Kostel sv. Ondřeje v Borgundu /1:120/ abc R. Vyškovský

Užívateľov profilový obrázok
Steve | --
Meno: Štefan

Príspevokod užívateľa Steve » 07 Jún 2020 12:38

Johny ďakujem za dobrý typ, naozaj tie hrany vyzerajú lepšie po vytieňovaní šedou farbou.
Ja ešte pred ryhovaním celé listy vystrihovačky streknem matným pur lakom, aby sa riadne zafixovala farba,(vieme že laser print stačí zopárkrát pretrieť vlhkým prstom, a farba je fuč),
papier je pevnejší, a hlavne aj prípadné šmuhy z retuše a zbytky lepidla sa dajú ľahko vyčistiť. Možno preto sa to zdá byť lesklé.
Lesklé to v skutočnosti vôbec nieje. Na fotkách to vidieť pre úplne nevhodné svetelné podmienky pri fotení (stolná lampa). Možno si v budúcnosti (ktovie ako vzdialenej :haha: ) zrealizujem aj svetelný stan, ale na to si budem musieť obstarať už aj modelársku dielňu. :P

Pozdravujem.
Steve

Steve | --

Príspevokod užívateľa Steve » 16 Júl 2020 12:39

Tak Vás po dlhšej pauze opäť pozdravujem.
Stavba modelu pokračovala ďalej, a ja som sa pomáličky začal strácať v písanom návode. Mám rád sudoku a iné číselné hry, ale tu bolo tých čísel až priveľa.
Lepil som bez návodu, lepil lepil, , a tu postupne zisťujem akých som sa dopustil chýb. A bolo ich dosť.

Takže ako prvé musím upozorniť, že tie duplicitné chlopne na šikmých hrebeňoch striech tam byť majú. Priložím obrázok, dúfam, že je jasnejší ako sto slov.

Jasné že ja som tie chlopne odstránil, a potom som hrebene (90,...) musel lepiť natupo.
Ďalšou chybou bolo prilepenie pôdorysnej výstuže (PS doštičky) napevno. Neskôr pri lepení iných dielov by sa mi pracovalo ľahšie s prístupom dovnútra.

A teraz už pokračujeme v stavbe.
Takže aj spodná základňa kostola je poriadne (ražničí paličky :bad smile: ) vystužená, steny aj strechy sadli perfektne.

Pripravil som si podlahy a nalepil namiesto.

A toto bola tiež veľká chyba, nalepiť som ich mal až po osadení vchodov a rohových líšt. -- áááách, sypem si popol na hlavu. :beat plaster:

Steve | --

Príspevokod užívateľa Steve » 16 Júl 2020 13:08

Pokračujem predným vchodom a dvoma bočnými. Jeden z nich nieje priechodný (označený hviezdičkou 42*)

To je tá spodná časť.
Pri hornej som sa nechal inšpirovať Sonyho nápadom vyrezať "vzduch" a podlepiť čierny papier. Veľmi to vylepšilo model. Vďaka Sony za dobrý nápad.

Prichádza na rad trochu obtiažnejšia etapa, prilepiť vchody na svoje miesto. (nezabúdať na jeden nepiechodný vchod) našťastie som to dal správne.
Práve tu by som veľmi ocenil voľný prístup pod strechu a steny. No čo už, učím sa vlastných chybách.

Steve | --

Príspevokod užívateľa Steve » 16 Júl 2020 13:19

Ešte doplním podlahy do vchodov,

a základ kostola je hotový.

Pridám rohové lišty, ktoré tam už dávno mali byť. Teraz sa mi bez prístupu zvnútra steny lepili ťahšie.

Ostáva už iba nadstrešná vežička (zvonica???) a zopár drobností-čačkancov.

Pozdravujem
Steve

Steve | --

Príspevokod užívateľa Steve » 01 Aug 2020 13:41

Privet všetci.

Pokračujem drobnou strieškou nachádzajúcou sa nad vchodom.

Pridávam horné hrebene a bočné lemovanie striech.

Tu je vhodné odporučiť následujúci postup: pred lepením horných hrebeňov je dobré postaviť spodnú časť vežičky (následujúci topic), iba ju priložiť na strechu, a potom prilepiť hrebene tak aby to rozmerovo sedelo.
Naposledy upravil/-a Steve v 01 Aug 2020 14:38, upravené celkom 1 krát.

Steve | --

Príspevokod užívateľa Steve » 01 Aug 2020 14:08

Na rad prichádza dominanta tejto drevenej stavby - vežíčka.
Ujo Vyškovský nám nakreslil dokonca aj vyrezávané vnútro vežičky, a ja som ešte zafarbil biele plochy.
Je to dobré iba na spevnenie tej veže, lebo verte, že ani svetelnou lupou tam nič nieje vidieť.
Ale hreje ma pri srdiečku vedomie, že ja tam ten interiér máááám. (Už viem prečo autíčkari robia motor ktorý aj tak nebude vidno) :)

Na strieške treba dofarbiť jeden roh podbytia, a treba ju podlepiť, lebo na nej bude nalepená ďalšia horná časť vežičky.

Treba dolepiť ešte bočné lemovanie strechy, a vrchná časť je hotová.

Steve | --

Príspevokod užívateľa Steve » 01 Aug 2020 14:42

Horná časť vežičky bola tiež veľmi jednoduchá. A je tiež s interiérom - je dobré, že je tam. Je to pevnejšie, a ak by náhodou pretŕčal biely záblesk papiera, bolo by to ako päsť na oko.

Spodnú aj hornú časť zlepiť dokopy, a poďme s ňou na strechu.

Steve | --

Príspevokod užívateľa Steve » 01 Aug 2020 15:38

Vežičku ešte doplním podperami.

Poslednou prácou na hrubej stavbe modelu, sú rohové hrebene šikmých striech.(90,91,92,97)
Ako už som písal, že bola chyba odstraňovať tie "duplicitné" chlopne. Musel som sa uspokojiť s tým, že budú nalepené iba tak natupo.

V tejto fáze je možné model chytiť takmer hocikde a nič nezničiť. Takže je vhodná chvíľa postaviť kostol na podstavec. Ten už je hotový, ale ešte vôbec nemám predstavu, ako upravím terén.
Keď sa mi podarí niečo uchuchňať, prídem sa pochváliť.

Zatiaľ prajem šeckým lepeniu zdar.

Steve

Návrat na "Architektúra // Architecture"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný