príspevokod užívateľa Matej » 14 Okt 2018 00:06

Oliver - super dobre vedieť..mňa trocha zmýlilo, že tento wash nie je na olejovej baze..lebo ja keď som robil wash na Bat-M tak som miešal olejovú farbu s White Spirit-om, s ktorým som to aj umýval..ale pravda, inak sa to umýva zo zeleného podkladu a inak z bieleho.. :wink: každopádne zas som o niečo múdrejší.. :victory:
Aktuálne: Maz 537g / A-10 Warthog

Hotovo: BAT-M

Užívateľov profilový obrázok
xavi | --
Príspevky: 157

Re: Airbus A350-900 Finnair / Revell / 1:144

Príspevokod užívateľa xavi » 14 Okt 2018 10:46

iconmaster napísal:A ako alternativa syntetickych ci olejovych washov by boli tie vodou rieditelne. Jene mi spominal, ze pouziva take a ze sa s tym robi celkom dobre. On tusim pouziva Vallejo a videl som este aj od Sira hobby.


problem s vodou rieditelnimi je v tom ze voda ma vysoke porvchove napatie a tym padom ma tendenciu vytvarat kvapky, na rozdiel od oleja, ktory sa roztecie do vsetkych spar.
tento problem sa riesi tak ze sa pridava do toho nieco co znizi povrchove napatie - zmacadlo. ak si pohladas nejake DIY wash navody casto sa pouziva alkohol, airflow improover, alebo na nie modely(napr na chemicke postreky rastlin) sa pouzivaju aj nejake dvokejsie prisady ako saponat na riad.
Hotove produkty v tom maju asi nejaku "tajnu prisadu", ale myslim, ze sa do da lacno namiesat doma z akrylovych farieb prakticky akykolvek odtien, len to chce trosku experimentovat.

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Airbus A350-900 Finnair / Revell / 1:144

Príspevokod užívateľa Oliver » 14 Okt 2018 11:10

iconmaster napísal:1. Jasne, vrstiev mozes davat viac podla potreby. Resp. ked to neriedis (na auta sa strieka lak bez riedenia), tak uz jedna vrstva je dostatocne hruba aj na brusenie ci lestenie, navyse tieto dvojzlozkove laky su celkom tvrde a nehrozi take lahke prebrusenie ako v pripade akrylovych ci syntetickych lakov..
2. Este davnejsie som spekuloval aj nad washom na olejovej baze, no k tomu potrebujes dalsie riedidlo, cim sa to cisti a uz teraz mam tych flasticiek s chemikaliami privela :haha: Inac ako dlho schnu tie olejove farby?
A ako alternativa syntetickych ci olejovych washov by boli tie vodou rieditelne. Jene mi spominal, ze pouziva take a ze sa s tym robi celkom dobre. On tusim pouziva Vallejo a videl som este aj od Sira hobby.


1. Tak potom môžeš dať ešte jednu vrstvu ak potrebuješ zrkadlový lesk. Ale podľa mňa takto ako je to stačí.

2. Aj ja ich mám veru už dosť, ale mne to nevadí. Navyše fľaška terpentínového oleja (odhadom do 180ml) vyjde na € omnoho menej ako modelárska chémia. Napr. mňa bezzápachový olej vyšiel na 1,55€ a olejové farby 1,70€/ks (Umton). Zo začiatku stačí biela, čierna, hnedá a namiešaš si wash aký chceš za celkom slušný peniaz. Neskôr som si dokúpil a dokúpim ešte ďalšie farby. Schnú celkom dlho, záleží ale od vrstvy. Ak je to len jemný wash, tak ich nechávam tak 24 hodín odstáť. Ak nimi doslova maľujem, tak niekedy pre istotu aj 72 hodín im dávam na zaschnutie. Medzitým sa ale venujem iným veciam na rozrobenom kúsku. Je ich viac druhov, treba nájsť to čo človeku vyhovuje .. :big smile:

Čo sa týka akrylových tak je to presne ako píše Xavi .. :)
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Jolaus | 45
Príspevky: 1456
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava-Petržalka

Re: Airbus A350-900 Finnair / Revell / 1:144

Príspevokod užívateľa Jolaus » 14 Okt 2018 19:51

Ico- ten wash je akurát. Je to predsa dopravné lietadlo a nie lokomotíva. A pri aplikovaní washu treba po každom druhom namočení štetca fľaštičku pretrepať, lebo pigment rýchlo sadá na dno.
.
Pracujem tak dokonale,že každé jedno zlepšenie by znamenalo krok späť.

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Airbus A350-900 Finnair / Revell / 1:144

Príspevokod užívateľa iconmaster » 15 Okt 2018 19:42

Lokomotiva to samozreme nie je, ale niektore panelove linky su vyraznejsie a tmavsie (hlavne okolo tych pohyblivych alebo otvaracich panelov - kryty motorov, sachty podvozkov, klapky,..):


Ale skusim ten "recept" s pastelovym praskom z videa a pripadne v NR zozeniem este tmavsi odtien sivej. Kazopadne dakujem za rady.

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Airbus A350-900 Finnair / Revell / 1:144

Príspevokod užívateľa iconmaster » 24 Okt 2018 21:18

Skusil som ten home-made wash, z Oliverovho videa a musim povedat, ze je to celkom zaujimavy sposob. Zatial som robil iba jeden pokus, riedil som to denaturovanym liehom. Okrem rychljeho schnutia to islo dobre a aj linky ostavali pekne vyrazne.
No a v Nitre som si povedal, ze dam este jednu sancu aj washom MIG a kupil som si tmavsi odtien sedej - PLW Dark Sea Blue (1603). Ten je prave to, co som chcel a teda uz mam aj tmavsi odtien na zvyraznenie tych deklov a pod.
Dnes som teda urobil ostru skusku na motoroch. Je to kombo pouzitim dvoch washov MIG - ten tmavsi som daval iba do jednej linky (spoj, kde sa odsuva obracac tahu) a na zvysok som pouzil ten svetlejsi:


Lampa a makro fotka to dost zvyrazni, na normalnom svetle nie je to take do oci bijuce. Mam v plane to aplikovat hlavne okolo sacht, klapiek a pod., no nie do vsetkych panelovych liniek, len tam, kde je to vyraznejsie aj na skutocnom lietadle.

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Airbus A350-900 Finnair / Revell / 1:144

Príspevokod užívateľa iconmaster » 09 Nov 2018 00:29

Aj ked som minuly tyzden mal niekolko dni volna, no nevyuzil som to patricne, co ma aj dost hneva. Avsak aspon som sa pomalicky rozbehol a zvyraznil panelove linky na castiach lietadla. Po prestudovani fotiek, som na trup zamerne nechcel davat wash vsade, iba na spodnu cast (aj tam len mierne, tmavsou farbou som naznacil iba sachty podvozkov) a smerovku. Na kridlach som to aplikoval tiez len tak decentne - tmavsou farbou som zvyraznil iba klapky a ich pilony. Nakoniec musim skonstatovat, ze ten synteticky (emailovy) wash od Mig-a je celkom fasa, dokonca aj ta svetlo seda vyzera, ze staci na jemne naznacenie panelaze na bielom lietadle. Takisto je super, ze to mozete nechat na modeli do druheho dna a stale sa to da v pohode utriet iba suchou handrou, bez pouzitia riedidla!

Dalej prisli na rad vodolepky. Sice podla spravnosti by mali prist na zaciatok, potom ich zalakovat a az v dalsom kroku wash. Ale tu sa jedna skor o mensie dekaly a nezakryvaju uz zvyraznenu panelaz. Ciastocne som pouzil dekaly z original stavebnice (okna, dvere, detaily) a zvysok su vlastnej vyroby. Zvolil som registraciu lietadla OH-LWG (G=7. lietadlo tohto typu vo flotile Finnair), s ktorym som mal stastie letiet aj dvakrat po sebe na trase Helsinki-Shanghai. Home-made vodolepky som kreslil pomocou skicara + Wordu :) Akurat som chvilku hladal vhodny font na registracne cisla, nakoniec najviac zhodny prisiel typ pisma pre madarske EVC vozidiel "HUN-din 1451". Tlacene je to na laserovke, na ciry dekalovy papier Propagteam (moj prvy pokus s nimi).
Za styri vecery stravenych pri tom sa mi aj podarilo finisovat s vodolepkami. S original dekalmi sa robilo dobre, akurat bocne rady okien som musel nastrihat na mensie kusky (4-5 okien na jednom pasiku), inac by sa tazko dopasovavali tak, aby pekne prekryvali obrysy vsetkych okien. Dobre sa osvedcil aj Decal Soft od Revellu, ktory sa aplikuje na vrch vodolepky a po uschnuti pekne ju vyhladi a zatiahne do povrchu. Trochu som sa bal, ako sa bude pracovat s tymi tlacenymi, no napriek tomu, ze sa jedna este o tensie vodolepky, ako tie Revellacke, netrhali sa (a to som ich ani nelakoval po tlaceni) a po natreti Decal Softom tak krasne sadli, ze niekde je vobec problem najst ich kontury. Takze palec hore za dekalovy papier Propagteam!

Takze nejaka ochutnavka sucasneho stavu, rad by som to vsetko nastriekal lakom kym mame dobre pocasie vonku:


Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Airbus A350-900 Finnair / Revell / 1:144

Príspevokod užívateľa Oliver » 09 Nov 2018 01:06

Thumbs up!
Keď budem potrebovať niekedy vyrobiť dekály, hádaj komu sa ozvem prvému. :haha:
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Airbus A350-900 Finnair / Revell / 1:144

Príspevokod užívateľa iconmaster » 27 Dec 2018 01:40

Mam akusi modelarsku depku (v podstate cely rok to flakam) a napriek trojtyzdnovej dovolenke som sa musel donutit k modelovaniu. Zachvilu to bude rok, co som zacal s tymto lietadlom, hadam by sa uz aj patrilo ho dokoncit. Tak teda skusim..

Druhu vrstvu laku som striekal este niekedy v priebehu novembra. Vplyvom chladnejsieho pocasia aj lak schol dlhsie, takze stihli sa nalepit aj nejake prachove castice do neho. Pocas lakovania som si vsimol, ze v miestach, kde som utieral wash sa nastriekany lak nerozielval, ale choval sa tak, ako ked sa strieka na neodmasteny povrch. Zrejme kvoli zvyskom emailoveho washu. Pravda, aj ja som utieral ten wash viacmenej iba suchou handrou bez riedidla a pred lakovanim som len jemne odmastil plochy alkoholovym cisticom (pouzivam na ocistenie otlackov prstov a pod.). Nastastie odvaznejsia vrstva laku vsetko zaliala, takze iba na zopar miestach bol vidiet mierny naznak "pomarancovej kory" na povrchu.
Takze po dokonalom vytvrdnuti laku som problematicke miesta prelestil - najprv smirglom P1500 a 2500 (lebo take som mal doma) a potom kuskami handry a lestiacimi pastami na auta.
Na poslednej fotke su drobne diely (podvozky, kolesa, anteny, "ventilatory"), ktore som najprv nastriekal surfacerom GSI Mr. Surfacer 1000:


Vcera som vymaskoval nabehove hrany kridiel a motorov. Velke plochy sa mi osvedcili zabalit do folpack folie, ktoru som kuskami pasky prilepil okolo vymaskovanej oblasti. Davnejsie sa mi stalo, ze v mieste spojov pasky alebo rohov na dieloch ostali farbou zaprasene miesta, lebo maskovacie pasky sa blbo prekryvali. Preto som spoje v tychto miestach este natrel maskolom (zeleny Mr. Masking sol neo):


A dnes som nastriekal spolu s castami lietadla aj vsetky zvysne diely. Podvozky a ventilatory dostali tmavsi odtien, rafiky kolies bielu a nabehove hrany svetlo striebornu:


Cakal som, na kolkych miestach to podfuklo farbu. No na moje prekvapenie po "vybaleni" dielov to vyzera celkom fajn. Teda az na jeden detail (x2) - nakolko na winglety (zakrivene konce kridiel) som pouzil zelenu dizajnersku pasku, ta pekne strhla vodolepky s emblemom "F" na obidvoch kridlach :too sad: Esteze som ich vytlacil viac, takze budem musiet doplnit. No nerad robim taketo "retusovania" ked je uz cely model v laku.. Asi aj ta dizajnerska paska je uz stara a celkovo dost dobre drzi + mozno nepomohlo ani to, ze bola nalepena od vcera.


Mate podobne skusenosti aj vy, ze maskovacia paska strhne vodolepku, ktora je uz prelakovana? Aj pri stavbe A320-ky sa mi stalo, ze maskovacia paska (modelarska Tamiya) strhla vodolepku. Myslel som, ze je to chyba laku (tam som pouzil Sidolux). Je mozne zvysit adheziu vodolepiek, napr. pouzitim zazracnych vodiciek pod dekaly? Tu som daval iba DecalSoft od Revellu, aj to na dekaly.

Takze zatial takto. Po oprave tych wingletov nafarbim kolieska a zacnem postupne skladat - najprv motory, podvozky a potom cely aeroplan.

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Airbus A350-900 Finnair / Revell / 1:144

Príspevokod užívateľa Oliver » 27 Dec 2018 12:14

Toto je podľa mňa úplná ukážka ako sa má stavať takéto lietadlo v plaste. Klobúk dolu!
Takéto nepríjemnosti ma vedia dosť vytočiť, najmä ak si už v takomto pokročilom štádiu farebnej úpravy ako ty. Držím palce pri opravách, ale verím, že skúsený ako ty to zmákne na nepoznanie. Skúsenosť so strhnutím vodolepiek nemám, ale možno napíšu skúsenejší nejaké postrehy. Tak isto aj príčinu je podľa mňa veľmi ťažké odhadovať ..
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Návrat na "Plastové modely // Plastic models"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný