Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Hrad Šelmberk/Pavel Pejša/1:160

Užívateľov profilový obrázok
Pavel Pejša | 37
Príspevky: 175
Meno: Pavel
Bydlisko: Sedlec - Prčice

Hrad Šelmberk/Pavel Pejša/1:160

Príspevokod užívateľa Pavel Pejša » 14 Mar 2017 13:25

Po nějaké době jsem taky spáchal něco vlastního.
Jedná se o pro mě celkem zajímavou předlohu, a tou je zřícenina hradu Šelmberka, který jsem zrekonstruoval podle návrhů Jana heřmana z webu hrady cz. Mou snahou bylo se maximálně držet půdorysu a zohledňoval jsem i osobní návštěvu a vlastní fotodokumentaci. Zatím jsem u zkušebního kousku. celkem to sedí, některé věci jsem již opravil a barvím.
Něco málo k předloze:
Hrad, poprvé připomínaný k roku 1318, byl založen pány ze Šelmberka. V 15. století se zde často střídali majitelé. V prvé polovině 16. století proběhla renesanční přestavba, při níž kromě úprav starých částí vznikla v čele jádra nová zámecká budova, jejíž jedno křídlo podél přístupové cesty překročilo i příkop. Koncem 16. století hrad ztratil rezidenční funkci a už roku 1602 bylo jeho jádro zříceninou. V 17. století pak definitivně zpustl. Jeho věž se pak v 18. století dočkala romantizující úpravy a okolí bylo parkově upraveno. Podobu předhradí prakticky neznáme. Jádro se rozpadalo do dvou výškových úrovní. Horní tvořil skalní hřeben, na němž v čele stojí okrouhlý bergfrit obíhaný původně kličkou obvodové hradby. Za ním prakticky celou plochu hřebene (s výjimkou malého trojúhelného dvorku) zaujímá komplikovaný palác ve tvaru písmene L, který si doposud uchoval některé valeně klenuté místnosti v nejspodnější úrovni. Trojúhelné, níže položené nádvoří se studnou bylo k hřebeni přihrazeno z boku a přímo z něho se vcházelo i do části palácových sklepů. Šelmberk představuje názornou ukázku rozvíjení hradu bergfritového typu směrem ke zkvalitnění jeho obytné složky. Svérázné dvojúrovňové řešení jádra je zde výsledkem hypertrofické podoby paláce oproti základnímu schématu.

Pár fotek jak jsem si hrál s bílým modelem. Předem se omlouvám za kvalitu fotografií, ale časem snad spáchám lepší.
Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok
a něco málo z barvení modelu:

Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
bodie4 | 67
Príspevky: 239
Bydlisko: Hlohovec

Re: Hrad Šelmberk/Pavel Pejša/1:160

Príspevokod užívateľa bodie4 » 14 Mar 2017 19:10

Potešilo ma to. Som rád, že zase niečo pribudne... Držím palce.

Užívateľov profilový obrázok
Štefan Húska | 42
2K+
Príspevky: 2624
Meno: Štefan Húska
Bydlisko: Saalbach Österreich

Re: Hrad Šelmberk/Pavel Pejša/1:160

Príspevokod užívateľa Štefan Húska » 16 Mar 2017 02:34

Krása, také romantikuš. Bude to niekde k mání? Nejaké vydavateľstvo alebo download?
Keď je model hotový, môžete ho postúpať :#)
Musím lepiť kým mám slinu

Užívateľov profilový obrázok
Pavel Pejša | 37
Príspevky: 175
Meno: Pavel
Bydlisko: Sedlec - Prčice

Re: Hrad Šelmberk/Pavel Pejša/1:160

Príspevokod užívateľa Pavel Pejša » 21 Jún 2018 17:33

Tak jsem dokončil barevné testování modelu, ještě dodělat návodovky.
Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
maaaslo | 42
Príspevky: 578
Meno: pavol
Bydlisko: wickford, UK. alebo Tomášov, SK.
Kontaktovať užívateľa:

Re: Hrad Šelmberk/Pavel Pejša/1:160

Príspevokod užívateľa maaaslo » 21 Jún 2018 22:18

tak toto sa mi paci. hradov a zamkov v kvalitnom spracovani nieje nikdy dost

Návrat na "Architektúra // Architecture"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní