Maměnka z Pusteven / Richard Vyškovský - abc / 1:120

Užívateľov profilový obrázok
Steve | --
Príspevky: 460
Meno: Štefan

Maměnka z Pusteven / Richard Vyškovský - abc / 1:120

Príspevokod užívateľa Steve » 20 Sep 2016 11:55

Všetkých Vás po krátkej pauze zdravím.
Po zopár neprezentovaných modeloch som si povedal, že by sa patrilo konečne čosi pridať.
Dlho som sa chystal na tento "skvost", tak sa pokúsim ho nezpackať. Prosím Vás: pítajte sa, hodnoťte, kritizujte, raďte, veľmi ma poteší akákoľvek pripomienka a diskusia. Ďakujem

Niečo málo o modeli:
Zrubovú stavbu "Maměnky z Pusteven" nám pripravil pán R. Vyškovský ako vianočný darček, a vyšiel v časopise abc (2007 / 25,26 (ročník 52)spojené dvojčíslo).
Model je určený pre skúsenejších modelárov ani nie pre jej rozsah: 7*A4 , 123 číslovaných a 283 papierových dielov, , ale pre množstvo drobných trojrozmerných prvkov.
Návod sa tentokrát nenachádza v abecéčku, ale na webe: http://www.abicko.cz/clanek/vystrihovan ... teven.html


Trochu o predlohe:
Osada Pustevny leží v Beskydoch v sedle pod Radhoštěm vo výške 1018m.
Pustevny sa pomenovali podľa pustovníkoch, ktorí tu žili v polovici 18.storočia. Na konci 19.stor. tu bola z iniciativy Pohorské jednoty Radhošť postavena prvá turistická útulňa Pústevňa a kamenná chata Šumná.
Turistický ruch narastal, a tak bolo treba zvýšíť aj ubytovacie a "pohostinské" kapacity. Členovia Pohorské jednoty sa obrátili na Vsetínsku stavebnú kanceláriu Michala Urbánka, ktorej zamestnanec slovenský architekt Dušan Jurkovič projektoval v roku 1898 v slohu ľudovej secesie útulne Libušín a Maměnku.
V priebehu druhej sv. vojny Maměnka aj Libušín zchátrali. Po prevrate v r.1948 bol spolok Pohorská jednota násilne rozpustený, a obe drevené stavby padli pod správu štátu. Až v r.1986 bolo vydané povolenie na celkovú rekonštrukciu oboch zrubov, ale tá bola prerušená, pre spory o vlastnické práva. Po vyriešení sporu o vlastníctvo objektov ich dostalo pod správu Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, a od r.1995 sa pustilo do ich obnovy.
V r.1999 bola otvorená útulňa Libušín, a o štyri roky neskôr v r.2003 sprístupnili aj Maměnku. Areál Pusteven bol v dobe rekonštrukcie vyhlásený za Národnú kultúrnu pamiatku.
Zdroj: časopis abc, a http://www.abicko.cz/clanek/vystrihovan ... teven.html

Pridávam aj topár odkazov na prezentácie ďalších machrov.
Don peppone - viewtopic.php?f=27&t=2583&p=62879&hilit=mamenka#p62879
Koppik - http://www.papirovemodelarstvi.cz/phpBB ... f=47&t=425
furmi - http://www.papirovemodelarstvi.cz/forum ... ht=mamenka
Mara - http://www.papirovemodelarstvi.cz/forum ... ht=mamenka
AMD - http://www.papirovemodelarstvi.cz/forum ... ht=mamenka
TEO - http://www.papirovemodelarstvi.cz/forum ... ht=mamenka (autor fotky hotového modelu, (úplne prvá fotka v tomto vlákne) čo dodať, luxusná prácička)
Naposledy upravil/-a Steve v 20 Sep 2016 13:20, upravené celkom 1 krát.
Modelujeme pre radosť.

S pozdravom
Steve

Užívateľov profilový obrázok
Steve | --
Príspevky: 460
Meno: Štefan

Maměnka z Pusteven / Richard Vyškovský - abc / 1:120

Príspevokod užívateľa Steve » 20 Sep 2016 13:10

Model som si skopíroval na 200g papier lasercopy, takže aby to nebolo lesklé ako kapota auta, strekol som to matným akryl lakom.
Ak by to chcel niekto skúšať, tu musím upozorniť, že pri tejto technológii a jej záludnostiach, je treba najprv naryhovať hrany, až potom lakovať celý list. (Ale to iba ak by bol niekto tak strelený ako ja).
Na stavbu som sa rozhodol (experimentálne) použiť lepidlo Pattex wood waterproof - je trochu hustejšie ako herkules, tak sa nehám prekvapiť,
sekundové lepidlo Soudal cyanofix, a Veidec quick - podľa toho ktoré mi príde skôr pod ruku, ale nie - Veidec dáva asi 3-4 sekundy na manipuláciu,
a tyčinkové UHU stick.
A ešte stále ma baví retušovať temperkamy.

Pri preštudovaní návodu som ostal trochu "paf", od strechy som dom veru ešte nestaval, waw, pre mňa novinka, no ale pán Vyškovský nás predsa ešte nikdy nesklamal, tak v neho vkladám svoju dôveru.

Tak som podľa návodu začal štítom (č.31), oknm (č.20) a strieškou (č.33).


Veľký strešný diel (č.28) som podlepil 300g papierom aby sa neohýbal (ako všetky väčšie diely) doplnil mini strešným oblúčikom (č.32), a celý štít nalepil na strechu.

Pridaný aj druhý štít (č.29), strieška (č.30), ďalšia bočná strecha so štítom (č.34, 35), a základ strechy je hotový.

Tu sa mi podaril drobný kiks
Akosi som pozabudol na hrúbku papiera, a tu je následok.
Modelujeme pre radosť.

S pozdravom
Steve

Užívateľov profilový obrázok
Steve | --
Príspevky: 460
Meno: Štefan

Maměnka z Pusteven / Richard Vyškovský - abc / 1:120

Príspevokod užívateľa Steve » 20 Sep 2016 13:57

Z dielov (č.36, 37, 38) zmontujem strešnú nadstavbu nad hlavným vchodom. Na retuš tej krásnej červenej používam centrofixku.


Po nalepení tejto nadstavby je pôdorys strechy uzavretý, a môžem lepiť podhľad. (č.17)
Naposledy upravil/-a Steve v 28 Sep 2016 09:15, upravené celkom 2 krát.
Modelujeme pre radosť.

S pozdravom
Steve

Užívateľov profilový obrázok
vasik1 | 45
Pán učiteľ
Príspevky: 1835
Meno: Peter Vasaráb
Bydlisko: Partizánske

Re: Maměnka z Pusteven / Richard Vyškovský - abc / 1:120

Príspevokod užívateľa vasik1 » 20 Sep 2016 19:46

Krásna predloha, parádny model (od Majstra Vyškovského to je vždy skvost). Tak držím palce a verím, že budeš s výsledkom spokojný. Budem sledovať...

Užívateľov profilový obrázok
Steve | --
Príspevky: 460
Meno: Štefan

Maměnka z Pusteven / Richard Vyškovský - abc / 1:120

Príspevokod užívateľa Steve » 21 Sep 2016 07:59

Pridávam ešte pár photos zo stavby luxusnej striešky nad vchodovou nadstavbou. (č.42, 43, 44, 45)


Modelujeme pre radosť.

S pozdravom
Steve

Užívateľov profilový obrázok
Steve | --
Príspevky: 460
Meno: Štefan

Maměnka z Pusteven / Richard Vyškovský - abc / 1:120

Príspevokod užívateľa Steve » 21 Sep 2016 08:19

Podhľadový diel (č.40) som podlepil, stĺpiky (č.39) som vyrobil zo zápaliek, prebrúsil a centrofixou "prestrekol" načerveno.
Pozor na krásne zdobené trámy (č.39*, 41*) sú skoro rovnaké, ale majú odlišnú dĺžku. Mne sa to samozrejme podarilo po.... , našťastie rozdiel iba 1mm.
Modelujeme pre radosť.

S pozdravom
Steve

Užívateľov profilový obrázok
martin1807 | 29
2K+
Príspevky: 2538
Meno: Martin Bilý
Bydlisko: Medzilaborce/ Praha

Re: Maměnka z Pusteven / Richard Vyškovský - abc / 1:120

Príspevokod užívateľa martin1807 » 21 Sep 2016 17:09

Keď som tento model videl na pár výstavách zlepený vždy ma fascinoval svojou členitosťou a ako tam vyniká ta červená farba. :P :victory: Túto stavbu budem sledovať ďalej, nech sa darí.;)
Na stole: Tatra 815 Dakar 86, Tatra 148 AM-368
Naposledy dokončené: Praga S5T-2 3S + Praga S5T-3 3S, Tatra 815 Agro + Tatra 148 Agro, Praga V3S AD 080

Martin1807

Užívateľov profilový obrázok
Steve | --
Príspevky: 460
Meno: Štefan

Maměnka z Pusteven / Richard Vyškovský - abc / 1:120

Príspevokod užívateľa Steve » 28 Sep 2016 09:44


Tie trámy a šikmé vzpery na podhľade sa mi moc nepodarili, tak po podrobnejšom preštudovaní fotiek mr.Koppik z českého DF, som si povedal, že aj tie moje ďalšie by mohli vyzerať nejako podobne. No uvidíme.

Troška som sa pohral s výrobou šiestich vikierov (č.46,47).

Fajnová pohodová prácička. ???fotky??? Žiaľ, bol poruke len mobil.
Modelujeme pre radosť.

S pozdravom
Steve

Užívateľov profilový obrázok
Štefan Húska | 42
2K+
Príspevky: 2624
Meno: Štefan Húska
Bydlisko: Saalbach Österreich

Re: Maměnka z Pusteven / Richard Vyškovský - abc / 1:120

Príspevokod užívateľa Štefan Húska » 28 Sep 2016 12:54

sledujem od začiatku a tíško závidím, túto stavbičku by som chcel mať v repertoári veru :wink:
Keď je model hotový, môžete ho postúpať :#)
Musím lepiť kým mám slinu

Užívateľov profilový obrázok
Paly12 | 55
Príspevky: 212
Meno: Vraťo
Bydlisko: Prešov

Re: Maměnka z Pusteven / Richard Vyškovský - abc / 1:120

Príspevokod užívateľa Paly12 » 28 Sep 2016 15:56

Ide Ti to dobre, zatiaľ to vyzerá pekne.
Chcel by som sa spýtať, prečo treba ryhovať ešte pred lakovaním?

Návrat na "Architektúra // Architecture"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní