GLS-30 /Modelik/ 1:25

Moderátori: Fito, Oliver

Užívateľov profilový obrázok
pet1972 | 51
2K+
Príspevky: 2085
Meno: Peter Kováč
Bydlisko: Levice
Kontaktovať užívateľa:

GLS-30 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa pet1972 » 26 Dec 2009 23:41

Polska uzkorozchodna priemyslova dieselova lokomotiva z roku 1957 s vyklopnymi vozikmi.

Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Historia

V roku 1948 boli zalozene Zavody na opravu stavebnych strojov c.5 v Gliwiciach, ktore sa zaoberali opravami zeriavov a lokomotiv pouzivanych v stavebnictve. V roku 1957 bola spracovana vlastna dokumentacia na stavbu uzkorozchodnych lokomotiv o vykone 25 az 30 Hp. Lokomotivy boli vyrabane v rokoch 1959-1964. Ich hlavnymi odberatelmi bol stavebny priemysel, hlavne tehelne. Mali zabudovane motory typu S-322, vyrabany v Andrychowie. Dnes je uz tazke urcit, kolko tychto lokomotiv bolo vyrobenych, najdlhsie sa uchovaly v Krakowskych vodarnach (1 kus) a v tehelni Kotla (asi 5 kusov). Aspon jedna z nich je este k dispozicii pre milovnikov zeleznic.
Lokomotiva ma trojstupnovu prevodovku so spiatockou. Pohon je prenasany na zadnu napravu retazovym prevodom, druha retaz prepaja obe napravy.

Rozchod: 500, 600 a 750mm
Hmotnost: 4 tony
Zatazenie: 12 vagonov
Minimalny polomer obluka: 10m
Motor: dieselovy S-322
Zdvihovy objem: 3,62l

Po kratkom zoznameni s modelom som sa teda do neho vcera vecer pustil. model je sice na 8ich strankach ale z toho su len styri stranky modelu lokomotivy, dalsie styri su diely s vagonmi.

Je to moj uplne prvucicky poliak. Takze sa idem ucit. Vcera som zacal podliepanim dielov, dnes som popri oddychovani nejake povyrezaval. A tu je moje snazenie.

Obrázok Obrázok Obrázok
Naposledy upravil/-a pet1972 v 10 Jan 2010 22:27, upravené celkom 1 krát.

Užívateľov profilový obrázok
Vitko | 30
Príspevky: 202
Meno: Tomáš
Bydlisko: švošov (Ružomberok)

Re: GLS-30 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Vitko » 26 Dec 2009 23:48

Rozbieha sa tu dalsia "vlacikovska" stavba, paradne. Prajem vela zdaru pri stavbe, budem sledovat. :big smile:
Čím som starší, tým mám viac rokov.
Obrázok

Hotovo: Bn2t Freudenstein; Bn2t Henschel T2-71;
Rozrobené: Orenstein & Koppel Cn2t
Príprava:Ty 2

Užívateľov profilový obrázok
pet1972 | 51
2K+
Príspevky: 2085
Meno: Peter Kováč
Bydlisko: Levice
Kontaktovať užívateľa:

Re: GLS-30 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa pet1972 » 29 Dec 2009 20:34

Takze pokial mi ostatne podliepane diely schnu, tak len malinky postup:

Obrázok Obrázok Obrázok

A tu je otazka. Nakolko sa este necitim na vysekavanie nitov, tak som vyskusal metodu kvapky lepidla. Celkom sa mi pozdava, len by som...treba to niecim pretriet alebo staci len kvapnut, nechat zaschnut a premalovat farbou?

Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: GLS-30 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa iconmaster » 29 Dec 2009 20:45

Ked ti vyhovuje rozmer tych nitov po preschnuti (su dostatocne vysoke) netreba nicim natierat, dat rovno ich do farby (samozrejne nie a vodnej baze, vid. temperky a vodovky) :wink:

Ako ti sluzi AK-3ka??

Užívateľov profilový obrázok
pet1972 | 51
2K+
Príspevky: 2085
Meno: Peter Kováč
Bydlisko: Levice
Kontaktovať užívateľa:

Re: GLS-30 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa pet1972 » 29 Dec 2009 20:59

Zdaju sa mi velice podarene...takze teda iba pretriet ale nie temperou?...no budem musiet asi nejaku revellku zadovazit alebo moze byt aj akrylka? (aj ked akryl je tiez vodou rieditelny)

iconmaster napísal:Ako ti sluzi AK-3ka??


Neviem si vynachvalit, je to bomba...to som uz hovoril ked som presiel z noznic na skalpel Wedo ale AK3 som si zamiloval.

Off topic: Bol som pozriet tie umelecke potreby, stetce maju v dobrom vybere, zakupil som 0 a 3/0....5/0 som zatial zavrhol...aj na karton som sa pytal ale max. maju 300g a ten moze mat tak cca 0,3mm na hrubku tak smola

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: GLS-30 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa iconmaster » 29 Dec 2009 21:03

Tempera a vodovka by moc nechytala na uschnute lepidlo, alebo by sa zodrala. Akrylovka sa rychlo schne, podla mna to bude v pohode, ale kazdopadne ho skus na nejakom kuse papiera co spravi.

Drzim palce :wink:

Užívateľov profilový obrázok
pet1972 | 51
2K+
Príspevky: 2085
Meno: Peter Kováč
Bydlisko: Levice
Kontaktovať užívateľa:

Re: GLS-30 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa pet1972 » 06 Jan 2010 19:29

Dnesny volny den som prelomil svoju totalnu lenivost :red: :red: :red: a trosku som postupil so stavbou. Masinka sa stavia prijemne, nepresnosti vznikaju zatial len mojou nesikovnostou :dhh: :dhh: :dhh: ako som spominal je to prvy poliak, takze sa len ucim, no zatial sa mi celkom dari.

Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Tak a nabuduce si urcite zadovazim nejake tie matice bo vyrezat presny sestuholnik :beat brick: :beat plaster: :eyes bleed: .... niektore veci sa budu este doretusovavat ked zozeniem akrylku /nity z kvapky lepidla atd./

Užívateľov profilový obrázok
ELEFANT | 52
Príspevky: 1267
Meno: Radek Lamche
Bydlisko: Dolní Benešov ČR
Kontaktovať užívateľa:

Re: GLS-30 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa ELEFANT » 06 Jan 2010 19:36

Pěkně ti to jde,držím palce :wink:

Užívateľov profilový obrázok
petopato | 52
11 násobný gulášmajster!
Príspevky: 4356
Meno: Peter Židuliak
Bydlisko: Šahy
Kontaktovať užívateľa:

Re: GLS-30 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa petopato » 06 Jan 2010 20:12

pet1972 napísal: nabuduce si urcite zadovazim nejake tie matice bo vyrezat presny sestuholnik :beat brick:

Skús napísať Paterovi nech ti pošle nejaké matice a myslím, že keď to skúsiš vyrezať, nebudeš potrebovať laser :wink:

Užívateľov profilový obrázok
ELEFANT | 52
Príspevky: 1267
Meno: Radek Lamche
Bydlisko: Dolní Benešov ČR
Kontaktovať užívateľa:

Re: GLS-30 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa ELEFANT » 06 Jan 2010 21:25

Jinač matice Paterovky :vicotry: jsou tady :wink: I nějaký ten klíč k jejich utahování.................................no a pak už je jen krátká cesta do Psychiatrie Mr.Patera :haha:
viewtopic.php?f=93&t=175

Návrat na "Železničná technika // Railway"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní