Státní Hrad Švihov (ABC - Richard Vyškovský) - 1:150 - by Svo

Užívateľov profilový obrázok
Svo | 43
Príspevky: 232
Meno: Švo

Státní Hrad Švihov (ABC - Richard Vyškovský) - 1:150 - by Svo

Príspevokod užívateľa Svo » 09 Nov 2017 22:03

Ahojte.

Po tom ako sa mi podarilo úspešne dokončiť Hrad Sion, dostal som chuť opatrne pokračovať ďalej. Pôvodne som nechcel model prezentovať, kým nie je hotový, lebo dokončenie modelu je u mňa z viacerých dôvodov neisté. Predsa len som sa rozhodol, že budem pridávať príspevky aspoň po dokončení jednotlivých častí.
Model Hradu Švihov od pána Arch. Richarda Vyškovského je pomerne známy. Bol to tuším jeho tretí hrad v poradí, a najrozsiahlejší, ktorý bol vydaný v ABC.
Skladá sa z častí A1, A2, A3, B1, B2 a B3.
Jednotlivé časti som si zohnal postupne, preto je niektorá časť zo zošita Století vystřihovánek, ale aj z pôvodného vydania v ABC.

Tento model som najprv lepil ako chlapec ešte keď vychádzal v ABC. Dostal som sa až po časť B1 a vyzeralo to celkom dobre. Potom sa ale stala nehoda. Model som mal z priestorových dôvodov položený na fotelke a keď som zavadzal sestre, ktorá práve vysávala, tak som si sadol... :beat brick: ... a bolo po ňom... ...ale už sa z toho stala rodinná legenda :haha:
Zohnať znova ten model v tej dobe bolo takmer nemožné.

Potom som po rokoch mal ešte jeden pokus, ale model som úplne pokazil hneď na začiatku pri tých malých oblúkoch na prednej strane objektu A1.

Našťastie sa doba zmenila, a podarilo sa mi túto srdcovku postupne zohnať znova. Tak uvidíme.
Galéria Švo
Večný začiatočník...

Užívateľov profilový obrázok
Svo | 43
Príspevky: 232
Meno: Švo

Re: Státní Hrad Švihov (ABC - Richard Vyškovský) - 1:150 - by Svo

Príspevokod užívateľa Svo » 09 Nov 2017 22:06

Začal som podľa návodu časťou A1.

Stále lepím model s rešpektom a veľmi pomaly, navyše s časovými prestávkami, keď sa dá.
Začal som oknami. Všetko išlo viacmenej bez problémov.



Po spracovaní okien som sa dostal k postupnému zostavovaniu stien, kde sa mi viacmenej úspešne podarilo urobiť aj pre mňa tak kritické oblúky. Z nejakého dôvodu sa mi zdalo že diel oblúkov bol kratší ako obrys oblúkov a dosť som to upravoval, kým to ako tak sadlo.



Pokračoval som prístavbou dvora. Tu som troška zmenil postup, lebo som sa obával, že keď najprv spracujem celú prístavbu aj so strieškou, a následne ju budem chcieť celú naraz prilepiť, tak sa mi to nepodarí. Tak som spracoval prístavbu bez striešky, aby som sa zhora dostal špajlou na spoje. Striešku som prilepil až nakoniec. Aj takto to bolo pre mňa pomerne náročné presne nalepiť.
Zároveň som si prvý krát vyskúšal zosilnenie "stavby" kartónom.



Pokračoval som hlavnou strechou. Tu som sa chvíľu rozhodoval, či strechu radšej nepodlepím, aj na úkor hrubších hrán papiera na spojoch strechy. Na internete som pozeral fotky hradu a veru niektorým modelárom sa nepodlepená strecha kvôli veľkej ploche zvlnila. Tak som spravil kompromis a strechu som podlepil kancelárskym papierom. Celkovo som z toho mal potom pri zostavovaní strechy lepší pocit.



Pokračoval som dokončením striešky nad stredovou časťou a vyskúšal som si prvú vežičku. Vytvarovanie striešky vežičky, aby bola pekne špicatá mi vždy trvalo veľmi dlho, ale ako som písal, neponáhľam sa a lepím s rešpektom.



Nakoniec som postupne dolepil vežičky a podpery pre drevenú nástavbu. Tie som lepil postupne, ešte si zvykám na to množstvo malých rovnakých dielikov. :big smile:
Jednu z vežičiek som skoro úplne pokazil, už bola nalepená a musel som ju strhnúť a opraviť. Aj tak ostala mierne krivá ale v reále to až tak vidno nie je. Niektoré chyby som si všimol až teraz na fotkách :red:
Podarilo sa mi teda zatiaľ úspešne zlepiť časť A1, pokračujem časťou A2.

Naposledy upravil/-a Svo v 09 Nov 2017 22:55, upravené celkom 3 krát.
Galéria Švo
Večný začiatočník...

Užívateľov profilový obrázok
maaaslo | 42
Príspevky: 577
Meno: pavol
Bydlisko: wickford, UK. alebo Tomášov, SK.
Kontaktovať užívateľa:

Re: Státní Hrad Švihov (ABC - Richard Vyškovský) - 1:150 - by Svo

Príspevokod užívateľa maaaslo » 09 Nov 2017 22:32

kedysi som to zlepil, este z abc.
a tiez som kedysi objednaval v erkotype domceky do mpr, ktore mi chybali. prisli sice tlacene na lejzri, ale prisli. taze az by si potreboval, da sa to objednat aj priamo u vyskovskych.

Užívateľov profilový obrázok
Svo | 43
Príspevky: 232
Meno: Švo

Re: Státní Hrad Švihov (ABC - Richard Vyškovský) - 1:150 - by Svo

Príspevokod užívateľa Svo » 09 Nov 2017 22:50

Ďakujem za super typ... :big smile:
Galéria Švo
Večný začiatočník...

Návrat na "Architektúra // Architecture"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní