Multiparalelka - Lokomotiva BR52/Ty2/Ty45/555.0/555.3

Moderátori: Fito, Oliver

Užívateľov profilový obrázok
serpens | 40
a.k.a. hado
Príspevky: 8850
Meno: Miro
Bydlisko: Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Multiparalelka - Lokomotiva BR52/Ty2/Ty45/555.0/555.3

Príspevokod užívateľa serpens » 22 Sep 2009 19:35

Na uvod by som chcel pozdravit vsetkych priaznivcov zeleznicnej techniky a specialne tych, ktori sa rozhodli pripojit sa k tomuto projektu.

O co vlastne ide? Cely tento projek, uz podla nazvu, je vlastne velka paralelka so stavbou parnej lokomotivy vychadzajucej z nemeckej vojnovej lokomotivy BR52. Napad s paralelkou skrsol v jozkinovej hlave a uz nejaky ten cas verbuje ludi, vsade po okoli, aby sa zapojili do tohoto projektu. Zopar sa mu ich uz podarilo zlomit a zopar dalsich sa mozno este najde. Model je to pomerne narocny a prave takato vzajomna stavba by mohla ludi udrzat v nalade, aby ten model dotiahli do konca. Vzajomne si poradit, podporit sa, ... - ved to poznate

A teraz uz nieco ku "pravidlam" alebo skor podmienkam:
- samozrejmostou je vlastnit original model niektorej z lokomotiv, jedinou vynimkou je, ze by sa niekto rozhodol pre autorsku stavabu
- mierka v ktorej sa bude staviat nie je konkretne zadana, takze kazdy stavia tak ako sa mu lubi
- cele by to naplno zacalo od 1.1.2010 s tym, ze koniec by bol otvoreny, ved budme realisti, ak to niekto stihne skor ako za rok, tak to bude uspech
- pripojit sa mozu samozrejme aj ty, co uz maju lokomotivu rozrobenu, nejde tu predsa o sutaz a uz vobec nie o to kto bude prvy
- stavia sa podla vlastneho uvazenia, cize kto chce retus tak retusuje, kto che komplet farbit, komplet farbi

To by boli take zakladne veci. Sice este nie je uplne jasne, kolki ludia do toho nakoniec pojdu, ale aby sa v tom udrzal poriadok, tak pridavam este zopar organizacnych zalezitosti.

Co sa organizacie tyka:
- kazdy ucastnik si vytvori vlastne vlakno so svojou stavbou priamo v kategorii Zeleznicna technika, napr. Lokomotiva Ty2 /Angraf/ 1:25 - by jozkin
- v tychto vlaknach by prezentoval kazdy svoju vlastnu stavbu
- ak by bol niektori z ucastnikov z ineho fora (cmp.cz, pm.sk) tak si moze vytvorit vlakno bud tam alebo tu, to uz je na nom
- vzajomna spolocna diskusia ku paralelke bude tu v tomto vlakne
- pridat sa do paraleky sa mozete priebezne - napiste bud sem do vlakna alebo ss jozkinovi alebo mne

Report
Edit: Zoznam aktualizovany k 5.2023 - Fito


BR52:
HOTOVO Elefant - BR-52 /Modelik/ 1:25
HOTOVO Fito - BR-52 /Modelik/ 1:25
HOTOVO Tomasz BR-52 /Modelik/ 1:25
75% Ivant - BR-52 /Modelik - prekreslene/ 1:25
70% Paluso - BR-52 /Modelik/ 1:25
70% Naraznik1 - BR-52 /Modelik/ 1:25
20% Ali - BR-52 /Modelik/ 1:25

555 / TY2
HOTOVO Brzdic- 555 skratch
HOTOVO balu11 - 555.0153 /Angraf + scratch/ 1:25
jozkin - 555.02XX /Modelik+Angraf/ 1:25 (uprava z Kriegslokomotive + tender z Ty2)
jozkin - 555.3054 /Angraf/ 1:25 (uprava z Ty2 + prestavba tendra)
Wanrayen - Ty2 /Angraf/ 1:25
Dody - Ty2 /Angraf/ 1:25
Toudi_sk - Ty2 /Angraf/ 1:100
Pushkin - 555.0153 /Angraf/ 1:25 (uprava z Ty2)
NolthA - Ty 2 /Angraf/ 1:25
Vitko - 555.0153 /Angraf/ 1:25 (uprava z Ty2)
pavelp - Ty2/Angraf/ 1:25
Blackangel - Ty2/Angraf/ 1:25
Hank - 555.3XXX /Angraf/ 1:25
Serpens - BR-52 /Modelik/ 1:25
Juraj_ziacik - BR-52 /Modelik/ 1:25 - vaha s ucastou


TY45
ultra - Ty45 /Angraf/ 1:25
Mato78 - Ty45 /Angraf/ 1:25
kanagon69 - Ty45 /Angraf/ 1:25
mělká strouha - Ty45 /Angraf/ 1:25
RoboTY - TY2 /Angraf/ 1:25


Dalsie informacie a rady uz treba smerovat na jozkina. Je tu moznost, ze sa objavia aj nejake foto skutocnych strojov, keby chcel niekto upravovat, ale o tom uz viacej jozkin.
"Art without engineering is dreaming. Engineering without art is calculating." Steven K. Roberts

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5503
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Multiparalelka - Lokomotiva BR52/Ty2/Ty45/555.0/555.3

Príspevokod užívateľa Fito » 25 Sep 2009 08:50

Keby ze naaahodou niekto nevedel ,tak hovorime o tomto tu:

Parowóz Ty2
Mierka: 1:25
Pocet dielov :4000
Pocet stran vystrihovacky : 31 + 4 strany sablony
Pocet stran navody: 13
Dlzka po zlepeni: 91 cm
Navodove kresby:
ty2.zip
(7.4 MiB) 426 stiahnutí
7 MB
report1: Kartonbau-Andreask
report2: Kartonwork-Precyzyjny


Parowóz Ty 45
Mierka: 1:25
Pocet dielov :4000
Pocet stran vystrihovacky : 36
Pocet stran navody: 13
Dlzka po zlepeni: 84 cm
Navodove kresby:
Ty45.zip
(18.68 MiB) 403 stiahnutí
18,6 MB
Report1: Kartonbau -Jan Hascher
Report2: Kartonbau-Marco Ramm
Report3: Kartonbau-Jungkeun, Seo
Report4:Papierovemodelarstvo-Ultra


BR 52 Kriegslok
Mierka: 1:25
Pocet dielov :2800
Pocet stran vystrihovacky : 24x A3
Pocet stran navody: 5x A3
Dlzka po zlepeni: 91 cm
[color=#FF0000]Navodove kresby:
kriegslok.zip
(8.77 MiB) 364 stiahnutí
7,8 MB
Zoznam dielov BR52 - rozlozenie dielov na stranach[/b]
Teileliste_BR52.xls
(239.5 KiB) 391 stiahnutí

Report1: Kartonbau-Logan
Report2: Kartonmodellbau-Lothar
Report3:Paperwings
Report4: Kartonbau - Rober Kopfler
Report5: Papermodelers - Fito
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
hank | --
Príspevky: 151

Re: Multiparalelka - Lokomotiva BR52/Ty2/Ty45/555.0/555.3

Príspevokod užívateľa hank » 30 Sep 2009 08:14

A má někdo podklady k mazutce? Tendr na straně do budky, vnitřek budky, viditelné části topeniště, přívod mazutu z tendru do topeniště, armatury na topeništi a částečně na skříňovém kotli... to vše vypadalo jinak než uhelná verze. V Bratislavě teď mazutku opravují, nemáte někdo na Slovensku možnost tyhle věci zdokumentovat? Někde jsem viděl fotku jejího tendru 930.3, sice rezavého, ale vypadal dost kompletně, myslím, že to bylo právě z MDC Bratislava. Ale hlavní je interiér budky a ty trubky veducí mazut do topeniště.

O viditelných změnách na 555.0 ČSD oproti Ty 2 jsem už někde diskutoval a posílal podklady, ale moc toho taky nemám. Navíc muzejní 555.0153 taky není úplně typická. Z toho, co je vidět, na ní chybí servomotor rozvodu, ale fakt je, že ten taky všechny uhelné neměly (mazutky zřejmě jo, jistý si nejsem, v době rekonstrukcí se ale servomotory už všude dosazovaly). Armatury u ČSD byly dost odlišné od polských i válečných německých, napadají mě např. dva povinné vodoznaky (u BR 52 i u kořistních strojů ze SSSR vč. mazutek po rekonstrukci byl jeden vodoznak a zkoušecí kohouty, u mazutek se tato věc hned po jejich návratu ze SSSR uváděla do předpisového stavu) nebo nesací injektory venku pod budkou (BR 52 má sací v budce - to je zásadní rozdíl, u nás se sací injektory moc nepoužívaly a po válce už vůbec ne).

Ještě se nad vším zamyslím.
... i my dědci můžeme být ještě všelijak užiteční...

Užívateľov profilový obrázok
jozkin | 39
2K+
Príspevky: 2338
Meno: Jozef
Bydlisko: Martin

Re: Multiparalelka - Lokomotiva BR52/Ty2/Ty45/555.0/555.3

Príspevokod užívateľa jozkin » 30 Sep 2009 13:44

Takze tu su fotky mazutovych tendrov, ktore mam (teda ich predneho cela; vsetky fotky som urobil ja v priebehu rokov 2003-2009):

viewtopic.php?p=17921#p17921

Inak predpokladal som, ze by som na CD poslal kazdemu ucastnikovy paralelky vsetky podklady, ktore mam, Drha moznost bola, vacsinu z nich zavesit na Rapidshare... (to vsak az v priebehu decembra).
Zial ani Bratislavske ani ine zachovane mazutky na uzemi byvaleho Ceskoslovenska (zatial) nemaju kompletne kurenisko ani budku, takze bud pockame, kym nejake dokompletuju alebo budeme improvizovat (alebo sa niekde objavia dobove fotky, ci ine podklady).

Podkaldy k prestavbe BR 52 na 555.0 som pytal ja na ceskom fore. Budem vychadzat aj z nich, dalsie fotky som kupil na burze v Phe (este by som sa mal objavit aj na oktobrovej burze, tak uvidime, ci nieco ulovim), v Encyklopedii zeleznic (zvazky 3 a 5) a casopis Svet zeleznice, pripadne Zeleznicne nehody na Slovensku, clanok o vybuchu bratislavskej mazutky pri Sladkovicove.

Mam nafoteny aj interier budky 555.0301, zial nedostal som sa do vnutra, iba sa mi podarilo otvorit zadne okienko, takze mi chyba prechod medzi lokomotivou a tendrom a podlaha. Od mladsich clenov KHKD som sa dozvedel, ze 555.0301 je vraj tiez mazutka, akurat momentalne ma uholny tender, ale nezda sa mi to pravdepodobne... Zial do budky 555.0153 som sa zatial nedostal.

O jednom vodoznaku a dvoch skusacich kohutoch na mazutkach zo sovietu viem, dokonca nejaky cas tak aj jazili (az do vybuchu tej bratislavskej), takze ak by niekto chcel stavat lokomotivu s jednym, moze.

Priznavam sa, ze s tym servomotorom si ma trochu dostal, v Encyklopedii sa o jeho dosadzovani nepise, na vsetkych relevantnych fotkach mazutiek servomotor je, ale niektore uholne nemky su bez neho az do roku 1968 (na neskorsich fotkach su sice uz servomotory, ale neviem, ci boli na vsetckych lokomotivach). Niektore nemky zo sovietu tiez servomotor nemali (minimalne v case pred rekonstrukciou). EDIT: Po prezreti vsetkych fotiek, ktore mam doma k dispozicii som predsalen objavil jednu mazutku bez servomotora, ide o prvu mazutku u nas vobec, servomotor nevidno ani na fotke vo Svete zeleznice (c.1 z r.2002 na starne 3) a p. Kratochvil v publikacii Naklacni lokomotivy V nakreslil lokomotivu 555.3274 tiez bez servomotra (obrazky 32 a 33) - zial neviem ako dopadla po oprave po vyhoreni, ked ju kompletovali s pomocou dielov z vybuchnutej 555.3277.
Lepim preto, ze ma to bavi, tak ako ma to bavi a to, co sa mi paci.
Normálne je vlastnit (viac) originál(ov).

Užívateľov profilový obrázok
hank | --
Príspevky: 151

Re: Multiparalelka - Lokomotiva BR52/Ty2/Ty45/555.0/555.3

Príspevokod užívateľa hank » 09 Okt 2009 21:45

Tady
http://magazin.modely.biz/view.php?cisloclanku=2009050002
je walk-around kolem luženských němek, celkem asi 120 fotek. Ale ani jejich autor Michal Dalecký se do budky 555.0153 nedostal...

zdraví
hank
... i my dědci můžeme být ještě všelijak užiteční...

Užívateľov profilový obrázok
hank | --
Príspevky: 151

Re: Multiparalelka - Lokomotiva BR52/Ty2/Ty45/555.0/555.3

Príspevokod užívateľa hank » 09 Okt 2009 22:01

Tohle
http://magazin.modely.biz/view.php?nazevclanku=stavba-nemky-555-0153-khkd-v-meritku-135-1-dil&cisloclanku=2008010009
se bude taky hodit, ale nevím, nevím, jak nahradit papírem resinové odlitky, které si Ondřej Nadrchal dělá sám - třeba nesací napáječe, mazací lisy nebo většinu armatury v budce...

zdraví
hank
... i my dědci můžeme být ještě všelijak užiteční...

Užívateľov profilový obrázok
ELEFANT | 52
Príspevky: 1267
Meno: Radek Lamche
Bydlisko: Dolní Benešov ČR
Kontaktovať užívateľa:

Re: Multiparalelka - Lokomotiva BR52/Ty2/Ty45/555.0/555.3

Príspevokod užívateľa ELEFANT » 12 Okt 2009 18:28

Ještě je možno se přihlásit?Tadle je hezká :wink:
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Pushkin | --
Príspevky: 256
Meno: Jano
Bydlisko: Praha

Re: Multiparalelka - Lokomotiva BR52/Ty2/Ty45/555.0/555.3

Príspevokod užívateľa Pushkin » 07 Nov 2009 15:06

Neviem kde to dať tak to šupnem sem, bo sa to týka Ty2.

Kukal som, že na Ty2/Angraf/ sa dajú kúpiť pálené kolesá. Našiel som Drafmodel a GPM. Cena skoro rovnaká.
Otázky pre kompetentných:
Od ktorej firmy sú kvalitnejšie ?
Alebo niečo k tejto problematike. Uvažujem nad tým bo vyrezávanie kolies musí byť poriadna sranda.
Moja galeria
PAPIER....tak to už je aká paráda !
C8H10N4O2 - user !

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5503
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Multiparalelka - Lokomotiva BR52/Ty2/Ty45/555.0/555.3

Príspevokod užívateľa Fito » 09 Nov 2009 10:35

V kvalite palenych kolies GPM a drafmodel nevidim rozdiel.
Vybral by som si ale kolesa od Angrafu, pretoze tie su komplet vypalene bez tych kuskov, ktore drzia vypalok pokope.

Kto niekedy pilnikoval tie "pozostatky" medzi lucmi kolesa, ten vie, aky je to rozdiel
(fotky porovnavaju sice ine kolesa, ale princip je dufam jasny)

Info tu , http://www.paper-hobby.com/product_info ... anguage=pl" onclick="window.open(this.href);return false; , samozrejme daju sa objednat vramci mojej objednavky
dokonca by mali byt aj lacnejsie ako kolesa od Drafu a GPM.

Este ale doplnim. Nemyslite si, ze takto palene kolesa date dokopy za jeden vecer pri telke.. .Ano, lepit sato da zachvilu, ale nasledne finisovanie v podobe nekonecneho pilnikovania a pizlania lucov..., no, som sklamany, cakal som ze usetrim cas, ale realne 4 hodiny na koleso je trosku dost daleko od mojej predstavy rychlovky :devil:

A novinka pre fajnsmekrov,
Skelet, rebra, cena 98 PLN , http://www.paper-hobby.com/product_info ... anguage=pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Drahsie ako model ))

Este k Drafmodelu.
Drafmodel pali vsetky doplnky v mierke 1:25 , pripadne nema problem z resize do 1:35 a 1:45, tak mi pisali.
Toudi smola, mierku 1:100 ti nevypalia :P
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5503
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Multiparalelka - Lokomotiva BR52/Ty2/Ty45/555.0/555.3

Príspevokod užívateľa Fito » 12 Nov 2009 10:58

Su to prerobene brzdy na TY2/Br52 , myslim ze to bude zaujimat viacerich. Povodne brzdy z vystrihovacky su nepouzitelne, pretoze su moc hrube, a nezmestia sa medzi kolesa. Jasne, da sa to riesit upravou dielov, ale ja by som siel radsej touto cestou.


Lubosch vypocital cenu vyroby jedneho setu na 1,7€

Zaujemcovia piste prispevky rovno SEM , ja to potom dam dokopy
Uzavierka 1.12.2009 , potom to rozposleme vramci normalnej objednavky.

EDIT: pripadny dalsi zaujemcovia o brzdy sa mi mozu hlasit do SS, mam par sad navyse.
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Návrat na "Železničná technika // Railway"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní