Snežný pluh SP113 / Braintech / 1:25

Moderátori: Fito, Oliver

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5503
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Snežný pluh SP113 / Braintech / 1:25

Príspevokod užívateľa Fito » 11 Júl 2018 13:37

Nie je to tak dávno (3,5roka) odvtedy, čo nám Braintech dovolil nahliadnuť do jeho projektovej kancelárie a ukázal tento model.

Nechce sa mi tu vypisovať nejaké technické parametre predlohy , použijem preto Braintechov popis:

braintech napísal: Pluh snehový šípový tlačný pre dvojkoľajnú trať SP 113

Snehový pluh SP 113 je jednostranný pluh šípový tlačný. Patrí do kategórie zariadení pre zimnú údržbu tratí. Slúžil pre odstraňovanie vyšších vrstiev snehu (až do výšky 2 m), ktorý odhŕňal na pravú stranu v smere jazdy – bol preto vhodný pre prácu na dvojkoľajných tratiach s pravostrannou prevádzkou. Pri práci ho tlačil rušeň rýchlosťou 10 - 30 km/hod. Predmetný pluh vznikol úpravou z rušňového trojnápravového tendra rakúskej konštrukcie niekedy medzi druhou svetovou vojnou a rokom 1954. Používal sa pravdepodobne ešte v 70. rokoch 20. stor. Podobných zariadení bolo roku 1954 na sieti ČSD používaných 11 ks, z toho na Slovensku 6 ks. Pôsobiskom predmetného pluhu boli Vrútky


Ešte pár fotiek predlohy, kto by sa chcel pozrieť ako to vyzerá naživo ,stačí navštíviť Dopravné múzeum v Bratislave.


A tu jedna z Braintechovho kompjútera:


Braintecha som priebežne bombardoval z otázkou, kedy to bude?, kedy to bude? , kedy to bude? ,
a dnes ráno ma konečne v pošte čakali diely vystrihovačky.
Zatiaľ to nie je komplet, niektoré časti ešte nemá dorozkladané, ale na začiatok lepenia to určite stačí a nevyzerá to vôbec zle.

Tu je pár náhľadov na vytlačené diely a návodové kresby:


Betatest nerobím sám, sme štyria čo sa s betou popasujú, takže určite sa máte na čo tešiť.

Tip: Beta / Betatest / Betastavba = je taká stavba modelu, pri ktorej si autor modelu overuje to, či je jeho autorský model schopný zlepiť aj niekto iný, ako on sám.
Overenie zlepitelnosti je dôležité najmä v prípade, že autor chce svoj model niekde ďalej publikovať, prípadne vydať komerčne. Dnes už sa z modelmi, ktoré by neprešli betastavbou stretávame iba výnimočne.
Pre autora modelu je dôležité, aby nedal na trh nepodarok, a nepokazil si tak svoje meno.
V priebehu betastavby betatesteri odosielajú autorovi modelu svoje pripomienky zo stavby, a autor ich vhodne zapracuje do konštrukcie a úpravy modelu, prípadne do postupu, tak, aby bol model zlepiteľný pre každého šikovného modelára.
Na druhej strane betatesteri podstupujú riziko, že to nie vždy dopadne dobre. Keďže sú však betalepiči vyberaní spomedzi tých slabšie mentálne vybavených, tak je im to jedno a na betu sa vždy tešia.


Petopatov vtip z Hvezdárne:
Vraví ITčkár ITčkárovi :
Lekárka mi predpísala Beta karotén, ja si však počkám na plnú verziu...


Ideme na to. Ja sa teším :P
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
mimapnd | --
Fordsonman
Príspevky: 2114
Meno: M.
Kontaktovať užívateľa:

Re: Snežný pluh SP113 / Braintech / 1:25

Príspevokod užívateľa mimapnd » 11 Júl 2018 19:16

Fito napísal:
Tip: Keďže sú však betalepiči vyberaní spomedzi tých slabšie mentálne vybavených, tak je im to jedno a na betu sa vždy tešia.


:haha: :haha: :haha: Veľmi pekne napísané.
Dáme paralelku?
Teraz: Fordson F
Pred: Aero 500 Cililink, Rusnovy zdvihak, Snežný pluh,
Po(medzi): Miro mi uz nieco posle.
E-shop: http://www.papierovy-modelar.sk http://www.papershipwright.co.uk/

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Snežný pluh SP113 / Braintech / 1:25

Príspevokod užívateľa iconmaster » 11 Júl 2018 20:06

Paralelka=skupinová terapia betalepičov? :P

Každopádne držím palce a rád si pozriem túto stavbu!

Užívateľov profilový obrázok
Matej | 36
Príspevky: 1129
Meno: parkourista
Bydlisko: Mojtín, okres PU

Re: Snežný pluh SP113 / Braintech / 1:25

Príspevokod užívateľa Matej » 11 Júl 2018 23:10

to už si stihol vytlačiť? :shocked:

priznávam, ďalší z testerov som aj ja, potreboval som niečo na zlepenie a návrat po pauze od lepenia..tak trocha sa zas do toho dostať..
každopádne budúci týždeň (ak sa nič nepototo) začínam ja ja..

sledujem a držím palce Fito.. :big smile:
Aktuálne: Maz 537g / A-10 Warthog

Hotovo: BAT-M

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5503
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Snežný pluh SP113 / Braintech / 1:25

Príspevokod užívateľa Fito » 16 Júl 2018 08:55

No dobre, zoznam betatesterov teda už máme :
Mimapnd
Matej
Jožkin
a ja.

Keďže času je málo (ako rýchlo ubehol ten týždeň bez detí) stihol som zlepiť iba tri diely.

Report
Diel číslo 1
Diel číslo 1 tvorí celý základný rám. Autor zvolil "poľskú školu" , takže diel 1 sa skladá z dielov 1a - 1n, pričom väčšina z dielov má aj svoju rubovú, prípadne zrkadlovú stranu.
Nechce sa mi to počítať, ale je ich tam veru dosť.
K dielu 1 snáď iba toľko, že sa naozaj oplatí dať si veľký pozor na podlepenie a následnú geometriu počas zostavovania celku.
Na podlep som zvolil tyčinkové lepidlo, keďže neobsahuje toľko vody a papier sa neskrúti.
Po podlepení na príslušnú hrúbku som diely dal medzi čisté papiere a nechal dva dni pod záťažou poriadne preschnúť.
Viac o podliepaní a veci s tým súvisiace sa dozviete v našich tipoch a trikoch.



Diel číslo 2
Vnútorná výstuha prednej časti rámu, tvorená z U profilov. Pri zostavovaní profilov si je treba dať pozor na geometriu celku, inak sa Vám nevlezie na svoje miesto do dielu 1.


Diel číslo 3
Najjednoduchší diel celej vystrihovačky, tvorí ho iba jedna križová výstuha, ktorú vo finále vôbec nebude vidieť, takže áno, toto je ten diel, ktorý môžte odfláknuť.
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5503
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Snežný pluh SP113 / Braintech / 1:25

Príspevokod užívateľa Fito » 17 Júl 2018 21:21

Report
Diel číslo 4:
Toto boli také posledné vystužovacie nosníky. Trošku komplikované obšívanie profilov, ale nič, čo by sa nedalo zvládnuť. Na nosníky mali ísť ešte nity, ale pozornejší divák si určite všimol, že ja nity tam, kde nie je vidieť nedávam. Na výsledok betatestu to vplyv nemá, a keď niekto zoberie ten model do ruky a kukne sa zospodu, tak po tej ruke dostane.
Na poslednej fotke je vidiet teda kompletnú zostavu rámu, ktorý je pripravený na osadenie kolies.




Diel číslo 5:
Tak na kolesá som sa samozrejme ne-tešíl. Akonáhle mám robiť niečo, čo má viac ako 3 opakovania, tak ma chytá závrať a hľadám si výhovorky.
Dnes však, pod vplyvom konjunkcie Marsu a Slnka (Tino o tom vravel na Hvezdárni a pozornejší poslucháči si to určite z prednášky pamätajú) som za necelých 6 hodín dokázal zlepiť kolesá. Ani to nebolelo. Samozrejme, všetky diely som mal už od včera podlepené a riadne zaťažené, aby sa mi neskrútili.
Na kompletovanie kolies som použil pripravenú šablónu, aby boli stredy v strede a aby to celkovo tak nejak vyzeralo.
Aj keď s tých kolies veru veľa vidieť nebude.





A tu už som nemohol vydržať, a strekol som rám základom. Je to iba prvá vrstva surfacerom, aby som videl, čo vidieť potrebujem ,a síce miesta, ktoré potrebujem ešte prebrúsiť.
Po nástreku surfacerom sa pekne ukázali miesta, ktoré som odflákol a ktoré je treba ešte doladiť. Surfacer zároveň slúži ako podklad pod nástrek farbou, keby tam nebol, tak sa farba do papiera nerovnomerne vpije a vznikli by nepekné fľaky. Určite ste o tom už čítali v našich tipoch a trikoch
Staviam síce betu a tá je zvyčajne biela, ale keďže je tu dostatok betatesterov ktorí nechajú svoju betu v bielej farbe (najlepšie sú vidieť prípadné chyby), tak moja bude vo finále riadne namaľovaná podľa predlohy.



Takže, zatiaľ všetko, mojich 37 pripomienok k doterajším dielom, návodovkám a postupom som poslal autorovi, už je na ňom, ako sa s nimi vysporiada.
Väčšinou sú to také malé opravy, prípadne sprehľadnenie návodoviek, posuny dielov a podobné drobnosti, ktoré majú uľahčiť stavbu a jej pochopenie.
Našlo sa aj pár zásadnejších vecí, ale Braintech si ich hneď značí do denníčka tak, aby sa ku Vám dostal model už bez chýb.
Mňa to teší.
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Snežný pluh SP113 / Braintech / 1:25

Príspevokod užívateľa iconmaster » 17 Júl 2018 21:30

Len davaj, dobre sa to pozera :wink:

Užívateľov profilový obrázok
Roman | 50
4K+
Príspevky: 4051
Meno: Roman
Bydlisko: doma

Re: Snežný pluh SP113 / Braintech / 1:25

Príspevokod užívateľa Roman » 18 Júl 2018 06:30

spravis aj peknu zimnu zasnezenu podlozku?

Užívateľov profilový obrázok
Marmat | 36
Príspevky: 857
Meno: Martin
Bydlisko: Stará Bystrica

Re: Snežný pluh SP113 / Braintech / 1:25

Príspevokod užívateľa Marmat » 18 Júl 2018 21:25

Ďalší zaujímavý betatest, sadám do prvej rady a budem sledovať. :wink:

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5503
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Snežný pluh SP113 / Braintech / 1:25

Príspevokod užívateľa Fito » 26 Júl 2018 10:03

Zatiaľ neviem ,aká bude podložka ,možno spravím zasneženú ,možno nie, to sa ukáže časom.
Dolepil som posledné diely, ktoré som mal k dispozícii :

Report
Diel číslo 6:
Celkom pohodička, až na to, že nemám rád diely, ktoré sa skladajú z veľa malých dielikov. Chvíľku som študoval ,ako sa to vlastne uchycuje na rám, ale potom som to pochopil.
Pérovanie som zatiaľ nelepil, pretože najprv potrebujem namalovať čiernou základný rám.


Diel číslo 7:
No pain, no gain. Slzy plač a nadávky sprevádzali výrobu týchto domčekov od začiatku do konca.
Pod ťarchou mojich nadávok sa autor modelu nakoniec rozhodol úplne prekresliť ich konštrukciu, takže tieto fotky sú tu iba na výstrahu.


Nová verzia domčekov bude vyzerať takto, jej pretestovanie však nechávam ďalším testerom :


Ja domčeky nechávam teda také aké sú, aj tak dovnútra nebude vidieť ,a keď už som s tým toľko bojoval, tak sa mi to prerábať nechce:


Včera večer mi prišiel do mailu zbytok modelu, tak to idem vytlačiť ...
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Návrat na "Železničná technika // Railway"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný