Goldhofer/Schopf F396 ťahač lietadiel

Moderátor: serpens

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 32
4K+
Príspevky: 6179
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Goldhofer/Schopf F396 ťahač lietadiel

Príspevokod užívateľa iconmaster » 07 Máj 2020 23:46

Nákladiaky, ťažké stroje ma vždy zaujímali. V poslednej dobe aj dopravné lietadlá - aj preto som ich začal stavať z plastu. A čo sa nachádza medzi týmito, možno odlišnými témami? Vozidlá a technika na zabezpečenie chodu letísk. Od cateringových nákladiakov so zdvíhacou nadstavbou, cez rôzne tankovacie vozidlá, technika na zimnú údržbu či ťahače pushback. A jedno také som si práve vybral, ako možný adept pre budúcu stavbu!

Goldhofer - Schopf F396
Značka Goldhofer môže byť známa fanúšikom ťažkej cestnej dopravy - špecialista z Nemecka na podvalníky a samohybné moduly. Okrem toho ale vyrába aj letiskové ťahače lietadiel a rôznych batožinových vozíkov a generátorov. Firma Schopf tiež pochádza z Bavorska a v súčasnosti už patrí do koncernu Goldhofer. Okrem letiskových ťahačov Schopf Maschinenbau GmbH dávnejšie vyrábal aj banské nakladače - mimochodom tie nízke nakladače sú konštrukčne podobné tým letiskovým ťahačom.

Typ F396 je klasický ťahač (na operáciu pomocou ťažnej tyče) pre tie najťažšie operácie = najväčšie lietadlá. Má tri výkonové/hmotnostné varianty, pre lietadlá s celkovou vzletovou hmotnosťou (MTOW) 400-600 t a ťažným zariadením dimenzovaným od 370 do 460 kN.
https://www.goldhofer.com/en/conventional-tractors-f396

Aj z konštrukčnej stránky sa jedná o zaujímavú predlohu: poháňa ho dieslový motor Deutz vo výkonoch 200 do 330 kW, pohon cez prevodovku ZF Ergopower s integrovaným hydrodynamickým meničom sa prenáša na dve poháňané nápravy, ktoré sú zároveň riadené. Tým sa dosiahne lepšia obratnosť a polomer otáčania 6900 mm. Brzdy a riadenie sú ovládané hydraulicky. Kabína je dvíhateľná o 650 mm, tiež pomocou hydrauliky. Ako príslušenstvo, ťahač môže byť vybavený prídavným miestom na ovládanie v zadnej časti vozidla, prípadne to môže byť aj taká menšia kabínka.A tento ťahač som aj naživo mohol obdivovať v akcii na dvoch letiskách. Prvé tri fotky sú z letiska Pudong v Shanghai a posledné dva zas z letiska Icheon v Seoule:


Najväčším problémom sú momentálne podklady. Na internete sa dá nájsť len minimálny počet obrázkov o tomto konkrétnom type. Ale na datasheet-e zo stránky výrobcu je aspoň celkom dobrý rozmerový náčrt. Skúsil som im napísať, či by neboli ochotní poskytnúť nejaké ďalšie materiály pre účel tvorby modelu, tak držte palce, aby sa ozvali.

Užívateľov profilový obrázok
HlavaXXII | 44
Majster - Kráľ lietadiel
Príspevky: 1414
Meno: Marek

Re: Goldhofer/Schopf F396 ťahač lietadiel

Príspevokod užívateľa HlavaXXII » 08 Máj 2020 12:47

Super výber.
A ešte keď za to zapojíš nejaký Boeing v mierke 1:25... :haha:
Q: nemozem spravit len tak zeby dobre bulo...musi byt najlepsi

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 32
4K+
Príspevky: 6179
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Goldhofer/Schopf F396 ťahač lietadiel

Príspevokod užívateľa iconmaster » 09 Máj 2020 01:04

Jasné, veď taká 777-ka v 1:25 by nemala ani 3 metre (2956 mm) :P

Užívateľov profilový obrázok
petopato | 49
Gulášmajster!
Príspevky: 4168
Meno: Peter Židuliak
Bydlisko: Šahy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Goldhofer/Schopf F396 ťahač lietadiel

Príspevokod užívateľa petopato » 09 Máj 2020 07:19

V pohode, vačšina izieb je okolo 4-5 metrov... :haha:

Návrat na "Projekty // Projects"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný