Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Tw29 /Modelik/ 1:25

Moderátori: Fito, Oliver

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 26 Aug 2018 16:49

Skúsim sem nahrať po ukončení stavby gif, prípadne video bude možné vidieť na youtube po dokončení celej stavby, viz môj podpis. :big smile:
Čo sa týka napájania, tak momentálne mám predstavu a miesto ako by to celé mohlo vyzerať. Napíšem, keď bude vhodný čas. Teraz len môžem prezradiť, že baterka bude v dutine pod kotlom (asi ako jediné možné úložné miesto) a vypínač bude vo vnútri rámu (z boku neviditeľný).



Report
Dnes som sa venoval skúšobnému zostaveniu hnacieho mechanizmu na oboch stranách. Autor nejak nerieši vôbec túto oblasť:


Nedalo mi a tak som podľa fotiek už iného modelu musel dorobiť dva válčeky. Lepšie to celé teraz drží, navyše vyrobil som si držiak pri farbení týchto dvoch dielov. Bol som prekvapený, ako to celé celkom slušne sadlo (na pravej strane).


No na ľavej to bolo obtiažnejšie. Keďže kolesá na ľavej strane (aj ako udáva návod) majú byť v inej polohe ako na pravej, musel som asi 2,5cm z dutej tyče odrezať (oranžová šípka). Ináč ostatné všetko pasovalo ako malo. Hoci by možno malinko ešte mohli byť posunuté ..


A takto celok:
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa iconmaster » 26 Aug 2018 17:14

Na ten celok sa dobre pozera uz aj teraz :victory:

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 01 Sep 2018 16:38

Vďaka. :victory:

Report
NITY

V tomto príspevku by som rád napísal pár riadkov o nitoch, resp. možnostiach, na aké som narazil počas hľadania pre tento model najvhodnejšej alternatívy. Na začiatok by som rád poznamenal, že vo väčšine prípadov poskytnem len teoretické informácie, nakoľko nemám všetky možnosti odskúšané.
Celý môj problém spočíva v tom, že potrebujem 1mm široké nity, ale nemôžem ich zohnať. Tu sú možnosti, ktoré pripadajú do úvahy:

Variant č. 1

Už dávnejšie som si do záložiek uložil túto tému: https://papermodels.pl/showthread.php?tid=10114. Raz tohto Bulgara postavím aj ja .. :P Dotyčný používa určité lepidlo a ním naznačuje nity.


Lepidlo mi príde niečo na spôsob nášho Herkulesu viz. variant č. 2.


Variant č. 2

Druhý variant už pred pár týždňami poznamenal Roman. Stačí zbrúsenou ihlou vhodného priemeru vyrezať kolieska z papiera, prípadne sa dajú použiť aj tieto dierovače. Na takto vyrezané kolieska by malo stačiť kvapnúť Herkules a nechať zaschnúť. Avšak mne táto možnosť nefungovala. Jedna, dve i tri vrstvy lepidla mi nevytvorili oválny vršok. Preto som túto možnosť zavrhol.


Variant č. 3

Na instagrame som objavil tento obrázok, a preto som sa autora pýtal na metódu výroby nitov.

Dotyčný na ich výrobu používa túto formu: http://www.greenstuffworld.com/en/inicio/348-2x-rivets-rubber-molds.html, resp. tu je video ako na to. Formy som nekupoval, ale je možné, že ich kúpu do budúcna zvážim. Výhodu vidím v relatívne ľahkom využití a údajne až v 20 možnostiach vyrobených nitov/šróbov. Za nevýhodu považujem relatívne menšie množstvo, ktoré je možné naraz vyrobiť.


Variant č. 4

Kornajsy. Na fóre je kopec ukážok čo všetko dokážu ..


Variant č. 5

Nity z ebay-u Ako som avizoval už v téme s objednávkami, neskoršie várky už nemajú požadovanú 1mm veľkosť ale 1,5 mm. Navyše keď som zháňal informácie na internete som prišiel na to, že keďže sa jedná o dekorácie na nechty ide v podstate o dve alternatívy. Na nity najviac podobajúce sa POLPERLIČKY a hranaté viacuholníky KRYŠTÁLIKY. Neskoršie dodávky od obchodníka z ebay-u, okrem toho, že nespĺňajú veľkostnú požiadavky, nespĺňajú ani tvarové. Mne totiž prišli miesto polperličiek kryštáliky. Navyše častokrát mali škaredé otrepy ako nedokonalosti vzniknuté pri ich výrobe.


Variant č. 6

Preto som pátral ďalej a objavil som tieto kovové ozdôbky na dámske nechty. V balení ich bolo niečo vyše 900 kusov. Aj trošku z núdze som sa rozhodol použiť ich na celý model, ale myslím, že by to mohlo byť ono. Majú síce malinko väčšiu veľkosť ako by som potreboval (majú 1,3mm, potrebujem 1mm), ale celkom slušne sa dajú naukladať na miesto tak, že to nie je poznať. Navyše sú (až na pár výnimiek) takmer identické. Ďalšiu výhodu vidím v tom, že ich lepenie je jednoduché a keďže sú z kovu tak aj pekne držia tvar. Ďalší priaznivý faktor je cena za 1 balík.
Mojim kameňom úrazu sú najmä boky mašiny, na ktorých sú nity veľmi blízko seba. Na ostatných miestach sú dostatočne vzdialené na to, aby aj väčšie nity neboli tak výrazné.





Momentálne už som všetky minul, takže na mašinke je cca 900 kusov nitov. Idem si objednať ďalšie min. 2 balíčky. Na začiatku som mal celkom otázniky, ale pri pohľade na celok si myslím, že by to aj mohlo byť.


Tiež som zasklil obe svetlá.
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa iconmaster » 01 Sep 2018 20:37

Zostavil si celkom zaujimavy benchmark o tych nitoch. Mne sa osobne na lokomotivy najviac pozdzavaju var. 1 a 4. Kazdopadne chcelo by to trochu prestudovat realne nity na masinach a podla toho sa orientovat (zial, nenasiel som ziadne relevantne fotky). Neviem totiz, ci aj tu sa pouzivali take vyrazne polgulove hlavicky, co vidime niekedy na mostoch alebo roznych konstrukciach, resp. boli tie hlavicky plochsie?

No stale su to dost pracne sposoby, kedze sa musi venovat osobitna pozornost kazdemu jedinemu nitu. Minule ma napadla jedna metoda, ktorou by sa to dalo viac "automatizovane" robit a zaroven dodrzat odstupy a linie: v podstate nieco na sposob varianty 1, kedy sa hlavicka nitu robi pomocou lepidla. Akurat aplikacia by bola cez akusi sablonu, na sposob sietotlace (sablona by sla vyrezat napr na laseri a v pripade plastoveho materialu by sa dala umyt a znova pouzit).
Na demonstraciu som to vyskusal (prosim tu kvalitu brat s rezervou, naozaj to bolo robene v ramci piatich minut) - do pasky zo sablonovej folie na pieskovanie (hrubka asi 250 mikronov) som vysekal dierky 0,8 mm, nalepil na papier a natrel lepidlom. Postup sa da jednoducho opakovat, kedze ta folia je lepkava. Samozrejme chcelo by to trochu vacsie diery, hustejsie lepidlo a viac sustredenia a islo by to aj krajsie:

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 01 Sep 2018 21:39

Keď sa ti pozdáva variant č. 1 máš nejaký tip na lepidlo, ktoré by sa dalo tamtým spôsobom použiť? Príde mi to najjednoduchší a zároveň najefektívnejší spôsob, nehovoriac o tom, ak mám robiť niekoľko tisíc kusov na jeden model.

Čo sa týka nitov na reálnych mašinách, tak mám len pár rýchlych fotiek z Trnavskej železničnej stanice, kde som cvakol rám mašiny, aby som videl aké sú na nej šróby/nity použité. Prvá fotka je zo stránky Klubu priateľov železníc Trnavy a okolia.




Zaujímavý spôsob. Niečo podobné ako variant č. 3 len po domácky spravený. Každopádne si poznačím .. :big smile:

Edit: 16.9.2018 nahraných niekoľko ďalších fotiek.
Naposledy upravil/-a Oliver v 16 Sep 2018 11:17, upravené celkom 1 krát.
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa iconmaster » 02 Sep 2018 00:12

Dobre fotky! No takze vacsina tych nitov ma celkom vyrazny tvar a skoro polgulove hlavicky.. Vsimni si ale aj pouzitie roznych priemerov - co podla mna autori modelov nie vzdy riesia.

Na konkretne lepidlo zial nemam tip. Ja pouzivam Duvilax BD-20 (modry), ale ten dost straca z objemu pocas schnutia. Chcelo by to mozno otestovat nejake ine disperzne lepidla, niektore na drevo by mohli byt "hustejsie". Ale aj to polske lepidlo s carodejnikom vyzera celkom schopne :)

Užívateľov profilový obrázok
xavi | --
Príspevky: 157

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa xavi » 02 Sep 2018 06:30

Rozmyslam ci by bolo mozne pouzit napr aj (zriedeny) tmel? Ale to by chcelo vyskusat ci by neopadaval a ci sa vobec bude dat takto natvarovat.

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 02 Sep 2018 19:56

Oni niekedy neriešia ani použitie rôznych priemerov šróbov .. :haha:
Zriedený tmel by sa možno dal aplikovať cez injekčnú striekačku, prípadne aj s ihlou na striekačke. Každopádne je to zaujímavý nápad, ktorý stojí za odskúšanie. :big smile:
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 02 Sep 2018 20:46

Týmto príspevkom možno nie kompletne, ale odpoviem Xavimu ..

Report
SVETLÁ

Pôvodný zámer bol celú kabeláž ukryť v ráme mašiny, ale upustil som z neho. Prečo, vysvetlím nižšie.

Našiel som doma pohár na perá s elektronickým zariadením (displej s časom, teplotou, dátumom a pod.), ktorý ležal nepoužitý roky pri počítači. Kryt som rozobral a vyrezal som si z neho čelo a zadnú stranu vhodných rozmerov. Čip, ktorý bol vo vnútri som tak isto odrezal na potrebnú veľkosť. Baterka je 3V CR2032. Boky som pomocou plastových doštičiek hrúbky 1 a 0,5 milimetra zalepil pomocou Revell Contacta Glue a Mr. Cement S. Keďže je to všetko plast, držalo to veľmi dobre behom pár sekúnd. Vyvŕtal som dve malé dierky do zadnej strany a nimi prevliekol vopred priletované káble. Pomocou ďalších dvoch drôtov som odskúšal či všetko sedí a mohol som sa vrhnúť na lepenie svetiel.


Svetlá som napevno prilepil na diel 90 a začal som prevliekať káble vopred spravenými otvormi. Tu sa ukázal nie príliš múdry výber káblov, plusový (červený) je relatívne tuhý a ťažšie ohýbatelný, ale nakoniec sa mi to podarilo. Pomocou vopred vyvŕtaných dier som všetky 4 káble dostal do dutiny pod kotlom, kde som z 2 párov spravil 1. Medzitým som diel 90 prilepil k rámu napevno. Medzičasom som po každom použití pájkovačky testoval funkčnosť. Keďže svetlá sú umiestnené tak ako sú, ich umiestnenie mi neposkytlo príliš veľký priestor pre vedenie káblov. Mnou prevedený spôsob počíta s tým, že z boku bude káble malinko vidieť (odhadom asi na 1,5 centimetri). Čo ale beriem za prijateľnú daň (posledná fotka). Koniec koncov ich aj tak natriem na čierno a nebudú nápadné. Samotné spoje vo vnútri dutiny som potom teplovzdušnou pištoľou izoloval od seba (hoci neesteticky, ale nikto to neuvidí) a prilepil ku stenách v priestore.



Keďže som si dopredu urobil príliš veľkú krabičku s baterkou, prišiel by som tak o väčšiu manévrovacieho priestoru v priestore pod kotlom a natrepať tam všetko (v spojitosti s menej ohybným plusovým káblikom) by bolo veľmi obtiažne. Preto som sa rozhodol spojiť mašinu s podložkou káblom, resp. zdroj a vypínač vbudovať do podložky (budúcej). Preto som priletoval ďalšie dva kábliky, tentokrát už pomerne jednoducho ohybné, ktoré sa pokúsim poza koleso priviesť do zeme (ale to až pri spracovávaní podložky). Tu by som tento opis ukončil, ďalšie práce budem vykonávať neskôr. Okrem toho budem môcť mašinku prilepiť na budúce koľajnice, čím sa vyhnem prípadným budúcim nešťastiam.

No a dal som si to celé samozrejme dohromady a spravil pár fotiek. Ospravedlňte ma za ich kvalitu, ale foťák je momentálne na dovolenke, a preto mi neostalo nič iné ako mobil a umelé svetlo (keďže už bola takmer tma). Už som spomínal, že svetlá sú možno až príliš jasné, ale snáď mi to vláčikári odpustia. :haha:


Kabeláž možno nie je najideálnejšie spravená, ale je to také homemade, čo dom dal, schopnosti a rozum. :P
Naposledy upravil/-a Oliver v 27 Nov 2018 21:59, upravené celkom 1 krát.
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Matej | 36
Príspevky: 1129
Meno: parkourista
Bydlisko: Mojtín, okres PU

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Matej » 03 Sep 2018 09:25

Strašne dobre sa čítajú tvoje reporty.. :) Mašinka je parádna už teraz..

K tým nitom len toľko, že Model-kom má tiež niečo podobné v ponuke..Neviem, neskúšal som..

http://model-kom.pl/nity.html

M.
Aktuálne: Maz 537g / A-10 Warthog

Hotovo: BAT-M

Návrat na "Železničná technika // Railway"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 4 neregistrovaní