Sd.Kfz. 251/1 Ausf. C /GPM/ 1:25

Moderátor: Oliver

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Sd.Kfz. 251/1 Ausf. C /GPM/ 1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 03 Aug 2017 23:08

Report
Díky Roman, použil som tie z balíčku presne ako si napísal a výsledok je o poznanie lepší:
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Sd.Kfz. 251/1 Ausf. C /GPM/ 1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 08 Aug 2017 16:36

Report
Posledné 2 dni som mal celkom dosť koliečkovania, a preto som sa rozhodol ich na chvíľu dať bokom a pustil som sa do rôznej drobotiny po celkom vozidle. Raz interiér a inokedy zas exteriér.
Väčšina z týchto drobností mi už niekedy prešla pod rukami, tak som vedel čo čakať. Ako je známe, vzniká fuga medzi dielmi 12a a 12 (vypĺňajú priestor medzi prednými sedadlami), takže tam pôjde handra.
Nenašiel som iné nepresnosti, všetko sedelo veľmi dobre a práca šla od ruky. Jediné čo som trochu pozmenil bolo uchytenie spätného zrkadielka. Spôsob, akým má byť na modeloch GPM uchytené ma po tretíkrát už nenadchol, a preto som sa rozhodol spraviť ho tak, ako som si raz odfotil na Tankových dňoch:


A takto na pracovnom stole:


A zbytok pohromade (práca z dvoch dní, dvoch dlhších stavebných seánsií):


Najbližšie pravdepodobne predné kolesá ..
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Matej | 36
Príspevky: 1129
Meno: parkourista
Bydlisko: Mojtín, okres PU

Re: Sd.Kfz. 251/1 Ausf. C /GPM/ 1:25

Príspevokod užívateľa Matej » 10 Aug 2017 13:58

Oliver napísal:...Najbližšie pravdepodobne predné kolesá...


no sa zapotíš..:)
Aktuálne: Maz 537g / A-10 Warthog

Hotovo: BAT-M

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Sd.Kfz. 251/1 Ausf. C /GPM/ 1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 11 Aug 2017 16:45

Matej napísal:
Oliver napísal:...Najbližšie pravdepodobne predné kolesá...


no sa zapotíš..:)

Hej, veď je teplo vonku celkom.. :boss:
Mám pre prípad núdze stále možnosť prefarbovať. :P
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Sd.Kfz. 251/1 Ausf. C /GPM/ 1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 15 Aug 2017 22:25

Report
Takže predné kolesá:
Matej, zapotil som sa, ale viac od tepla ako roboty! :P Na moje počudovanie to celkom šlo, našiel som si ten správny postup, potom lepenie nebol problém.
Keďže som podobné kolesá lepil na Greifovi a úplne totožné na Wurfrahmenovi, kde som oboje prefarboval, teraz som bol presvedčený, že už to musí vyjsť čistostavbou.
Najprv som si vyrezal diely vnútorné, tzn. stredy kolies a podlepené nosné diely. Obvodový pásik stredu kolesa mi aj napriek presnému vyrezávaniu Olfa kružítkom nepasoval - bol o asi 1mm kratší ako by sa žiadalo. Medzeru som v priebehu stavby zaplnil vhodným kúskom papiera, ktorý som neskôr natrel. V konečnom dôsledku bude táto korekcia takmer neviditeľná. Vyrobiť zbytok už nebolo nič zložité.

Z nasledujúcej časti som mal celkom strach, nevedel som ako to sedí a nevedel som najprv nájsť ten vhodný spôsob. Nakoniec to vyšlo celkom dobre a nabombírované bočnice držia na svojom mieste. Z fotiek to je pekne vidieť: vedel som, že všetky spoje zakryje dezén, tak som nešiel úplne čisto do toho.


Najviac kruté boli dezény, i keď po nájdení vhodného spôsobu vyrezávania a retušovania to nebolo až také zlé. Dlho som tiež lamentoval akým spôsobom ho nalepiť tak, aby to bolo čo najčistejšie. Priznám sa vám, že nechápem ako sa ostatným podarilo nalepiť ho tak súmerne. Mne aj keď som zachytil všetky časti pekne na seba, postupne sa mi štruktúra dezénu o malé kúsky posúvala a v konečnom dôsledku nie je akoby vycentrovaná. Nakoniec som sa rozhodol nalepiť všetky tri vrstvy na seba a potom ako jedným celkom oblepiť koleso.


Na záver mi ostávalo ohnúť a prilepiť každý jednu časť dezénu. Lepil som sekundovým lepidlom, Herkulesom by to trvalo do aleluja. Ako je možné vidieť z fotky aj prvá vrstva dezénu mi bola krátka, tak som si jej kúsok dorobil z papiera.


Posledným krokom bolo dolepiť drobnosti, predovšetkým šróby.


Aj napriek tomu, že je na minime miestach vidieť lesk z lepidla, som s nimi vcelku spokojný. Nepresnosti pripisujem na vinu mojím rukách, aj keď pri spätnom ohliadnutí sa po stavbe som presvedčený, že som rezal a lepil dobre. Hold .. každá desatina milimetra sa nakoniec ukáže .. V každom prípade ak sa ešte niekedy dostanú podobné kolieska pod moje ruky, už určite budem vedieť ako na ne!
Majú svoje muchy, ale myslím, že pri pohľade na celý model sa tie muchy stratia. :P
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Matej | 36
Príspevky: 1129
Meno: parkourista
Bydlisko: Mojtín, okres PU

Re: Sd.Kfz. 251/1 Ausf. C /GPM/ 1:25

Príspevokod užívateľa Matej » 16 Aug 2017 10:31

Ahoj Oliver. Prepáč, ja som myslel, že predné kolesá myslíš hnacie predné a nie tieto.. :beat plaster:

K tomu dezénu: ja ked som to lepil tak som lepil najskor prvu vrstvu, potom druhu a nakoniec tretiu. Ono kazda vrstva je dlhsia, lebo sa to pri lepeni postupne nabaluje, pocita sa s hrubkou papiera po obvode. Mne to vysko skoro presne, samozrejme nejaka mini odchylka tam je :wink:

Neviem ci si pozeral aj moju temu v ktorej som to staval, najdes to vo vrakoch, ja som na tento model nemal nervy už :bad smile:
viewtopic.php?f=72&t=430

Nec sa dari..
Aktuálne: Maz 537g / A-10 Warthog

Hotovo: BAT-M

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Sd.Kfz. 251/1 Ausf. C /GPM/ 1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 17 Aug 2017 10:33

Matej napísal:Ahoj Oliver. Prepáč, ja som myslel, že predné kolesá myslíš hnacie predné a nie tieto.. :beat plaster:

K tomu dezénu: ja ked som to lepil tak som lepil najskor prvu vrstvu, potom druhu a nakoniec tretiu. Ono kazda vrstva je dlhsia, lebo sa to pri lepeni postupne nabaluje, pocita sa s hrubkou papiera po obvode. Mne to vysko skoro presne, samozrejme nejaka mini odchylka tam je :wink:

Neviem ci si pozeral aj moju temu v ktorej som to staval, najdes to vo vrakoch, ja som na tento model nemal nervy už :bad smile:
viewtopic.php?f=72&t=430

Nec sa dari..


V pohode, nič sa nedeje. Týmto spôsobom ako si opisoval som to kedysi dávno skúšal na Wurfrahmenovi, ale tiež to nebolo ono. Hádam, že dnes by to už šlo lepšie, ale na to je teraz neskoro. No možno sa mi niekedy v budúcnosti dostanú pod ruky opäť tieto kolesá a budú zas o kus lepšie. :haha:
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Marmat | 36
Príspevky: 857
Meno: Martin
Bydlisko: Stará Bystrica

Re: Sd.Kfz. 251/1 Ausf. C /GPM/ 1:25

Príspevokod užívateľa Marmat » 17 Aug 2017 11:35

Však sú parádne tie kolesá, neviem čo špekuluješ. A keby niečo, zafarbiť sa to dá vždy. :victory:

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Sd.Kfz. 251/1 Ausf. C /GPM/ 1:25

Príspevokod užívateľa Oliver » 24 Aug 2017 17:06

Marmat napísal:Však sú parádne tie kolesá, neviem čo špekuluješ. A keby niečo, zafarbiť sa to dá vždy. :victory:


.. zafarbiť sa dá vždy a pravdepodobne aj sa bude, ale motor. :haha:
A díky Marmat! :big smile:

Report
Po predných kolesách sa mi akosi nechcelo hrať s drobnosťami na pásoch, vysekávať dierky a pod., preto som sa rozhodol, že začnem s karosériou.


Toto sú jediné dva diely "kostry", ktoré model ponúka. S nimi som sa neuspokojil, a preto som sa vyrobil ďalšie aby podlaha interiéru bola pevná. Okrem iného vnútorný diel obšívky rozrezal na dva, resp. tri kusy - tie časti s oknami som lepil samostatne. Takýto postup sa mi osvedčil pri Wurfrahmenovi. Pre osvieženie pamäte som ho mal aj na pracovnom stole a popri lisovaní pozeral čo a ako som kedysi spravil:


Obšívka mi ... sadla. Nie úplne presne, ale sadla. Vzadu mi nevznikla takmer žiadna nepresnosť (ako býva zvykom). Snažil som sa ju tlačiť skôr na spodnú stranu, predovšetkým v motorovej časti. Preto mi vznikol na jej vrchnej časti asi 1mm biely pás čo ale nepovažujem za nedokonalosť, pretože kryt motora to celé aj tak zakryje. Navyše od začiatku sa pohrávam s myšlienkou motor prefarbovať a skúsiť ho priblížiť skutočnému Maybachu. Spočiatku z toho bola mierna vrtuľka, ale po prilepení zadných častí sa model pekne vyrovnal. Navyše používam pravítka počas toho ako sa modelu nechytám. Skúšal som aj kapotu. Mohlo by to sedieť ..


No a ďalej som popriliepal drobnosti z interiéru, dorobil základ z lavíc (na tie sedacie časti lavíc sa teda vôbec neteším) a tiež plánujem trochu vytuningovať sedačky. Najviac otáznikov som mal pri lepení volantu, to naozaj som len hádal ako to autor zamýšľal. No a samozrejme medzeru medzi dielmi 12 a 12a som zakryl handrou (opäť problém, s ktorým sa potýka každý staviteľ tohto modelu).


Ospravedlňte ma za kvalitu fotiek, ale nemal som čas lepšie fotiť počas stavby. Potreboval som model dostať do tohto štádia do dnešného dňa. Čo sa mi podarilo a môžem sa ísť baliť na dofču.. :P
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
Roman | 50
4K+
Príspevky: 4052
Meno: Roman
Bydlisko: doma

Re: Sd.Kfz. 251/1 Ausf. C /GPM/ 1:25

Príspevokod užívateľa Roman » 24 Aug 2017 19:24

ahoj
ta suciastka na poslednej fotke co vyzera ako otocene V to je trubka,isiel tadial horuci vzduch z motora do kabiny / take primitivne kurenie/. nespravis to z drotu?

Návrat na "Vojenská technika // Military Vehicles"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: developer10, Oliver a 2 neregistrovaní