Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Triedenie modelov

Užívateľov profilový obrázok
Zavislak | --
† 17.08.'12
Príspevky: 1599
Meno: Ondrej
Bydlisko: Stará Turá, Bratislava

Triedenie modelov

Príspevokod užívateľa Zavislak » 24 Dec 2008 10:02

Mal by som pre vás všetkých jeden/dva návrhy, po tom čo som čítal na cpm.cz. Je to môj názor a môže sa ujať veľmi ľahko:
takže vec sa má tak, že mnoho ľudí kupuje modely a popredu ešte nevie akej bude kvalitky /ako som čítal tak aj Hal vie byť nie stopercentný/, no a veľa vecí /nepresností/ si vie dobrý modelár pri tuningu zakryť.

By som navrhol, aby bola vytvorená kategória hodnotenia kvality modelu a to následovne podľa dohovorených kritérií: trieda 1,2,3,4,

Trieda 1: model sa staval bez problémov, všetko sedelo, všetky diely, schémy a postupy boli obsiahnuté pre všetky diely, celkovo výborná prehľadnosť, max. nesedelo do 5 dielov /aj to bolo napr. väčšia obšívka /

Trieda 2 : model stavaný s menšími problémami, mierny tuning pre zakrytie nedostatkov, všetky diely, všetky schémy aj postupy, menšia prehľadnosť, nesedelo viac ako 5 dielov

Trieda 3 : model stavaný s väčšími problémami, nesedia diely / napr. menšie ako by mali byť, obšívka krátka,.../, chýbajúce diely /je jedno v akom množstve/, chýba schéma poprípade zlý postup, nesedí mnoho dielov

Trieda 4 : model stavaný všeobecne s veľkými problémami, už od začiatku nepresnosti v dieloch ........ takýto model len pre skúsených, ktorý majú veľký entuziazmus dokončenia, radšej sa do daného modelu nepúšťať

Berte toto zadelenie ako príkladové a môžno o kritériach diskutovať, ale viac ako 5 tried by som neurčoval kvôli prehľadnosti. Zatriedenie by sa samozrejme uskutočňovalo po ukončení prác na danom modely. A prečo novú kategóriu? Ak by to bolo písané na konci témy, ktorú ten ktorý modelár začal, stratilo by sa to tam, pretože by sa ešte vyjadrovali iní ludia ohľadom modelu a tak by sa nachádzalo hodnotenie niekde v startene. V tejto novej kategórií by bol len jeden príspevok a to modelára, ktorý staval, hotovo šmitec žiadne kecy daľej...

No a druhý návrh je taký, že či by stálo za úvahu preložiť hlavné témy do angličtiny. Prečo? No napr. ak si bude poliak hladať na nete nejaké modely a vyhľadávač mu nájde našu stránku tak asi nebude preňho problém sa v nej orientovať. Ale čo taký nemec or francúz or angličan... jednoducho to len preletí... ako ja preletím ruské fórum, bo z azbuky nevím ani ceknúť

Užívateľov profilový obrázok
serpens | 40
a.k.a. hado
Príspevky: 8850
Meno: Miro
Bydlisko: Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Re: Triedenie modelov

Príspevokod užívateľa serpens » 24 Dec 2008 10:37

Zaujimavy navrh s tym hodnotenim modelov. Ja by som to zatial videl asi tak, ze by sa na to dal pouzit obsah - autor by po dokonceni stavby model ohodnotil, voli by som bud hodnotenie 1-3 pripadne 1-5. Ale koli jednoduchosti 1-3. K tomu by sa vyjadrili viaceri, ak ten model tiez staviali a ponejakej tej zhode by sa tento udaj dopisal do jeho kolonky v osahu, tam by to bolo asi najpriehladnejsie, lebo nemusis vchadzat do jednotlivych tem a mozes sucastne porovnavat s inymi modelmy.

Nieco taketo - samozrejme by to bolo treba trosku premysliet, ako to napisat, aby bolo jasne, ze to je hodnotenie modelu ako takeho.

KrAz 255b /Renova model/ 1:25
autor - SpiDeR + Rado-Wan
Hodnotenie: 1/3
Staghound Mk1 /Modelik/ 1:25
autor - WanRayen
Hodnotenie: 1/3
M977 Oshkosh /Fly model/ 1:25
autor - WanRayen
Hodnotenie: 2/3




Co sa tyka prekladu, tak to som priznam sa nepochopil, ktore veci by si chcel prekaldat. Ale ak by to mali byt cele vlakna, tak to by bolo velmi umorne. Ak sem pride niekto cudzi a ma zaujem nieco sa spytat, tak kludne moze napisat po ang. co potrebuje a tam sa uz moze prekladat. Ale prekladat uplne vsetko sa mi nevidi moc prakticke.
"Art without engineering is dreaming. Engineering without art is calculating." Steven K. Roberts

Užívateľov profilový obrázok
Zavislak | --
† 17.08.'12
Príspevky: 1599
Meno: Ondrej
Bydlisko: Stará Turá, Bratislava

Re: Triedenie modelov

Príspevokod užívateľa Zavislak » 24 Dec 2008 10:54

mohlo by to aj tak byť ... ale kvôli odvôvodneniu treba jasne zadefinovať triedy... čo môže patriť do 1 , a čo trebárs do piatej, alebo do štvrtej.

Ten preklad:
Hneď na úvodnej stránke kategórie a podkategórie:
Architektúra/ Architecture
Železnice/Railways
Lode/Ships
Automobily/Vehicles
atď

Užívateľov profilový obrázok
Patero | 46
Príspevky: 1418
Meno: Jozef Kráľ
Bydlisko: Lakšárska Nová Ves

Re: Triedenie modelov

Príspevokod užívateľa Patero » 24 Dec 2008 12:58

jo.... toto znie zaujímavo, ale obávam sa o skreslenú objektívnosť toho ktorého modelára. Trebars ja by som niečo ohodnotil ako super a niekto iný by ten istý model ohodnotil priemerom. Taktiež ide o to, že s čím porovnávať. Konkrétne ja teraz staviam LeFH 18/40 od Drafmodel a ak by som ho mal porovnať so starším modelom od Drafu PAK-40, tak tento novší trošičku zaostáva. Neviem či nezačínam časom mantavieť a šuflikantovieť, ale jednu súčiastku som nenalepil preto, lebo sa mi zdala chybne nakreslená. Proste jedna časť jedného dielu bola dobre a druhá časť toho istého dielu sa mi zdala zrkadlovo prevrátená.

Ďalej, ak by som LeFH 18/40 porovnal trebars s Kubelwagenom od Modeliku, tak to sú nebe a dudy....

A tiež ma napadá, že ja som dobrý cez rôzne Pateros Patentos.... ale s polskými šmikajdami v podstate nemám vela skúseností, takže mi možno ani neprislúcha hodnotiť model. To by bola skôr parketa pre retušistov, lebo tí sú bezprostredne závislí od presnosti dielov.

Nápad s hodnotením modelov je podla mňa dobrý, len ja si neviem predstaviť jeho realizáciu.....

Užívateľov profilový obrázok
serpens | 40
a.k.a. hado
Príspevky: 8850
Meno: Miro
Bydlisko: Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Re: Triedenie modelov

Príspevokod užívateľa serpens » 24 Dec 2008 13:31

Tak hodnotenie bude vzdy subjektivne, ale nie je to hodnotenie, koli ktoremu by niekomu kratili vianocne odmeny, takze len orientacne :big smile:
"Art without engineering is dreaming. Engineering without art is calculating." Steven K. Roberts

Užívateľov profilový obrázok
tomasko | --
Príspevky: 205
Meno: Tomáš
Bydlisko: Žilina

Re: Triedenie modelov

Príspevokod užívateľa tomasko » 24 Dec 2008 13:33

Podla mna by stacili poriadne reportaze z priebehu stavby a na konci si moze hocikto utvorit obraz o kvalite modelu,alebo modelara :big smile: .

Užívateľov profilový obrázok
serpens | 40
a.k.a. hado
Príspevky: 8850
Meno: Miro
Bydlisko: Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Re: Triedenie modelov

Príspevokod užívateľa serpens » 24 Dec 2008 13:38

tomasko - nie kazdy ma chut robit "reportaz", niekto to lepi len pre radost, takze aj to hodnotenie by bolo vlastne dobrovolne :big smile:

zavislak - co sa tyka tych ang. nazvov, zatial neviem, zvazujem. Zalezi to hlavne od poctu zahranicnych uzivatelov a zatial som zaregistroval cca troch.
"Art without engineering is dreaming. Engineering without art is calculating." Steven K. Roberts

Užívateľov profilový obrázok
ELEFANT | 52
Príspevky: 1267
Meno: Radek Lamche
Bydlisko: Dolní Benešov ČR
Kontaktovať užívateľa:

Re: Triedenie modelov

Príspevokod užívateľa ELEFANT » 24 Dec 2008 13:43

No jako nápad je to určitě dobrá věc.No a to hodnocení si dělá každý stejně podle sebe.Když se mi model bude stavět dobře tak mu dám 1,ale druhému se nebude dařit tak dá třeba 4.Takže je to opravdu zkreslené.Sami výrobci píšou stupeň obtížnosti třeba2/3.Ale pro zkušeného modeláře to bude brnkačka za 1 a pro začátečníka jasná 3.Takže si myslím,že by se to mělo aby to bylo oběktivní ještě rozdělit na detajly atd.Příklad:stupnice 1-5...od nejhoršího k nejlepšímu
Pion 1:35 Modelik(ono je to 25 ,ale já to mám za 35 zmenšené)
Přesnost dílu 1
Barva 3
Detaily 2
celkové hodnocení tedy vychází na na 2

takže by se to nemělo brát vážně ,ale jen jako takový pomocný bod .
Když se mi bude model líbit,a budu ho chtít do zbírky,tak si ho stejně koupím i když bude mizerné hodnocení,ale už si dám pozor na body,na které mě upozornil předchozí stavitel jako příklad bych uvedl,že když napíše ,že barva je hrozná a nezakládá se na realitě,tak musím počítat s tím,že model budu muset celkově přebarvit,takže by si ho třeba neměl kupovat Parkourista ,nebo Dejv a jiní co si zakládají na pěkných čistých stavbách z minimem retuše a přetírání.
Ale jak píšu za to hodnocení jsem určitě pro,ale musí to mít stanovená pravidla jako počet bodů,a hodnocení vzestupné nebo naopak. :vicotry:

Užívateľov profilový obrázok
tomasko | --
Príspevky: 205
Meno: Tomáš
Bydlisko: Žilina

Re: Triedenie modelov

Príspevokod užívateľa tomasko » 24 Dec 2008 13:49

Elefant to napisal aj za mna :vicotry:

Užívateľov profilový obrázok
serpens | 40
a.k.a. hado
Príspevky: 8850
Meno: Miro
Bydlisko: Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Re: Triedenie modelov

Príspevokod užívateľa serpens » 24 Dec 2008 13:52

Jo tiez dobry napad rozdelit to na viacej kategorii. Akurat si myslim, ze tomasko mal asi namysli skor to, ze by sa upozorvnovalo na chyby typu, prilozim dva vystrihnute diely este nezlepene a uz tu je chyba 1mm, alebo chybajuce diely, pripadne zle oznacene diely alebo ako sa stalo u Staghounda od modeliku, ze je tam zle spravena kamuflaz v tom zmyslel, ze diely na seba farebne nenadvazuju. Ale urcite to ovplyvni aj celkovy pocit z toho ako sa model stavial :big smile:
"Art without engineering is dreaming. Engineering without art is calculating." Steven K. Roberts

Návrat na "Kniha prianí [Requests Book]"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 5 neregistrovaných