Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Urbanova veža Košice / 1:100 / Košice region

Užívateľov profilový obrázok
marcello | 32
Príspevky: 384
Meno: Marcel
Bydlisko: KE

Urbanova veža Košice / 1:100 / Košice region

Príspevokod užívateľa marcello » 22 Júl 2017 21:59

Môj druhý model v kategórii architektúra. Náhľad na obálku....

Niečo o predlohe....(hanebne a lenivo okopírované z Wikipedie) :)
Urbanova veža v Košiciach je zvonica Dómu sv. Alžbety zasvätená sv. Urbanovi – patrónovi vinohradníkov. Spolu s Dómom svätej Alžbety a Kaplnkou svätého Michala bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku v roku 1970. Veža bola postavená na prelome 14. a 15. storočia ako zvonica v tom čase rozostavaného Dómu v gotickom štýle. Neskôršiu renesančnú podobu získala v roku 1628 od prešovského staviteľa Martina Lindtnera.

Ako to snáď vo výsledku bude vyzerať.....

A čo mám zatiaľ spravené.....(jednodňová práca)

Ako je vidieť, opäť to bude čiernobiele spracovanie, aké je typické pre tohto autora - Rada Sinčáka. Stavba zatiaľ išla bez problémov, ale mám menšie výhrady k textovému návodu. Pomerne podrobne opisuje postupnú stavbu, ale podľa mňa, v presne najzložitejšej časti stavby, vystavania arkády je až príliš stručný. Uvediem parafrázu - Zlepte diely 5 až 15 a prilepte ju na základňu. Kde tu ja vidím problém..... Určite vy, skúsený modelári (a snáď ja takisto) s tým nebudú mať ťažkosti, veď napríklad poľské modely nemajú častokrát ani takýto návod a predsa sa zlepia... Ide mi ale o to, že model ako tento si dosť s veľkou pravdepodobnosťou môže kúpiť aj človek s minimálnymi, či až žiadnymi modelárskymi skúsenosťami. A návod ako tento môže negatívne ovplyvniť možnu kompletizáciu u "amatéra"..... Ako sú vaše názory?

Užívateľov profilový obrázok
marcello | 32
Príspevky: 384
Meno: Marcel
Bydlisko: KE

Re: Urbanova veža Košice / 1:100 / Košice region

Príspevokod užívateľa marcello » 31 Júl 2017 19:19

Nooooo zistil som, že s návodom problémy nebudú, ale vyskytli sa niekde inde....
Zasekol som sa už prakticky na diely s poradovým číslom 3. Problém by som opísal rovnicou: hrúbka papiera + nezvyklá konštrukcia + moje schopnosti = nič dobré. Myslel som si, že keď som zvládol kaplnku od toho autora, s vežou tu bude ešte jednoduchšie. Ale opak je pravdou. Už samotné diely je problém správne vytvarovať a nieto ešte dávať dokopy. Som si istý, že tieto ťažkosti by sa dali vyriešť napríklad zmenšením na menšiu mierku. No kedže už kaplnka je v plnej veľkosti, chcel by som pokračovať v pôvodnej mierke. Musím sa teda uchýliť aspoň k prekopírovaniu modelu na tenší papier, ktorý snáď moje problémy vyrieši. Ale nato teraz nemám chuť ani nervy....stavba bude musieť dlhší čas ostať bokom...

Užívateľov profilový obrázok
mirec116 | 39
Kráľ architektúry
Príspevky: 902
Bydlisko: Trnava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Urbanova veža Košice / 1:100 / Košice region

Príspevokod užívateľa mirec116 » 21 Aug 2017 07:20

Urbanovu vežu mám vytlačenú v mierke 1:150 už od vianoc, no dostal som sa k nej až teraz. Snáď sa marcello nenahnevá, ak sa mu votriem do tohto vlákna. Možno ho tým trochu nakopnem do pokračovania :big smile:

Stĺporadie s arkádami je náročné aj časovo, celok na fotkách mi zabral cca 16 hodín práce. Návod je nielen stručný, ale prakticky nepoužiteľný: v tom poradí, ako je tam písané, by som to nechcel lepiť - napr. ak nalepím základ (steny prízemia) na podložku, už sa nedostanem do vnútra a nepritlačím chlopne prístavieb s arkádami. Aj preto som vyrezal otvor v podložke a dieli 1a.

Pri zostavovaní arkád sa mi osvedčil takýto postup: nachystať si "hrúbku stien", najprv ich nalepiť na vnútorné steny (4a-c) a až potom na vonkajšie steny (3a-c). Každú z troch stien som takto skompletoval osobitne a po jednej ich nalepil na 1a-b (začal som rovnou stenou 3c-4c).

Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
marcello | 32
Príspevky: 384
Meno: Marcel
Bydlisko: KE

Re: Urbanova veža Košice / 1:100 / Košice region

Príspevokod užívateľa marcello » 21 Aug 2017 21:29

Dobrý report!
Nie, vôbec mi to nevadi, že tu mám "votrelca".
Obvzlášť, keď mirec pridal tak potencionálne vhodný postup, s pomocou ktorého budem určite ďalej stavať, pretože ako už bolo povedané, návod veľmi nepomáha. Ale neviem kedy sa k veži dostanem, zatiaľ nie som nakopnutý. :)

Užívateľov profilový obrázok
mirec116 | 39
Kráľ architektúry
Príspevky: 902
Bydlisko: Trnava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Urbanova veža Košice / 1:100 / Košice region

Príspevokod užívateľa mirec116 » 24 Aug 2017 07:56

Hlásim hotovo, zvyšok stavby bol oproti arkádam brnkačka :big smile: A aj v mierke 1:150 je to veľký model, s výškou 32 cm.

Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Maťo | 48
Príspevky: 82
Meno: Matej
Bydlisko: Bratislava

Re: Urbanova veža Košice / 1:100 / Košice region

Príspevokod užívateľa Maťo » 24 Aug 2017 18:21

Perfektné, má to čaro, také čierno-biele.
***Na viac som sa nezmohol.***

Užívateľov profilový obrázok
marcello | 32
Príspevky: 384
Meno: Marcel
Bydlisko: KE

Re: Urbanova veža Košice / 1:100 / Košice region

Príspevokod užívateľa marcello » 10 Dec 2017 20:47

Táto moja stavba nie je mŕtva, pomaly na nej pokračujem, i keď to nie je žiadna vychádzka ružovou záhradou....
Postupne staviam jednotlivé steny prízemia, tak ako radil Mirec. A tu je prvá, tá snáď najjednoduchšia, lebo nie je zakrivená.

Užívateľov profilový obrázok
marcello | 32
Príspevky: 384
Meno: Marcel
Bydlisko: KE

Re: Urbanova veža Košice / 1:100 / Košice region

Príspevokod užívateľa marcello » 24 Dec 2017 11:18

Od posledného príspevku sa toho veľa zmenilo, k horšiemu. Horko-ťažko som dostaval všetky steny arkád a plánoval som ich postupne prilepiť na základňu. A tam sa to všetko zlomilo. Značná komplikovanosť modelu, spojená s (podľa mňa) nevhodným papierom a mojimi malými skúsenosťami s architektúrou ma pri prilepovaní arkád vytočila dobiela, resp. moja neschopnosť ich prilepiť. Veža letela do koša. Vianoce by mali byť sviatky pokoja a tento model mi prinášal iba opak. Takže v tomto vlákne už nepribudne žiadny postup a kaplnka sv. Michala nedostane súrodenca. Aspoň, že tu je Mirecova stavba ako dôkaz, že sa to dá, ale nie vždy......

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12910
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: Urbanova veža Košice / 1:100 / Košice region

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 24 Dec 2017 18:52

dobre si mu dal a tá úľava, keď to rozdupeš :victory:

terenkoza by mohol rozprávať, ale časom to dáš zo skenu na tenší papier, neboj, pretože väríme :wink:
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
marcello | 32
Príspevky: 384
Meno: Marcel
Bydlisko: KE

Re: Urbanova veža Košice / 1:100 / Košice region

Príspevokod užívateľa marcello » 25 Dec 2017 12:22

Toudi, fakt sa mi uľavilo na duši, keď som tie zvyšky dnes sploštil, niečo na tom bude :) A áno, stále premýšľam, že s týmto modelom sa nelúčim natrvalo....

Návrat na "Architektúra // Architecture"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 5 neregistrovaných