Tw29 /Modelik/ 1:25

Moderátori: Fito, Oliver

Užívateľov profilový obrázok
Jene | 57
Príspevky: 880
Meno: Jano
Bydlisko: Zvolen
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Jene » 26 Jún 2018 20:54

Mašinka ti pekne rastie a držím palce do ďalšej stavby... :big smile:

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 28 Jún 2018 18:36

Ďakujem pekne za vaše slová. :big smile:

Report
V posledných dňoch som (už miestami neochotne) pracoval na všetkých tiahlach. Na oko jednoduchá robota, ale dala zabrať a musím sa priznať, že už by som rád ten podvozok dokončil a pustil sa do niečoho väčšieho.
K samotným dielom nemám nejaký pokec, už asi klasika .. všetko sedelo ako malo, akurát som veľmi zvedavý ako to celé bude nakoniec pasovať. Z toho dôvodu som sa rozhodol, že farbiť budem až úplne na záver, pretože pôvodná myšlienka bola spraviť podvozok a nastriekať ho. Ale keďže chcem mať istotu ako to sadne s vrškom, tak farbenie príde úplne na záver. Fotky zo stola mobilom:




A takto nejako to bude vyzerať na mašinke:


A celkový záber:


Na záver mi chýba (okrem nitov, ktoré už riešim) dorobiť systém bŕzd, do ktorého sa mi ale ozaj že nechce.. ale chcem mať podvozok fertik. :haha:
Dobrá správa tiež je, že zo 7 strán modelu mi ostali už len 4 s tými veľkými dielmi. Celkom to ide.. :P
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5503
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Fito » 28 Jún 2018 21:14

Veru, celkom ti to ide, paráda.
Páči sa mi že aj zabrusuješ hrany, hneď to lepšie vyzerá.
K tomu farbeniu celého podvozku..., mno veď nerobíš prvý model, ale nezabudni, že nie všade kam oko dovidí dofúkne farba z pištole...
Aby si potom nemusel bojovať zo štetečkom, ja by som si radšej tie diely predfarbil aspoň približným odtieňom, potom keď to strekneš ako celok, tak už nebudí tak kričať "biele" miesta..
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 02 Júl 2018 22:31

Fito napísal:Veru, celkom ti to ide, paráda.
Páči sa mi že aj zabrusuješ hrany, hneď to lepšie vyzerá.
K tomu farbeniu celého podvozku..., mno veď nerobíš prvý model, ale nezabudni, že nie všade kam oko dovidí dofúkne farba z pištole...
Aby si potom nemusel bojovať zo štetečkom, ja by som si radšej tie diely predfarbil aspoň približným odtieňom, potom keď to strekneš ako celok, tak už nebudí tak kričať "biele" miesta..


Pomaly z listov ubúda .. :big smile: Zabrusujem hrany takmer každého jedného dielu, už je to asi taký môj zvyk. Nad farbením rozmýšľam takmer vždy, keď začínam nejaký nový celok. Ale myslím si, že tak ako to mám zlepené zatiaľ problém nebude. Najprv pravdepodobne pôjde na model Surf, takže ešte uvidím aký postup zvolím. :big smile:

Report
Menší update ohľadom nitov. Skúšam všeličo čo sa podobá na nity z ebayu. V BA je jeden obchod zameraný na nechty a dostal som sa na skúšku k dvom variantom polperličiek. Jedny sú kovové o veľkosti 1,5mm, pričom sú jedna rovnaká ako druhá. Druhé balenie (farebný kolotoč) je v popise vedený ako 1mm polperličky, avšak majú veľmi nepravideľný tvar, je problém nájsť viac identických. Navyše mnohé z nich majú po bokoch otrepy (ako pri plastikovom modely) a keď som ich priložil k tým kovovým, povedal by som, že majú zhodnú veľkosť. Okrem toho nie všetko v kolotoči sú polperličky, vidím tam aj imitáciu kamienkov (tiež ozdoba na nechty), presne takých ako nám prišli z ebayu.





A takto tie kovové vyzerajú na mieste, kde nie sú tak husto pri sebe:


Ešte som si objednal jedny 1,5 polperličky z aliexpressu, tak skúšam ďalej ..
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 03 Júl 2018 19:15

Report
Dnes môžem prehlásiť, že podvozok mám pripravený k nanášaniu surtfu a farby.
Podarilo sa mi po niekoľkých dňoch dokončiť systém bŕzd. Bolo to vcelku náročné, asi najnáročnejšia časť doterajšieho priebehu stavby.
Žiaľ veľmi ťažko sa to nasucho prikladá k modelu, aby človek čo model nelepil získal predstavu .. takže ma prosím ospravedlňte.


Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa iconmaster » 03 Júl 2018 19:26

Dobre, dobre :victory: Pouzil si tie kvetinarske droty?

Užívateľov profilový obrázok
tatra813 | 28
Príspevky: 443
Meno: Peter
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa tatra813 » 03 Júl 2018 19:27

paráda ideš ako drak :victory: ostro lsedujem :shocked:
Jeden musí robiť vždy,to čo sa páči ostatným .. V suchom doku -> SCHARNHORST 1/150 ..... áno, mám doma laser

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 03 Júl 2018 19:31

Vďaka páni. Hrubá stavba ide rýchlejšie ako som čakal. Snáď nebudem musieť opravovať a dobrusovať pred nanesením farby. Ale už mi ostala zhruba len polovica listov A3 s tými najväčšími dielmi. :big smile:

iconmaster napísal:Pouzil si tie kvetinarske droty?

Presne tie. Majú takmer 1mm, dobre sa vyrovnávajú a sú lacné. :P
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Roman | 50
4K+
Príspevky: 4050
Meno: Roman
Bydlisko: doma

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Roman » 03 Júl 2018 19:50

ahoj
ruzovou injekcou ihlou si narob kolecka,tie ponalepuj a potom na kazde koliesko kvapni malu kvapku herkulesa.
za 2 hodiny mas onitovane

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tw29 /Modelik/ 1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 13 Júl 2018 22:24

Roman napísal:ahoj
ruzovou injekcou ihlou si narob kolecka,tie ponalepuj a potom na kazde koliesko kvapni malu kvapku herkulesa.
za 2 hodiny mas onitovane


To mi napadlo tak isto, ale snažím sa vyhnúť tak prácnemu (pre mňa krajnému) riešeniu. Ale ak to inak nepôjde ...

Report
V posledných dňoch som mal viac času a to sa prejavilo aj na mašinke. Po dokončení podvozku som sa vrhol na kotol a takmer všetko čo má na sebe. Samotné telo je zložené z dvoch väčších válčekov, ktoré som po okraji spevnil vložením namotaného jedného A3 výkresu do každého válčeku. Miesto dielov W8 (kruhové rebrá) som nakoniec použil vlastné so štvorcom v strede. Dôvod je ten, že sa mi mojou nešikovnosťou nepodarilo všetky 4 kruhy vyrezať rovnaké .. tak som potom dorábal vlastné, ktoré boli totožné. Už ich stačilo len zlepiť dohromady a obrúsiť.


A začal som s jednotlivými segmentmi. Kvôli tvarom niektorých z nich som celý povrch niekedy zobral tmelom (Revell Plasto) a po vyschnutí vybrúsil. Tu som sa naplno zoznámil s vlastnosťami Plasta oproti klasickému Tamiya Putty, ktorý sa mi na tieto práce osvedčil jednoznačne viac. Plasto veľmi rýchlo tuhne a tak len ťažko si viem predstaviť, že by som ho používal s takou ľahkosťou a na tak veľké plochy ako pri T-55A Tamiya Putty. Preto na tento účel Plasto neodporúčam.




Pri komíne som strávil celkom dosť času. Musel som preň spraviť dieru do kotla, ktorý som ale zvnútra spevnil výkresmi, takže to šlo celkom ťažko a veľmi dlho som brúsil aby to sadlo celkom slušne. Vnútro komínu a aj priestor pod ním som natrel matnou syntetikou Revell, pričom ešte mám v pláne s tým niečo vo výsledku spraviť, ale to si nechám zatiaľ pre seba. Kotol som potom priložil k "pomerovej" plechovke.


Nasledovali už menšie časti, pri ktorých som strávil viac času. Natieral som aj viaceré iné miesta, aby som získal predstavu či brúsim dobre a ako spoje budú vyzerať pod farbou. Pretrel som tiež tmelom potiahnuté segmenty.


Nasledovala aj čelná strana. Vyrezať to červené koleso aby vyzeralo aspoň trošku k svetu bola celkom fuška .. najhoršie je, že ešte na mašinke a v nej je ďalších 8, ale tie majú asi polovičné rozmery. :haha: Tak isto som dlhšie lamentoval nad tým, či je v poriadku, že čelo je asi o 1,5 mm širšie ako kotol. Ale z fotiek už postavených modelov som usúdil, že to tak asi má byť.


Postupoval som smerom do kabíny stroja. Diel s pecou (ospravedlňujem sa za výraz, ale ako som spomínal neovládam správnu terminológiu) som mal v pláne pôvodne zaťažiť, aby udržal ťažší kotol (vďaka ďalším dielom a najmä výkresom v jeho útrobách nabral značne na váhe) a špajdlami prepojiť s kotlom. Neskôr som si ale uvedomil, že kotol samotný je vpredu podopretý, takže som z tejto myšlienky veľmi rýchlo upustil.


Posledný celok na kotli bola táto drobotina. Červené kolieska sú prvé dve z už spomínaných 8. Našťastie som našiel spôsob ako ich spracovať do (aspoň podľa mňa) celkom slušnej podoby. Obe a tak isto aj oba červené diely na čelnej strane sú na fotkách len priložené a mienim ich farbiť oddelene.


Vrámci oddychu od kotla som sa rozhodol zbúchať aj nárazníky. Vyzerajú vcelku jednoducho, ale dať dohromady 4 kusy mi zabralo asi tak 6 hodín práce.


Tak isto aj podlahu som stihol, ale zatiaľ len vyrezať.


Celkové náhľady a výsledok:



Niektoré miesta a najmä diely s tmelom budem zas skušobne natierať farbou, aby sa zviditeľnili tvarové nepresnosti. Ináč na kotol ostáva okrem drôtov nalepiť už len nity.
Všetko sadá takmer na chlp presne, je to až neuveriteľné. Pri spätnom obhliadnutí sa za prácou mi ani nenapadne niečo čo by nesedelo. :big smile:
Mašinka začína naberať tie správne kontúry a ja sa veľmi divím (v dobrom slova zmysle) do akých veľkých rozmerov sa mi rozrastá. :big smile:
Ospravedlňte ma za nekvalitu fotiek, ale počas lepenia len rýchlo fotím telefónom a až na záver sa snažím o lepšie fotky foťákom.
Najbližšie by som mal postupovať smerom do kabíny. :wink:
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Návrat na "Železničná technika // Railway"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní