Lokomotíva 350.020-4 /Jurro754/ 1:25

Moderátori: Fito, Oliver

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Lokomotíva 350.020-4 /Jurro754/ 1:25

Príspevokod užívateľa iconmaster » 29 Sep 2018 19:06

Chapem ta a pokial budes mat moznost si zainvestovat do technologii tvojej lakovne, urcite zozen nejaku pistolku alebo fixirku. A samozrejme kompresor, hoci aj dielensky (ten navyse vyuzijes aj na dofukovanie gum na aute a pod.) :wink:
A teda tu "karoseriu" lokomotivy by si mohol skusit stretknut sprejom - to je taky rozumny kompromis medzi stetcom a airbrush..

Užívateľov profilový obrázok
Roman | 50
4K+
Príspevky: 4050
Meno: Roman
Bydlisko: doma

Re: Lokomotíva 350.020-4 /Jurro754/ 1:25

Príspevokod užívateľa Roman » 29 Sep 2018 21:32

kompresor si zaobstaraj taky co ma tlakovu flasu. aby si nedopadol ako ja: modelarsky kompresor,bez flase,za rok sa zodral piest,servis na to nieje,isiel do smetaka.ked natieras zltou ,cervenou,bielou / to su najhorsie kryjuce farby/natri si predtym suciastku zakladnou bledosedou farbou

Užívateľov profilový obrázok
Jene | 57
Príspevky: 880
Meno: Jano
Bydlisko: Zvolen
Kontaktovať užívateľa:

Re: Lokomotíva 350.020-4 /Jurro754/ 1:25

Príspevokod užívateľa Jene » 01 Okt 2018 21:34

Ja sa tiež pripájam k Icovmu postupu aby si použil na farbenie aspoň spray, bude to to oveľa lepšie... :victory:

Užívateľov profilový obrázok
Jurro754 | 30
Príspevky: 144
Meno: Juraj
Bydlisko: Nová Dubnica

Re: Lokomotíva 350.020-4 /Jurro754/ 1:25

Príspevokod užívateľa Jurro754 » 02 Okt 2018 21:00

Ďakujem :) len pri spreji sa trošku bojím zafúknutia. Máte niekto overenú nejakú dobrú maskovaciu pásku ktorá dobre drží a nerobí zúbkový okraj? zatiaľ používam iba tú obyčajnú žltú maliarsku pásku, prípadne maskujem aj pvc fóliou, tá zvykne držať len musí byť ozaj dobre zaschnutý podklad

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Lokomotíva 350.020-4 /Jurro754/ 1:25

Príspevokod užívateľa iconmaster » 02 Okt 2018 21:23

Zafuknutia sa nemusis bat, pokial budes postupovat opatrne - radsej tensie vrstvy a viac, nez jednu-dve "plnu".

No a k tej paske - jasne, mozes si vybrat hned z niekolko variant:
1. Celkom dobre ostre okraje davaju uz aj klasicke modelarske maskovacie pasky, z tych mam overenu Tamiyu. Maju o nieco jemnejsi papier, ako maliarske a celkovo su aj tensie, co pomaha zmiernit skoky na prechode z dovodu vzlinavosti farby po okrajoch. Je dobre ich skladovat v sacku alebo krabicke, aby sa do nej nelepil prach po stranach.

2. Pre maskovanie kontur exsituju tzv. dizajnerske maskovacie pasky, co dostat v obchodoch s autolakmi, mozno aj v lepsich farbach-lakoch. Maju podobny charakter, ako izolepa - su pruzne a nepremokave, vies z nich pekne vytvarovat obluky. Existuju rozne sirky od 3 mm hore, pre modelarov vacsinou tato sirka aj postaci. Takuto pasku som pouzil napr. pri striekani kamuflaze Lufthansa na lietadle A320 na zadnej casi (zelena paska).

3. Podobnu dizajnersku pasku, ako som popisal vyssie vyraba uz aj Tamiya vo verzii pre modelarov, pricom na vyber mas od sirky 2 mm. Tuto zatial nemam vyskusanu, ale vyzera byt celkom fajn, zrejme je o nieco tensia nez ta lakyrnicka design paska..

Vyber si alebo ich postupne odskusas a zistis, ze kazde je dobre trosku na nieco ine. :wink:

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Lokomotíva 350.020-4 /Jurro754/ 1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 02 Okt 2018 22:03

Kúp si pásku od Tamiye, ktorou zakryješ po obvode to čo vykryť chceš. Zbytok môžeš vyplniť bežnou maliarskou páskou. Je to kvôli šetrnosti .. tie modelárske sú ďaleko drahšie ako bežné maliarske. Mne sa tento postup osvedčil pri mašinke čo robím teraz. Len teda mám povrch opatrený lakom (ako ochrana proti strhnutiu farby páskou). A keďže ako vidím si z Novej Dubnice, tak celkom slušnú maliarsku pásku som kúpil u nás v TN pod Juhom čo sú maliarske potreby (v takom dvore). Stála 2,03€ a mala zeleno-červenú fóliu ako obal. Predavač mi povedal, že má slabšiu lepivosť, resp. pôvodne som mal v ruke druhú (rovnaké balenie), ale upozornil ma na to, že tá obsahuje viac lepidla.
Je doteraz najlepšia akú som kedy používal. Keď naberiem odvahu, resp. ak opravy nebudú náročné, tak skúsim maskovanie len samotnou maliarskou. :big smile:

Edit: Ale keďže používaš štetec, tak by som ostal len pri modelárskych páskach. Pri kombinácii štetca a maliarskej pásky som v minime prípadoch zaznamenal dobrý výsledok ..
Naposledy upravil/-a Oliver v 02 Okt 2018 22:15, upravené celkom 2 krát.
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Lokomotíva 350.020-4 /Jurro754/ 1:25

Príspevokod užívateľa iconmaster » 02 Okt 2018 22:11

Este na margo tej maliarskej pasky, existuje fakt velke mnozstvo roznych druhov - od maskovania vnutornych stien v byte po take, co odolaju teplotam vo vypalovacom boxe a pod.. Nastastie nie su take drahe, tak sa da skusat a testovat. A samozrejme sa pochvalit, ak nejaky konkretny druh sa osvedci :wink:
Inac tiez pracujem podobnym principom, ako spomina Oliver - modelarskou oblepim iba tie kontury a zvysok a velke polochy uz prekryjem sirokou maliarskou paskou.. Usetrim aj modelarsku pasku a hlavne aj cas.

Užívateľov profilový obrázok
Jurro754 | 30
Príspevky: 144
Meno: Juraj
Bydlisko: Nová Dubnica

Re: Lokomotíva 350.020-4 /Jurro754/ 1:25

Príspevokod užívateľa Jurro754 » 03 Okt 2018 00:23

Chalani ďakujem :wink: Ešte mám zopár otázok:

Strecha už je bohužiaľ naštetkovaná striebrenkou a na mieste už sú aj všetky izolátory, zberače tiež, ale hádam nebude tak horké. Ďalej doslova na plné obrátky pracujem na výrobe nespočetného množstva detailov ako sú hadice, skrutkovky, svetlá, tabulky a pod. Moožno by v Nitre mohla Gorila zažiť svoju premiéru ale zase ju nechcem odfláknuť.

1. Je lepší matný alebo lesklý sprej? osobne mám radšej lesk ( mašina po dielňach :P )

2.- Ak kúpim klasický sprej, z akej vzdialenosti treba striekať?

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Lokomotíva 350.020-4 /Jurro754/ 1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 03 Okt 2018 17:35

Položil si veľmi zoširoka tie otázky. Nemám síce skúsenosť so sprejmi, no pokúsim sa zrozumiteľne vyjadriť svoj pohľad na vec:

1. Záleží od toho čo plánuješ ďalej s povrchom robiť. Ak chceš zvýrazňovať detaily napr. washom, tak použi lesklý. Na ňom sa lepšie wash rozťahuje, po jeho umytí už povrch lesklý nebude. Následne môžeš finálne model zalakovať. Či mat alebo lesk .. to už záleží na tom, či aj skutočná mašinka sa leskne, mierne leskne, prípadne je matná.

2. Z takej, z ktorej si nezaleješ detaily po povrchu. Zo spreju pôjde pravdepodobne väčšia dávka ako z pištolky. Preto odporúčam najskôr skúsiť mimo model.
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Jene | 57
Príspevky: 880
Meno: Jano
Bydlisko: Zvolen
Kontaktovať užívateľa:

Re: Lokomotíva 350.020-4 /Jurro754/ 1:25

Príspevokod užívateľa Jene » 03 Okt 2018 21:20

Ak má byť mašinka po dielni, tak by som použil lesklý spray, lebo každá sa leskne novotou... (pri fotení na skin do train simulatoru odlesky vždy robili problémy) a ako píše Oliver, lepšie sa ti bude používať wash. Čo sa týka maskovania, tak mne skôr zatečie farba pri štetci ako pri striekaní.Ešte sa ťa chcem spýtať na náter, aky bude? Bude to Hugo, Kakadu alebo nový "červený Kakadu". Pri Hugovi si myslím že až taký problém s maskovaním a striekaním by nemal byť.

Návrat na "Železničná technika // Railway"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní