Airbus A350-900 Finnair / Revell / 1:144

Moderátori: Oliver, sony

Pravidlá fóra
Vyhradené pre plastikové modely. Zatiaľ bez triedenia do jednotlivých kategórii.
Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Airbus A350-900 Finnair / Revell / 1:144

Príspevokod užívateľa iconmaster » 10 Feb 2018 16:23

Ako som v projektoch avizoval, začínam ďalší plasťák.
Ide o lietadlo, ktoré ma natoľko oslovilo, že som si objednal plastové stavebnice. Vlani som s týmto typom absolvoval 2-krát let medzi Helsinkami a Shanghai tam a späť. Dovtedy som ešte neletel väčším lietadlom, a takýmto moderným už vôbec, ale bol to naozaj skvelý zážitok. A350-ka prvý krát vzlietla v roku 2013, po postupnom nábehu výroby sa vlani dodalo rekordných 77 kusov. Medzitým sa pripravuje aj väčšia varianta A350-1000, ktorého prvým zákazníkom bude spoločnosť Qatar.
Verzia A350-900 má dosah 15.000 km, max. vzletovú hmotnosť 280 t a pri štandardnom rozložení paluby odnesie 325 pasažierov, maximálne však 400 (rozloženie na sardinky :D). Dĺžka je 66,8 m a rozpätie krídiel 64,75 m.

Finnair patrí nielen medzi najstaršie letecké spoločnosti ale tiež boli prví v Európe, ktorí začali lietať týmto novým Airbusom a momentálne vlastnia 11 lietadiel tohto typu a ďalšie 2 majú ešte objednané. Livery je pomerne jednoduché, no o to krajšie. Chcel by som skúsiť nastriekať modrý nápis a logo pomocou šablón vyrezaných na plotri. Na farbenie použijem autolaky a ešte sa rozhodujem, aký typ číreho laku by som použil. Po skúsenostiach so Sidoluxom možno bude autolak.


A nejake dalsie fotky odo mna z interieru (pohlad na business class + economy) a tiez fotky prenosu z kamier na lietadle:

Naposledy upravil/-a iconmaster v 02 Feb 2019 20:12, upravené celkom 1 krát.

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Airbus A350-900 Finnair / Revell / 1:144

Príspevokod užívateľa iconmaster » 10 Feb 2018 16:31

Stavebnica Airbus A350XWB / Revell

Pochopiteľne sa jendá o novšiu stavebnicu (č. 03989) z roku 2013. Spracovanie detailov je na slušnej úrovni a zatiaľ som nenašiel ani chyby odliatkov. Predné "ventilátory" motorov majú realisticky oddelené listy (skladá sa to z dvoch častí). Model obsahuje aj číre diely na všetky okná. Jediné čo mi trochu vadí je príliš jemné rytie panelových liniek, ale už som sa zmiernil s tým, že to budem prerývať.



Ako mi bolo poradené pri stavbe A320, tu som začal odmastením. Ešte pred zahájením stavby som dôkladne očistil diely jarovou vodou ešte v rámikoch pomocou starej zubnej kefky.

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Airbus A350-900 Finnair / Revell / 1:144

Príspevokod užívateľa iconmaster » 10 Feb 2018 16:46

Lepenie modelu som začal zostavením dielov, ktoré pôjdu do trupu, ako je to aj v návode. Pripravil som teda podvozkové šachty a pilotnú kabínu a nastriekal základom.
Ako som spomínal, model má veľmi nevýrazné panelové linky. Tak som skúsil prerývanie na smerovke a myslím si, že to pôjde aj na zvyšku lietadla. Je to trochu pracné, ale verím, že to má zmysel pre krajší výsledok.
Našiel som zaujívavý postup na maskovanie bočných skiel počas farbenia: chcem otestovať tekutú maskovaciu hmotu. Naniesol som teda Revell color stop pomocou špáratka na vonkajšie plochy okien a tak som vlepil presklenie do trupu.
Do trupu som nalepil kokpit, ktorý som namaľoval podľa návodu a osadil som vodolepku s prístrojmi. Zároveň som pridal závažie do nosa vo forme matky M12. To 3-násobné zaistenie lepidlom, drôtom a plastovou tyčkou vyzerá smiešne, no po skúsenostiach na A320-ke som to musel spraviť. Tam som totiž maticu nalepil sekunďákom na prednú podvozkovú šachtu, ktorá sa mi ale odlepila keď som dokončoval model. V zúfalosti som tam chcel natlačiť lepidlo na zaistenie cez 1 mm dierku, no skoro som zničil celý model.. Dúfam teda, že u tohto ma nečakajú takéto nepríjemnosti.


Teraz by som už mohol uzavrieť trup prilepením druhej strany a začať s prerývaním celej "rúry".

Užívateľov profilový obrázok
Jolaus | 45
Príspevky: 1456
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava-Petržalka

Re: Airbus A350-900 Finnair / Revell / 1:144

Príspevokod užívateľa Jolaus » 10 Feb 2018 17:15

Ahoj plasťák :)
Ďalšia stavba lietadla...budem sledovať. To odmasťovanie má čas až do prvého nástreku...základom. Aj tak to budeš teraz milión krát držať v rukách až kým to nedáš do kopy :) .
A tie plochy a veci do kokpitu môžeš fuknúť aj bez odmastenia. Dôležité je mať odmastený model z vonku.
Ináč ja už mám ďalší plastový model pred dokončením. Potom založím vlákno ale foto bude už ako galéria...bol som lenivý fotiť :big smile:
Pracujem tak dokonale,že každé jedno zlepšenie by znamenalo krok späť.

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Airbus A350-900 Finnair / Revell / 1:144

Príspevokod užívateľa Oliver » 11 Feb 2018 22:57

Výborne, teším sa na ďalšiu stavbu v tejto sekcii od teba, zatiaľ to vyzerá veľmi sľubne. :victory:
Držím palce v ďalších prácach. Toho odmasťovania je škoda zbytočne si si spravil robotu, ale aspoň si si to vyskúšal. :P
Daj vedieť potom ako ten Stop Color fungoval. Ja poznám len Maskol od Humbrolu, ktorý čo som čítal a videl pracuje dosť dobre. O Stop Colore som nečítal a nevidel nič, tak som zvedavý.
A k tej matke. Na uchytenie do nosov a podobných prázdnych miest v lietadle sa dá dobre použiť dvojzložkový tmel, taký ten čo si musíš premiešať a vyvaľkať z neho guličku. Potom napr. do nosu lietadla stačí dať trochu tmelu, do neho vtlačiť závažie a prípadne ešte na záver pridať trochu tmelu a nechať ho zaschnúť.
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Airbus A350-900 Finnair / Revell / 1:144

Príspevokod užívateľa iconmaster » 12 Feb 2018 19:38

K tomu odmasteniu toľko, že hlavným zámerom bolo očistiť model od zbytkov separačného prostriedku, ktorú zrejme používajú pri výrobe odliatkov. Neviem, či to šmirgel dostatočne očistí z plôch a v detailoch to určite ostane (aj keď možno to samo o sebe farbe nevadí). Je mi jasné, že rukami to ešte 100-krát zamastím a pred surfacerom to ešte určite dôkladne odmastím liehom alebo niečím..

Jolaus - nebudz lenivý a pekne dokumentuj tie stavby! Aspon sa niečo naučíme od seba.

Oliver - toto je ten projekt, čo som ti spomínal vo vlákne Challangera. Ten color stop nemám čím porovnať, keďže som predtým nič také neskúšal. Ponúka to viacero výrobcov pod názvom maskol a pod. Ale vyzerá to celkom dobre, po uschnutí nechá takú pružnú gumovú vrstvu, ako keby silikón alebo čo. Dobre drží ale zároveň sa dá aj pekne odstrániť. Akurát je to ťažšie vidieť po uschnutí, lebo ostáva číre. Možno by šlo natónovať nejakou farbou, ale zatiaľ neriešim.
Čo sa týka fixovania toho závažia, presne nad tým som špekuloval, čo píšeš - akurát musím ešte zohnať nejaký ten Milliput na ďalší model.

Zatiaľ zostavujem trup a idem škrabať paneláž na krídlach..

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Airbus A350-900 Finnair / Revell / 1:144

Príspevokod užívateľa Oliver » 12 Feb 2018 20:43

Musím sa po niečom podobnom obzrieť aj ja. Na malé dieliky to vyzerá ako stvorené. A btw ako dlho trvá kým to zaschne a dá sa cez to striekať?
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Airbus A350-900 Finnair / Revell / 1:144

Príspevokod užívateľa iconmaster » 12 Feb 2018 20:58

Zaschýna to celkom rýchlo, do pol hoďky je to viacmenej suché. Je to určené na maskovanie, ciže určite pôjde aj striekať pomocou neho. To má v pláne aj ja s tými okienkami..

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Airbus A350-900 Finnair / Revell / 1:144

Príspevokod užívateľa Oliver » 12 Feb 2018 21:05

Som teda zvedavý na výsledok. :P
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Airbus A350-900 Finnair / Revell / 1:144

Príspevokod užívateľa iconmaster » 25 Feb 2018 20:28

Po dvoch tyzdnoch by sa hadam patrilo pridat nejaky update. Pravda je ale taka, ze to ide aj dost pomaly a ten progres nie je tak viditelny.

Po osadeni vnutornosti (pilotna kabinka, sachty a skla) som zlepil trup lietadla (fotka 1, 2). Po prestudovani fotiek som zistil, ze stavebnica ma jednu chybycku voci realite, a to sachty zadnych podvozkov - podla navodu ked je lietadlo na kolesach, maju byt otvorene aj velke sachty v trupe, kde sa schovavaju kolesa. No v skutocnosti je to zavrete pocas aj po pristati a otvara sa len na dobu zatiahnutia podvozkov. Otvorene ostavaju len mensie sachty v kridlach. Korekcia nastastie bola velmi jednoducha - iba som nalepil kryty sacht, ktore model obsahuje pre variantu so zatiahnutymi podvozkami.. Spoje na trupe som nechal schvalne dlhsie schnut a neprebrusoval, aby sa minimalizoval risk zapadnutia spojov - preto je stale vidiet pretecene lepidlo. Tak som pokracoval vyskovkami - po ich zlepeni som preryl panelove linky na nich a urobil som skusku na sucho (fotka 3, 4). Farbit ich planujem zvlast.:


Kym trup schne, pustil som sa do kridiel. Aj tu bolo co preryvat na oboch stranach. Skusil som nafotit stav "pred" a "po" (fotky 1 a 2). Nevyzera to velmi vyrazne, no snazil som sa nerozsirovat tie panelove linky ale skor im dodat hlbku, aby sa nestratili pocas farbenia. Dalej som sa snazil stensit a zlicovat zadne hrany kridiel zbrusenim dosadacich ploch zvnutra. Zvlastne bolo, ze na jednom kridle ako keby ten material bol hrubsi (zrejme nepresnost odlievania).. Ale brusenie pomohlo, akurat mam z toho prach v celej izbe :bad smile:
A dnes som zlepil polovice kridiel dokopy a nechvavam to preschnut pod zavaziami v mierne prehnutom stave - teda stav kridiel na zemi, ked trochu visia (foto 3, 4):


Pokracovat budem asi finalizaciou kridiel (treba este nalepit pylony) a vratim sa potom k trupu, kde treba opracovat spoje a tiez cely preryt.
Pokial ma to omrzi, mozem sa spustit aj do motorov, ale na tie potrebujem najskor zohnat nejke farby na vnutrajsok (snad buduci vikend na ZA Model).

Návrat na "Plastové modely // Plastic models"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný