Airbus A350-900 Finnair / Revell / 1:144

Moderátori: Oliver, sony

Pravidlá fóra
Vyhradené pre plastikové modely. Zatiaľ bez triedenia do jednotlivých kategórii.
Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Airbus A350-900 Finnair / Revell / 1:144

Príspevokod užívateľa Oliver » 25 Feb 2018 21:47

Podľa mňa zatiaľ veľmi dobre. :big smile:
Čím prerývaš? Ja mám rydlo od Trumpeteru a s ním to ide celkom od ruky. Len to chce trochu cviku, aby človek nevyšiel tam kde nemá. Teoreticky by to šlo aj so zlomenou čepieľkou od skalpelu si myslím.
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Airbus A350-900 Finnair / Revell / 1:144

Príspevokod užívateľa iconmaster » 26 Feb 2018 19:53

Ahoj Oliver, v prvom rade dik za povzbudenie!

Na preryvanie nepouzivam zatial ziadne profi nastroje, su to len tieto dva "tooly":

Jeden je moj ryhovac papiera, teda hrubsia ihla chytena do rucky skalpelu. Druhy je ten zubarsky hak (sonda, alebo ako to volaju), ktoreho spicku som zabrusil do hranateho trojuholnikoveho profilu. Ten posledny je lepsi z toho hladiska, ze reze sponu a teda rovno odstranuje material, kym ihla skor roztlaca plast do stran. Proste aj tu platia pravidla trieskoveho obrabania :)
A ako voditko mi prisla vhod ta hrubsia zelena maskovacia folia (samolepiaca na rezanie plotrom), povodne urcena na rezanie sablon pre pieskovanie. Z nej som narezal pasiky, ktore sa daju nalepit na tvarovane povrchy a po preryti ich pojde lahko odlepit a navyse, tie pasiky sa daju aj viac krat pouzit.

Inac trochu som studoval okolo tych rydiel a nasiel som nejake zaujimave postrehy aj na "samo-domo" vyrobu a ostrenie. Ako pises, asi by to slo vybrusit aj z cepielky Olfa. Zase dalsi pouzivaju gravirovacie frezy s ostrym uhlom (posledne foto).


Asi chvilku potvrva, kym najdem ten vhodny nastroj. Mam pocit ze tie origo, na to urcene nastroje su skor pre vacsie mierky (1:35, 1:72), kde linky panelov mozu byt sirsie, no v 1:144 by to nevyzeralo tak super..
A podobne bude treba cvicit aj samotnu techniku, lebo naozaj staci jeden zly pohyb a uz skriabeme aj to, co neni treba. Prave tu ma vyhodu ihla, ktora sa da lahsie viest v uz existujucej linke, a male kruhy a obluky isli spravit jednine pomocou nej.

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Airbus A350-900 Finnair / Revell / 1:144

Príspevokod užívateľa Oliver » 26 Feb 2018 20:48

Ak budú teraz v ZA nejaké modely v 1:144 tak pozriem tie linky, momentálne nemám predstavu. Zas ale ten hrot nie je nejaký extra veľký, možno by to šlo aj s nimi. Tento používam ja.


Ináč je to asi aj o tom, čo komu vyhovuje, hlavný je výsledok. Ja zas mám novú Olfu AK-5, kde je aj ihla na rýhovanie. Najbližšie keď budem potrebovať skúsim s ňou tiež.
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Airbus A350-900 Finnair / Revell / 1:144

Príspevokod užívateľa iconmaster » 07 Máj 2018 22:13

Trochu to tu ozivim, kedze uz je to pomerne davno ze som sa naplno dostal k tomuto modelu. Este v polke aprila na ceste domov z dalekeho vychodu som na letisku v Seoule videl startovat A350-ku Finnair, tak ma to nakoplo do pokracovania.

Najprv trup, ktory som dorobil este v priebehu marca - po prebruseni spojov pokracovalo tmelenie a preryvanie panelaze. Bocne a vrchna cast trupu je v pohode, no na "bruchu" je ta panelaz riadna divocina - s tym som sa teda slusne natrapil (na fotkach je trup este pred tmelenim zospodu). Na kridla som este prilepil tzv. pylony klapiek:


Potom som prilepil sklo kokpitu (pocas lepenia som ho zvonka oblepil maskovacou paskou). Vyrobil som aj anteny : ta mensia predna je sice sucastou modelu, no nachadza sa na polkach trupu, cize dost obmedzuje pri bruseni a licovani, tak som to odrezal. Ta vacsia je WiFi antena, ktoru stavebnica neobsahuje (nie je to standardne vybavenie lietadla) a teda aj tuto som vyrobil z papiera :wink:


Este taka otazka - co sa vam osvedcilo na vyplnanie strbin (0,3-0,5 mm)? Potreboval som vyplnit nejake medzery okolo skla alebo tej vacsej anteny. Mam doma Tamiya Extra thin (quick set) ale je to moc riedke na takyto ucel podla mna. Okolo toho skla som experimentoval aj tym, ze pomocou tohto lepidla som rozriedil tmel, to uz bolo trochu lepsie..

Pokracovat by som chcel motormi - kde najprv musim nafarbit vnutro, aby som ich mohol zlepit dokopy. Potom postupne zacat pripravou podkladu na farbenie, teda pojde surfacer na cele lietadlo.

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Airbus A350-900 Finnair / Revell / 1:144

Príspevokod užívateľa Oliver » 07 Máj 2018 22:25

Skúsil by som asi tmel, prípadne lepidlo .. možno plastové doštičky (nejaké odrezky) alebo vytiahnuté plastové nite a tie natlačené do medzery a zaliate lepidlom a vybrúsené. Akurát problém by mohlo byť to blízke sklo..
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Roman | 50
4K+
Príspevky: 4050
Meno: Roman
Bydlisko: doma

Re: Airbus A350-900 Finnair / Revell / 1:144

Príspevokod užívateľa Roman » 10 Máj 2018 07:23

skus to upchat keraplastom. v poslednej dobe vsetko tmelim keraplastom,som s nim plne spokojny

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Airbus A350-900 Finnair / Revell / 1:144

Príspevokod užívateľa iconmaster » 10 Máj 2018 21:17

Keraplast moze byt skvely na papier, no podla mna na plast by nedrzal. Ono dobry tmel na plast uz mam (Tamiya) ale potreboval by som skor nieco redsie-tekutejsie-viskoznejsie nez tmel. Co sa da pekne zapustit do tych spar a potom netreba pol dna brusit..
Ale kazdopadne dakujem za kazdu radu :wink:

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Airbus A350-900 Finnair / Revell / 1:144

Príspevokod užívateľa Oliver » 10 Máj 2018 21:30

Tak ešte mi napadlo použiť Mr. Surfacer 1000 - 1200. 500ka by asi mohla byť príliš hrubá. Normálne štetcom naniesť kam potrebuješ. Často sa aj Surfacer využíva ako tmel. Najmä tá 1000 je ako redší tmel, t.j. akurát to čo hľadáš. Malo by to ísť aj riedidlom zotierať, napr. tyčkou vatovou ak ho dáš veľa alebo mimo.
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Airbus A350-900 Finnair / Revell / 1:144

Príspevokod užívateľa iconmaster » 10 Máj 2018 21:36

Hmm. To uz znie lepsie. Neschne to moc dlho, resp. nezapadava casom?

Viem, ze plastaci este zvykli pouzivat na taky ucel redsi sekundak, ktory potom podobne utieraju debonderom. Ten ale zial nemam..

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Airbus A350-900 Finnair / Revell / 1:144

Príspevokod užívateľa Oliver » 10 Máj 2018 21:41

iconmaster napísal:Hmm. To uz znie lepsie. Neschne to moc dlho, resp. nezapadava casom?

Viem, ze plastaci este zvykli pouzivat na taky ucel redsi sekundak, ktory potom podobne utieraju debonderom. Ten ale zial nemam..


Vieš čo osobné skúsenosti s tým nemám, zatiaľ len teoretické z knižky. O prepadávaní tam reč v nejakej súvislosti bola, to som si istý, ale neviem už v akej. Momentálne nie som doma, najskôr v sobotu večer ti to viem zistiť z knihy. Ale dovtedy si už možno urobíš aj sám potrebné testy. Tak daj vedieť či ti to pozrieť alebo nie ... :big smile:
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Návrat na "Plastové modely // Plastic models"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní