Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Tw29 /Modelik/ 1:25

Moderátori: Fito, Oliver

Užívateľov profilový obrázok
santak | 62
Príspevky: 70
Meno: milan
Bydlisko: Piešťany

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa santak » 18 Feb 2019 22:13

Oliver parádna mašinka. :) . Chcelo by to chalani pustiť sa do niečoho nášho.
Toto by bola vďačná predloha :big smile: náš úzky rozchod.

Užívateľov profilový obrázok
Marmat | 36
Príspevky: 857
Meno: Martin
Bydlisko: Stará Bystrica

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Marmat » 19 Feb 2019 23:48

Oliver, páči sa mi ako napriek stále novým a novým problémom bojuješ ďalej a ideš si za svojim. Do bodky tak napĺňaš Senecov odkaz: „Per aspera ad astra“ (Cez prekážky ku hviezdam). A u teba je isté, že svojou húževnatou prácou sa ku tým hviezdam raz prepracuješ. :wink:

Mal by som ale jednu poznámku k drevenej podlahe, nepasujú mi tam tie svetlé plochy, ja by som to skúsil ešte trochu prejsť nariedenou olejovou farbou, ale nie moc, aby to zase nebolo čierne ako úhoľ. Ale vyskúšaj si to radšej niekde mimo na nejakom balzovom odrezku, aby si to neprehnal. Hovorím to preto, lebo viem že keď si necháš priviesť uhlie, tak k tomu dostaneš ako bonus aj uhoľný prach. A keď sa ten prach pri manipulácii rozvíri, tak sa dokáže dostať naozaj všade a všetko zas*re.

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 04 Mar 2019 12:21

S tým prachom niečo ešte urobím. Je ale pravda, že keď sa teraz pozriem dnu, keď už mám takmer všetko na svojom mieste, nepôsobí to až tak čisto ako keď bola len podlaha samotná.

Report
FINÁLNA MONTÁŽ #2 - VRCHNÁ ČASŤ

Veľmi opatrne postupujem ďalej. Už teraz viem, že som pravdepodobne nezvolil najšťastnejší spôsob spracovávania dielov. Spracovať, nafarbiť a pripraviť každý diel samostantne na montáž sa v tejto časti stavby ukazuje ako nie príliš vhodné (pri podvozku som s tým nemal problém). Napríklad, prepojenie kotla a interiéru by som nabudúce riešil lepením ešte v nenafarbenom stave. V podstate by som postupoval tak, že by som si celú kabínu (aspoň jej základy) zlepil a nafarbil ako celok. Teraz mám veľké obavy ako kabínka sadne. Naposledy som musel mierne upraviť jej čelo, pretože mi tam robilo neplechu.

Ale k veci .. od posledného príspevku som dolepil niekoľko drobností, ale aj väčších celkov. Na spodnú časť som dolepil schodíky, dolepil som ten veľký diel, ktorý reprezentuje pec a tak isto aj kotol. Naozaj výživnou časťou bolo lepenie potrubí pre piesok. Najväčší problém spočíva v tom, že je tam naozaj minimum priestoru navyše. Dolepil som tiež boky, ktoré som ozdobil vygravírovaným dielom od Peťa. Ten v skutočnosti mal byť menší, ale v rámci možností lasera, resp. zachovania čitateľnosti textu je toto najmenšia možná veľkosť. Pri pohľade na mašinku ako celok nepôsobí až tak grandiózne, teda aspoň podľa mňa.


Prilepil som tiež rôzne iné drôty, drobnosti do kabínky a začínam sa pomaly pripravovať na to najpodstatnejšie - uzatvorenie priestoru kabíny. Ešte pred tým som si ale spracoval ďalší stojan, pretože ten prvý sa kvôli kolesám, resp. brzdám už nedal použiť.



Farby Tamiya sú celkom náchylné na oder a najmä na drôtoch pri ich manipulácii dochádza často k jej odlupnutiu. Našťastie trošku zriedená čierna olejová farba Umpton vie dokonale zakryť tieto nedostatky s tým, že vo výsledku to vôbec nie je poznať.

Ináč sa mi model začína dostávať pod kožu a miestami si už veľmi prajem aby bol dokončený.
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5506
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Fito » 04 Mar 2019 13:19

Toto už sa blíži do parádneho finále, radosť pozerať.

Nechcem ťa nejak oné, ale všimol som si, že nemáš dobre posunuté ojnice voči sebe.
Je to taký detail, ale v reále majú byť ojnice / kolesá pootočené voči sebe o 90 stupňov ( aby keď je jeden parný stroj v zábere, ten druhý vykonáva dolnú úvrať ( na prázdno) ) - tak nejak si to pamätám, keď mi to Jožkin vtĺkal do hlavy.
Ale je celkom možné, že TW29 je trojčitá lokomotíva, tam by to mohlo byť teoreticky ináč, nechce sa mi to googliť no v každom prípade toto musím vidieť na živo :victory:
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 04 Mar 2019 13:48

Máš pravdu, nie sú úplne tak ako by mali byť. Povedal by som, že sú tak v 3/4 cesty. :D
V podstate ale je to maximum čo som dokázal spraviť, rezať namaľovanú tyč nalepenú na ráme s minimom priestoru navôkoľ som naozaj nechcel.
Tých múch tam asi bude viacej, ale k ním sa vyjadrím až na záver.

V každom prípade je lepšie model vidieť naživo, vtedy tie chyby toľko nekričia a ani to zosvetlenie nie je také výrazné ako ho robí foťák.
Cieľom je do roka od začiatku stavby (máj 2018) model aj s podložkou dokončiť, tak snáď v Nitre prípadne na skoršej súťaži by mašinka mohla byť k videniu.
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa iconmaster » 04 Mar 2019 19:38

S tym zostavovanim je to niekedy naozaj dilema, ci je to lepsie robit po kuskoch, ktore sa farbia lahsie alebo radsej po celkoch, kde sa netreba bat skladania. No a vela modelov je navrhovanych skor na cistostavbu, no ten postup nie je vzdy vhodny aj na prefarbovanie. Napr. neraz sa kabiny maju stavat "z vnutra von", no mne sa osvedcil prave opacny postup - urobit zvonka a potom do toho skladat interier.

Ale dobre ides, len pekne, opatrne a nevzdavat! :victory:

Užívateľov profilový obrázok
Jene | 57
Príspevky: 880
Meno: Jano
Bydlisko: Zvolen
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Jene » 04 Mar 2019 22:54

Aj napriek chybičkám je to pekný model... :victory:

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 23 Mar 2019 13:40

Nevzdávam, to nemám vo zvyku! :big smile:

Report
FINÁLNA MONTÁŽ #3 - INTERIÉR

Takže po niekoľkých týždňoch som tu zas a prinášam ďalšiu sadu fotiek z postupu. Za posledné dva, či takmer tri týždne som sa musel popasovať s inštaláciou všetkého čo je vo vnútri. Robotka to bola veľmi náročná, pretože niektoré celky sú spojené s ďalšími a celé sa to potom zle dáva dohromady. Nuž, ale nejak sa to podarilo.

Chybičiek nám tu pribúda. Čelo kabíny mi z nejakého dôvodu nepasovalo a musel som nadrobenú časť (pozri príspevok keď som ho skladal) odstrániť. Nechápem prečo ..
Vznikla mi tam teda medzera medzi čelom a kotlom, s ktorou som mal dilemu už minule či ju tam nechať alebo nie. No lepšie sa mi to nedarilo spraviť a tak to už teraz považujem za prijateľnú daň. Tiež dvojicu ventilov vpravo pri okne sa mi nepodarilo dobre nalepiť, nebolo tam skrátka miesto ..

Tak isto som nechtiac siahol so sekundovým lepidlom kde som nemal a výsledok som musel zakryť. Nevedel som čím, keďže je to dosť blbé miesto, a tak som zvolil osvedčené - handru. Tú som schválne dal do bledšej farby aby celý interiér nebol tmavý a boli tam aj svetlejšie elementy. Len som ju malinko zašpinil tmavým hnedým a čiernym pastelom. Ďalším svetlejším elementom vo vnútri je lopata, resp. jej násada. Farbená je olejovou farbou, ktorá aspoň mne veľmi pripomína drevenú farbu. Nechať to špáradlo v jeho pôvodnej drevenej farbe som nechcel. Kovová časť lopaty je len nafarbená na čierno, šedou farbou som sa snažil suchým štetcom zvýrazniť jej krivky a nakoniec som celú túto kovovú časť vopchal do sáčiku s rozdrteným uhlím, aby sa zašpinila ako od používania.

Keďže podlaha sa začala zdať aj mne príliš čistá, rozhodol som sa ju trochu upraviť. Prach a malinké čiastočky uhlia som nasypal do kútov a ťažšie prístupných miest interiéru, tak isto aj pod pec (šak utrúsili, nie?) a niečo málo som naniesol aj po podlahu, akési zvyšky. Všetko je lepené herkulesom zmiešaným s vodou a kvapkou kuchynského saponátu na riad (použil som obyčajnú Jar). Ak by to niekto po mne skúšal zopakovať, tak len upozorním, že je treba dávať pozor na nanesené množstvo. Podlaha je totiž z balzy, ktorá sama o sebe saje, a je ešte prilepená na vodu a vlhkosť reagujúcim herkulesom (ako som sa presvedčil pri pántoch). Tak aby nedošlo k jej odlepeniu, prípadne inej deformácii. Ináč som túto zmes nanášal na vopred "nazametaný" bordel pipetou. Krásne sa rozpila do bokov a jedna kvapka pohltila celkom veľkú plochu.








Ináč na tej čiernej naozaj dosť vidieť každé smietko prachu, takže to prosím berte s rezervou. Opravy budem robiť až tesne pred zatváraním interiéru.
Nasledovať budú ostatné steny kabíny, s ktorými rátam, že sa riadne zapotím. Ale už toho naozaj nie je veľa a začínam sa chystať na podložku.
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Brzdič | 38
2K+
Príspevky: 2952
Meno: Ondra
Bydlisko: Brno

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Brzdič » 23 Mar 2019 15:08

Za sebe říkám super. Finální montáž je vždy zdlouhavá a mnohdy zabere víc času, než práce na jednotlivých celcích. :haha:

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa iconmaster » 23 Mar 2019 16:05

Ta podlaha mi prisla byt dost taka "sterilna", no teraz je to akurat! :wink:

Návrat na "Železničná technika // Railway"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 11 neregistrovaných