Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

ČSD 555.3008 / Ty 45 + Ty 2 + úpravy / Angraf / 1:25

Moderátori: Fito, Oliver

Užívateľov profilový obrázok
Luky815 | --
Príspevky: 415
Meno: Lukáš
Bydlisko: Bratislava

ČSD 555.3008 / Ty 45 + Ty 2 + úpravy / Angraf / 1:25

Príspevokod užívateľa Luky815 » 29 Júl 2018 19:26

Zdravím,
ďalší model, ktorý som sa rozhodol postaviť je model parnej lokomotívy ČSD 555.3. Pôjde o konkrétne vozidlo s označením 555.3008, ktoré v súčasnosti prevádzkujú železničný nadšenci z Klubu priateľov histórie železničnej dopravy v Bratislave.
Popis kompletne prevzatý z: http://www.kphzd.sk/portfolio-items/par ... -555-3008/

Parný rušeň 555.3008 s tendrom 930.309 (r. v. 1943, výrobca Škoda, výrobné číslo 1523) je dvojvalcový dvojčitý nákladný parný rušeň na prehriatu paru s olejovým vykurovaním, usporiadaním náprav 1´E a prívesným tendrom. Patrí medzi približne 6 500 nemeckých vojnových rušňov radu 52 DR, vyrábaných počas II. svetovej vojny prakticky všetkými lokomotívkami okupovanej Európy. Išlo o mimoriadne jednoduchú a súčasne i veľmi vydarenú konštrukciu výkonného, ale nenáročného nákladného parného rušňa. Pri ČSD ich po II. svetovej vojne jazdilo 185 kusov pod radovým označením 555.0 a tento počet bol doplnený v rokoch 1962 a 1963 o ďalších 100 trofejných strojov zo ZSSR. Celkom 199 kusov týchto rušňov (všetkých sto trofejných rušňov zo ZSSR a ďalších 99) bolo rekonštruovaných v rokoch 1963 a 1964 na vykurovanie mazutom. Tieto rušne pritom boli preznačené na rad 555.3. Na Slovensku boli až do svojho zrušenia začiatkom 70. rokov charakteristické predovšetkým pre okolie Bratislavy – boli umiestnené v RD Bratislava východ. Predmetný rušeň bol vyrobený roku 1943 lokomotívkou Škoda pod výr. číslom 1523. Po oslobodení Československa obdržal ako koristný rušeň DRB (pôvodnepravdepodobne 52.7447) číslo 555.0554 a koncom 40. rokov 20. stor. bolpreznačený na 555.008. Na olejové vykurovanie bol zrekonštruovaný ku dňu17.12.1964, slúžil potom v RD Bratislava východ, kde bol zrušený dňa 16.8.1972 výnosom 20260/72 FMD. Ku dňu 4.1.1973 bol zmenený na vykurovací kotol K 549. Pôsobil potom v Pozemných stavbách Bratislava. Tu bol na začiatku 80. rokov získaný Fakultným výborom SZM SjF SVŠT.



Na úpravu som si vybral model Ty 2 Floridsdorf od Angrafu, tender bude upravený z modelu Ty 45 taktiež od Angrafu.
"Musíme to urobiť presne, preto to urobíme podľa oka"

Užívateľov profilový obrázok
Luky815 | --
Príspevky: 415
Meno: Lukáš
Bydlisko: Bratislava

Re: ČSD 555.3008 / Ty 45 + Ty 2 + úpravy / Angraf / 1:25

Príspevokod užívateľa Luky815 » 29 Júl 2018 19:52

Tak a pustíme sa do stavby.
Začal som tendrom. Volné priestory v kostre tendra som vyplnil zateplovacím polystyrénom. Na takto upravený tender som nalepil obšívku. držiaky podvozkov som upravil podľa fotografii z vlastného archívu. Doplnil som matice a maznice, ktoré slúžia na mazanie kĺznych plôch medzi podvozkami a držiakmi(Aspoň si myslím, že sú to zásobníky na mazivo).
Mierne úpravy som spravil aj na prednom pomocnom ráme.


Samotné podvozky zaznamenali docela dosť úprav. Upravené boli priečne aj diagonálne vzpery podvozku aj hlavný stredový nosník. Opäť som sa riadil hlavne fotografiami pričom aj medzi predným a zadným podvozkom sú drobné odlišnosti. Najviditeľnejšie sú odľahčovacie otvory na bočniciach. Na bočnice som ešte doplnil horný lem.
Listové pružiny som vyrobil celé nové, keďže na pôvodných som neodhadol hrúbku a spravil ich moc masívne. Na čapy upevňujúce listové pružiny k podvozku som naznačil aj zaisťovacie skoby.


To je nateraz všetko. Pokračovať budem asi brzdovým systémom.
"Musíme to urobiť presne, preto to urobíme podľa oka"

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: ČSD 555.3008 / Ty 45 + Ty 2 + úpravy / Angraf / 1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 30 Júl 2018 00:04

Peknú mašinu si si vybral. Niečo podobné mám aj ja v pláne niekedy, takže budem sledovať.
Držím palce do ďalších prác. :wink:
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: ČSD 555.3008 / Ty 45 + Ty 2 + úpravy / Angraf / 1:25

Príspevokod užívateľa iconmaster » 03 Aug 2018 19:05

Pozeram, ze sa tu rysuje dalsia zaujimava stavba. Budem sledovat a drzim palce :wink:

Užívateľov profilový obrázok
Roman | 50
4K+
Príspevky: 4057
Meno: Roman
Bydlisko: doma

Re: ČSD 555.3008 / Ty 45 + Ty 2 + úpravy / Angraf / 1:25

Príspevokod užívateľa Roman » 03 Aug 2018 19:54

dalsi pacient,dr. chocholousek uz nestiha ordinovat :haha:

Užívateľov profilový obrázok
Marcin Jakubiec | 49
Príspevky: 177
Meno: Viking_BB
Bydlisko: Rychvald; CR
Kontaktovať užívateľa:

Re: ČSD 555.3008 / Ty 45 + Ty 2 + úpravy / Angraf / 1:25

Príspevokod užívateľa Marcin Jakubiec » 06 Aug 2018 13:26

Będziesz musiał zrobić wiele zmian i modyfikacji. Jestem bardzo ciekawy Twojego modelu! Czekam na dalsze prace.
S pozdravom z Českej republiky :)
Hrdý majiteľ kartonowakolej.pl
Hrdý účastník Bielska Strefa Modelarska

Užívateľov profilový obrázok
Luky815 | --
Príspevky: 415
Meno: Lukáš
Bydlisko: Bratislava

Re: ČSD 555.3008 / Ty 45 + Ty 2 + úpravy / Angraf / 1:25

Príspevokod užívateľa Luky815 » 05 Sep 2018 17:07

Ďakujem všetkým za podporu a pridávam menší postup.
Pustil som sa do zhotovenia najviditeľnejšej úpravy na tendri a to nahradenie uhláku nádržou na mazut. Zaklad nádrže som zhotovil s 1 mm kartónu a vnútro vyplnil polystyrénom. celok som nakoniec obalil plášťom. K nádrži pôjde ešte zhotoviť dopredu prehrievač a filter a na hornú časť veko a ešte zopár drobností. Na horné časti tendru som tiež začal zhotovovať základňu uloženia nádrže na mazut.
"Musíme to urobiť presne, preto to urobíme podľa oka"

Užívateľov profilový obrázok
santak | 62
Príspevky: 70
Meno: milan
Bydlisko: Piešťany

Re: ČSD 555.3008 / Ty 45 + Ty 2 + úpravy / Angraf / 1:25

Príspevokod užívateľa santak » 10 Sep 2018 21:22

Ahoj, ja sa s týmto modelom trápim :) asi druhý rok, ak by si potreboval nejakú fotodokumentáciu mám k dispozícii komplet nafotenu mašinku.
Inak ja som tender vyrábal podľa dokumentácie uvedenej na tomto fóre, podvozky som upravil podľa spomínaných fotografií a originál ruských výkresov ktorých link na uložto som tiež sem dával. Veľa trpezlivosti budem Ťa sledovať. :wink:

Užívateľov profilový obrázok
Luky815 | --
Príspevky: 415
Meno: Lukáš
Bydlisko: Bratislava

Re: ČSD 555.3008 / Ty 45 + Ty 2 + úpravy / Angraf / 1:25

Príspevokod užívateľa Luky815 » 01 Nov 2018 12:03

Zdravím,
malý postup. Dvojkolia som nastriekal základovkou a následne som čiernou matnou farbou. Následne som ich poprášil striekacou pištoľou farebnými odtieňmi piesok, svetlá a tmavá hrdza a poprášil pigmentom pieskového odtieňa. Nechcem totiž stavať úplnú leštenku, ale mašinku ktorá sa občas používa.


Následne som hodil do základovky aj samotné podvozky.


Na podvozkoch pred finálnym nástrekom budem musieť ešte trochu popracovať.
"Musíme to urobiť presne, preto to urobíme podľa oka"

Užívateľov profilový obrázok
santak | 62
Príspevky: 70
Meno: milan
Bydlisko: Piešťany

Re: ČSD 555.3008 / Ty 45 + Ty 2 + úpravy / Angraf / 1:25

Príspevokod užívateľa santak » 02 Nov 2018 19:36

Ahoj, máš to pekné aj keď máš pred sebou dlhú cestu veľa trpezlivosti.
Diely máš pálené, alebo si hrany natieral len sekunďákom.

Návrat na "Železničná technika // Railway"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 4 neregistrovaní