Volvo FMX 8x4 sklápač

Moderátor: serpens

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Volvo FMX 8x4 sklápač

Príspevokod užívateľa iconmaster » 13 Jan 2018 15:20

Vždy som obdivoval štvornápravové sklápače, ktoré už svojimi rozmermi vzbudzujú rešpekt. Myšlienka raz postaviť takýto sklápač ako model vznikla počas stavby ťahača FM12 firmy Westdijk, keďže by sa dalo "zrecyklovať" množstvo dielov, ktoré už mám nakreslené. Podvozok toho ťahača je prakticky rovnaký, ako podvozok sklápača. Takisto je tam veľa spoločných dielov pri kabíne a interiéri..

Rada nákladiakov FMX vyšla na trh v roku 2010 (1. generácia) a premiéru mala na BAUME toho roku. Je to odvedené z modelovej rady FM (stredná rada) a bola prispôsobená do náročných podmienok, čo sa odzrkladluje aj na samotnom dizajne. Novinkou bolo vtedy vzduchové odpruženie aj pre tieto podvozky do terénu alebo automatická prevodovka I-Shift do terénu.

Ako nadstavbu by som rád spravi S1-ku, čo je jednostranne sklopiteľná korba s polkruhovým profilom:


Čo sa týka podkladov, k samotnému nákladiaku toho mám celkom dosť, čiže to by nemalo byť problém. Chýbajú mi však ešte nejaké podklady k nadstavbe. Rád by som spravil nadstabu slovenskej výroby od firmy VS Mont. Skúsim ich niekedy skontaktovať s prosbou o výkres nadstavby.

A keby som mal nakreslený ten podvozok, pomerne jednoducho by sa z toho dalo odvodiť ďalšie varianty, ako napr. sklápač 6x4 alebo 5-osú súpravu s tzv. pevným - 1-nápravovým - návesom či domiešavač betónu:


Takisto z Holandska sa objavili celkom zaujímavé 5-nápravové verzie:

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Volvo FMX 8x4 sklápač

Príspevokod užívateľa iconmaster » 13 Jan 2018 15:45

A pridám ešte jednu vec, čo som dávnejšie otestoval, a to výrobu dezénov do terénu, čo by sa hodilo na takéto auto. Hľadal som také vzorky, ktoré sa dobre dajú rezať a tak voľba padla na Michelin XZY3 (predné) a XDY3 (zadné):


Robil som to spôsobom ako na ťažné nápravy (popis metódy tu), čiže nebolo potrebné vyrezávať a lepiť vzorku jednotlivo po dielikoch.

Užívateľov profilový obrázok
tatra813 | 28
Príspevky: 443
Meno: Peter
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Volvo FMX 8x4 sklápač

Príspevokod užívateľa tatra813 » 13 Jan 2018 15:56

ša dezén vyreže ploter alebo lejzer :victory: načo sa trápiť a obmedzovať vo svojich snoch :P
Jeden musí robiť vždy,to čo sa páči ostatným .. V suchom doku -> SCHARNHORST 1/150 ..... áno, mám doma laser

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Volvo FMX 8x4 sklápač

Príspevokod užívateľa iconmaster » 13 Jan 2018 16:02

Vyreže, ale sú tam obmedzenia: ploter nereže veľkú hrúbku (tuto mám napr. 3x160 g papier) a vyrezané kocky by som musel naliepať po jednom. Laser vyreže aj väčšiu hrúbku, no tam mi zas vadí tá "strapatosť" povrchu po gravírovaní. Samozrejme je veľa vecí, keď tie mašiny to za nás spravia lepšie, no konkrétne tieto dezény by som asi rezal ručne. :wink:

Užívateľov profilový obrázok
tatra813 | 28
Príspevky: 443
Meno: Peter
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Volvo FMX 8x4 sklápač

Príspevokod užívateľa tatra813 » 13 Jan 2018 16:11

prosím ťa aká strapatosť ? :scorn: keď to laser vyreže znamená to vyreže a nieze vygravuiruje (vybrúsi) , to je rozdiel ... šak po reze lejzrom je krásny ostrý rez ako ihla ziadne chlpky nič lebo to jemne opáli ... veď na loď si len lejzrom režem lebo je to lepšie ako skalpelom :big smile: , to keby len toto by mal byť problém prečo nie lejzer tak mi napíš presvedčím ťa o opaku (aj to gravírovanie závisi od mašiny ako to pekne urobí ) :victory: a áno sice by si ich lepil po jednom ale myslim, ze to by bolo stale priateľnejšie ako ich ja rezať ručne po jednom :bad smile:
Jeden musí robiť vždy,to čo sa páči ostatným .. V suchom doku -> SCHARNHORST 1/150 ..... áno, mám doma laser

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Volvo FMX 8x4 sklápač

Príspevokod užívateľa iconmaster » 13 Jan 2018 16:32

Nemusíš ma presviedčať, videl som už pár laserom rezaných vecí a verím, že rez môže vyzerať kvalitne. Štandardne dezény zvykli gravírovať, čím sa vytvorí celá vzorka a je zabezpečená presná geometria.
Pri tej metóde čo som tu ukázal, práveže nie je potrebné vyrezať kúsky jednoltivo, ale iba medzery. Potom to celé podlepím tenkým papierom a vyrežem taký pás, ktorý drží po kope dieliky a takto oblepím okolo pneumatiky.

Samozrejme je to aj o tom, kto ako pristupuje k papierovému modelárstvu. Ja mám takú filozofiu, že čo sa dá vyrobiť vlastnými silami v prijateľnej kvalite, urobím ručne a ten zvyšok pomocou mašín. A tiež sa snažím robiť doma čo najviac vecí. Ploter vlastním, ale laser doma nemám a v robote sa k tomu málokedy dostanem, čiže nemám veľmi priestor experimentovať.

Kde by som bez váhania použil laser, sú možno extrémne hrubé materiály, ako napr. dezén na Losllanosov dumper Komatsu. Skúšal som vyrezať ručne pár kusov, ale je to makačka a bolia z toho prsty..

Užívateľov profilový obrázok
tatra813 | 28
Príspevky: 443
Meno: Peter
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Volvo FMX 8x4 sklápač

Príspevokod užívateľa tatra813 » 13 Jan 2018 16:50

Veď jasné , ja som len dával alternatívu :) , chápem tvoju filozofiu ,, no mne ide skorej o čas kedže viem ako sa niektoré veci neskutočne dajú natiahnuť a unaviť človeka tak radšej si to uľahčím ako viem a tým pádom sa môžem venovať druhým veciam čo ma viac bavia , ale aby som dal 6 ci viac kolies s ručne rezaným dezénom ... no trvalo by mi to asi dlho a veľa nervov :bad smile:
Jeden musí robiť vždy,to čo sa páči ostatným .. V suchom doku -> SCHARNHORST 1/150 ..... áno, mám doma laser

Užívateľov profilový obrázok
petopato | 52
11 násobný gulášmajster!
Príspevky: 4356
Meno: Peter Židuliak
Bydlisko: Šahy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Volvo FMX 8x4 sklápač

Príspevokod užívateľa petopato » 13 Jan 2018 17:41

Ja vždy začínam model kolesami a žiadnej mašinke nedovolím aby ma o to pripravila :P , jednoducho mám z toho väčšiu radosť, keď si dezén urobím sám.
Na tento stroj sa už teším, viem že si VOLVO "positive" a preto nepochybujem, že to bude zase paráda a nesklameš.

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Volvo FMX 8x4 sklápač

Príspevokod užívateľa iconmaster » 13 Jan 2018 20:36

Petopato - dík, a podobne mávam lepší pocit z tých vlastnoručne vyrezaných dielov, pokiaľ sú pozerateľné :)

A ešte ku tomu laseru - na tomto aute laser bude nevyhnutný na rezanie mriežky v nárazníku - toto si fakt netrúfam ručne rezať:

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12895
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: Volvo FMX 8x4 sklápač

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 13 Jan 2018 22:40

Opýtam sa brata mojej drahej, kedysi zváral hentaké hovadské polkruhové korby.
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Návrat na "Projekty // Projects"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný