Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Mestská pamiatková rezervácia, 1:165, Richard Vyškovský

Užívateľov profilový obrázok
vrso | 34
Príspevky: 696
Meno: Michal Vršanský
Bydlisko: Mojš
Kontaktovať užívateľa:

Mestská pamiatková rezervácia, 1:165, Richard Vyškovský

Príspevokod užívateľa vrso » 17 Okt 2016 19:30

Keď som pred vyše 12 rokmi začal stavať Mestskú pamiatkovú rezerváciu z Veľkej knihy vystrihovačiek, ani by ma nenapadlo že raz budem mať možnosť ju postaviť v celku tak ako má byť. Iba som dúfal že snáď raz. Keď bola možnosť si túto knižku objednať neváhal som, objednal som a začal som strihať. V roku 2004 vznikla najprv MPR 1:


Následne som pokračoval s MPR 2 a 3, ktoré som dokončil v roku 2005. Vtedy som si mohol akurát tak tieto celky spojiť odfotiť a hneď na to opäť niekam schovať.



Po dlhých rokoch prenášania, prekladania a odmetania prachu som využil možnosť väčších priestorov a pustil som sa do jej kompletizácie. Je však pravda že na papierovej časti modelu sa už trošku podpísal zub času a aj moje modelárske skúsenosti z toho času. Bude potrebného máličko reštaurovania. Zohnal som si polystyrén o veľkosti 1x2 metre a pustil som sa do toho. Po orezaní bude mať model rozmery 150 x 75 cm, čo postačuje na tieto celky aj s mostom. Ako prvý padol za obeť čierny sprej, ktorý som hneď minul pri striekaní bokov. Pomocou pôdorysov priložených v knihe som si mesto rozkreslil aj s riekou, brehmi a mostom. Trochu mi chýbal pôdorys mosta ale to nevadí.


A pustil som sa do vyrezávania zatiaľ na úroveň hladiny budúcej rieky. Skalpel som si nastavil na potrebnú výšku od úrovne terénu po hladinu a po malých prúžkoch som postupne rezal a z boku zase lámacím nožom som tieto prúžky uriezal. Mojim najcennejším pomocníkom je však vysávač, čo by som bez neho robil . :victory: Vyrobil som si aj pomôcku na kontrolu úrovne hladiny (viď foto). Niekde som sa aj sekol, hlavne v mieste vodného mlyna, čo je to najhoršie miesto :beat plaster: , teraz musím spätne priliepať polystyrén. Zatiaľ aktuálny stav je na poslednej fotke. Ďalej plánujem ešte kúsok polystyrénu vyrezať a urobiť tak koryto rieky, musím však pamätať na piliere mosta a mlyn ktoré budú stáť na úrovni hladiny.
Naposledy upravil/-a vrso v 18 Máj 2017 08:22, upravené celkom 3 krát.

Užívateľov profilový obrázok
group b | --
2K+
Príspevky: 2083
Meno: Tomáš

Re: Mestská pamiatková rezervácia, 1:165, Richard Vyškovský

Príspevokod užívateľa group b » 17 Okt 2016 19:37

tak to bude slušnej kousek :P
zrovna mě napadlo, jestli tam nebude i mlýn a jak čtu, tak bude. ten je součástí stavebnice, nebo použiješ jiný, například lodní mlýn ?
moje webové stránky kde naleznete mojí tvorbu - modely nejen automobilů | za obzorem

Užívateľov profilový obrázok
vrso | 34
Príspevky: 696
Meno: Michal Vršanský
Bydlisko: Mojš
Kontaktovať užívateľa:

Re: Mestská pamiatková rezervácia, 1:165, Richard Vyškovský

Príspevokod užívateľa vrso » 17 Okt 2016 19:57

určite tam ponechám pôvodný, ale porozmýšľam nad tým vodným mlynom, miesto tam je, len som si nie istý mierkou, pri MPR som našiel rôzne údaje od 1:120 do 1:165, a lodný mlyn možno 1:150? nie som si istý

Užívateľov profilový obrázok
Roman | 50
4K+
Príspevky: 4057
Meno: Roman
Bydlisko: doma

Re: Mestská pamiatková rezervácia, 1:165, Richard Vyškovský

Príspevokod užívateľa Roman » 18 Okt 2016 07:48

ahoj
aky velky je ten polostyren? to musi byt obrovske

Užívateľov profilový obrázok
majo | 33
Príspevky: 449
Meno: Marián
Bydlisko: Danišovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Mestská pamiatková rezervácia, 1:165, Richard Vyškovský

Príspevokod užívateľa majo » 18 Okt 2016 11:04

Vyzerá to parádne.. Polystyrén by mal byť 1000 x 500 mm nie? Hrúbku máš 50 mm alebo 80 mm? :big smile:


"Ži preto, aby si niečo dokázal.
Dokáž niečo, aby vedeli, že si žil."




Užívateľov profilový obrázok
vrso | 34
Príspevky: 696
Meno: Michal Vršanský
Bydlisko: Mojš
Kontaktovať užívateľa:

Re: Mestská pamiatková rezervácia, 1:165, Richard Vyškovský

Príspevokod užívateľa vrso » 18 Okt 2016 11:11

rozmery som písal vyššie, zohnal som veľký 1m x 2m a orezal ho na 1,5x0,75, hrúbka je 100, mozno by stacilo aj 80

Užívateľov profilový obrázok
majo | 33
Príspevky: 449
Meno: Marián
Bydlisko: Danišovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Mestská pamiatková rezervácia, 1:165, Richard Vyškovský

Príspevokod užívateľa majo » 18 Okt 2016 11:21

Jaaj, jasné. Čítal som to, ale nejak mi to ušlo.. sústredil som sa už ďalej. :haha:


"Ži preto, aby si niečo dokázal.
Dokáž niečo, aby vedeli, že si žil."




Užívateľov profilový obrázok
vrso | 34
Príspevky: 696
Meno: Michal Vršanský
Bydlisko: Mojš
Kontaktovať užívateľa:

Re: Mestská pamiatková rezervácia, 1:165, Richard Vyškovský

Príspevokod užívateľa vrso » 25 Jan 2017 22:23

Tak som po dlhšej dobe zase niečo prirobil, spomínanú pomôcku som si upravil aby bola hlbšia o 1cm a vytvaroval do oblúka. Postupne z oboch strán od kraja som vyrezával koryto až kým som prišiel k pilierom mosta. Nastal okamih pravdy. po vyrezaní polystyrénu medzi piliermi som bol zhruba na rovnakej úrovni takže to dobre dopadlo. Postupoval som ďalej, vysával som , aj ruky :)


Nakoniec som vyrezal celé koryto:


Pokračovanie snáď nabudúce...

Užívateľov profilový obrázok
vrso | 34
Príspevky: 696
Meno: Michal Vršanský
Bydlisko: Mojš
Kontaktovať užívateľa:

Re: Mestská pamiatková rezervácia, 1:165, Richard Vyškovský

Príspevokod užívateľa vrso » 12 Feb 2017 11:35

Po vyrezaní koryta som nakoryto aj brehy nalepil papierové servítky riadnym množstvom lepidla, ktoré nimi presiaklo a vytvorila sa škrupina na polystyréne.

Po vyschnutí som začal farbiť, koryto farbou dna, a brehy s terénom hnedou.

Medzitým som si vyskúšal dvojzložkovú modelovú vodu od výrobcu Modelscene. Mám k nej aj hnedé a zelené farbivo. Poznatky zo skúšky sú nasledovné.
- voda nepoškodzuje polystyrén
-pekne sa rozliala
- bublinky ktoré vznikli pri zmiešavaní pekne vyšli na hladinu a "vybublali"
- voda nasiaka do papiera a trochu vzlína
- už do naliatej vody som skúšal hádzať kamienky, ktoré postupne klesli na dno
- z kúsku papiera natretého temperovými farbami a z kamienkov sa postupom času ešte uvolnili malé bublinky, ktoré ale už neyvšli na hladinu
-výrobca udáva, že sa môže naraz vytvoriť až 1cm hrubá vrstva čo mne vyhovuje, lebo koryto mám najhlbšie 1cm
S testom som ale vo výsledku spokojný.
Fotke je odfotená hneď po vyliatí, je tam ešte veľa bubliniek ktoré vybublali neskôr

Musím ešte vyriešiť pred vyliatím vody utesnenie koryta po oboch stranách.


Takto vyzerá celok zatiaľ nasucho poskladaný

Užívateľov profilový obrázok
group b | --
2K+
Príspevky: 2083
Meno: Tomáš

Re: Mestská pamiatková rezervácia, 1:165, Richard Vyškovský

Príspevokod užívateľa group b » 12 Feb 2017 13:13

Utěsnění je jednoduchý, nalep tam přes tenkou oboustranu kousek kartonu a pak, až to vytvrdne to sundáš. Nebo druhá verze, uděj okolo modelu rámeček ještě před tím, než naleješ vodu. Jeden kolega dělá rámečky z balzy, to by šlo, protože bys to případně mohl pak i seříznout podle výšky hladiny. Ještě popřemýšlej, co s tou vodní hladinou. Máš tam dost místa. Uvažoval bych o tom vodním mlýnu, možná bych zvážil dát na vodu i nějaký vor , případně nějakou malou loďku.Je to blbost, ale oživí to.
Obrázok
moje webové stránky kde naleznete mojí tvorbu - modely nejen automobilů | za obzorem

Návrat na "Architektúra // Architecture"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 4 neregistrovaní