Tw29 /Modelik/ 1:25

Moderátori: Fito, Oliver

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5503
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Fito » 08 Aug 2018 08:04

A toto ti veru pekne narástlo.
Tie sklíčka, to máš na tom nejakú ochrannú fóliu, alebo čo je to za materiál?

Vyzerá to bardzo fajne, pozerám sem pravidelne a máš teda riadne tempo.
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 08 Aug 2018 11:10

Ďakujem chlapi.
Fito, tie sklá sú z tejto fólie. Tú si objednával buki a ja som sa inšpiroval a zobral tiež 2 plátky. Za 25 centov som dostal veľmi jemnú fóliu, ale žiaľ Poliaci s nimi asi nenarábajú v rukavičkách a tak bola na mnohých miestach s ryhami. Keďže jej mám dosť, tak tieto okná čo sú v kabíne sú len cvičné (preto tie nápisy na nich), mám na nich nakreslený tvar, ktorý potom vyrežem na ostro a pred finálnym poskladaním modelu do okien vsuniem. Teraz sa nemusím pracne starať o vymaskovanie každého jedného okna.
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 12 Aug 2018 19:33

Report
Popojedem ..
.. pomaly doľadujem detaily. Začal som s prácou na vrchu kotla, kde je celkom dosť drôtov (rozumej drotarinu, ktorú nemusím), resp. nebaví ma ak drôt má viac ako 1mm hrúbku. Najprv som sa ale musel vysporiadať s menším problémom. Neviem čia je to vina, ale pravdepodobne moja keďže všetko nádherne sedí .. ale akosi mi nesedel v jednej rovine kotol so zvyškom modelu. Ako je možné vidieť z fotky, rozdiel bol cca 1mm. Skúšal som brúsiť diely čo držia kotol ale už moc nemám kde. Tiež som mohol podložiť pec 1mm kartónom, ale nesedeli by mi ostatné diely v kabíne, najmä budíky by som nenatlačil pod strechu. Tak som sa rozhodol celú podlahu odspodu podlepiť 1mm kartńom. Dúfam, že správnosť tohto riešenia sa mi potvrdí, ale zatiaľ som nenarazil na žiaden zádrhel.


Tak isto som na základný rám prilepil nity. Ak aj náhodou nebudú dobré, bude ich vidieť minimálne. Tieto sa mi zatiaľ pozdávajú, no neviem či budú použiteľné pri užších rozostupoch. Musel by som ich dať menej, keďže miesto 1mm majú 1,5. Ale o nitoch ešte pripravím príspevok inokedy..

Drotarina .. ak má drôt do jedného milimetru, je to v pohode. Najtenšie sú 0,5mm (tie zlaté). Aby som si uľahčil prácu pri farbení, tak som vyrobil ich držiaky. Drôt od držiaku smerom dopredu je prilepený napevno. Zbytok (ku kabíne) je snímateľný a bude farbený samostatne. Pár zelených drôtov po boku je hrubých 1,5mm a mal som čo robiť, aby som vôbec niečo vyrobil. Tieto dva sú najlepšie aké sa mi podarili, ostatných asi 10 skončilo v koši. Tiekla krv, pot a takmer aj slzy .. :beat plaster:


Horšie však je, že si neviem rady s dvoma dvojicami drôtov vedúcich z vršku kotla ku kolesám. Navyše návodné kresby sú trošku mimo pri týchto drôtoch .. odkazujú na ich vedenie poza rám, ale tam narazia (pravdepodobne) na drôty od bŕzd, preto viac uvažujem o ich vedení pred rámom a za kolesom. Pri pokusoch o ich výrobu som zabil asi 10 hodín práce a výsledok je zatiaľ nulový, nemám v rukách nič. Ak má niekto z vás typ, ako efektívne robíte podobné krkolomné drôty, tak sem s ním .. ja si musím od nich na čas odpočinúť a neskôr sa k nim vrátim. V koši skončilo už niekoľko nepodarkov..


Najväčší problém je udržať dobrý tvar pri oblúku kotla. Ak ho neudržím, drôt mi vytláča boky a mašina naberie pár desatín milimetra do šírky a pretŕča z podlahy ..
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa iconmaster » 12 Aug 2018 20:30

Velmi rozumne robis, ze vsetko skusas este pred farbenim - aj ked je to cas navyse, ale ovela lepsia investicia, nez upravovat nepasujuce diely po farbeni. Pri svojich modeloch tiez neraz musim improvizovat podobnymi fintami a ked to vypodlozenie je na spravnom mieste, v konecnom dosledku to nebude ani vidiet.

Co sa tyka "drotariny".. Nepatri to ani medzi moje oblubene cinnosti, avsak su to dost vyrazne detaily. Kym sa jedna o 2D utvary, na to sa da v pohode spravit sablony, pre 3D je to uz dost zlozite. Neostava nic len metoda pokus-omyl a sice skusat, pasovat, upravit, rezat alebo zahodit a skusat znova. Mozno raz bude dostupna masina na ohybanie drotikov pre modelarov, nieco podobne ako CNC ohybacky na rury (profily, tyce, pruziny..) :)
Podla mojho nazoru tie droty by si mohol aj napevno nalepit a farbit spolu. Pokial su vedene cez velke plochy bez nejakych detailov, nemali by zavadziat v priprave pred farbenim a zaroven nehrozi zagebrenie farbenych ploch lepidlom pri montazi.

Kazdopadne drzim palce do pokracovania a samozrejme sledujem :victory:

Užívateľov profilový obrázok
tatra813 | 28
Príspevky: 443
Meno: Peter
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa tatra813 » 12 Aug 2018 22:20

bojuješ pekne a udatne :victory: vidno že dobrý základ pre drotarinu budeš mať, čiže nejaká lodička ťa už nevyvedie z miery :bad smile:
Jeden musí robiť vždy,to čo sa páči ostatným .. V suchom doku -> SCHARNHORST 1/150 ..... áno, mám doma laser

Užívateľov profilový obrázok
Matej | 36
Príspevky: 1129
Meno: parkourista
Bydlisko: Mojtín, okres PU

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Matej » 12 Aug 2018 23:27

nerobilo by sa ti to lepšie z cínu? ten sa lepšie ohýba a aj spätne narovnáva, keď niečo pototo.. :wink:

inak mašinka super, sledujem od začiatku..
Aktuálne: Maz 537g / A-10 Warthog

Hotovo: BAT-M

Užívateľov profilový obrázok
Roman | 50
4K+
Príspevky: 4052
Meno: Roman
Bydlisko: doma

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Roman » 13 Aug 2018 07:30

-v predajni obi maju cervenozeleny dvojdrot,hrubka,1,5mm,velmi dobre sa ohyba. na tensie vedenie je dobry sykfy kabel,dostat v predajni elektroinstalacneho materialu
-ta hranata krabica na vrchu kotla to je zasobnik na piesok,tie dva droty su trubky,idu ku kolesam,na obidvoch stranach stroja,pred koleso sa z nich sype piesok ked kolesa presmykuju,maju to vsetky lokomotivy

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 13 Aug 2018 20:24

Vďaka za ohlasy páni.

iconmaster napísal:Podla mojho nazoru tie droty by si mohol aj napevno nalepit a farbit spolu. Pokial su vedene cez velke plochy bez nejakych detailov, nemali by zavadziat v priprave pred farbenim a zaroven nehrozi zagebrenie farbenych ploch lepidlom pri montazi.

Nemohol, vytŕčali by veľmi a pri manipulácii by som ich určite ohol.

Budem ich farbiť oddelene, tak ako to mám pripravené. Navyše musia byť rovné, aby trafili do otvorov v čele kabíny. :)

Matej: Ten cín je zaujímavý nápad. Najbližšie ak dostanem trochu chuť sa s tým pohrám. :)
Roman: V OBI majú viaceré dobré drôty .. aj ten môj zelený (1,5mm) je odtiaľ. Vyskúšam cín a keď tak pozriem tvoju variantu.
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 25 Aug 2018 19:13

Report
Posledné dni som sem tam sadol za model a výsledok je asi takýto.
Ako prvé som skúšal všetko natrepať do kabíny a uzatvoriť strechou. Dôvod? Nebol som si istý, či tam všetko vojde (do výšky). Našťastie vošlo, ale lepenie na pevno nebude vôbec žiadna prechádzka ružovou záhradou.


Ďalej som pracoval na hákoch a dvoch retiazkach. Keďže doma nemáme zrovna ideálnu pajkovačku, nebolo to celkom jednoduché, ale podarilo sa. Možno by reťaz mohla byť malinko väčšia, ale podľa mňa stačí aj takáto. Použil som 1 milimetrový drôt, na každej reťazi je 5 očiek.


Do interiéru som spravil aj lopatku na uhlie. Prvá lopata na uhlie akú mi ponúkol google poslúžila ako vzor.


A išiel som na svetlá ... ako je vidieť z fotiek, snahou je, aby svietili. Zatiaľ mám celkom silné svetlo, ale s tým sa ešte niečo bude robiť. Ak to vyjde, tak by mohlo svietiť slabšie. Ak nie .. tak snáď neoslepím žiadneho okukávača. :haha: Vnútro svetiel som si vlastne vymyslel, tie vo vystrihovačke mi neumožnili dobre vloženie diódy.


Biele diely som sa už teraz pokúsil dostať do predfinálnej podoby. Najprv som ich nastriekal na čierno, ľahko prestrekol tmavšou šedou (XF-63), nastriekal lakom na vlasy, následne bielou XF-2 a štetcom a teplou vodou trochu ošúchal. Následne slabý wash šedou olejovou farbou a ostáva mi oba diely nalakovať. (To čo trčí zo spodu svetiel nie je otrepaný papier, ale tack-it).


Okrem laku mi ešte chýbajú vo vnútri sklá. Ale to až neskôr ..
Snáď by to takto ošúchané mohlo byť. Mám aj krátke video z osvetlenia, ale fórum nepodporuje ich prehrávanie, resp. nahranie.

Ako posledné som dorobil zvonec a vnútro rámu natrel štetcom čiernou farbou a to kvôli rôznym detailom, presne ako písal Fito. Pravdepodobne rám nebudem striekať surfacerom, ako jediný celok na mašine.


Momentálne mám spracované všetky diely, ktoré model ponúka. Ostáva mi dorobiť svetlá, najmä zrealizovať ich obvod, dorobiť nity a tie dva pekelné drôty (ešte som neskúšal cín). V dohľadnej dobe by som rád začal s farebnou úpravou.
:big smile:
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
xavi | --
Príspevky: 157

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa xavi » 26 Aug 2018 13:02

Vyzerabto velmi zaujimavo. Ale ja by som rad videl video s osvetlenim. Ako to presne bude napajane? Kde bude ulozeny zdroj/bateria, vypinac?

Návrat na "Železničná technika // Railway"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný