Lokomotiva Tw29 /Modelik/ 1:25

Moderátori: Fito, Oliver

Užívateľov profilový obrázok
Sranki | 45
Príspevky: 291
Meno: Sranki
Bydlisko: Trencin

Re: Lokomotiva Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Sranki » 23 Jan 2018 08:27

Richi diky moc za dekaly, dorazili OK. Vcera som ich nahodil na model a vsetko prebehlo bez problemov len je to dost vidno. Potreboval by som nejako zamazkovat napr. bezfarebnym matnym lakom. Mate s tym niekto skusenosti? Pomoze to? Obavam sa co to urobi s farbami a z patinovacimi pigmentami od Tamyie.

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5503
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Lokomotiva Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Fito » 23 Jan 2018 08:57

Ahoj, lakom určite nie, to by si zničil asi aj tie obtisky.
Plasťáci majú takú špeciálnu vodičku, ktorá je presne na zahladenie dekálov,
Napríklad Agama (adhesol,tensol,hypersol) anebo Mr.Softer Set nebo Sol , alebo revell-decal-soft

je ich samozrejme viac, jedna vodička je pred dekálmi, druhá po nich, každý ti poradí niečo iné, tak si vyber :P
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
Sranki | 45
Príspevky: 291
Meno: Sranki
Bydlisko: Trencin

Re: Lokomotiva Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Sranki » 23 Jan 2018 09:12

Myslel som, ze tie vodicky su len na zmakcenie pred aplikaciou. Tomu by som rozumel, ale ako to zjednoti leskly povrch dekalu a matny povrch modelu?
Mam to streknute akrylovymi revelkami.

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5503
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Lokomotiva Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Fito » 23 Jan 2018 10:21

Niektoré tie vodičky vedia rozpustiť tú "fóliu" na ktorej je decal.
Plasťáci to vedia, ja som v tomto iba amatér, počkaj chviľku, určite ti to tu niekto napíše detailnejšie
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
Jolaus | 45
Príspevky: 1456
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava-Petržalka

Re: Lokomotiva Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Jolaus » 23 Jan 2018 17:55

Nazdar.
V princípe platí že dekály sa dávajú na lesklý lak. Použiješ usadzovač a zmäkčovač ako ti už písal Fito. Jednu vodičku použiješ na miesto kde ideš dávať dekál a druhú aplikuješ priamo na dekál. Jedna ti pomôže pripraviť miesto aplikácie dekálu a tá druhá zabezpečí aby sa dekál čo najlepšie prilepil na konkrétny povrch.....dokonale skopíruje povrch(nerovnosti). No a potom celý povrch zjednotíš lakom...lesklý, pololesklý, matný...aký chceš.
Pracujem tak dokonale,že každé jedno zlepšenie by znamenalo krok späť.

Užívateľov profilový obrázok
majos | 48
Príspevky: 847
Meno: Marian
Bydlisko: Modra

Re: Lokomotiva Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa majos » 23 Jan 2018 18:55

Presne ako pise Jolaus. Zaklad je lesky lak pod dekle. Po vrchnom lesklom este niektori borci brusia (NLT 2000 pod vodou). Ten lak sa vodickou neodstrani, len sa viac pricucnu... Ako Pista Huska ku flasi konaku z Ukrajiny pre mna:)

Aj tak je dobre (niektore tvary) maximalne orezat, teda ten okrajovy lak. Vodicky skusat, Hypersol od Agamy je/byval najvacsi brutal. Ak dlho posobi, moze niektore farby zozrat zaziva. Niektori to nanasaju dokonca pistolou, ja niekedy davam opakovane. Niekedy treba deklu pomoc mechanicky (do rytia) jemnym pritlacenim/narezanim. Ked das vodicku (hornu) uz to nechytaj a nezlakni sa ak sa urobia take puchiere, moze to trvat aj cez noc. Ak s nim vtedy zacnes hybat, lahko ho roztrhnes.

Nacasovanie/chemiu treba odkusat podla vyrobcu dekalov. Da sa toho vela najst na forach. Urobil som vycuc a vlastne postup, ktory som si osvedcil ja. Vzdy pouzivam Hypersol. Spodnu vodu ani moc netreba (aspon mne). Pekny dvojclanok vysiel kedysi v Modelari (mam to niekde zalozene) od uz neboheho Davida Bilka (freejacka). On mal celu seriu vybornych postupov, najma pre ludi co zacinaju (po vzore Joza Raza poviem, nic pre mna:)) velmi poucne.

Na dekale vzdy horucu (ako nie vlaznu) vodu, ja male dekale davam do rozpalenej cajovej lampy bez aromy. A nenechat macat, len navlhcit a na obrusku/hubke nechat posobit, lepidlo nechceme odplavit, ze? :) Niektore dekaly lezu hned, ine treba este raz pritopit a zase na von.

Niektorym dekalom vsak nepomoze voda ziadna, dokonca ani svatena.
Zilinsky primat(or) v starej forme. Aj Anicka z Cadecky:)
https://www.youtube.com/watch?v=MaR3eZJEQIs
A dalsi Janko:
https://www.youtube.com/watch?v=BBbQbMWQF1o

Užívateľov profilový obrázok
Sranki | 45
Príspevky: 291
Meno: Sranki
Bydlisko: Trencin

Re: Lokomotiva Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Sranki » 23 Jan 2018 19:05

Diky vsetkym za rady. Hladky povrch zial nemam, predsa len je to papier a model starej lokomotivy, takze to nie je ziadna lestenka. A priznam sa, nedoslo mi, ze ak chcem pouzit nejake dekaly mam naprv striekat lesklymi farbami a potom to zmatnit lakom.
Otazka znela, ci existuje nejaky postup ako na dany (matny) povrch naniest dekaly tak aby to splynulo s okolitym povrchom. Mne napada jedine matny lak. Asi to budem musiet niekde bokom otestovat ako to bude vyzerat.

Užívateľov profilový obrázok
terenkoza | --
2K+
Príspevky: 2305
Meno: marek

Re: Lokomotiva Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa terenkoza » 23 Jan 2018 21:56

halo :victory:

celu masinu strekni tymto:

http://mrpaint.sk/farby/auta?product_id=192

je to najlepsi lak na svete a kto tvrdi nieco ine je hnile vajce.

na to mozes potom ist s cimkolvek - s dekalmi, olejmi, pocasovanim s pod.

na dekaly mozes pouzit - ak mas dekal cez hranu alebo nity a potrebujes aby okopiroval podklad vodu vytahovaciu na dekale. ja pouzivam mr.mark softer neo - zelena. niekto tvrdi ze je slaba, co aj je, ale ked dekal potres 8 - 15 x, tak ti ho krasne napne. ine vody su silnejsie, agresivnejsie, ale tie ti mozu prezraj aj dekal a aj farbu - nemam odskusane ani rozdupane.
modra voda je lepidlo, ale to ti je na prd, staci pouzit zriedeny herkules. a to v tom pripade, ak ti dekal pada - na dekale je malo alebo zle lepidlo a po uschnuti nedrzi ako ma.

ak este nieco, napis :victory:
T.E.R.E.N.K.O.Z.A. : Těžkotonážní Efektivní Rychlý Elektronický Náhodně Kráčející Obrovský Zabíjecí Automat

Užívateľov profilový obrázok
Sranki | 45
Príspevky: 291
Meno: Sranki
Bydlisko: Trencin

Re: Lokomotiva Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Sranki » 23 Jan 2018 22:07

Toto sa mi paci. Dokonca je vo flasticke aj gulicka :victory:

Užívateľov profilový obrázok
terenkoza | --
2K+
Príspevky: 2305
Meno: marek

Re: Lokomotiva Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa terenkoza » 23 Jan 2018 22:22

jo, este nalepene a vytahane dekaly potom prestrekni tym lakom - zjednoti to povrch :victory:
T.E.R.E.N.K.O.Z.A. : Těžkotonážní Efektivní Rychlý Elektronický Náhodně Kráčející Obrovský Zabíjecí Automat

Návrat na "Železničná technika // Railway"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní