Kostel Nejsvětější trojice - Praha, Smíchov /O.Hejl/ 1:150

Užívateľov profilový obrázok
Knox | --
Meno: Knox

Re: Kostel Nejsvětější trojice - Praha, Smíchov /O.Hejl/ 1:150

Príspevokod užívateľa Knox » 07 Okt 2009 18:20

Je čas pokročit. Jako u každého modelu se začíná splastičnením zdí. Tady se "modelář" skutečně vyřádí. Je tu toho tolik,že bude až zrak přecházet :)
Je potřeba být opravdu pozorný a opratrně vyřezat všechny sloupky...
Obrázok

Po nalepení přišlo na řadu ohýbání a tvarování. Tady je potřeba všechny rohové sloupky lepit na dvakrát. Nejprve před vytvarováním a pak až po-pro zafixování tvaru. Na foto číslo 2 je přilepena pouze první část.
Obrázok

Vstup nad dveřmi a kompletně osazená jedna stěna. K osazování se ještě vrátíme.
Obrázok Obrázok

Obrázok

Teď je na řadě.....ehm.... zkusím Vám přiblížit nejlepší (alepoň podle mě) způsob osazování plastických dílů na model.

Jednoduché díly jsou nalepené a nyní se zaměříme na tvorbu fasád okolo oken Obr.1. Lepil jsem všechno herkulem a nebyl žádný problém.

Doporučuji "šambrány" nalepit předem na základní stěnu "BEZ ÚPRAV" a terpve až poté (po řádném zaschnutí) oba díly vyříznout současně. Vznikne tak, krásný a čisty řez, který stačí pak jen zaretušovat. viz. Obr.2, 3 a 4.

Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Dalším postupem je lepení oken.
Někdo z vás se mě ptal jak lepím lomená či kulatá okna. Je to tak přátelé, že jsem se naučil lepit oblouky natupo a nemohu si to vynachválit. U takto malých dílů je to ideální. Podelné chlopně nechávám, ale ty malilinké zoubečky odstraním a vniklý pásek jen tak lehce obmotám a nakonci spojím malou chlopničkou( tu tam nechávám). Pak vše nalepim na připravenou stěnu a toto je výsledek:

Obrázok Obrázok

Tady bych chtěl připomenout ještě jednu věc. Nemažu chlopně, ale díl na který to okno lepím. Lepidlem zpravidla nešetřím, ale musím si dávat pozor při spojování, aby lepidlo neteklo moc kolem. Na posledním obrazku je již komplet.

Obrázok Obrázok

Nyní přilepíme oba spojené celky na zakladní půdorys. Nejvhodnější způsob je následující: Přilepíme "čelo kostela - díl, kde sa nachází vstup a necháme zashnout. Další přilepení je postranních chlopní, abychom zajistili zafixování přední části lodě. Pak přejdeme k zadní části a pokračujeme podle doporučených čísel:

Obrázok
Pokračuji přístavky, kterým se říká sakristie.
Nic zvláštního na tomto postupu není. Osadit podstřešní římsou a vsadit okna. Poté jsem však využil na podhled střechy karton o tloušťce 2mm. *Je to vychytávka jak udržet přesnou linii. Udělal jsem si i navíc několik pracovních otvorů, abych zespoda lépe dostal "náčiní" a lepidlo kdyby bylo potřeba:

Obrázok Obrázok

*Zde je karton na udržení linie:

Obrázok Obrázok
Střechu je nejlépe přilepit dlouhou chlopní k tělu kostEla a po zaschnutí namazat všechny ostatní včetne okrajů nad podhledy. !!! Pozor, doporučuji na okraje větší množství lepidla, neboť se všechny střechy lepí na tupo!!!

Obrázok

*OMLOUVÁM SE ZA VELKÉ NÁHLEDY, ALE JE PRO MĚ TÉMĚŘ NEMOŽNÉ VŠE PŘEPSAT DO MENŠÍCH.

Knox | --

Príspevokod užívateľa Knox » 07 Okt 2009 18:39

Věž:

Stavba věže je z celého modelu nejčlenitější a nejnáročnější, Jako první si připravíme zvonové patro:

Obrázok Obrázok
Dále si připravíme střechu - vyřežeme místa pro vikýře a pomalu natvarujeme. Nejlepe sliněním. Zvolil jsem lepení na tupo( bez chlopní):
Obrázok Obrázok Obrázok

Karol | 34
Meno: Karol
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa Karol » 08 Okt 2009 09:08

Fantasticky navod! Velmi pekne dakujem... Tesim sa na vysledok :)

Burton | --

Príspevokod užívateľa Burton » 08 Okt 2009 20:55

Prosim, nerozumiem vyrazu "šambrány". Ide o "kamenny" obluk nad oblukovymi oknami? Lepi sa koli navodeniu plasticnosti?

Knox | --

Príspevokod užívateľa Knox » 12 Okt 2009 23:57

No já použil výraz šambrána, jan kvůli přiblížení čehosi co na tom kostelu je. Podle mě jde ale o štukovou výzdobu kolem oken. Výrazu šambrána ty rozumíš dobře :look down:

Knox | --

Príspevokod užívateľa Knox » 25 Okt 2009 15:23

Natupo přilepíme k tělu střechy vikýře. Další část potřebujete zespoda hodně slinit, aby se díl dobře naohybal.

Obrázok Obrázok Obrázok

Uzavření střechy je poměrně náročné na geometrii. Je potřeba hodně trpělivosti. Dílky se musí nejprve natvarovat a postupně lepit k sobě:

sony | 34
2K+
Meno: Martin Seemann

Príspevokod užívateľa sony » 25 Okt 2009 16:34

velmi precízna prácička... tíško sledujem... :wink:
BULLDOGFEST XI. ročník 26. máj 2018
Papierový člen plastikového klubu

Knox | --

Príspevokod užívateľa Knox » 08 Nov 2009 01:29

Střecha věže je hotova. Jen doladit retuš. Zbývá samotná věž. Tělo věže se přilepí na "podstavec" a celek k půdorysu kostela. Tady prosím pozor na přesnost. Jakmile to špatně přilepíme, tak se může stát, že nám nesedne střecha a vzniknou tak škvíry. Specialita tohoto modelu je v tom, že se téměř celá střecha lepí na tupo :!: :!: :!: Je to velmi náročné.

Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Střechu je dobré začít lepit skoro stejně jako se lepily stěny na základ. Začít zepředu, přes zadní část, potom boky a nakonec malé výklenky atd.

Model se lepí vcelku dobře až na monotónost prvků, které obsahuje. Překvapilo mě také, že se tak velké sřechy lepí natupo a tak to chce více času při zasychání a závěrečné kompletaci. Ovšem pohled na kompletní stavbu je velmi příjemný.

Takže Vážení přátelé modeláři... kostel je hotov:

Co říct závěrem?? Nezbývá než popřát pevné nervy, chuť k lepení a žádný třes v ruce.
U dalších modelů se těší Ondřej Hejl a Knox:)

Trak-Tor | 46
2K+
Meno: Juraj
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa Trak-Tor » 08 Nov 2009 14:52

Gratulujem. Velmi pekna a precizna praca.
Pevne nervy mam, chut an lepenie tiez... s tym trasenim ruk je to horsie... :beat brick:
-- Ani budúcnosť už nie je to, čo bývala... --
Moja galéria

serpens | 35
Admin
Meno: Miro
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa serpens » 08 Nov 2009 14:53

Ta strecha sa ti vydarila parane :vicotry:
"Art without engineering is dreaming. Engineering without art is calculating." Steven K. Roberts

Návrat na "Architektúra // Architecture"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný