Tw29 /Modelik/ 1:25

Moderátori: Fito, Oliver

Užívateľov profilový obrázok
vasik1 | 45
Pán učiteľ
Príspevky: 1835
Meno: Peter Vasaráb
Bydlisko: Partizánske

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa vasik1 » 18 Sep 2018 07:19

Toto ma vždy zaujímalo (keďže aj ja plánujem do budúcna kúpiť "postrek" na farby) ako sa robia viacfarebné diely. Potešilo ma, že si ten postup nafotil. Tvoja práca je neskutočne precízna, inšpiratívna a čo je najhoršie...lepšia ako moja :wink:

Sledujem, kochám sa, držím palce!

Užívateľov profilový obrázok
Jene | 57
Príspevky: 880
Meno: Jano
Bydlisko: Zvolen
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Jene » 01 Okt 2018 21:26

Stavbu sledujem od začiatku a nemá to chybu, hlavne tvoje reporty sú dosť poučné a teším sa až mašinku uvídím niekde naživo... :victory:

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 02 Okt 2018 21:35

Ďakujem za pochvaly páni. Teší ma, že sa stavba páči. :big smile:

Report
Popojedem ..
Času už nie je toľko ako donedávna, takže postupujem veľmi pomaly a obmedzene. V podstate striedam striekanie základného rámu, aplikáciu surfu na jednotlivé celky a následné jeho brúsenie. Podľa toho koľko času mám a aký druh práce môžem robiť.

Ale aby som to zhrnul od začiatku .. po kolesách som sa rozhodol skompletovať základný rám. Na oba hnacie mechanizmy som aplikoval Mr. Surfacer 1000 a dobre som spravil. Dovtedy okom neviditeľné nedostatky sa prejavili v plnej miere. V podstate ma to už neprekvapilo .. hoci si neviem predstaviť, ako by vyzeral povrch pri lajdáckej úprave (dovolím si totiž tvrdiť, že som sa mu venoval dosť počas spracovávania jednotlivých dielov). Tentokrát, kvôli väčšiemu množstvu detailov som celý povrch brúsil brúsnou špongiou zrnitosti 1000, kdežto kolesá s minimálnym množstvom povrchových detailov som brúsil brúsnym papierom. Tak isto som pridal papierový obvod na všetky hrany (aj na základnom ráme) kde som zliepal dva 1mm kartóny k sebe. Tie som následne zas striekal surfom a obrúsil špongiou. Medzi časom som sa pustil aj do strechy a podlahy samotnej.


Takto pripravené mechanizmy som spolu s podlahou napevno prilepil k základnému rámu. A keďže som dvíhal podlahu o 1mm, tak sa na zadnej strane tiež vyskytlo spojenie dvoch milimetrových kartónov, ktoré som prekryl pásikom papiera. Vybrúsiť ho do jednej roviny s celým zadkom bola riadna makačka, surfacer odhalil aj tie najmenšie viditeľné prechody. Na rám som surf aplikoval v štandardnom množstve len zo zadu a spredu a najmä na svetlá, po bokoch len vo veľmi jemnej vrstvičke. A začal som ho maľovať ..


Začal som s červenou. Keďže tá moc dobre nekryje a nechcel som ju vo výsledku príliš svetlú, všetky červené plochy som najprv nastriekal čiernou XF-1 a až následne na to červenou XF-7 a následne lesklým lakom X-22. Objavila sa mi povestná krupička, a preto som všetky červené plochy zobral brúsnym papierom zrnitosti 3000 mokrou cestou, potom veľmi jemne strekol opäť červenou a zas zalakoval. Výsledok je pekne hladký červený povrch.


Keďže mi ostalo trochu červenej v pištoli, tak som strekol vopred nitrolakom naimpregnované "laserovánky" od Peťa (tatra813). Tiež som ich zalakoval. Uvažoval som aký spôsob zvoliť pri farbení bielych partií .. celkom sa mi osvedčila metóda "razítka". Zbytok som dorobil štetcom. Samozrejme, z týchto 6 kusov mi prvé 4 nevyšli a budem ich musieť opäť pri najbližšej príležitosti striekať červenou. Dva posledné sa celkom podarili.


Pokračoval som ďalej s rámom. Kombináciou Tamiya pásky a papierovej maliarskej som vymaskoval podlahu z balzy a všetky červené plochy a celý rám som strekol čiernou XF-1. Stredy plôch som následne zosvetloval čiernou Tamiya XF-69 (NATO Black). Po zalakovaní lesklým lakom sa farebný rozdiel výrazne zjemnil.


.. a niekedy v tomto momente som si uvedomil, že som mal najprv začať striekaním kovových farieb na tyče oboch mechanizmov. Preto som ich farbil opäť kovovou farbou GSI 213 Stainless, ale tentokrát štetcom. Následne malinko vyleštil tyčinkami do uší a opäť zalakoval a aplikoval som wash z olejových farieb (hnedočierny).


Keď som mal olejové farby na stole, tak som sa pustil aj do drevenej podlahy. Nemal som žiadnu fotku, podľa ktorej by som pracoval, a tak som popustil uzdu fantázie. Takto nejak si ja predstavujem drevenú podlahu v malom priestore, kde sa vo veľkom narába s uhlím. Snahou bolo zašpiniť drevo predovšetkým v kútoch a okolí tyčí vedených do podlahy. Samozrejme aj v blízkosti zásobníka (t.j. oproti peci). Nevravím, že je to finálna podoba, pretože budem musieť niečo spraviť s okolím naznačenia šróbov v podlahe (olej tam nechcel držať, pravdepodobne skúsim suchý pastel). Fotené pod umelým svetlom ..


Tamiya X-22 je lesklý lak. Ten som zvolil kvôli pôvodne zamýšľanému použitiu šedého washu na tento čierny podklad. Avšak nejak mi to nevychádzalo, resp. povrch ostával šedý aj po zotretí olejov, tak som s tým prestal a pristúpil som na ďalší krok - drybrush. Zobral som šedú farbu Tamiya XF-24 a metódou suchého štetca som sa snažil zvýrazniť detaily, najmä šróby, nity a väčšinu z hrán. Pravá strana bola schválne robená ako prvá, pretože tá prioritne nebude na očiach. :haha:
Na ľavej strane som s výsledkom spokojnejší. Všetky fotky sú žiaľ robené pod umelým svetlom, a preto sa môže zdať, že detaily až moc kričia. Avšak za denného svetla je to akurát (škoda, že sa blíži to obdobie kedy je tma pomaly už o štvrtej poobede).

Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa iconmaster » 02 Okt 2018 22:01

Znova a zase WOW! :victory: Ak exsituje nieco ako cistostavba v prefarbovanych modeloch, tak tvoja robota tam jednoznacne patri. Fakt skvely cit pre detail, rad si tie fotky vychutnavam.
A taisto pekne hras s povrchovkami, naozaj poucne citanie.

1. Ta razitkova metoda na tie gravirovane znaky je super! To si len zatlacil tabulku do mlaky bielej farby? Mohol by si dat nejaky postup, vlacikarov to urcite potesi.

2. K tej drevenej podlahe by som hlasoval za viac ciernej spiny tesne v okoli kotla, teda pod dvierkami kde sa uhlie nahadzovalo.

3. Tu som chvilku cumel, co si chcel znazornit tym zakruzkovanim. Az potom som si uvedomil, ze je to vlastne kablik co trci z podvozku :haha:
Asi by som mal ist spat..

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 03 Okt 2018 17:51

Ďakujem Ico. :big smile:

Report
Čo sa týka razítkovania .. keď sa k tomu opäť dostanem, tak sa pokúsim nejaký postup nafotiť a zbúchať. V podstate je to veľmi jednoduché, ale mláku v pravom zmysle slova nerobím, pretože by som mal celú plochu bielu.

Špina pod pecou mi pravdepodobne vtedy unikla, takže som dal na tvoju radu a dorobil ju tam dnes. Čo mi ale vŕta hlavou je to, že neviem z akého dôvodu mi nechce v okolí šróbov v latkách chytať farba. Ak si dobre spomínam, tak som nepoužíval žiadne lepidlo (na Herkulese to zvykne robiť), iba som ihlou vtláčal do balzy .. ani suchý pastel na niektorých z nich nechcel dobre chytiť, niekde pomohol.


Dnes som denné svetlo doma stihol v dobrom čase, a preto som rýchlo spravil pár fotiek, na ktorých je lepšie vidieť včerajší drybrush. Na poslednej fotke som zakrúžkoval pokus o wash (celý diel chytil šedý nádych).




Pravdepodobne som to prepískol s odieraním bielej farby na svetlách a bude nutná ich korekcia. A na rám už považujem takmer za hotový, jediné čo by mohlo pribudnúť sú lokálne škrábance a oderky (podľa potreby a mojej odvahy doladím s celkom).
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Marmat | 36
Príspevky: 857
Meno: Martin
Bydlisko: Stará Bystrica

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Marmat » 03 Okt 2018 20:58

Paráda, na fázu farbenia sa v tvojom prípade teším najviac, vždy sa niečo nové o farbení / patinovaní dozviem. Keby som to mal tak ešte kde aplikovať.
V hlave mi aktuálne vŕta ale jedna otázka. Chcel som sa spýtať, ako sa robí brúsenie modelu mokrou cestou. Nikde som nič k tomu nenašiel (asi zle gúglim).

Oliver napísal:Keď som mal olejové farby na stole, tak som sa pustil aj do drevenej podlahy. Nemal som žiadnu fotku, podľa ktorej by som pracoval

Čo si nepovedal skoršie, hneď by som ti bol niečo našiel.

360° fotografia interiéru úzkorozchodnej lokomotívy Tw53

Môže byť? Alebo mám pozrieť niečo ďalšie.

Oliver napísal:Pravdepodobne som to prepískol s odieraním bielej farby na svetlách a bude nutná ich korekcia.

Nechaj ich biele, prípadne ich len trochu popraš, tam sa nemalo počas prevádzky čo odrieť.
Opäť si pomôžem lokomotívou Tw53:
http://tomi.holdys.pl/parowozy/tw53-2565-rw1.jpg

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 03 Okt 2018 21:26

:big smile: :big smile:
Brúsenie mokrou cestou nie je nič zložité. Stačí keď si kúpiš WATERPROOF brúsny papier a namočíš ho do vody (ja dávam do vlažnej). Niekde som čítal, že čím dlhšie bude tento papier vo vode tým lepšie. Ale ja ho vždy nechám vo vode tak minútu a idem na to. Mokrým brúsnym papierom potom iba brúsiš to čo ti treba (v tomto mojom prípade červené plochy). Často ešte ako prvé prstom namočeným vo vode prejdem po povrchu. Povrch je ošetrený surfacerom, farbami a lakom, ale aj napriek tomu si nedovolím brúsiť nejak dlho alebo nejak moc tlačiť. :) Nedovolím z toho dôvodu, že sa mi nechce opravovať prípadné škody, resp. nemám odvahu si narobiť škody, keď aj bez tlačenia sa dá docieliť dobrý výsledok.

Tá 360°fotka je dosť super. Nezobrazuje presne to čo som chcel (skôr dlhodobo stojaci vrak niekde), ale pekne vidím ostatné vnútro. Ale tak ako mám na mašinke mi to zatiaľ stačí. :)

Škoda, že som sa vtedy moc unáhlil .. oprava bielej bude náročná, ale urobím čo sa dá.
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 16 Okt 2018 18:15

Report
Ako som písal v poslednom príspevku, snažil som sa opraviť bielu farbu na svetlách. Keďže už sú napevno prilepené a zlepené, nebolo to jednoduché a musel som si dať fasa záležať na tom, aby som niečo neodlomil alebo inak neznehodnotil. Dlhšie som uvažoval ako a čo zakryť a nakoniec som sa rozhodol pre kombináciu Tack-itu, maliarskej pásky, molitanu a potravinovej fólie. Z "hadíkov" z Tack-itu som obkrúžil obe svetlá a poriadne utesnil hrany. Z maliarskej pásky som vykryl väčšiu časť okolia a molitan som napchal do svetiel. Potravinovou fóliou som pre istotu zakryl celý celok, pretože každé zrnko bielej farby na čiernom podklade by asi bolo vidieť. A začal som striekať, najprv čiernu XF-1 a následne bielu XF-2. Opatrne odmaskoval, vyčistil stopy po Tack-ite a bolo hotovo. Výsledok som zalakoval a aplikoval som tiež veľmi jemný wash, nech tie svetlá nie sú snehobiele.


Keďže už je vonku dosť skoro tma, väčšinu času robím pod umelým svetlom. Zistil som, že v absolútnej tme mi zo svetiel vychádza svetlo v miestach spojov. Na elimináciu tohto javu som vyskúšal použiť olejovú farbu a musím povedať, že celkom s úspechom. Celé svetlá som po obvode nafarbil čiernou olejovou farbou a nechal preschnúť 3 dni. Potom som ich zalakoval a drybrushom zvýraznil hrany. Výsledok je taký, že v tme svetlo vychádza len tak ako má a vôbec nie je poznať, že som svetlá dodatočne farbil olejovkou. Na opravy vnútorných obvodov svetlometov som ale nemal gule, riziko zafarbenia skla (fólie) ma presvedčilo nechať ich radšej tak. Snáď to na konci nebude až taký rušivý element ..


Ďalej som striekal Mr. Surfacer 1000 na oba bočné segmenty. Rady nitov som striekal postupne zo všetkých smerov a až následne som dokončil rovné plochy. Dostalo sa aj na steny kabíny, kde som si v praxi dokázal správnosť rozhodnutia "vyťahovacích" okien.


V podstate sa postup opakuje stále dokola. Najprv Mr. Surfacer 1000, potom brúsenie povrchu hubkou zrnitosti 1000, čistenie (najmä nity) starou zubnou kefkou a malým štetcom na make-up a farbenie s XF-1 + XF-69 na zosvetlenie a na záver lak a drybrush.



Ako som už spomínal minule, použil som lesklý lak kvôli washu. Keďže ale ten nepoužívam, nechcem aby sa mašinka leskla jak nové auto. Chcel som miesto lesklého laku dať X-35 (polo-lesklý lak), ale ten vďaka nejakej svojej zmatňujúcej báze vykazuje odlišný výsledok ako lesklý lak.
Vysvetlím:
Na druhom obrázku je v červenom rámčeku nastriekaná časť plochy lakom X-35. Výsledka farba je miesto čiernej farba viac do šeda. Bál som sa vo výsledku odlišného odtieňu tmavej farby v porovnaní so základným rámom, tak preto som pokračoval ďalej len s lesklým lakom X-22. Toho ale dávam len veľmi málo. Keby som ním lakoval po správnosti, aby povrch bol súvisle mokrý, robilo by to to, čo je na prvom obrázku (nie je to šedé, ale je to odlesk svetla, čo mi príde príliš lesklé). Moja tenká vrstva v podstate povrch ochráni pred páskou aj odtlačkami prstov, ale zároveň nevytvára až tak lesklý povrch ako pri bežnom používaní.



Na záver malé upozornenie: ak budete robiť niekedy drybrush, neodporúčam pri tom používať umelé svetlo, resp. len umelé svetlo. Dosť to skresľuje. Fotky vyššie sú za denného svetla, tu nižšie na porovnanie fotky z pod lampy. Ohromný rozdiel a to som obe fotil zrkadlovkou ..
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Jene | 57
Príspevky: 880
Meno: Jano
Bydlisko: Zvolen
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Jene » 18 Okt 2018 18:33

Veľmi pozerateľné a znova super popísaný postup... Umelé svetlo celkovo skresľuje patinu. Pri umelom svetle robím len základy patiny a zbytok sa snažím robiť už pri dennom svetle... :big smile:

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 09 Nov 2018 20:22

Jene napísal:Veľmi pozerateľné a znova super popísaný postup... Umelé svetlo celkovo skresľuje patinu. Pri umelom svetle robím len základy patiny a zbytok sa snažím robiť už pri dennom svetle... :big smile:


Ďakujem Jene. :)
Horšie je, že toho denného nám už značne ubúda ..

Aby sa nepovedalo, že nič nerobím .. robím, len času je veľmi málo. Postup za posledné týždne je asi takýto:
Report
Začal som pracovať na dieloch zvnútra kabíny. Myslím, že nemá cenu opisovať dookola rovnaký postup, a preto ak by sa vyskytla nejaká odlišnosť od už opísaného postupu, tak potom ju vyzdvihnem. Ináč je zatiaľ postup všade rovnaký.

Takže ako prvé som zobral do rúk dvere. Tu by som len podotkol, že je jednoduchšie, aspoň pre mňa bolo, začať ako prvou červenou farbou a až následne tú vykryť a dvere prestriekať čiernou. Žiaľ musím sa priznať, že som si poškodil jeden z pántov a tak jedny dvere nebudú funkčné .. Momentálne čakajú na drybrush.


Keďže som mal červenú farbu v pištoli, rozhodol som sa dorobiť nedokončené gravírované diely. Snažil som sa nafotiť postup tak, ako som sľúbil niekedy dávnejšie. Stále ale je to metóda pokus omyl, kedy som opäť spravil 2 diely zo 4. Dva nepodarky som pokazil štetcom, keď som si ním zašiel kde som nemal.
Postup: Uchytené diely na držadle som najprv striekal červenou farbou a následne lakoval. Keď uschli, tak som si rozmiešal bielu Tamiyu XF-2 a špáradlom som na papierovú utierku (tú z vlaku) špáradlo utrel. Z Tack-itu som si spravil malú guľôčku, ktorú som pripevnil na zadnú stranu každého gravírovaného dielu. Fungovala ako držadlo a opatrne som otláčal povrch do utierky (opakovane). Výsledok po 4-5 "orazeniach" je možné vidieť na tretej a štvrtej fotke. Zbytok je dorobený tenkým štetcom. Ale ako som spomínal, na dvoch kusoch som ním zašiel kde som nemal a tým som si dva kúsky znehodnotil a budem ich musieť opraviť. Podarené kúsky je vidieť na poslednej fotke. Ďalej už ich budem len lakovať (neskôr). Samozrejme, takto "orážať" sa to dá do aleluja, ale potom je tam riziko, že sa s farbou dostanú na diel aj chĺpky a tie by človek musel odstraňovať.


Tiež som pracoval so zásobníkom uhlia. Žiaľ, tu sa mi podarilo tak isto poškodiť jeden pánt (pravdepodobne vlhkosť z farby a laku spôsobila povolenie spoja z Herkulesu) a musel som celý pánt zafixovať sekundovým lepidlom. Zafixoval som ho do polootvorenej polohy, pretože som dnu natrepal uhlie a poklop bude v podstate opretý o kôpku uhlia. Uhlie je bežné uhlie, resp. jeden kus kladivom rozbitý na malé kúsky, ktoré sa mi zdali vhodné mierky 1/25. Na kartónovú doštičku som najprv naniesol syntetickú Revellku #9 (farba gumy) a keď zaschla začal som lepiť uhlie. Tu som použil zázračný trik - pridal som do zmesi Herkulesu a vody kvapku jari a tento zázrak naozaj fungoval. Lepidlo sa parádne roztekalo medzi štrbiny, nerobilo žiadne bublinky, guličky nič. Fotky nie sú aktuálne. Už mám celý zásobník po oprave pántu prestreknutý a čaká na drybrush. Uhlie ešte doplním a neskôr lepšie nafotím.


Ďalej som pomaly pracoval na všetkých dieloch interiérovej farby. S Marmatom som konzultoval či je farba interiéru vo vystrihovačke OK .. aby som nakoniec zistil, že aj tak nemám rovnaký odtieň doma. Tak som sa rozhodol použiť ten čo jej bol najpodobnejší - Tamiya XF-23, akurát som do nej pridal ale zo 5-6 kvapiek čiernej, aby som ju spravil tmavšiu. Všetky potrebné diely som vymaskoval a nastriekal, zalakoval. Na zosvetlenie som použil tú istú farbu, ale s pár kvapkami bielej (XF-2) miesto čiernej. Nasledoval lak, maskovanie a čierna farba, jej zosvetlenie a opäť lak.



To je aktuálny stav. Teraz sa chcem venovať weatheringu týchto bledých dielov, takže mi držte palce lebo z toho mám najväčšie obavy.
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Návrat na "Železničná technika // Railway"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný