Kaplnka Tichej noci, Oberndorf - Rakúsko / 1:120 / juraig

Užívateľov profilový obrázok
mirec116 | 34
Príspevky: 563
Bydlisko: Trnava
Kontaktovať užívateľa:

Kaplnka Tichej noci, Oberndorf - Rakúsko / 1:120 / juraig

Príspevokod užívateľa mirec116 » 24 Dec 2018 08:29

Azda najslávnejšia vianočná pieseň Tichá noc má dnes presne dvesto rokov. Po prvý raz zaznela pri štedrovečernej omši roku 1818 v rakúskej dedinke Oberndorf. V tie Vianoce sa v miestnom kostole pokazil organ, do ktorého vraj vliezla myš a spôsobila poruchu.
Tamojší kňaz Joseph Mohr sa narýchlo rozhodol, že napíše skladbu, ktorú by mohli zaspievať pri polnočnej omši. Mohr poprosil učiteľa Franza Xavera Grubera, ktorý v tom čase zastupoval v Oberndorfe organistu, aby zložil melódiu pre dva sólové hlasy so sprievodom gitary. Tichú noc zaspievali pri omši spoločne a okamžite ňou uchvátili všetkých, ktorí ju počuli.
Skladba sa začala šíriť po celom Rakúsku a dnes je preložená do viac ako troch stoviek jazykov a zapísaná do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V dedinke Oberndorf tiež stojí kaplnka Stille Nacht Kapelle (Kaplnka Tichej noci) z rokov 1924-1936, ktorá je obľúbenou turistickou atrakciou najmä počas vianočných sviatkov.

Novinka od Juraja Gonšora je v mierke 1:120 s rozsahom jednej strany A4. Publikovaná bude asi až budúce vianoce, zatiaľ si pozrite aspoň fotky bety.Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Návrat na "Architektúra // Architecture"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní