Statek ze severozápadních Čech, Richard Vyškovský (ERKOtyp, m1:150) - HOTOVO

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 46

Statek ze severozápadních Čech, Richard Vyškovský (ERKOtyp, m1:150) - HOTOVO

Príspevokod užívateľa Saskardin » 14 Máj 2020 20:43

Po dokončení svojho prvého cvičného modelového "setu" (snáď sa čoskoro objaví v galérii dokončených modelov, keď sa k tomu dokopem) som sa rozhodol pustiť do niečoho, čo bude pre mňa ako začiatočníka väčšia výzva. Výber padol na hrazdený statok z okolia Chebu, ktorý by som snáď mohol zvládnuť, hoci to bude asi pomalé tempo. Je to celkom známy model od legendy p.Vyškovského, ktorý sa objavil už svojho času v časopise ABC a potom bol samostatne vydaný ERKOtyp-om, ktorý mám aj ja.

Napriek tomu, že som v tomto úplný začiatočník, uvažoval som spočiatku, či niečo nepodniknúť s okienkami - urobiť ich plastické alebo/a zaskliť. Sú však po a) strašne mrňavé, a po b) na stavbe je ich niekoľko typov a nie so všetkými by sa dalo príslušne pracovať. Obávam sa, aby to nakoniec nevyzeralo čudne a aby som si nevzal príliš veľké sústo, tak som od toho nakoniec upustil a pôjdem podľa návodu. Veď ten čas snáď ešte príde :-)

Tak mi držte palce.

Naposledy upravil/-a Saskardin v 31 Máj 2020 13:36, upravené celkom 1 krát.
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), miniboxy

iconmaster | 32
4K+
Meno: Peter Jankovič
Kontaktovať užívateľa:

Re: Statek ze severozápadních Čech, Richard Vyškovský (ERKOtyp, m1:150)

Príspevokod užívateľa iconmaster » 14 Máj 2020 21:01

Tie okienka prípadne môžeš skúsiť, či nepôjdu iba na takom "demo" kúsku, ak prefotíš jednu stranu vystrihovačky - tak nemáš čo stratiť :wink:

Každopádne držím palce!

Saskardin | 46

Príspevokod užívateľa Saskardin » 16 Máj 2020 14:06

Rozhodol som sa nakoniec pre štvorcový charakter stavby, menšie jednotlivé rozmery a pomerne komplikovanú náväznosť stien nepodlepovať, uvidím ako to vo výsledku dopadne. Takisto so si povedal, že ako začiatočník sa radšej nepustím do nejakých systémových úprav a pokúsim sa to postaviť tak, ako to p.Vyškovský nakreslil, teda ako to nebude nutné, chlopne neodrezávať a skúsiť problémy riešiť skôr retušou.
A keďže ako ľavoruký introvert sa držím návodov, začal som tak, ako je napísané :-) Menšou kôpkou trámikov, namaľovaných následne na hnedo vodovkami (neskúšal to niekto vylúhovať v čiernom čaji?) a asemblážou jednej zo stien.

ObrázokObrázokObrázok
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

iconmaster | 32
4K+
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa iconmaster » 16 Máj 2020 15:11

Najprv som myslel, že s tými zápalkami to bude akože nejaká logická hádanka :haha:

Ale dobre ideš, len pokračuj!

Saskardin | 46

Príspevokod užívateľa Saskardin » 19 Máj 2020 19:19

Tak pomalý progres. Objavili sa samozrejme drobné i väčšie problémy, pri spájaní stien nesadla úplne presne grafika, no nič výrazné, dalo sa to jemne naposúvať tak, že je to prakticky neviditeľné. Väčší problém sa objavil až po zlepení stien hlavného objektu statku, kde som pri skompletovaní pavlače s prekvapením zistil, že sú na nej nejaké chlopne navyše, ktoré nikam nepasovali. :confuse: Po bližšom skúmaní som zistil, že patria do zárezov v stene (viz obrázky), ktoré nie sú nijako zreteľne označené a ani v návode o tom nie je ani zmienka. Rezať do steny "vo vzduchu" bola pre mňa ako začiatočníka vcelku chuťovečka, ale nakoniec sa mi to nejako podarilo a pavlač je pripevnená tak, ako to autor zamýšľal. :victory: Tak pozor na to, v dieli 1 treba dopredu urobiť zárezy pre chlopne.
Takisto je problém, že niektoré čiary, ktoré treba narezávať, nie sú v samotnej grafike modelu takmer vidieť a nie sú označené "zvonka" dielikov - naučil som sa vďaka tomu viac pozerať na schémy ako do popisného návodu.

ObrázokObrázokObrázok

johnny7 | 36
Wykonawca
Meno: Jano

Príspevokod užívateľa johnny7 » 19 Máj 2020 21:38

Netrap sa ty vyrezavanim prierezov na chlopne, co si zabudol. Skus nabuduce lepenie natupo. Uvidis, ze tomu prides na chut :wink:
Hotovo: M4A3 Sherman
Na Stole: Brabham BT26
Pod stolom: SdKfz 251, Mordin Solus (Mass Effect 2)
Zrusene: Skoda Roomster

Saskardin | 46

Príspevokod užívateľa Saskardin » 19 Máj 2020 21:44

johnny7 napísal:Netrap sa ty vyrezavanim prierezov na chlopne, co si zabudol. Skus nabuduce lepenie natupo. Uvidis, ze tomu prides na chut :wink:

Good point. Vážne som to zvažoval (na svojich prvých pokusných veciach som to skúšal a šlo to celkom dobre), no tu som sa bál, či to bude držať (vyzerá to na pohľad dosť samonosne), tak som to tentokrát neriskol :-) Ale je fakt, že s chlopňami je často dosť pakáreň, zložitejšie sa to retušuje a tak. Som ešte príliš opatrný, musím nabrať nejaké tie skúsenosti a odvahu :P

iconmaster | 32
4K+
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa iconmaster » 19 Máj 2020 21:54

Lepenie na tupo drží a často je to najpresnejší spôsob spájania dielov, navyše takéto malé dieliky nie sú ani zaťažované a majú nepatrnú hmotnosť.
Ešte ďalšou alternatívou by bolo narezať pozdĺžne tú stenu a chlopňu zapustiť kolmo na stenu..

Saskardin | 46

Príspevokod užívateľa Saskardin » 19 Máj 2020 22:34

To som presne urobil. Chlopňa je vsunutá do zárezu a robí akýsi "priečny nosník". Zrejme to tak bolo aj navrhnuté, len to v návode nie je spomenuté a z dielika to nebolo jasné (teda mne :-) ) Vďaka za rady a odporúčania, cením si to a budem na to v budúcnosti myslieť.

iconmaster | 32
4K+
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa iconmaster » 19 Máj 2020 23:54

Ahaaa.. Už je to jasné, to mi uniklo, lebo pozeral som hlavne tie zvislé, menšie chlopne (na koncoch) :beat plaster:

Návrat na "Architektúra // Architecture"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní