Tw29 /Modelik/ 1:25

Moderátori: Fito, Oliver

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 25 Máj 2018 22:39

Ahojte priatelia.

Po niekoľkých mesiacoch sa vraciam späť k papierovým modelom. Prostredníctvom našej spoločnej objednávky od GPM som si objednal svoju prvú parnú lokomotívu, ktoré ma v ostatnom čase veľmi bavia. Ide o poľskú parnú úzkorozchodnú lokomotívu z roku 1929. Na internete nie je celkom jednoduché nájsť informácie o predlohe. Neviem či je to nepopulárnosťou mašiny alebo obdobím, v ktorom bola používaná (pravdepodobná je asi prvá príčina), preto o predlohe len v krátkosti:

Tw29, Modelik, 1:25 - Nr 8/11

  • Model Tw29 bol vyrábaný v rokoch 1929 - 1930. Údajne približne od tohto obdobia po rok 1976 bola v Poľsku (najmä v Hornom Sliezsku) využívaná úzkorozchodná železnica, ktorá spájala desiatky baní, tovární a podobne. Tieto lokomotívy slúžili predovšetkým na prepravu uhlia a rudy a svojho času išlo o chrbtovú kosť železníc Horného Sliezska.
  • Tieto lokomotívy nemali v Poľsku šiestu os. Dohromady mala 400 koní a svojimi parametrami konkurovala ostatným strojom štandardného rozchodu. Na rovnej dráhe údajne vedela potiahnuť 1 000 tonový náklad. Na fotke VĽAVO a aj samotný model predstavuje lokomotívu Tw29-2482. (http://www.gkw.pl/pl-tabor.htm) Modelu ale podľa všetkého chýba napr. zadná dvojica svetiel (naznačené sú len stupienky).
  • Čo sa týka samotného modelu, tak ten obsahuje: stranu s farebnými obrázkami hotového modelu, stranu písaného návodu v poľštine, cca 3,5 strany návodných kresieb a jeden farebný bokorys, 1,5 strany dielov na podlepenie a nakoniec 7 strán dielov modelu.

Po pol roku sa opäť vraciam k papierovému modelu (konečne) a táto mašinka bude mojou prvou. Mojim zámerom je model postaviť z návodných kresieb, keďže k nejakým detailným fotkám reálnej predlohy sa pravdepodobne asi nedostanem, ale to mi vôbec neprekáža. Na prvý pohľad nevyzerá zložito a preto som sám zvedavý koľko času pri nej strávim. V pláne je tiež menšia podložka s koľajiskom. Bude to môj druhý Modelik, ten prvý bol naozaj úplne prvý (aj tak dopadol). :haha:

Hoci som pôvodne zamýšľal dať si pauzu od používania airbrushu, neodolal som. Takže lokomotívu budem prefarbovať. Lasery ako inak nemám (podľa mňa škoda peňazí). Zato nity z ebay-u mám, takže hor sa do práce .. :P

Na záver ešte pár linkov už postavaných modelov:

Upozornenie: rád by som sa vopred ospravedlnil za neovládanie "vláčikarskej" terminológie, z toho dôvodu v tomto vlákne moc múdrostí nenájdete.

Report
Dnes sa mi podarilo aj niečo málo postaviť. Na začiatok som sa rozhodol spraviť kolesá a toto sú prvé dva prototypy:


Celkom to ide. Väčšina dielov je podlepených na 1mm kartón (podľa návodu). Skúšam prvýkrát ten poľský. Je to super aký je mäkký a Olfa do neho ide jak do masla. Horšie však je, že niekedy je to na škodu. Každý jeden diel napúšťam sekundovým lepidlom a brúsim a už teraz som veľmi zvedavý ako sa to bude farbiť..

Ináč mal by som hneď z úvodu jednu otázku na znalcov. Diel č. 20 (zadná strana kolesa) je označený 3 hviezdičkami, čo značí podlepenie na 1mm hrúbku. Jeden kus som tak spravil .. ale zdá sa mi to hrubé. Čo vy na to?


Tak isto som už narazil na menšiu tlačovú chybu. V návodných kresbách kolies sú zle označené diely, resp. vymenené: 21a za 21.

Tip: Tiež som si všimol, že v sekcii Železničná technika nejde pracovať s konceptmi.
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Štefan Húska | 42
2K+
Príspevky: 2624
Meno: Štefan Húska
Bydlisko: Saalbach Österreich

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Štefan Húska » 26 Máj 2018 08:46

Pekná lokomoto, hobre si si vybral. Ku tej červenej farbe len toľko, že zle krije, najmä tmavé plochy. Doporučujem najprv nastriekať napr. bielou alebo plničom a až potom červenou.
Keď je model hotový, môžete ho postúpať :#)
Musím lepiť kým mám slinu

Užívateľov profilový obrázok
Beny | 50
Príspevky: 42
Meno: Vladislav

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Beny » 26 Máj 2018 09:51

Oliver není to silné, pouze by to chtělo srazit hrany když už přebarvuješ. Já u svého albatrose to dělal 1,2mm. viz obr. Jinak dobrý začátek.

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa iconmaster » 26 Máj 2018 15:02

Paci sa mi, ze pred stavbou si urobil prieskum o predlohe a dal nejake dalsie informacie pre laikov, ako som ja.
Tiez mam doma nejake dve uzkorozchodove lokomotivy, tak hadam touto stavbou mi urobis chut na zeleznicnu techniku :wink:
Takisto som rad, ze si zvolil cestu prefarbovania!

Takze nech sa dari, budem sledovat :victory:

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5503
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Fito » 26 Máj 2018 19:20

Toto budú "ostro sledované vlaky" :P

Teším sa na tvoj podrobný report, myslím že sa máme naozaj na čo tešiť.

Edit: Skúsil som ten koncept, aj ako adminovi aj ako obyčajnému userovi (Junior) mi to funguje. Čo presne ti nefunguje?
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 27 Máj 2018 15:35

Štefan Húska napísal:Pekná lokomoto, hobre si si vybral. Ku tej červenej farbe len toľko, že zle krije, najmä tmavé plochy. Doporučujem najprv nastriekať napr. bielou alebo plničom a až potom červenou.


Pišta, tým, že som napísal "[...] ešte neviem ako to budem farbiť." .. som skôr myslel postupnosť farbenia jednotlivých celkov. S červenou farbou ako píšeš zatiaľ problémy nemám žiadne. :big smile:

Beny napísal:Oliver není to silné, pouze by to chtělo srazit hrany když už přebarvuješ. Já u svého albatrose to dělal 1,2mm. viz obr. Jinak dobrý začátek.


Presne niečo podobné som hľadal, takže okraje zbrúsim do oblúka. Ďakujem pekne Beny. :big smile:

iconmaster napísal:Paci sa mi, ze pred stavbou si urobil prieskum o predlohe a dal nejake dalsie informacie pre laikov, ako som ja.
Tiez mam doma nejake dve uzkorozchodove lokomotivy, tak hadam touto stavbou mi urobis chut na zeleznicnu techniku :wink:
Takisto som rad, ze si zvolil cestu prefarbovania!

Takze nech sa dari, budem sledovat :victory:


Laikom som aj ja v železnici, takže aj ja som sa potreboval niečo málo dozvedieť. Dúfam, že to nedovržem, ale budem sa snažiť. :P

Vďaka za podporu chlapi! :big smile:

Edit: Keď som písal úvodný príspevok k tejto stavbe, tak musel som ho uložiť ako koncept vo vojenskej technike. Dnes, ak by som aj išiel zakladať novú tému, vidím možnosť "uložiť ako koncept". Vtedy (asi zhruba pred týždňom) som tam takú možnosť nemal, no dnes už hej. Tak neviem si to vysvetliť ..
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Marmat | 36
Príspevky: 857
Meno: Martin
Bydlisko: Stará Bystrica

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Marmat » 30 Máj 2018 12:58

Držím palce a už teraz sa teším na (dúfam že úspešný) výsledok.

Off topic: Našiel som drobnú chybičku v tvojom texte:
Oliver napísal:
  • Model Tw29 bol vyrábaný v rokoch 1929 - 1930. Údajne približne od tohto obdobia po rok 1976 bola v Poľsku (najmä v Hornom Sliezsku) využívaná úzkorozchodná železnica, ktorá spájala desiatky baní, tovární a podobne. Tieto lokomotívy slúžili predovšetkým na prepravu uhlia a rudy a svojho času išlo o chrbtovú kosť železníc Horného Sliezska.

Hornosliezske úzkorozchodné železnice (po poľsky "Górnośląskie Koleje Wąskotorowe", v skratne GKW) boli budované v rokoch 1851-1857. To znamená, že v čase keď na nich začali slúžiť tieto lokomotívy, fungovali už vyše 70 rokov. A jeden úsek, mimochodom najstarší, funguje dodnes. Viac info (v poľštine) tu.

Snáď sa na mňa nenahneváš, že ťa v úvode hneď opravujem. :wink:

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 30 Máj 2018 14:29

Nemám sa za čo hnevať, práve naopak. Ďakujem za opravu. Aspoň viem, že to niekto naozaj číta. :big smile:
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 04 Jún 2018 21:10

Ahoj, prinášam nový postup. Od posledného príspevku obehlo pár dní počas ktorých som sa snažil pracovať čo to len dalo.
Report
Ako prvé som dokončil všetkých desať kolies (ešte že ich je len desať). Autor Jan Kolodziej je naozaj presný človek a všetko sedelo ako malo, neviem či som niekedy vôbec lepil niečo tak presné. Vďaka tomu by som tých kolies dal aj viac, ale už som chcel konečne robiť aj niečo iné. Tak isto som sa pokúsil pohrať so zabrúsením hrany do oblúku, ako poradil Beny.


Tiež som si na mašine všimol, že jeden pár kolies je odlišný od všetkých. A to tým, že tento zabrúsený diel 20 nie je väčší ako samotné koleso, teda na týchto dvoch kolesách som ho ani nezaoblil (nebolo kde).

A tak som sa pustil ďalej do práce. Od kolies som si chcel trochu oddýchnuť, tak som zvolil základný rám. Poviem vám, že vyrezávať celkom komplikovaný diel z 1mm kartónu je vcelku zábavné a najmä čepele si prídu na svoje. Od začiatku stavby modelu som ich stupil asi 6, takže mám reálne obavy, že mi tých asi 25 čo ešte doma mám nevystačia. :haha: Zrejme budem preventívne kartóny rezať starým skalpelom .. navyše sa začína dostavovať aj vyššia spotreba sekundového lepidla. Dnes som ním napúšťal hrany jedného z dvojice základných rámov a tiež 3 diely č. 20 na kolesá (tie s obrúsenými hranami) a bolo po sekunďáku. V podstate od začiatku stavby pracujem len s na 1mm podlepenými dielmi a spotreboval som už 9 gramov lepidla. :haha: Ešte že ich máme v jednom papiernictve také lacné...

No ale podarilo sa mi dostať pravú stranu rámu (pravdepodobne) do finálne základnej podoby a tak isto aj dvojicu nárazníkov:


Takže toľko asi aktuálny stav. Najbližšie sa chystám dorobiť ľavú stranu a začať ich obe kompletovať. :big smile:
Budem sa snažiť o lepšie fotky, ale dnes mi na to neostal čas, tak fotky len z rýchlika ..
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 13 Jún 2018 19:58

Report
Za posledných skoro 10 dní som intenzívne (keď sa dalo) pracoval na základnom ráme. Pomocou sekundového lepidla som napúšťal hrany každého dielu a šmirglom zrnitosti 280 a 400 ich zabrusoval. Postupne som sa prehrýzal takmer všetkými dielmi na ráme.








Tiež som si medzičasom objednal nity z ebayu ako Fiťo, avšak zisťujem, že sú pravdepodobne väčšie ako by som potreboval. Dnes som si to len vo vlákne s objednávkou utvrdil. Mali mať 1mm, ale majú presne 1,5mm. Priznám sa, že mám teraz otázniky ...


Po pár desiatkach hodín vyrezávania a brúsenia som na stôl poukladal všetky diely na rám. Zložiť a zlepiť ich už nebol vôbec žiadny problém. Nie je to žiadny prcek, už teraz má viac ako 30cm. Ostáva mi tam už nalepiť len dva pánty (diely 15c) a pár dielov zo systému bŕzd, ktorý ale budem robiť inokedy. V neposlednom rade ostáva nalepiť nity.


Model sa stavia naozaj veľmi dobre a nemám mu čo vytknúť. Nepamätám sa, že by som niekedy lepil tak niečo presné. Na demonštráciu presnosti autora som si vybral jednu malú dierku v dieloch 15aL a 15bL. Aj napriek tomu, že som si kostru podliepal sám (nemám lasery) dierka sedela s vrchným dielom na chlp presne.


Nebyť tých nitov, ktoré ma trošku vykoľajili, pretože som ich bral ako istotu .. stavba by bola jedna báseň. :scorn:
Naposledy upravil/-a Oliver v 13 Jún 2018 22:29, upravené celkom 1 krát.
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Návrat na "Železničná technika // Railway"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný