Jagdpanther /GPM/ 1:25 - by vasik1

Moderátor: Oliver

Užívateľov profilový obrázok
vasik1 | 45
Pán učiteľ
Príspevky: 1835
Meno: Peter Vasaráb
Bydlisko: Partizánske

Jagdpanther /GPM/ 1:25 - by vasik1

Príspevokod užívateľa vasik1 » 13 Aug 2013 16:36

LEPENIE JE DROGA!

...a preto som zalistoval v archíve a voľba padla na ďalšiu nemeckú mašinku - stíhač tankov Jagpanther, ktorý som si ohmatal aj vo vojenskom múzeu v Londýne:



Vznik a vývoj

História vzniku stroja Jagdpanther sa datuje do polovice roku 1942, kedy nemecký zbrojný úrad (Waffenamt) zadal požiadavku na stavbu útočného dela (Sturmgeschütz), ktoré by bolo postavené na podvozku tanku Panther so súčasným použitím 88 mm protitankového kanónu PaK 43. Po takmer ročnom vývoji vznikla konečná podoba vozidla, celodrevený model, ktorý bol 20. októbra 1943 predvedený vo Východnom Prusku Adolfovi Hitlerovi. Po testoch dvoch prototypov postavených v októbri a novembri 1943 sa od januára 1944 rozbehla sériová výroba. Najprv ju zabezpečovala firma Muhlenbau und Industrie AG, neskôr sa pridali aj firmy Maschinenfabrik Niedersachsen Hannover GmbH (od novembra 1944) a Maschinenbau und Bahnbedarf. Do marca 1945 bolo vyrobených celkovo 392 strojov Jagdpanther, čo zďaleka nezodpovedalo pôvodnému plánu vyrobiť aspoň 150 týchto vozidiel mesačne. Hlavnými príčinami boli nedostatok potrebného materiálu a spojenecká bombardovacia ofenzíva proti Nemecku, ktorá výrazne narušila produkciu aj vo fabrikách Muhlenbau und Industrie AG a Maschinenfabrik Niedersachsen Hannover.
Stroj dostal kódové označenie Sd.Kfz. 173 a bojové meno Jagdpanther. Oficiálne označenie používané v dokumentácii bolo 8,8 cm PaK 43/3 auf Panzerjäger Panther.

Konštrukcia

Jagdpanther, ako bolo spomenuté, vznikol na podvozku tanku Panther. Na trupe bola postavená kompletne uzavretá nástavba s výrazne skosenými stenami. Vstupovalo sa do nej dvoma kruhovými poklopmi na streche alebo jednodielnymi vrátami na jej zadnej časti. Posádku tvorilo päť mužov: veliteľ, strelec, vodič, nabíjač a radista. Hlavnou zbraňou bol vynikajúci 88 mm protitankový kanón PaK 43/3 (alebo 43/4) L/71, ktorý bol použitý aj pri tanku Tiger II. Námer kanónu bol možný v rozmedzí -8° až +14°. Odmer 11° naľavo aj napravo. Protipechotnou zbraňou bol guľomet MG 34 kalibru 7.92 mm (ovládaný radistom) umiestnený vedľa kanónu. Pre kanón mala posádka k dispozícii 57 kusov granátov a pre guľomet 600 kusov nábojov. Pancierovanie trupu sa pohybovalo v rozmedzí 40 až 60 mm, nástavby 25 (vrch) až 80 mm (predok). Kanón chránil štít Saukopfblende (v preklade „prasačia hlava“) hrubý 100 mm.
Podobne ako iné nemecké stroje aj mnoho stíhačov Jagdpanther bolo pri výrobe natretých antimagnetickou pastou Zimmerit, ktorá chránila vozidlo pred priľnavými magnetickými mínami.

Výkony

Stroj vážiaci viac ako 45 ton poháňal motor Maybach HL230 s výkonom 700 konských síl. Ten spotreboval pri jazde na ceste 280 litrov benzínu na 100 km, no v náročnom teréne sa spotreba vyšplhala až na 700 litrov paliva. V dobe na prelome rokov 1944 a 1945 keď nemecká vojnová mašinéria trpela akútnym nedostatkom pohonných hmôt to bol asi najväčší hendikep tohto vozidla, ktorého nádrže pojali celkovo 730 litrov benzínu. Na ceste sa maximálna rýchlosť pohybovala v rozmedzí 45 až 55 km/h a napriek relatívne vysokej hmotnosti bol Jagdpanther dobre pohyblivý aj v teréne, kde dokázal vyvinúť rýchlosť 25 až 30 km/h.
Výborná pohyblivosť, vynikajúci 88 mm kanón a dobrá pasívna ochrana posádky robili zo stroja Jagdpanther obávaného súpera či už spojeneckých alebo sovietskych tankistov. V období rokov 1944 až 1945, kedy Nemecko čelilo tisíckam sovietskych, amerických alebo britských tankov už ale napriek vydarenej konštrukcii nemohlo niekoľko stoviek týchto strojov v žiadnom prípade zvrátiť situáciu na frontoch, na ktorých bol nasadený. Napriek tomu sa pravdepodobne jednalo o jedno z najlepších vozidiel vo svojej kategórii v celej druhej svetovej vojne.

Začal som vaňou a tyčami na kolesá:
- chvíľu som maturoval nad správnym zlepením vane aby sadla obšívka,
- vo vystrihovačke zrejme chýba zadný vnútorný diel obšívky pri motore, čo našťastie nebude tragédia, lebo túto časť nebude vôbec vidno,
- tyče som nahradil špajľami - jednak sú pevnejšie a aj menej pracné.

Naposledy upravil/-a vasik1 v 05 Aug 2018 15:52, upravené celkom 1 krát.

Užívateľov profilový obrázok
serpens | 40
a.k.a. hado
Príspevky: 8850
Meno: Miro
Bydlisko: Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Re: Jagdpanther /GPM/ 1:25 - by vasik1

Príspevokod užívateľa serpens » 13 Aug 2013 16:40

Pekne, myslim, ze v tomtom muzeu som bol. Je tam stala expoziciia holokaustu a pred budovou jed vojkanon z dakej lode? Imperial War Museum?
"Art without engineering is dreaming. Engineering without art is calculating." Steven K. Roberts

Užívateľov profilový obrázok
Paly | 36
Príspevky: 1790
Meno: Paľo

Re: Jagdpanther /GPM/ 1:25 - by vasik1

Príspevokod užívateľa Paly » 13 Aug 2013 16:43

No pekne, ty drtíš riadne teraz, kým ja dám jeden model tak ty dáš 4 :victory: . Pozerám, že to je prvá verzia Jagdpanthera v tom múzeu :)
Live hard, ride easy.

Užívateľov profilový obrázok
vasik1 | 45
Pán učiteľ
Príspevky: 1835
Meno: Peter Vasaráb
Bydlisko: Partizánske

Re: Jagdpanther /GPM/ 1:25 - by vasik1

Príspevokod užívateľa vasik1 » 13 Aug 2013 16:47

Off topic: Áno, je to Imperial war museum, a každému návštevníkovi Londýna a milovníkovi vojenstva ho odporúčam.



Užívateľov profilový obrázok
petopato | 52
11 násobný gulášmajster!
Príspevky: 4356
Meno: Peter Židuliak
Bydlisko: Šahy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Jagdpanther /GPM/ 1:25 - by vasik1

Príspevokod užívateľa petopato » 13 Aug 2013 16:48

To máte za to, že ste mu ten predošlý model pochválili, teraz tu bude zase oxidovať každý deň a nám uberať egu :scorn:

Užívateľov profilový obrázok
Miso122 | 25
Príspevky: 352
Meno: Michal
Bydlisko: Jaslovské Bohunice

Re: Jagdpanther /GPM/ 1:25 - by vasik1

Príspevokod užívateľa Miso122 » 13 Aug 2013 17:19

Teším sa na ďalší model a zároveň držím palce.
Na stole: San Salvador
Hotovo: Nautilus, Michalská veža, Kaiten-1,...

Užívateľov profilový obrázok
Roman | 50
4K+
Príspevky: 4052
Meno: Roman
Bydlisko: doma

Re: Jagdpanther /GPM/ 1:25 - by vasik1

Príspevokod užívateľa Roman » 13 Aug 2013 18:27

v polskej monografii z militarie je viacero fotiek toho londynskeho jagdpanthera fotenych po vojne.povodne mal trojfarebny maskac,z pravej strany ma zboku 3 zasahy do motora.ked ho dovliekli do muzea bol v kompletnejsom stave.asi tam maju lovcov suvenirov alebo zlodejov.
tu mas renovovane stroje ,ako nove
http://www.youtube.com/watch?v=Qo96H8bf_R0
http://www.youtube.com/watch?v=2RsNfX1hyck
http://www.youtube.com/watch?v=QCCCKiQWMRM
vychutnaj si jazdu a zvuk motora

Užívateľov profilový obrázok
mimapnd | --
Fordsonman
Príspevky: 2114
Meno: M.
Kontaktovať užívateľa:

Re: Jagdpanther /GPM/ 1:25 - by vasik1

Príspevokod užívateľa mimapnd » 13 Aug 2013 19:26

Off topic: A to som sa chcel ist kuknut a ono ze: Our First and Second World War Galleries have closed and our atrium and large object displays, including aircrafts, tanks and artillery, are covered from view. - a hotove to bude az 2014 v lete...
:scorn:
Teraz: Fordson F
Pred: Aero 500 Cililink, Rusnovy zdvihak, Snežný pluh,
Po(medzi): Miro mi uz nieco posle.
E-shop: http://www.papierovy-modelar.sk http://www.papershipwright.co.uk/

Užívateľov profilový obrázok
Panther | 32
PinkPanther
Príspevky: 1260
Meno: Palo Višňovský
Bydlisko: Kuzmice

Re: Jagdpanther /GPM/ 1:25 - by vasik1

Príspevokod užívateľa Panther » 13 Aug 2013 21:08

Tak toto je jedna z najkrajších nemeckých "kočiček" :still dreaming: . A v tvojom podaní to bude určite mňamka. Držím palce

Užívateľov profilový obrázok
Marmat | 36
Príspevky: 857
Meno: Martin
Bydlisko: Stará Bystrica

Re: Jagdpanther /GPM/ 1:25 - by vasik1

Príspevokod užívateľa Marmat » 13 Aug 2013 22:51

Pekný model si si vybral, budem držať palce.

Off topic: V imperial var museum som bol minuly rok aj ja, škoda že len na dve hodinky, to bola daň za to, že som sa dlho zdržal v Churchill war rooms, Okrem toho som deň predtým navštívil aj HMS Belfast "zaparkovanú" na Temži, jednoducho dva príjemne strávené dni v Londýne. Musím si konečne na to nájsť čas a roztriediť to, o tie najzaujímavejšie kúsky sa samozrejme potom podelím s vami. Ešte doplním, že pre našinca je najzaujímavejším exponátom múzea tank T 34/85, na vasíkovej fotke je to ten tank vzadu (zelený s číslom 181), podľa informačného panela bol pre egyptskú armádu vyrobený v roku 1955 v Československu (pravdepodobne v Stalinových závodoch v Martine), neskôr bol vo vojnovom konflikte ukoristený Izraelskou armádou a v roku 1977 ho od nich získalo spomenuté britské múzeum, ktoré ho premaľovalo do farieb sovietskej 95 tankovej brigády, ktorá v máji 1945 dobila Berlín.

Návrat na "Vojenská technika // Military Vehicles"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný