Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Usedlost z jihozápadního Slovenska /abc/ 1:150

Užívateľov profilový obrázok
Cezi | --
Príspevky: 14
Meno: Michal
Bydlisko: Litovelsko...
Kontaktovať užívateľa:

Usedlost z jihozápadního Slovenska /abc/ 1:150

Príspevokod užívateľa Cezi » 23 Aug 2009 11:01

Tak po dlouhé době se opět podělím stím co se mi povedlo dát dohromady. Model vyšel v Abíčku 12/2005 a autorem je samotný mist Vyškovský.

Trocha historie : Vystřihovánka představuje stavbu, která se odborně označuje jako hliněný dům. Můžeme se s ním setkat v rovinách na obou stranách Malých Karpat - na české straně v Záhoří (okolí Břeclavi a Hodonína), na slovenské straně v Pováží (od hranic až po Piešťany). Tento typ staveb není příliš starý - letopočet býval vyřezán obvykle do stropních průvlaků nebo do rámů oken - (na slovenské straně přelom osmnáctého a devatenáctého století, na moravské straně - v Luhačovickém Zálesí - byl hliněný dům s letopočtem 1709). Tyto stavby byly provedeny většinou ze sušených cihel, někdy i válků. Stavby byly omítnuté s barevně zvýrazněným soklem (barva temně šedá, šmolkově modrá, hnědočervená), střechy byly doškové (u bohatých stavebníků z pálené krytiny). Výrazným prvkem bylo tzv. žudro, což byl otevřený a zaklenutý vstup do domu.

Ohledně složitosti modelu: řekl bych,že patří mezi ty lehčí. Žádné záludnosti jsem v něm nenašel. A jestli tam jsou tak jen mojí chybou. Model má 39 číslovaných dílů a může být postaven buď jako 3 samostatné stavby nebo jako celek...tzn. hospodářské stavení a obytné stavení bude na sebe navazovat. Já vám představuji právě tuhle možnost. K tomuto modelu patří ještě Špýchar, ale ten slepený nemám.

Tuning jsem neprováděl..model je slepen tak jak vyšel až na:
plot, který je podlepen 0,5 mm kartonem proto aby nebyl tak plochý
kameny jsou také podlepené 0,5 kartonem pro zlepšení plastičnosti terénu
na navijáku je namotaná nabarvená nit
střešní "koníci" jsou vyrobeny z dýhy, kterou jsem nejdříve nabarvil, nařezal na proužky, slepil, opět nabarvil a nalepil na model
také jsem na terén použil posyp a doplnil ho kamínky a keři.

To je asi tak vše a teď už nějaky fotky

náhled šmikajdy:
Obrázok

stavba:
Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Historie je převzatá z ABC
Omlouvám se za fotky..teprve se stím foťákem učím :look down:

Užívateľov profilový obrázok
Zdeněk Krčmář | --
Príspevky: 457
Meno: Zdeněk Krčmář
Bydlisko: Šakvice, jižní Morava, ČR
Kontaktovať užívateľa:

Re: Usedlost z jihozápadního Slovenska/ R. Vyškovský/ ABC/ 1:150

Príspevokod užívateľa Zdeněk Krčmář » 23 Aug 2009 11:24

No Cezi, opravdu smekám... Móc podařené, jsem rád, že jsi po dlouhé době, opět něco slípnul... :big smile:

Jen by si to možná zasloužilo drobátko větší podložku třebas i se stromkem... Ale to už je můj pohled :devil:
Moje galerie
R.I.P. Závislák - Tvé příspěvky nejen v architektuře mi budou scházet :(
Rozestavěno:Hrad Lichnice (R.V.), Orenstein a Koppel Cn2t (Modelik), Bílá věž a kaple sv.Klimenta (O.Hejl), Sd.Kfz.124 Wespe (GPM)

Užívateľov profilový obrázok
Cezi | --
Príspevky: 14
Meno: Michal
Bydlisko: Litovelsko...
Kontaktovať užívateľa:

Re: Usedlost z jihozápadního Slovenska/ R. Vyškovský/ ABC/ 1:150

Príspevokod užívateľa Cezi » 23 Aug 2009 11:36

V plánu byla trocha větší,ale moje ruky nebyly schopny udělat hrany k sobě kolmy tak se pořád změnšovala a změnšovala...a stromek jsem dávat nechtěl..s těma se vyblbnu v Zájezdním hostinci ze Slezska. A diky Zdendo.. :)

Návrat na "Architektúra // Architecture"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní